Arama motorlarının en güçlüsü ve en çok kullanıcısı olan Google geniş bir veri tabanına sahiptir. Milyardan fazla kullanıcısı olan Google’da her saniyede dünyanın farklı yerlerindeki internet sitelerinde indeksleme, veri tabanı kayıt işlemlerini yapmaktadır. Google botları sayesinde bu işlemleri gerçekleştiren Google, gün geçtikçe kendini geliştirmeye ve büyümeye devam etmektedir.  Google botları web adresine ziyaret ettiğinde sitenizdeki verileri ve bilgileri Google’ye aktarmaktadır. 

Web adresiniz üzerinde herhangi bir içerik üzerinden bir kelimenin aratıldığı an, sitenizin tavsiye edilme oranı, anahtar kelime optimizasyonu, metin içerisindeki dağılımları ve buna benzer binlerce kriter hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalarla birlikte kullanıcının gerçekleştirdiği arama karşısında çıkar veya çıkmaz. Elde edilen sonuçlara ‘’SERP’’ denmektedir. Saniyeler içerisinde gerçekleşen bu eşsiz işlemler Google’ı başarılı bir yer taşıyan önemli detaylardır. Fakat günümüzde birçok kişinin merak ettiği bir soru ise ‘’Ping atmak nedir, ne işe yarar?’’ gibi sorular bulunmaktadır. O halde bu alanlar hakkında rehber olacak bilgi akışını sağlayalım. 

Ping Nedir?

Ping en kısa anlamıyla; herhangi bir web adresinin sizin sitenizden haberi olması anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle Ping atıldığı takdirde Google’a ‘’Ben bu adresteyim, beni fark etmen ve botlarını bana göndermen için sana ping atıyorum. Botlarını benim sayfaya gönder ve arama motoruna müdahale et’’ dediğiniz varsayın. Ping atmak tam olarak Google’a bunu söylemektir. 

Ping atma işleminin doğru gerçekleşmesi sizlerin web sitesi için oldukça mühimdir. Çünkü siteniz hakkında bilgilerin Google’a ile paylaşılması gerekmektedir. Bu paylaşımının ardından arama motoru müdahalesi gerçekleşerek sizleri bir adım daha ileri taşıyacaktır.

Ping atma işleminin önemli bir detayının gözden kaçırılmaması gerekmektedir. Ping atmak, sadece sayfaların hızlı bir şekilde indekslenmesi için yapılmamaktadır. Bacnklink çalışmalarınız boyunca gerçekleştirdiğiniz linklemelerin Google botları tarafında da indekslenmesi gerekmektedir. İndeksleme işleminin gerçekleşmemesi durumunda backlinkler yok denecek kadar değersiz ve gereksizdir. Bu yüzden ping atma servislerini kullanmalısınız. Sizlere birçok noktadan avantaj sağlayacaktır. 

Ping Nasıl Atılır?

Görünürde oldukça kolay görünen Ping atma, bazı durumlarda oldukça zorlanabilmektedir. Keza günümüzde birçok hazır Ping servisleri bulunmaktadır. Bu servislerden destek alınabilir. Fakat bazı servislerin ‘’ping gönderildi’’ bilgisini kullanıcıya vermesine rağmen ping göndermediği durumlarda olmaktadır. Bu yüzden sizleri terse düşürebilir. WordPress gibi alanlar üzerinden sitenizi işletiyorsanız, sistemin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

WordPress bünyesi altında bulunan ve ping atılmasına olanak sağlayan adreslerden birisi de pingomatic .com adresidir. Pingomatic adresi güvenilir olmanın yanı sıra oldukça konfor sağlamaktadır. By sistemi kullanarak Google başta olma üzere çoğu dizine Ping atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu servisten ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. ‘’Türkçe ping atma servisi arıyorum’’ diye ekliyorsanız ping.sanaldata .com adresini kullanarak çoklu ping işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir