pr çalışması yapan firmalar arasından seçim yapmak

PR çalışması; firmanızın daha geniş kitlelere ulaşması, marka imajının oluşturulması ve hitap ettiğiniz kitlenin genişletilmesi adına yapılan halkla ilişkiler çalışmalarıdır. Bu  çalışmalar büyük firmalarda kendi bünyesindeki PR danışmanları ile yapılır. Ancak ülkemizde bu alanda yetkin personellerin zor bulunuşu firmaları özel PR çalışması yapan firmalar ile iş ortaklığı kurmaya yönlendirmektedir.

Ülkemizde her sektörde büyük devler PR çalışması yapan firmalarla iş ortaklığı kurarak hem daha etkili hizmet alırlar hem de halkla ilişkiler departmanındaki maliyetlerini azaltırlar. Firmaların PR çalışmaları artık geleneksel adımlardan daha dijital çözümlere dönmeye başlamıştır. Daha etkili bir marka oluşturabilmek için dijital ortamdaki faaliyetlerinize hız kazandırmalısınız. Bunun için de mutlaka PR çalışması yapan bir firmayla çalışmalısınız.

Dijital PR çalışması yapan firmalar ülkemizde çok sayıda bulunmaktadır. Ancak bu firmalar arasından bir seçim yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Bu konuda sizlere etkili bir referans olması açısından görüşlerimizi paylaşacağız. Bir PR çalışması yapan ajans seçerken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir;

  • Geçmiş Referanslarını İnceleyin 

PR çalışmaları profesyonellik gerektiren bir süreçtir. Bu yüzden bu alanda hizmet veren firmaların daha önce yürüttükleri projeler ve çalıştıkları firmalar profesyonelliklerini ortaya koyar. Bir PR ajansıyla anlaşmadan önce geçmiş referanslarını inceleyin.

Özellikle sizinle aynı sektörde firmalarla çalışan ya da farklı sektörlerde büyük firmalarla iş ortaklığı kuran PR ajansları projelerinizde sizlere daha etkili şekilde destek olacaktır. Bu yüzden mutlaka bir ajansın geçmiş çalışmalarından örnekleri inceleyerek seçim yapın.

  • Sözleşme İmzalayan Ajansları Tercih Edin

Ülkemizde geçmişten gelen en önemli ticaret kültürlerinden biri işlerin sözle yürümesidir. Ancak bir sorun çıktığında sözle yürüyen işlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden profesyonel olarak faaliyet yürüten PR ajansları mutlaka sizinle sözleşme imzalar. İmzalanan sözleşmede hem sizin hem de karşı tarafın sorumluluk alanlarına yer verildiği için bir sorun yaşarsanız resmi bir dayanak elde etmiş olursunuz.

  • Ekiple Çalışan Ajansları Tercih Edin

PR çalışması bir ekip işidir. Hiçbir ajans tek bir kişiyle bu alanı yürütemez. Profesyonel PR ajanslarında SEO, sosyal medya, tasarım, reklam ve tanıtım gibi tüm alanlarda uzman olan bir ekip size destek olur. Bu kadar geniş çaplı bir çalışma alanını tek kişiyle yürüten ajanslarla çalışmaktan uzak durun. Tabii bu size kişisel bir PR danışmanı atayan ajansları kapsamaz. Kişisel PR danışmanı çalışma ekibi ile firmanız arasındaki koordinasyonu sağlayan kişidir.

  • Kişisel PR Danışmanını Atayıp Atamadığına Bakın

PR çalışmaları dijital ortamda yürütüldüğü için sürekli olarak yeni gelişmeler yaşanabilir. Bu yüzden de profesyonel PR ajansları size özel bir kişisel PR danışmanı atar. Size atanan uzmanla istediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca bu uzman firmanızın projesi hakkında tüm detaylara hakimdir. Size düzenli olarak rapor verir ve çalışmaların tamamını koordine eder. Unutmayın kişisel PR danışmanı planlı ve etkili çalışarak sonuçlar almada çok önemli bir yere sahiptir.

  • Hedeflerinizi Anlayıp Anlamadığına Odaklanın

PR çalışmaları süreklilik isteyen bir süreçtir. Her firmanın PR çalışmasına başvurmada hedefleri başkadır. Bu yüzden başarılı PR çalışması ajansları her markanın kendi hedeflerine odaklanarak bir proje oluştururlar. Bu süreçte sizin hedeflerinizi anlayan ve hedeflerinize ulaşmada size etkili destek olacağını düşündüğünüz ajansla çalışın.

PR çalışması yapan firmalar arasından kısaca nasıl seçim yapabileceğinizi anlattık. Bu ajanslar firmanız için yapacağı çalışmalarla marka bilinirliğinizi arttıracak ve markanızın değerinin artmasını sağlayacaktır. Bunun için doğru ajansı seçmeniz çok önem taşır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir