pinterest reklam

Pinterest reklamları; görsel paylaşım sosyal medya platformu Pinterest üzerinden ürün ve hizmetlerinizin duyurusunu yaparak geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar. Duyuru, tanıtım, marka portföyü gibi etmenlerin paylaşımını görsel tabanlı olarak yapabileceğiniz sosyal medya platformunda içerikleriniz için reklam hizmeti alarak geniş kitlelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pinterest reklamları, pazarlamanın en etkili araçlarından görsel iletişimi en etkin şekilde kullanmanızı sağlayarak kitlelerin dikkatini kolaylıkla çekmenizi sağlar. Öte yandan çoğunlukla tasarımcı, dizayner ve görsel teknik tabanlı sektörlere hitap eden Pinterest’teki gönderi ve reklamlarınızın paralel ölçüde profesyonel görsel ve tasarımlara sahip olması oldukça önemlidir. Görsellik tabanlı bir platformda dikkat çekmek için içeriğinizin de profesyonel görünmesi oldukça etkilidir.

Pinterest Reklamları

Pinterest son zamanlarda en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri haline gelmiştir. Bu uygulama üzerinden de reklam vererek dijital dünyadaki birçok hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. Şimdi sizlere Pinterest reklamları hakkında bilgi vereceğim. Pinterest reklam türleri;

  • Uygulama Yükleme Reklamları

Bu reklamlar mobil kullanıcıların İOS ve Android uygulamalarınızı keşfetmesi amacıyla verilen reklamlardır. En güzel özelliklerinden biri de doğrudan reklam üzerinden indirme yapabilmektir.  Reklamlarda uygulama simgesi yanında yükleme düğmesi de vardır. Kullanıcılar dokunarak doğrudan marketler üzerinden uygulamaları cihazlarına indirebilirler.

 Uygulama yükleme reklamları sayesinde hedef kitlenize Pinterest üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Mobil Uygulama Ölçüm Ortakları sayesinde doğrudan birçok entegrasyon yapılmaktadır. Böylece yükleme performansını da takip etme şansınız vardır.

  • Video Reklamları

Pinterest işletme hesabı açarak insanların markanızı keşfetmesi ya da web sitenize daha çok giriş yapmaları için videolara sponsor olabileceğiniz reklam türleridir. Bu videolarda standart ya da maksimum genişlik formatları oluşturma şansınız vardır. Standart video normal Pinlerle aynı boyuttadır. Maksimum genişlikteki videolar ise mobilde iki sütun kaplamaktadır. 

Video reklamları marka bilinirliği,  trafik akışı sağlama gibi konularda sizlere yardımcı olur. Kullanıcılar ana sayfa akışında ekrana girdiği anda reklamlar oynatılır. İzleyiciler daha büyük ekranda izleme ya da sesi duyabilmek için videoya tıklayabilirler. Trafik ve dönüşüm kampanyaları için bir videoya sponsor olduğunuz anda videoya dokunulduğunda hedef site de yüklenir. Ayrıca toplu düzenleyicide de Pinterest video reklamları oluşturabilirsiniz.

  • Korunan Panolar

Korunan pano; profilin en alt bölümünde sadece sizlerin görebileceği bir yerde bulunur. Burada yer alan Pinler arama sonuçları ya da başkalarının ana sayfa akışlarında da görünür. Başka kullanıcıların doğrudan bağlantısı varsa korunan panolara erişebilirler.

Korunan panolar e ticaret siteleri tarafından da kullanılmaktadır. Alışveriş ürünlerini Pinlerini korunan panolara ekleyerek kolayca satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

  • Karusel Oluşturma

Karuseller birden fazla görüntü barındıran Pinlerdir. Bu reklam türünü kullanarak bir ürünün farklı özelliklerini tanıtabilirsiniz. Aynı anda birden fazla ürünün reklamını ad kolayca tamamlayabilirsiniz. Markanızın hikayesini buradan bölümler halinde olayca anlatabilirsiniz. Yani firmalar ve e ticaret siteleri için karusel oluşturma çok  etkili bir seçim olacaktır.

Karusel Pinleri kullanıcıların ana sayfa akışında karşılarına çıkar.  Kullanıcılar kartlar adı verilen bölümlerde kaydırma yaparak farklı görüntüleri görebilirler. Ayrıca Karusel Pinine dokundukları anda farklı açılış sayfaları arasında ve sitelerde gezebilirler. Yani tanıtımını yaptığınız ürünün satış sayfası ya da web sitenize doğrudan burayı kullanarak ziyaretçi çekebilirsiniz. Toplu düzenleyicide de karusel oluşturabilme şansınız vardır.

  • Dönüşüm Kampanyaları

Dönüşüm kampanyaları se web sitenizde gerçekleştirdiğiniz eylemleri arttırma konusunda sizlere yardım eder. Pinterest etiketi yaparak web sitenizdeki eylemlerin takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu kampanyalar sayesinde müşterilerinize bazı aksiyonlar yaptırabilirsiniz. Dönüşüm kampanyaları, ödeme, kayıt olma, potansiyel müşteri haline gelme ve sepete ekleme gibi işlemlerde sizleri için etkili bir çalışmadır.

Öncelikle ne türde dönüşümleri arttırma istediğinizi seçerek hedeflerinizi oluşturabilirsiniz. Bütçenizi de yöneterek harcamalarınızı istediğiniz gibi optimize edebilirsiniz. Dönüşüm reklamları oluşturduktan sonra kimlerin dönüş yapabileceğini kolayca öğrenebilirsiniz.  İlk olarak öğrenme modu devreye girer. Sistem yeterli veriyi elde ettiği anda reklamlarınızı dönüşüm olabilecek en yüksek ihtimalli kişilere gösterme süreci başlar. İstediğiniz an kampanyalarınızda değişiklikler yapabilirsiniz. 

  • Reklam Yayını

Pinterest reklam açık arttırmaları da vardır. Bu uygulama sayesinde en yüksek kalitede yer alan reklamları en alakalı zamanlarda sunabilirsiniz. Reklam ortamları sayesinde işletme sonuçları optimize edilir ve Pinterest kullanıcılarına ve reklam ortaklarına kazanç getirilir. Her reklam gösteriminde açık arttırma sisteminde istenen eylemin olma ihtimali ve bu eylem için sizlerin taşıdığı değere dayanan en uygun reklam seçilir.  

Eylemin ortaya çıkması açılış sayfası kalitesi ve hedeflemenin alaka düzeyi gibi faktörler dikkate alınır. Teklifiniz bütçenizi belirleyen ana bir etmendir. Açık arttırmada bir sonraki en iyi reklamı geçmek adına gerekli olan tutar ödenmektedir. Teklifinizin tutarının düşük olduğu zamanlar da olabilir. Çok düşük tutarda teklifler sunarsanız reklamınızın yayını sınırlandırılabilir.  Teklifleri belirlemek tamamen size kalmış bir durumdur. Pinterest de son zamanlarda en çok tercih edilen reklam mecraları arasında yer almaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir