pinterest

Pinterest; temelde pano sistemiyle çalışarak görsel paylaşımlar yapılabilen fotoğraf, resim paylaşım platformudur. 2010 yılında ABD’de kullanıma sunulan Pinterest; başta tasarımcılar, dövmeciler, mimarlar, dizaynerlar olmak üzere geniş kitleler tarafından kullanılmaktadır.

“Pin” özelliği ile farklı panolar oluşturabilir, bu panolara beğendiğiniz görselleri kaydedebilirsiniz. Ayrıca kendi oluşturduğunuz panolara görsel yükleyebilir, kendi görsellerinizi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak takip etmediğiniz profilleri arama çubuğu ile bulabilir; görsel bazında aramalarla çeşitli görsellere profilleri takip etmeden ulaşabilirsiniz. Farklı yerleşim fikirleri, dövme modelleri, mimarlık çalışmaları, karakalem çizimler, duvar kağıtları gibi birçok konuda geniş yelpazeli görseller sunan sosyal medya platform ayrıca pinlerinizi ve takip ettiğiniz profilleri göz önünde bulundurarak size özel içerikler önermektedir.

Pinterest Ne İşe Yarar?

Görsel paylaşım sitesidir. Özellikle site sahiplerinin görsel paylaşımları üzerine kısa metinsel paylaşımlarının barındırıldığı site pek çok amaçla kullanılabilmektedir. Görselleri depolama, arşivleme, görsel destekli site reklamları gibi kullanım alanları vardır. Bir tür görsel paylaşım mecrasıdır.

Pinterest Kullanıcı İstatistikleri

 • Pinterest 250 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. (Hootsuite, 2018)
 • 2018 yılı içerisindeki Pinterest üyeliklerinin % 50’si erkekti. (Hootsuite, 2018)
 • Kullanıcıların % 80’i Pinterest’i mobil cihazlarda kullanıyor. (CoSchedule Blogu, 2018)
 • Milenium çağı Pinterest kullanıcılarının % 80’i platformun ne satın almaları gerektiğine karar vermelerinde yardımcı olduğunu söylüyor. (CoSchedule Blogu, 2018)
 • Kadın kullanıcıların % 85’i “yaşam anlarını” planlamak için Pinterest kullanıyor. (Pinterest, 2018)
 • Dünya çapındaki Pinterest kullanıcılarının yıllık büyüme oranı, ABD’deki kullanıcıların yıllık büyüme oranından üç kat fazladır. (Oberlo, 2019)

B2B Pazarlamada Pinterest Nasıl Kullanılır ?

Pinterest piyasadaki en eğlenceli sosyal medya uygulamaları arasındadır. Özellikle dijital pazarlama alanındaki çalışmalara paralel olarak Pinterest pazarlama süreçlerinde de büyük bir gelişme yaşanmıştır. Sizler de B2B pazarlamada Pinterest uygulamasını kullanabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda B2B pazarlama sürecinde Pinterest’i nasıl daha etkili kullanabileceğiniz konusunda rehber olacak bilgiler vereceğiz. Böylece daha etkili pazarlama süreçleri ortaya koyabileceğinizi belirtebiliriz.

Pinterest üzerinden küçük bir işletmeniz varsa ya da şirkete sahipseniz blogunuzu pazarlayabilir, ürünlerinizi tanıtabilir ya da basılı ürünlerinizi insanlara kolayca ulaştırabilirsiniz. Görsel pazarlama çalışmaları sayesinde Pinterest üzerinden insanlara kolayca ulaşabilirsiniz. Üstelik bu çalışmalarınızda düşük düşük anahtar kelimeler üzerinden tanıtım faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.

Pinterest üzerinden yaptığınız etkinlikler sayesinde doğru stratejilerle hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz. İşte sizlere Pinterest üzerinde uygulayabileceğiniz bazı stratejik çalışma önerileri;

 • Pinterest Business Hesabı Açın

Firmaların Pinterest üzerinde daha fazla etkileşime girebilmesi ve hedef kitlesinin kullanımlarında popüler hale gelebilmesi için Pinterest Business hesabı açılması gerekir. Sizler de sosyal olarak popülerliğinizi arttırmak için bu yola başvurun.

 • Web Sitenize Bağlantı Verin

B2B pazarlamada Pinterest kullanacaksanız her raptiyede açıklamalarda kaynakta web sitenize bağlantılar oluşturun. Böylece hem web sitenize doğal bir trafik akışı oluşturabilir hem de ürün ve hizmetlerinizi tanıtacağınız kurumsal web sitenize takipçilerinizi kolayca yönlendirebilirsiniz.

 • Başlığınızda Anahtar Kelimelere  Yer Verin

Pinterest aramaları çok işlevseldir. Pano başlıkları üzerinde anahtar kelimeleri kullanarak kolayca geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Her pano için bir kategori seçilmektedir. Bu yüzden doğru kategorileri seçerek Pinterest’in sizin panonuzu hedef kitlenize tavsiye etmesini sağlayabilirsiniz.

 • Açıklama Bölümünü Etkin Kullanın

Açıklama bölümü Pinterest kullanıcıları için çok önemli bir alandır. Kullanıcılar buradaki bölümlerde anahtar kelimeleri kullandığınızda sizlere ulaşabilirler. Buradaki metinlere tweet olarak bakabilirsiniz. Açıklama bölümünü anahtar kelime dışında ilginç olacak şekilde sektörünüzde ve yaptığınız işle alakalı şeklide verin.

 • Dikey Görüntüler Oluşturabilirsiniz

Pinterest görüntülerinde maksimum görsel alanı kullanabilmek için uzun ve dar şekilde optimize edilmesi gerekir.  Burada görüntüleri doğru şekilde optimize edin. Burada kolayca kaliteli içerikleriniz için insanları çekebilecek görseller oluşturabilirsiniz. Görüntüleri dikey olarak kullanmak size etkili bir tanıtım aracı olarak döner.

Kullandığınız görsellerde markanıza ve web sitenize yer verebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimeleri kullanarak PIN kodunuzu tanımayabilirsiniz. Bunun için 500 kelimeye kadar kullanabileceğiniz bir metin alanı vardır.  Blog makalenize ve ana sayfanıza açıklamalar ekleyerek, bağlantılarınızı kaynağa ekleyerek ve açıklamalarınıza doğru hashtagler ekleyerek görüntüler üzerinden verim alabilirsiniz.

 • Pin Yerleştirmeyi Unutmayın

Pinterest üzerinde bir gömme kodu oluşturarak bloğunuza pin ekleyebilirsiniz. Bu sayede insanları markanıza daha fazla çekebilirsiniz.  Bunun için kolayca işlem yapabileceğinizi de belirtelim.

 • Sosyal Medya Hesaplarınızda Pin ve Panolara Ait Paylaşımlar Yapın

Facebook, Instagram, Youtube ya da Twitter gibi sosyal ağlardaki profilleriniz üzerinde pinlerinizi ve panolarınızı tanıtan ve insanları buraya yönlendiren paylaşımlar yapabilirsiniz. Böylece Pinterest pazarlama faaliyetleriniz daha etkili hale gelir.

 • Zengin Pinlerde Faydalanmayı İhmal Etmeyin

Pinterest üzerinde film, yemek tarifi, makale, ürün ve yer olarak beş tür zengin pin bulunmaktadır. Web sitenizi meta etiketlerle bu sürece kolayca hazırlayabilirsiniz. Zengin pinleri kullanarak Pinterest B2B pazarlama faaliyetlerinizi geliştirebilirsiniz.  Bu konuda teknik destek sağlayacak SEO danışmanınızdan ya da dijital pazarlama danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

 • Gönderilerinizde Sabit Olacak Görsele Yer Verin

Marka imajı oluşturmak için yayınladığınız her gönderide sizi tanıtacak ve insanların sizi akıllarına kazımasını sağlayacak sabit bir görsel kullanmayı ihmal etmeyin.  Bu görsellerin uzun ve dikey olması Pinterest üzerinde daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

 • İçeriklerinizle Alakalı Panoları Kullanın

Pinterest üzerinde, bloglarınızda ya da sosyal medya kanallarında alakalı içerikler sahip panoları kullanarak konunuz üzerinde insanların size ulaşmasını sağlayın.

 • İlgi Çekici İpuçlarına Panonuzda Yer Verin 

Panonuzda ilgi çekici ipuçları paylaşarak insanları çekebilirsiniz. Sektörünüzle ilgili doğru ipuçlarını paylaşarak marka olduğunuzu insanlara gösterebilirsiniz. Bu sayede markanıza olan bağlılığı arttırabileceğinizi ifade edelim.

 • Doğru İş Birlikleri Geliştirin

Pinterest üzerinden ortak çalışma tahtası ve  pinner gruplarıyla iş birliği yaparak paylaşımlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayın.  Böylece doğru iş birliği çalışmaları sayesinde insanlara görünür hale gelirsiniz. 

Pinterest B2B Pazarlama Hakkında Son Öneriler

Pinterest B2B pazarlama süreci için son derece popüler olmaya başlayan bir uygulamadır. Sizler de ülkemizde daha gelişme sürecinde olan Pinterest üzerinden yukarıda belirttiğimiz doğru hamlelerle faaliyetlerinizi yürütün ve çalışmalarınızı daha geniş kitlelere ulaştırın. Markanızdaki ürün ve hizmetleri tanıtmak için Pinterest önemli bir sosyal medya kanalıdır. Bu konuda profesyonel destek almanızı da öneriyoruz.

 

S.S.S

Pazarlamacıların Pinterest Hesaplarında En Çok Yaptığı Hata Nedir?

Sadece ürünlerini – hizmetlerini tanıtmalarıdır. Hesaplarında sadece ürün – hizmet tanıtımına dair paylaşımlarda bulunan pazarlamacılar kısa sürede takipçilerini kaybetmektedir. Zaman zaman gündeme dair ve gündemin de içine girebilen konularda – kendi ürün ağını da ekleyerek yapılan paylaşımlarda bulunmak gereklidir. Örneğin dekorasyon ile ilgili pazarlama yapan bir firma; dekorasyon temalı – popüler bir ünlünün ya da mekanın tasarımını da sık olmamak şartı ile yayınlamalıdır.

Pinterest Hesabında Takipçi Kaybetmemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yapılan paylaşımlarda seçici davranmak gerekir. Ürün – hizmet tanıtımı sırasında ya da gündeme dair paylaşımlarda seçicilik ön şarttır. Hep ürün tanıtmak takipçi kaybettirir. Hep gündeme dair paylaşımlar takipçi kaybettirir. Rastgele olarak nitelendirilen tüm paylaşımlar takipçi kaybettirir. Paylaşımlar az olabilir ama öz de olmalıdır. Gelişi güzel paylaşımda bulunmamak elzemdir.

Takipçilerle İlgilenmek Şart mı? Nasıl İlgilenilmeli?

Her takipçi ile uzun uzun ilgilenmek zordur. Ancak ilgisiz davranmak Pinterest hesabınızın bir çöp hesap olmasını sağlayabilir. Bu nedenle zaman zaman da olsa takipçilerinizle diyaloğa geçmeli, onları takdir ettiğinizi hissettirmelisiniz.

Alakalı, Duygusuz, Sadece Satışında Bir Firma Hissi Yaratmamak İçin Ne Yapılmalı?

Zaman zaman şirketinizde çalışanlara mutlu yıllar, xxx nice yıllara, iyi ki doğdun türü paylaşımlar yapabilir, firmanızın iç – dış kısmından kareler paylaşabilir, paylaşımlarda insan faktörünü unutmadan, insan – personellerinizin – çalışma alanınızın ve iş anında çekilen fotoğraflarınızın paylaşımlarını da göndermelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir