google rankbrain

RankBrain, Google tarafından geliştirilen bir yapay zekâ sistemidir ve sistemin özelliği, arama sonuçlarını sağlıklı bir şekilde getirmede Google’a yardımcı olmasıdır. Bir tür yapay zekâ sistemi olan makine öğreniminde kullanıcılar bir şey öğretmesine gerek kalmadan yapay zekâ sistemi öğrenimini kendi kendine gerçekleştirmektedir. Sistem, bazı uygun zamanlarda, kendi kendine işlem yapabilmektedir.

RankBrain, milyarlarca kelimenin matematiksel olarak kodlanması ve bilgisayara tanıtılması şeklinde oluşturulmuş bir sistemdir. Tanıtılan bu kelimeler daha sonra sağlıklı arama sonucu vermek için kullanılır. RankBrain, kullanıcılar tanıdık olmayan bir kelime girdiğinde onu tanıdık bir kelime ile eşleştirir, buna uygun sonuçlar üretir. Kısaca RankBrain sisteminin, tanıdık olmayan bir kelime girildiğinde bu kelimeleri sağlıklı bir şekilde yönetmek ve uygun, yakın sonuçlarla eşleştirmek gibi bir görevi vardır.

Google Rankbrain Hakkında

Kullanıcılar için hazırlanan ve bilgi içeren içerikler, Rankbrain algoritması için en önemli şey konumundadır. Bu nedenle içeriğinizi boş cümlelerle doldurmak yerine anlamlı bütünlükler oluşturmak durumundasınız. Rankbrain algoritması, içeriğinizi daha iyi bir şekilde algılamak ve anlamak istemektedir. Google’a yardımcı olmayı kendinize görev edinmelisiniz. Farklı kaynaklardan yararlanarak dolu içerikler oluşturun. Buna ek olarak anahtar kelimeleri metnin içine iyice yedirmeniz gerekmektedir. Bu, üst sıralarda konumlanmanızı sağlayacaktır. Diğer web sitelerinden alacağınız gerçek bağlantılar da sıralamanızı olumlu yönde etkilemektedir.

Öte yandan, gelişen teknoloji ile birlikte sesli aramalar hayatımızda oldukça yer kaplamış bulunmaktadır. Artık arama yapılırken teknik terimler yerine günlük hayatta kullanılan kelimeler sesli bir şekilde kullanılmaktadır. Dolayısıyla içeriğinizi ve başlıklarınızı buna göre şekillendirmeniz gerekmektedir. Sesli aramalar, çeşitliliği yüksek ve birbirinden farklı aramalardan oluşmaktadır. Burada devreye Rankbrain girerek bu farklı sorguları anlar, buna uygun sonuçlar getirir.

Google Rankbrain Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Rankbrain esasında milyonlarca farklı kelimenin matematiksel olarak ifade edilmesi ve bilgisayar sisteminin anlayacağı şekilde oluşturulan bir sistemdir. Rankbrain kullanıcıların bilindik ya da tanıdık olmayan bir kelime girdiklerinde onu bilinen ve tanıdık olan bir kelime ile eşleştirerek en uygun sonucu ekrana yansıtmaktadır. Böylelikle Google, yapılan aramalarda en alakalı sonucun aktarılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla sonuç olarak arama sonuçları daha kaliteli bir yapıya bürünmektedir.

Google Rankbrain Sisteminin Kullanılma Amacı Nedir?

Esas olarak Rankbrain’in kullanılma amacı, alışılmadık bir sorgu girildiğinde bunu alışıldık en yakın sonuçlarla eşleştirerek alakalı sonuçları getirmek gibi bir amacı vardır. Sonuç olarak Google’da günde milyarlarca arama yapılmakta ve en uygun sonuçların getirilmesi ihtiyacı doğmaktadır. Rankbrain bu ihtiyacı karşılamakla beraber, arama motorunun daha iyi bir noktaya gelmesini sağlamaktadır. Rankbrain incelediği sayfalar üzerinden elde ettiği bilgileri insanlardan daha iyi bir şekilde tahmin etmektedir.

Google Rankbrain Ve İçerik

Ranbrainin sahip olduğu algoritma, doğrudan içerik pazarlamasını etkilemektedir. İçeriğin düzgün hazırlanması adına anahtar kelimeler ve eş anlamlı kelimeler içermesi önemli bir konu olmaktadır. İçeriğin hem SEO odaklı olması hem de kullanıcıların talebine cevap verebilmesi çok önemlidir. Tek bir anahtar kelimeye odaklanmak, içerik oluşturulurken yapılan en büyük hatalardan birisidir. Aynı zamanda bu anahtar kelimenin eş anlamlılarını kullanarak bu yönde bir katkı sağlayabilirsiniz.

Google Rankbrain İçin Optimizasyon Tavsiyeleri

Öncelikli olarak meta açıklamalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu, tıklama sayınızı artıracağı gibi sıralamada sizi üst sıralara taşıyacaktır. Başlık ve açıklamaların kullanıcıların istediği şekilde düzenlenmesi tıklama sayısını artıran diğer bir faktördür.

Öte yandan içeriklerinizin kullanıcı odaklı olması da fayda sağlayacaktır. Anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanıldığı içerikler üretmek, geçmişte kalan bir iştir. Bunun yerine kullanıcı odaklı içerikler ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle kullanıcı odaklı olmanız, fayda içermesi açısından oldukça önemli olmaktadır. İçeriklerinizi yazarken de kullanıcı odaklı olmakta fayda vardır. Örneğin içeriğinizi teknik terimler ile doldurmak yerine günlük dili kullanarak kullanıcı odaklı hale getirebilirsiniz. İçeriklerinizi yalnızca arama motorları için oluşturursanız, uzun vadede ciddi kayıplar yaşarsınız. Hazırladığınız içeriği sesli okuyun, eğer günlük dil odaklı değilse Rankbrain odaklı da değildir. 

Google Rankbrain Sisteminin SEO’ya Olan Etkileri

Rankbrain uygulaması ile birlikte içeriğin önemi daha da artış göstermiştir. Bununla birlikte SEO çalışmalarının önemi de giderek artış gösterecektir. Makine öğrenmesi ile birlikte farklı kategorideki web siteleri farklı şekilde sıralanmaktadır. Örnek olarak e-ticaret ve haber sitelerinde sayfa açılış hızı önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Google Rankbrain uygulamasında içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İçerikleri konuyu kapsayıcı bir şekilde üretmek.
 • Daha fazla soruya ve ihtiyaca yönelik olarak cevaplar üretmek.
 • İnsanların henüz sormamış olduğu, olası sorular üzerine yoğunlaşmak.
 • İçeriklerin güncelliğine dikkat etmek.
 • Bir konu hakkında otorite sahibi olmak için yeterince kaliteli içerik üretmek.

Öte yandan şu şekilde bir SEO gelişim planı oluşturulabilir.

 • SEO optimizasyonunun tam olarak yapılması.
 • Sayfa açılış hızının en yüksek düzeyde olması.
 • Akıllı etiket kullanımı.
 • Kullanıcı deneyimi konusuna ağırlık verilmesi.
 • Kaliteli ve uzun içeriklerin oluşturulması.
 • Spam linklere dikkat ederek link profilinin geliştirilmesi.
 • SSL kurulumunun yapılması.
 • Markaya yönelik çalışmalar yapılması.

Kaynakça:

 1. https://moz.com/learn/seo/google-rankbrain
 2. https://www.searchenginejournal.com/google-algorithm-history/rankbrain/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir