Profesyonel SEO

SEO terimi İngilizcede Search Engine Optimization olarak anılır. Türkçesi ise arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmektedir. Bu terim arama motorlarının sıralama yapma kriterlerini belirten ve web sitelerinin üst sıralara çıkmak için yapması gereken çalışmaları anlatan bir çalışmalar bütünüdür. Ülkemizde SEO hizmetleri her geçen gün gelişme göstermektedir. Bu çalışmaları yürüten son derece bilgili ve dinamik ekipler yetişmektedir. Her işte olduğu gibi burada da devreye profesyonellik girmektedir. Profesyonel SEO dediğimizde aklımızdaki çalışmalar standart bir optimize çalışmasından farksızdır.

Profesyonel SEO Nedir?

Profesyonel SEO ,bir optimizasyon hizmetinin çok daha detaylı ve kaliteli şekilde verilmesidir. Ülkemizde çok sayıda ajans bu konuda hizmet verse de çok az sayıda SEO firması tam anlamıyla profesyonel şekilde sürece yaklaşmaktadır. Bu yüzden SEO terimiyle profesyonel kelimesi bir araya geldiğinde mutlaka altı doldurulmalıdır.

Bazı firmalar SEO çalışmalarını ek iş olarak yapmaktadır. Ancak ülkemizde arama motoru optimizasyonunu ana işi olarak yapan şirketler profesyonel SEO hizmeti vermeye daha yakın işletmelerdir.  Kaliteli çalışmalar yürüten dinamik ajanslar nitelikli bir ekiple birlikte güçlü alt yapıya sahip olmalıdır. Bu yüzden SEO hizmeti alacağınız firmayı çok iyi bir şekilde seçmelisiniz.  Kaliteli bir firma sizlere vadettiği tüm sözleri yerine getirir. Ayrıca bu konuda sözleşmelerinde de somut olarak sizlere bazı garantiler sunarlar.

SEO çalışmalarının amacı Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Ancak çalışmalar profesyonel olmazsa kısa süre sonra sıra kaybı yaşanabilir. Bu yüzden sizlere ileriye dönük de bazı çalışmalar sunulması gerekmektedir.

Profesyonel SEO Çalışması’nın Diğer SEO’lardan Farkı Nedir?

SEO çalışmaları dışarıdan baktığınızda site içi ve site dışı SEO çalışmaları olarak iki grupta toplanır. Bazı uzmanlar sadece site dışı çalışmalara önem verir. Ancak iki çalışma türü de bir arada organize bir şekilde yürütülmelidir.  Profesyonel SEO çalışmalarının diğer SEO çalışmalarından farkları şu şekildedir;

 • Profesyonel SEO ajansları nitelikli personellerden meydana gelmektedir. Size hizmet veren bir ekip olarak çalışır ve dinamik yapıya sahiptirler. Ekip içinde farklı uzmanlık alanları vardır. Böylece uzmanlaşma yöntemiyle her detaydaki çalışmalarınızdan maksimum fayda alırsınız.
 • SEO çalışmalarında internet siteleri alt yapısı da önemlidir. Standart firmaların ortalama bir alt yapıları vardır. Ancak profesyonel SEO ajansları güçlü network kullanırlar.
 • Herhangi bir SEO firmasından hizmet alırsanız sizler için genelde ücretsiz herkes tarafından kullanılan SEO araçlarıyla hizmet verirler.  Ancak profesyonel SEO çalışmalarında ileri derecede Premium SEO araçları kullanılır. Sizlere en ileri düzey özel araçlarla kaliteli destek sağlanır.
 • Web sitelerine uygulanacak işlemler profesyonel çalışmalarda sürekli takip edilir. Ekibin her bir üyesi kendiyle ilgili detayları takip eder ve iş birliği yapması gereken kişiye bildirir. Böylece tüm olumsuz durumlarda sürece senkronize şekilde hızlıca müdahale edilebilir.
 • Profesyonel SEO hizmetinin diğerlerinden farkı işlemlerin her zaman hızlı ve koordineli biçimde yürütülmesidir.
 • Profesyonel ajanslar sizlere belirli aralıklarla durum tespiti yaptıkları toplantılar düzenlerler. Böylece standart iletişiminiz dışında süreci etkili bir şekilde anlamanızı ve hizmetlerden memnun kalmanızı sağlarlar.

Profesyonel SEO Çalışmasının Temelinde Ne Vardır?

Profesyonel SEO çalışması, SEO çalışmalarıyla aynı olsa da temelinde yatan bazı detaylar vardır;

 • Size verilen destek bir ekip çalışmasının ürünüdür Her personel üzerine düşen görevi yerine getirir.
 • SEO hizmetini profesyonel şekilde sadece kurumsal firmalar verebilir. Kurumsal olmayan firmalardan bu hizmeti alamazsınız.
 • Size verilen hizmetten sonra fatura keserken “SEO hizmeti” niteliği olan bir kesim yapılır.
 • Firmalar telefon, mail ve diğer ulaşım kanallarıyla istediğiniz an ulaşabileceğiniz yapıda olurlar.
 • Ekip içinde Türkiye’de sayılı olarak gösterilen SEO uzmanları yer alır.
 • Fiyat odaklı çalışmaktan ziyade çalışmalar memnuniyet odaklı olarak yürütülür.
 • Belli aralıklarla toplantı ve görüşmeler düzenlenebilir.
 • Siteniz hakkında tüm detaylara hakim olurlar. Siz bir konu hakkında bilgi istemeden bir eksikliği sizlere bildirirler.
 • Raporlar şeffaf ve anlık olarak yapılır.
 • Her yapılan çalışma detaylı şekilde listelenerek sizlere sunulur.
 • SEO hizmetini profesyonel olarak veren firmaların kaliteli SEO referansları bulunur.
 • Sürekli kendini geliştiren yapıya sahiptirler. Ayrıca arama motorlarında yaşanan tüm yenilikleri özümseyerek hemen sizin projelerinize de dahil ederler.

Profesyonel SEO Çalışmasının Maliyetleri Nelerdir?

Profesyonel SEO danışmanlığı diğer optimizasyon hizmetlerine göre biraz daha maliyetlidir. Tüm çalışmalar detaylı olarak yapıldığı için sizlere detaylı maliyet çıkarılır. Ancak bu çalışmalarda maliyetler biraz daha yüksek olacaktır. Bu çalışmalar için ayrı bir bütçe ayırmanız gerekir. Zaten profesyonel SEO çalışmaları maliyetten ziyade memnuniyet ve sonuç alma odaklı yapılır. Zaten danışmanlık hizmeti sonunda masraflarınızı kısa süre içinde çıkarabilirsiniz.

Profesyonel SEO Çalışmasında Hangi Uygulamalar Kullanılır?

SEO alanında kullanabileceğiniz çok sayıda araç vardır. SEO çalışmalarında kullanılan bu araçlardan bazıları ücretliyken bazıları da ücretsiz olarak sunulur. Ancak bazı uygulamalar vardır ki kullanılması profesyonellik gerektirir. Bu yüzden herkes kullansa da profesyonel SEO uzmanı o aracı en doğru şekilde kullanacaktır. Bu araçlardan bazıları şöyledir;

Ücretli bir SEO aracıdır. Ücretsiz versiyonu olsa da profesyonel SEO uzmanları daha çok ücretli aracını kullanmaktadır. Bu araç sayesinde anahtar kelimelerinizin sıralaması takip edilebilir. Ayrıca rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeler, aylık tıklama durumları, Adwords üzerinden oluşturulan reklam kampanyaları öğrenilebilir. SEO araçları içinde en gelişmiş özelliklere sahip olan araçlardan biridir.

Ücret ödemeden kullanılabilecek SEO araçları arasındadır. Chrome uzantısı olarak çalışabilir. Bu araçlar rakip sitelerle web siteniz arasında karşılaştırma yapılabilir. Ayrıca site içindeki denetimleri yapabilirsiniz. Dahili ve harici linkler bu araçla tanımlanır. Web sitenizdeki anahtar kelime yoğunluğunu da kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sunulan raporlar kolaylıkla sizinle paylaşılabilir.

SEO alanındaki en kaliteli araçlardandır. Bu araç Google tarafından yapılan güncellemeleri takip eder. Böylece algoritma değişikliği olduğunda sonuçlarını sizlere en hızlı şekilde sunmaktadır. Bu araçla yapılan analizler web sitenize büyük fayda sağlar.

Dijital pazarlama konusunda hizmet alacaksanız işinize yarayacak bir araçtır. Diğer araçlardan farklı olarak sizlere birçok veri sunar. Site Explorer özelliği ile web sitenizin durumunu analiz edebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime ve sıralama takibinde de sıklıkla SEO uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

 • Screaming Frog

Hızlı ve detaylı sonuçlar veren bir araçtır.  Bu araç sayesinde web sitenizdeki kopya içerikler, sitenizdeki hatalar, link oluştururken yapılması gereken işlemler hızlı bir şekilde belirlenebilir. Hızı sebebiyle SEO uzmanları sıklıkla kullanırlar.

 • CORA

Kapsamlı veri analizi yapmak isteyen  profesyonel SEO uzmanları tercih ederler. Orta ve büyük ölçekli firmaların çalışmalarında kullanılır. Böylece SEO çalışmalarının en kaliteli hale gelmesi sağlanır. Çünkü web sitenizdeki eksik yanlar bu araçla çok kolay bir şekilde ortaya çıkarılabilir.

SEO alanında hizmet veren herkesin bildiği bir araçtır. Bu araç sitenizde yer alan içerikler, sayfanız ya da anahtar kelime sıralamaları hakkında bazı verileri sunar. Sitenizin performansı bu araç sayesinde kolayca ölçülebilir. Ayrıca domain özellikleri ve rakip site karşılaştırılmaları da yapılır.  Trafik, sıralama ve arama verileriyle ilgili rakiplerinizi ölçmenin en iyi araçlarından biridir. Sıralamanızın sürekli olarak takip edilmesini sağlar. Ayrıca SEO uzmanlarına sitenizin performansını arttıracak ipuçları ve öneriler de sunmaktadır.

 • KWFinder

Bu araç anahtar kelime analizi için kullanılır. Daha çok düşük rekabetle başarı sağlayabilecek uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirlenirken kullanılır.  Size başarı getirecek anahtar kelimeleri, anahtar kelimelerle ilgili linkleri ve SERP değerlerini barındıran detaylı raporlar elde edilir. Ayrıca anahtar kelime sıralamanızı da takip edebilirsiniz.

 • Fat Rank

Chrome uzantısı bir araçtır. Site performansınızı hızlıca kontrol eder.  Anahtar kelimeler dikkate alınarak web sitenizin kontrolü sağlanır. İstediğiniz anahtar kelimelerde SERP değerinizi öğrenebilirsiniz. İlk 100 içinde olmayan anahtar kelimelerle ilgili detaylı raporlar alınabilir.

Bu uygulama SEO alanında yoğun olarak kullanılan bir araçtır. Daha çok anahtar kelime analizinde kullanılır. Bununla birlikte rakip link analizler ve hangi içeriğe ne kadar link verildiğini bulmada da işinize yarayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir