profesyonel seo uzmanı

Google’da yükselememekten, hedeflerinizi bir tık öteye ilerletememekten sıkıldınız mı? Rakip firmaların SEO analizlerini yaparak artık sizde yükselin!

Bir çok firma, marka ve internet siteleri hedefleri doğrultusunda SEO (Arama motoru optimizasyonu) yapmaktadır. Buradaki en büyük amaç Google’da istedikleri kelimede üst sıralara markalarını, internet sitelerini taşıyabilmektedir. Bu doğrultuda yaptıkları SEO işleminde başarılı olunmadığında rakip firmaların SEO, kelime analizi yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Rakip firmaların yaptıkları işlemleri tespit ettiğinizde başarının sırlarını bulabilir, rakibinize karşı bir avantaj elde edebilir ve bağlantı fırsatlarını bulabilirsiniz. Bunları bulabilmek ve yapabilmek için ise rakip firmalarınızın SEO analizini yapabilmek için bir kaç internet sitesinden faydalanılmaktadır.

Rakip Firmaların SEO Analizi Aşamaları

 • Rakiplerinizin anahtar kelimelerini tespit edin!

Rakip firmaların SEO analizi nasıl yapılır adlı rehberimizde ki ilk aşamalardan birisi rakiplerimizin anahtar kelimelerini tespit edebilmektir. Bu aşamada bir kaç yardımcı internet sitelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar SEMrush ve Ahrefs siteleridir. Bu siteler ile rakiplerinizin anahtar kelimelerini kolay bir şekilde bulabilirsiniz. SEO için çok önemli olan bu iki internet sitesine üye olabilmek için ise firmanın belirlediği ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Biz bu içeriğimizde sizlere SEMrush internet sitesini kullanarak rakiplerinizin anahtar kelimelerini nasıl bulabileceğinizi anlatacağız.

 • Öncelikle ilk etapta arama kısmına rakibinizin site adresini giriniz.
 • Organik arama (Organik Research) bölümünün altında yer alan pozisyonlar (Positions) butonuna tıklayın.
 • Sadece 2 aşama ile birlikte rakip firmaların, markaların hangi anahtar kelimelerde yükseldiğini, nerelerden backlink aldığını ve bir çok şeyi ayrıntılı olarak görebilir ve stratejilerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

SEMrush internet sitesinden yardım alındığı gibi Ahrefs internet sitesini de kullanabilirsiniz. Ülkemizde bu iki internet sitesi oldukça yaygın bir durumdadır. İki internet sitesi için sorunsuz ödeme yapabilir ve SEO için en önemli başlıktan birisi olan anahtar kelime tespitinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Rakiplerinizin site optimizasyonlarını analiz edin!

Rakip firmaların SEO analizi nasıl yapılır adlı rehberimizin ikinci aşaması ise rakip firmaların site optimizasyonu analizini yapabilmektir.

Google için kullanıcıların internet sitelerine giriş yaptıklarında sitelerin masaüstü, tablet ve mobil cihazlarda yeterince hızlı olup olmadığını test ederek anahtar kelime sıralamalarına etki etmektedir. Siteler için çok önemli olan site optimizasyonunu yapmayan bir site hedeflerine ulaşma aşamasında çok sıkıntı yaşayacaktır. Siteler için bu kadar önemli olan optimizasyon konusunda ise rakiplerinizin site optimizasyonunu yapmanız gereklidir. Rakiplerinizin optimizasyonlarına göre strateji oluşturmak çok önemlidir. Rakiplerin site optimizasyonunu analiz edebilmek için ise internet siteleri ve uygulamalar mevcuttur.

Sıralaması iyi olan bir internet sitesinde bakılması gereken en önemli şeyin anahtar kelime olduğunu belirtmiştik. Rakibimizin anahtar kelime yoğunluğunu kontrol edebilmek için burada (internetmarketingninjas.com) yer alan internet sitesinden faydalanacağız.

 • Bu aşamada “burada” kelimesinde yer alan bağlantıya tıklayarak siteye gidin.
 • Rakibinizin internet adresini sitede yer alan site arama kısmına yerleştirin.
 • Odak anahtar kelimeleri için rakibinizin anahtar kelime yoğunluğunu analiz edin.
 • Sıralamada yer alan bir çok rakibiniz için bu işlemi sürekli olarak uygulayın.
 • Bu işlemler tamamlandığında anahtar kelime yoğunluğu ortada belirecektir.
 • Anahtar kelimeniz için kelime yoğunluğu analiz edilmiş olacaktır.

Rakibimizi iki aşamada bir çok kısımda analiz etmeye devam ediyoruz. Rakibinizin meta verilerini nasıl yazdığına kafa yoralım. Rakibim özgün makaleler ile mi yoksa kopya içeriklerle mi sıralamada üstümde yer almış?

Bir çok firma, marka rakipleri her aşamada inceleyerek, başarıya giden haritada kendilerine bir yol haritası çizerek başarılı olmaya çalışmaktadır. Bunlardan ilk iki aşamayı detaylı olarak anlatarak, rakibimiz hakkında anahtar kelimelerini araştırdık, bulduk. Bir kaç aşama daha sonra rakibimizin uyguladığı yola göre bizimde artık bir strateji oluşturmamız gerekmektedir.

 • Rakiplerinizin içeriklerini analiz edin!

Rakip firmaların SEO analizi nasıl yapılır adlı rehberimizin üçüncü aşaması ise rakiplerimizin içeriklerine göre kendimize içerik planlaması oluşturmamız gerekmektedir.

Bu aşamada rakiplerimizi belki de geçebileceğimiz en önemli aşamalardan bir tanesi. Oluşturacağımız bir kaç stratejik ve profesyonel içerik ile rakiplerimizi yakalayabilir, üst sıralara sitemizi taşıyabiliriz.

Rakip internet sitesine girerek girdikleri içerikleri analiz etmemiz gerekmektedir. Makale uzunluğu, makalede başlık kullanılmış mı, makalede anahtar kelimelerini kullanmış mı ve kullanmış ise makale uzunluğuna oranla kaç kez kullanmış gibi bir çok soruyu cevaplamamız gerekmektedir.

Bu aşamada kendimiz siteyi inceleyerek yoğun bir inceleme sonrası yol haritamızı çizmeli ve bu aşamada bizler de başarının sırrını öğrenerek içerik oluşturarak sıralamamızı yükseltebiliriz.

İçeriklerde en çok dikkat edilmesi konulardan bir tanesi de site dışı ve site içi link verilip verilmediğidir. Google üzerinde bu iki işleminde çok çok verimli ve faydalı olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

 • Rakiplerinizin tasarımını inceleyin!

Kullanıcının bir internet sitesine girdiğinde ilk gözlemlediği konu görünümdür. Tıpkı bir insanı ilk gördüğümüzde gözlemlemek gibi. Firmanızı, markanızı ve internet sitenizi bir insana bakarmış gibi değerlendirmek gerekmektedir. Rakip firmanızın oluşturduğu tasarıma göre sizler de bu noktada kesenin ağzını açarak kullanışlı ve iyi bir görünüme sahip tasarım oluşturmanız gerekmektedir.

 • Rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını inceleyin!

Rakiplerinizin SEO analizi nasıl yapılır adlı rehberimizin beşinci aşamasında rakibimizin sosyal medya hesaplarını incelememiz gerekmektedir. Günümüz sosyal medya çağında oldukça fazla kullanılması firmaların en önemli kozlarından bir tanesidir.

 • Rakiplerinizin backlinklerini analiz edin!

Altıncı aşamamıza kadar rakibimiz hakkında bir bilgi edindik ve son aşamalara yaklaştığımızda Google’da yükselmek için en önemli konu olan backlink analizi aşamasına geldik. Yukarıda belirttiğimiz 5 aşama oldukça önemlidir ama en önemlisi ise backlink aşamasıdır. Rakibinizin link profilini takip ederek sizde sağlıklı bir link profili oluşturabilir ve rakibinizi her an takip edebilirsiniz. Rakibinizin backlink analizi için ise bir çok internet sitesi, uygulama bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Ahrefs, Majestic ve Open Link Profiler gibi sitelerdir.

Rakip firmaların SEO analizi nasıl yapılır adlı rehberimizin sonuç aşamasındayız. Bu altı aşama ile birlikte rakiplerimizin anahtar kelimelerini, içerik analizlerini, tasarımlarını, sosyal medyalarını ve backlink aşamalarından bahsettik. Bu aşamaları analiz ederek doğru bir yol haritası oluşturmanız takdirinde hedeflerinize ulaşmak artık daha kolay olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir