Dünyada internetin evlerimize girmesiyle beraber gelişen reklam sektörü hızla yeni dünyaya ayak uydurmaktadır. İnternetin günümüzdeki önemi ve viral olan şeylerin hızla yayılması reklam sektörlerine de etki etmektedir. Geçmiş dönemlere nazaran günümüzde internet sitelerinin artmasıyla beraber yeni bir reklam sektörü daha doğmuştur.

Pop-uplar bazen bir web sitesinde e-postanızı isteyen küçük bir kutu olarak karşınıza çıkarlar. Genellikle gönderilecek ücretsiz bir şey sunar e-posta adresinize. Bazen size bir indirim kuponu veya ücretsiz bir ürün sunabilir. Ayrıca bir abonelik kutusu da olabilir. En sinir bozan cinsel içerikli reklamlar bile olabilir.

İnternetteki çoğu site artık bir gelir elde etmek istediklerinden farklı yönlere evrilmiştir. Bir kısmı da asıl konumuz olan , internet reklamcılığının vazgeçilmezlerinden pop-uplardır. Kullanıcıların başına bela olan bu pop-uplar internette gezinmeyi bir mayın tarlasında yürümeyle eş değer bulmuşlardır. Pop-upların neler olduğuna değindik gelin bir de  türlerine bakalım.

Pop-up Türleri

Üç ana pop-up türü vardır: bir web sayfasındaki bir şeye tıklandığında görünen, rastgele görünen ve kullanıcı müdahalesi olmadan görünen olarak ayrılabilmektedir. Çoğu zaman, bu yoğun pencereler yalnızca kullanıcının ilgisini çekmeyen içerik için reklamlar gösterir. Bazen reklamlar son derece saldırgan veya daha da kötüsü yetişkinlere yöneliktir. Bir pop-up, Truva atı gibi kılık değiştirmiş kötü amaçlı bir program da olabilir. Bunlar, pencereyi tıklayıp sisteminize istenmeyen içeriği indireceğinizi umarak güvenlik uyarıları şeklinde uyarılar görüntüleyen tuzaklardır.

Gerçekte pop-up olmayan benzer pencerelerle de karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, tarayıcı penceresinde görüntülenen sayfanın tamamı içerik içermez ve hiçbir şekilde gerçek bir sayfa değildir. Bunun yerine, içinde başka bir açılır pencere gibi görünen bir grafik vardır. Bu, kullanıcıları kötü amaçlı içeriği tıklatmaya ikna etmeye çalışan çok kafa karıştırıcı bir şemadır. Simüle edilmiş pop-up ve arkasındaki sayfa aslında bir casus yazılım tuzağı barındıran tam ekran bir reklamın parçasıdır. Bu sahte pop-up’lar, sonunda bir rahatsızlıktan çok daha fazlası haline gelebilecekleri için son derece dikkatli davranılmalıdır.

Çok nadir de olsa bazı yasal şirketler, sitelerinde arzu edilen veya yararlı pop-up’lar olarak adlandırdıkları şeyleri yerleştirirler. Bazı çevrimiçi işletmeler, bunları ziyaretçi yanıt formlarını ve lisans sözleşmesi şartlarını görüntülemek için pazarlama araçları olarak kullanır. Kötü amaçlarla çalışmasalar da, bu açılır pencereler aynı derecede can sıkıcı olabilir.

Kötü amaçlı pop-upların altında gizlenen tehlike nedir?

Daha az güvenilir pop-up’lar, kullanıcıların onları tıklamasını sağlamaya çalışır. Bu tehlikeli  Pop-uplarda kapat veya ‘iptal yazan bir düğme bulunabilir, ancak düğmenin arkasındaki bağlantının açılır pencereyi kapatacağının garantisi yoktur. Başka bir açılır pencereyi tetikleyebilir veya bir virüs indirebilir. Ctrl-W veya Alt-F4 gibi bir klavye kısayolunu kullanarak veya Görev Yöneticisi’ni açıp, tarayıcı programını seçip Görevi Sonlandır’ı tıklatarak Microsoft Windows’da bir açılır pencereyi kapatmak daha güvenlidir. Bazı açılır pencereler web sitelerinden değil, kullanıcının bilgisayarına gizlice yüklenmiş kötü amaçlı yazılımlardan bir yazılım türü yükleyebilir. Böyle bir durumda, PC iyi bir güvenlik yazılımı kullanılarak tamamen temizlenmelidir. Bilgisayar bankacılık, alışveriş ve diğer önemli sitelere erişmek için kullanılmışsa, güvenliği ihlal edilmiş olabileceğinden tüm şifreler değiştirilmelidir.

Sahte anti-virüs programlarını satmak için özellikle kötü pop-up’lar kullanılır, bunlar bazen ‘scareware’ olarak adlandırılır. Açılır pencereler bilgisayarınızda virüs buluyormuş gibi yapar ve ödemeyi yaptıktan sonra onu kaldırıyormuş gibi yapar. Aslında, bu programlar kötü amaçlı yazılımdır ve daha fazla kötü amaçlı yazılım yükleyebilir. Daha fazla ayrıntı için  Microsoft Güvenlik sayfasına bakabilirsiniz.

Pop-up  ile pazarlama önerileri

 

Pop-uplar tamamen kötü diye bir şey yoktur. Pazarlamanın da önemli kollarından biri haline gelen pop-up’lar, web sitenizdeki trafiği pazarlama potansiyellerine dönüştürmenize yardımcı olabilecek çok işlevli araçlardır . İşte bir pop-up’ın ana işlevlerinin kısa listesi:

Abone oluşturun: Web sitenizin çok sayıda ziyaretçisi olduğunu ve onları markanızla iletişime nasıl dahil edeceğiniz konusunda hiçbir fikrinizin olmadığını varsayalım. Kullanıcıların e-posta adreslerini bırakabilecekleri bir pop-up abonelik formu oluşturabilir. Posta listenizi büyütmenize, hedef kitleyle e-posta yoluyla ilişkiler kurmanıza ve alıcının yolculuğunu hızlandırmanıza olanak tanır .

Belirli içeriği tanıtın: Pop-up’ların birincil amacı potansiyel müşteriler oluşturmak olsa da , ziyaretçinin bulunduğu sayfayla ilgili e-kitabınızı, rehberinizi veya örnek olay incelemenizi tanıtabilirsiniz. Alandaki uzmanlığınızı gösterecek ve izleyicilerinizin sorunlarını çözmelerine yardımcı olacaktır. Örneğin gelecek yıl için hasat tahminlerinizi bir tarım blogunda paylaşabilirsiniz.

Hemen çıkma oranını azaltın:Bu metrik, bir kullanıcının sitenizden ne kadar hızlı ayrıldığını gösterir. Hemen çıkma oranını düşürmek için birçok pazarlamacı, bir e-posta adresi, telefon numarası veya daha fazla iletişim sağlamak için diğer bilgileri paylaşmak isteyen bir açılır pencere kullanır. Böyle bir açılır pencere, genellikle bir kullanıcı sekmeyi kapatmak veya web sitesinden çıkmak üzereyken görünür.

Pop-upları nasıl daha iyi kullanırsınız?

Genel tavsiye parçalarının bir listesini topladık, işte bunlar:

Açılır pencereleri yalnızca gerektiğinde kullanın: Pop-up’lar işe yarıyor. Bunları çalıştırmak kolay olmasa da, pop-up’ların can sıkıcı olduğu şeklindeki geleneksel konseptin üstesinden gelmek kolay değil. Bu yöntemi yalnızca iyi bir amaç için kullanın. Diyelim ki tonlarca trafik içeren bir sayfanız var, ancak insanlar çoğunlukla içeriğinizi sonuna kadar okumadan sıçrıyor. Bu durumda açılır bir form, iletişiminizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek bir çözümdür.

Kullanıcı deneyimini zenginleştirin, onu bölmeyin: Söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak yine de, pop-up’ların kullanıcı deneyimine zarar vermeden işi yapmasını sağlamanın birçok yolu var. Sayfayı sonuna kadar okusalar bile, kullanıcılar aradıklarını bulduklarında büyük olasılıkla ayrılıyorlar. Öyleyse neden e-posta yoluyla iletişimi sağlayan bir açılır pencere göstermiyorsunuz? Sonuçta, siz ve gelecekteki müşteriler için bir kazan-kazan stratejisi olabilir.

Pop-up’larınızı mobil cihazlar için optimize edin: Uygun mobil açılır pencereler , mobil trafiği dönüştürmek için çok önemlidir. Web sitenizin masaüstü sürümü için tasarlanmış duyarlı açılır pencereler, optimum bağlantı sağlamayabilir. Bu durumda, mobil bağlantı için optimize edilmiş ve kendisini web sitesinin masaüstü sürümüne aşamalı olarak uyarlayan mobil öncelikli bir sürüm oluşturmak gerekir.

Pop-up’ları doğru zamanlayın: “Test etme, test etme ve test etme” dışında herkese uyan tek bir strateji yoktur. Bir pop-up’ın eklenmeye değer olduğuna karar verirseniz, bir pop-up’ın görünmesi için farklı zaman dilimlerini deneyin. Saf varsayımlara değil gerçek verilere güvenin.

Doğru teşviki koyun. Orijinal içeriğe değer katan pop-up’lar kullanın. Örneğin, bir kullanıcı ev tadilatı için malzemeler hakkında bir makale okuduğunda, ev tadilatına nasıl başlayacağına dair bir video rehberi sunmak gerçekten yararlıdır.

 

Sonuç

Sonuç olarak pop-upları  genel olarak tanımış bulunmaktayız. İnternet ortamında bazen bizi kanser etse de pazarlama için önemli bir yeri olduğunu ve zararsız yanlarının olduğunu öğrenmiş olduk. Eğer bir web sitesine sahipseniz pop-uplar ile para kazanabilir insanları sitenize çekebilir ve hatta e posta listenize de ekleyebilirsiniz. Son olarak zararlı pop-uplara karşı sizleri uyarmak istiyoruz. Gördüğünüz her pop-up gerçek değildir sadece güvendiğiniz sitelerdeki pop-uplara tıklamanızı öneriyoruz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir