Pinterest SEO

Pinterest üzeride SEO yapmak; özellikle Amerikan pazarına hitap eden firmalar için son derece önemli bir etkinliktir. Amerika, Japonya ve Avurpa’da daha etkin kullanılan bu platformun zel bir SEO algoritması vardır ki, bu algoritma bugünlerde Google görsel arama motoru ile de entegre çalışır. Pekiyi Pinterest SEO nasıl yapılır?

Pinterest günümüzde, web kullanıcılarının sık sık ziyaret ettiği sosyal medya platformlarından birisidir. Ayrıca web sayfası sahipleri için de önemli bir ziyaretçi ve trafik kaynaklarından birisidir. Google’ dan farklı olarak görsel arama motoru olarak da adlandırılabilen Pinterest’ te trafik oranlarınızı arttıracak çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Google için yapılan seo uygulamalarından farklılık gösteren bu platform için seo uygulamalarını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Pinterest seo çalışmalarını nasıl gerçekleştirebileceğinizi merak ediyorsanız, aşağıdaki başlıkları incelemeniz yeterli. Paylaşımlarınızı Pinterest’ te gerçekleştirmeden önce; profilinizi seo kriterlerine uygun bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir.

Pinterest SEO İçin Profilinizi Uyumlu Hale Getirmek

Öncelikle bu konuda yapmanız gereken ilk adım; Pinterest Business profilinizi optimize etmeniz gereklidir. Bu ise; hedef kitlenizi doğru şekilde seçmeniz sayesinde gerçekleşebilir. Sosyal medya platformlarındaki amacınız, hatırlanmak, unutulmamak ve dikkat çekmek olmalıdır. Bu nedenle öncelikle kullanıcı adınızı dikkatli bir şekilde oluşturmanız ya da güncellemeniz gereklidir. Profil adınızı hedef kitlenize uygun şekilde seçerek; kullanıcıların size ulaşmasını kolaylaştırmalısınız. Profiliniz ile alakalı ikinci adım ise; profil görselinizi güncellemektir. Kaliteli bir görsel ekleyerek, profilinizin spam bir hesap olmadığını ispatlayabilirsiniz.

 Sitenizi Aktif Hale Getirin

Pintersert sayesinde, web sayfanızı doğrulayabilir ve dikkate değer bir gelişme kaydedebilirsiniz. Profilinizin aktif olduğunu ve web sayfanız ile etkileşim halinde olabilirsiniz. Sitenizi etkileşim halinde kullanabilmeniz için talebinizi farklı yollarla gerçekleştirebilirsiniz. WordPress ve Yoast Seo bağlantılarını kullanarak, Pinterest’ te bağlantınızı aktif hale getirebilirsiniz. Sorgu dizinize Pinterest profilinizi kopyalayın ve Yoas Seo ara yüzünde bulunan admin kısmından sosyal alanını seçin. Devamında ise; Pinterest profilinize giriş yapın. Bu sayede profilinize ilişkin etiketi bu alandan aktif hale getirebileceksiniz. Meta etiketinizi ya da HTML dosyanız aracılığı ile Pinterest profilinizi doğrulayabilirsiniz.

Profil Açıklamanızı Optimize Edin

Pinterest ağında profil başlığınız ile profil açıklamanız büyük bir önem taşıyor. Kullanıcının dikkatini ilk anda bu iki ana unsur ile çekmeniz gerekiyor. Anahtar kelimelerinizi de açıklamanıza eklemenizin ardından, diğer kullanıcılarla olan etkileşimlerinizin oranı hızla artacaktır.

Gizli Profil Kullanmayın

Armalarda öne çıkmak için gizli profil seçeneğini kesinlikle aktif etmeyin. Profilinizi açık olarak kullanmanız yararınıza olacaktır. Profilinizi optimize ederken, ayarlara girerek hesabınızın diğer kullanıcılar açık olduğunu kontrol edin. Panolarınızın arama sonuçlarında çıkabilmesi ve arama motorlarının sizi kaydedebilmesi için profilinizi diğer kullanıcılara çık olarak ayarlamalısınız. Profil ayarlarından arama gizliliği kutucuğunu kontrol ederek sayfanızın, açık ya da gizli profil ayarına sahip olduğunu görebilirsiniz.

Pano Oluşturma

Önceki başlıkta profilinizi aktive ettiniz. Ayrıca profil güncellemelerinizi, gizlilik ayarlarınızı optimize ettiniz. Seo uygulamanızın bir diğer noktası da Pinterest kullanıcılarını etkilemeyi başararak bir pano oluşturulmasıdır. Pano oluştururken; etkin bir şekilde çalışabileceğiniz bir kategori seçin. Sonrasında ise; kategorinize uygun bir başlık oluşturun. Her bir görselde kullanmak üzere analizi yapılmış anahtar kelimelerinizi etiketleyin. Anahtar kelimelerinizi desteklemek amacı ile uygun pano açıklamaları oluşturun. Kullanıcıyı sıkmayacak 3-4 cümle oluşturun. Bu sayede pano içeriğinizi kullanıcılara kısa cümlelerle anlatabilirsiniz. Son olarak ise; pano kapak görselinizi seçmelisiniz. Bu kartlardaki yani kapaklardaki pinler sizin kapak görüntünüzü oluşturabilir. Profesyonel bir izlenim vermek için ise; her bir kart için ayrı bir kapak görseli seçmeye dikkat edin. Var olan kapaklarınızı iyileştirerek, yeni yaptıklarınızı pinterest seo optimizasyonuna uygun hale getirin.

Görsel Optimizasyonu

Unutmayın ki Pinterest bir görsel arama motorudur. Bu nedenle anahtar kelimelere verilen önem, görsellere ve boyutlarına da verilmelidir. Kalitesi yüksek kapak fotoğrafları seçmeye dikkat edin. Ayrıca Pinterest görsel boyutu önemli bir kriter. Genel anlamda yüksek etkileşim almak için dikey formattaki görseller tercih ediliyor. Siz de panonuzu oluştururken kaliteli, dikey boyuttaki görsellerden yararlanabilirsiniz. 735*1102 piksel kaliteli bir kapak görseli olacaktır.

Pin Optimizasyonu

Pinterest’ te milyonlarca pin bulunuyor. Bu pinler arasından seçeceğiniz zengin kaynaklara sahip olan pinler, sizin de profilinizin hareketliliğini arttıracaktır. Bu nedenle çokça kullanılmış ve trafik artışını hızlandıran pinleri tercih etmeye özen gösterin. Pinterset’ te zirvede olan pinler arasında; uygulama pinleri, tarif pinleri, ürün pinleri ve makale pinleri geliyor. Etkileşiminizi hızla yükseltmek için kategorinize uygun pinleri tercih ederek seo optimizasyonunuzu sağlayabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir