plastik cerrahi için seo

Hastaların daha güzel gülüşlere kavuşabilmesi adına plastik cerrahlar devreye girer. Plastik cerrahlar daha fazla kişiye ulaşabilmek için internet ortamında da var olmalıdır. Bu yüzden de arama motorlarında öne çıkabileceğiniz plastik cerrahi için SEO çalışmaları desteği almanız gerekir. Bu çalışmalar bölgesel odaklı olmakla birlikte hastalarınıza daha kolay ulaşmanız ve hastalarınızın alanınızla ilgili en doğru bilgileri edinmesi önem taşımaktadır. 

Bu çalışmalar sonrasında belirli bir coğrafyada hizmet veren plastik cerraha ait web sitesi arama motorlarının doğal ve organik sonuçlarında görünürlüğünü arttırır.  Bu alanda yapılan çalışmaların neden gerekli olduğunu anlatarak sürece devam edelim;

 Plastik Cerrahi İçin SEO Neden Gereklidir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) web siteleri için oldukça önemli ve gerekli çalışmalardır. Bu durumu plastik cerrahi özelinde değerlendirirsek SEO çalışmalarının neden gerekli olduğunu anlatalım;

 • Web sitenizin arama motoru sonuçlarında ön sıralara çıkması için başvurmanız gereken çalışmalardır.
 • Web sitenize ücretsiz ve organik bir biçimde ziyaretçi çekmenize yardımcı olur.
 • Potansiyel hastalarınızın size ulaşmasını sağlamak adına gerçekleştirilir.
 • Hizmet verdiğiniz bölgedeki yerel arama sonuçlarında rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.
 • Gelirlerinizi arttırabilmeniz için gerekli çalışmalardır.
 • Markanızın ve sizin alanınızdaki itibarını sosyal medya ve web sitesine yönelik çalışmalar üzerinden arttırmanıza yardımcı olur.
 • Diğer insanların da müşteri yorumlarını okuyarak ya da sizleri araştırarak başarılı olduğunuzu öğrenmesini sağlar.
 • Sizlerden destek almış hastalarınızla sürekli irtibatta kalmanıza yardımcı olur.
 • İnsanların size ulaşabilmesi ve iletişim bilgilerinizi öğrenebilmesini sağlar.
 • Çalışma koşullarınızı, verdiğiniz hizmetleri insanların görmesini sağlar. 
 • İnternet üzerinden alanınızla ilgili bilgi almak isteyen kişilere gerekli bilgilendirmelerin yapılmasını sağlar.

Plastik Cerrahi İçin SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Plastik cerrahi için SEO çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Bu durumlar rakiplerinizin önüne geçmenizi ve insanların operasyonlar için sizi tercih etmesini sağlar. Plastik cerrahi SEO çalışmalarında üzerinde durulması gereken noktalar;

 • Bölgenizdeki rakiplerinizi iyi tanımalı ve onların çalışmalarını değerlendirerek daha nitelikli hamleler planlamalısınız.
 • Hedef kitlenizin davranışlarını iyi analiz ederek çalışmalarınızı ona göre belirlemelisiniz.
 • Web sitenizin hızını her zaman yüksek tutmalısınız. Yavaş bir web sitesi kullanıcı deneyimine olumsuz yansıyacaktır.
 • Web sitenizdeki tema seçiminde sağlık sektörüne uygun, kullanıcı deneyimini geliştiren seçeneklere yönelmelisiniz. 
 • Web sitenizin mobil uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
 • Plastik cerrahi alanındaki trendleri takip ederek web sitenizi sürekli güncel tutmalısınız.
 • Google tarafından plastik cerrahi uygulamalarınızın görünmesini sağlayacak anahtar kelimeler ve içerikler oluşturmalısınız.
 • Kliniğinize gelebilecek ve sizlerden randevu alacak kişilere odaklanmalısınız. Bu yüzden yerel SEO çalışmalarına odaklanmanız önemlidir.
 • Google My Business, Google Haritalar,  yerel video referansları gibi araçları etkili kullanmalısınız.
 • Web sitenizdeki içerikler mutlaka kaliteli ve bilgi verici olmalıdır. İçerik pazarlaması çalışmaları sayesinde daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.
 • Yapılacak vaka çalışmalarıyla birlikte basın bülteni ve tanıtım yazısı gibi detayları da yürütmelisiniz.

Plastik cerrahisi SEO çalışmalarında ayrıca dikkat etmeniz gereken detayları belirttik. Bunun dışında bir optimizasyon çalışmasındaki tüm ince detaylar burada da geçerlidir.  Site içi ve site dışı çalışmalarınızdaki tüm süreçleri özenle yürüterek kliniğinize gelecek insan sayısını arttırabilirsiniz. Plastik cerrahi operasyon sayfaları konusunda sizlere detaylı bir bilgilendirme yapalım;

Operasyon Sayfaları Nasıl Olmalıdır?

Potansiyel hastalarınızın web sitenizi ziyaret etmesindeki en önemli etken yaptığınız operasyonlar hakkında bilgi edinmeleridir. Web sitenize giriş yapan kullanıcılara istedikleri vermeniz gerekmektedir. Bu yüzden de operasyonlarınız hakkında oluşturduğunuz sayfalar hakkında sizlere bazı ipuçları sunalım;

 • Kurumsal Dil 

Operasyonlarınızı tanıtmak için oluşturduğunuz sayfalarda kurumsal dil önemlidir. İnsanlar web sitenizi ziyaret ettiklerinde profesyonelliğinizi görmelidir. Bunun için de kurumsal bir dil kullanmanız önemlidir. Özellikle operasyon sayfalarında kurumsal dil kullanmanız çok önemlidir.

 • Görsel Kullanımı

Plastik cerrahisi sitelerinizde operasyon sayfaları için görsel kullanımı da önemlidir. İnsanlar operasyonlar hakkında detaylı bilgi alabilmek için geçmiş uygulamalar hakkında fikir sahibi olmak isteyeceklerdir. Bu yüzden operasyon sayfalarında operasyondan önce ve operasyondan sonra genel görünümü ortaya koyan kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görsellere yer vermelisiniz.

 • Bilgilendirici Video İçerikler

Sağlık alanında faaliyet gösteren firmaların ziyaretçileri için bilgilendirici videolar paylaşmalıdır. Özellikle operasyon sayfalarında bu tarz içerikler paylaşırsanız daha da ilgi çekebilirsiniz. Bilgilendirici video içeriklerle hem ziyaretçi çekebilir hem de operasyonlara katılmak isteyen kullanıcılara daha etkili bilgiler verebilirsiniz.

 • Kaliteli İçerikler

Web sitenizdeki operasyon sayfalarında içeriklerin kaliteli olması çok önemlidir. Bu yüzden içerikler profesyonel bir dille, açık, net bir biçimde oluşturulmalıdır. Bu içerikler için operasyon öncesinde, operasyon sonrasında, operasyon sırasındaki tüm detayları vermelisiniz. Ayrıca kullanıcılar operasyonlar hakkında tüm bilgileri alabilmelidir.

 • Sıkça Sorulan Sorular

Plastik cerrahi SEO çalışmaları kapsamında operasyon sayfalarında mutlaka sıkça sorulan sorulara yer vermelisiniz. Böylece ziyaretçiler potansiyel sorulara cevap bularak kolayca operasyonlarınız hakkında bilgi alabilirler. Sıkça sorulan sorular tüm operasyon sayfaları için oluşturulduğunda hem arama motoru botları hem de SEO değerleri açısından fayda görebilirsiniz.

S.S.S

Plastik Cerrahi için SEO Çalışmaları ile Diğer Meslekler için Yapılan SEO Çalışmaları Aynı mıdır?

Pratik, teknik ve standartta aynıdır. İzlenecek yol haritası da hemen hemen aynıdır. Ancak çalışma sahası, işlem analiz sonuçları ve sonuçlara göre ilerleme farklıdır. Örneğin Moda sektörüne ait SEO çalışmalarında en çok aranan sorguların konusu sadece giyim üzerinedir. Plastik Cerrahi için de sonuçlar farklıdır. SEO sektöre yönelik araştırmalar yaparak eyleme geçen bir dijital strateji hizmetidir.

Plastik Cerrahi için SEO Çalışmaları ile Diğer Mesleklerin SEO Çalışmaları Ücreti Farklı mıdır?

Temelde aynıdır. Sadece fiyat değişkenleri vardır. Bu değişkenler Plastik Cerrahide de aynıdır diğer mesleklerde de. Değişkenlerden şu şekilde bahsedebiliriz; SEO çalışmalarının kapsamı, SEO çalışmalarının sürekliliği – anlaşma süresi, SEO çalışmalarının hangi paketi satın alındı, ekstra istenen talepler. Bu taleplere göre fiyat şekillendirilerek verilir.

Plastik Cerrahi için SEO Yapılırken Mevzuata Uygun Hareket Edilir mi?

Doktorlar için yasal sınırlamalar vardır. SEO uzmanları yasal mevzuatların farkındadır. İşlerine başlamadan önce sektöre dair güncel yasaları ve genelgeleri inceleyerek ona göre bir ilerleme stratejisi oluştururlar.

Plastik Cerrahi için SEO Çalışmaları Doktor, Klinik, Hastane İmajı Güçlendirmede Faydalı mıdır?

SEO çalışmaları tanıtımın kalbidir. Doğrudan reklam – tanıtım için yapılan bir çalışma olmamakla beraber reklam – tanıtım odaklı faydaları inanılmaz düzeydedir. Dolayısıyla imaj oluşturma, ilerletme ve güçlendirmede olumlu katkılarıyla ön plana çıkar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir