reklam ajansı

Reklam Ajansı; belirlenen pazarlama stratejisi kapsamındaki tekniklerle firma, marka ya da kişinin tanıtım ve duyuru faaliyetlerini hedef kitleye ulaştırmaya yarayan hizmet kuruluşudur. Reklam deyince akla ilk gelen televizyon ve medya reklamları olsa da günümüzde çok farklı reklam kalemleri ve bu kalemlerde uzmanlaşmış reklam ajansları mevcuttur.

Reklam ajansı, marka ya da firmanın profili ve pazarlama stratejisi belirlendikten sonra en uygun ve en hızlı dönüşü sağlayacak hedef kitleyi belirleyen bu kitleyi baz alarak ulaşmayı hedefleyen ajanslardır. Sektör ve reklam türü özelinde değişkenlik gösteren birçok reklam ajansı mevcuttur.

Günümüz teknolojisi ve internetin hızlı yükselişiyle en popüler reklam türü haline gelen dijital reklam  başta olmak üzere farklı sektör ve pazarlama stratejileri için farklı reklam ajanslarını tercih edebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin hangi reklam türü için uygun olduğunu belirlemek başlıca yapılması gerekenlerdir.

Reklam Ajansı Hangi Hizmetleri Sunar?

İsminden anlaşılacağı üzere, hizmet verdiği müşterileri için farklı konularda, farklı platformlarda ve farklı türlerde reklamlar hazırlayan ajanslar, günümüzde artık her firmanın tek seferlik veya sürekli olarak hizmet aldığı kurumlar olmuştur. Reklam ajanslarının hizmet verdiği alanları genel itibariyle şu başlıklar altında toplayabiliriz..

Oldukça geniş bir yelpazeye ayrılan görsel tasarım konusu içerisine, grafik tasarımı, logo tasarımı, bir işletmenin kurumsal kimliğini ilgilendiren her türlü çalışmayı, ilan veya afiş tasarımı, katalog düzenlemeleri ve daha birçok şeyi dahil edebiliriz. Hangi alanda hizmet verdiği ve hangi sektörde faaliyet gösterdiği farketmeksizin bütün bu çalışmalar, işletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmasında en etkili yollardan biridir. Bu nedenle, profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır ve bunun için de reklam ajanslarından hizmet alınabilmektedir.

  • Web Sitesi Tasarımı

Web siteleri, internet dünyasının en temel bileşenlerinden biridir. Haber okumak, alışveriş yapmak, sosyal aktivitelere katılmak, otel rezervasyonu ve seyahat planlamaları ve daha birçok konu için her gün kullandığımız web sitelerinin, ayrım gözetmeksizin her işletme için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, ürün ve hizmet tanıtımı yapmak, kendisi ve faaliyetleri hakkında bilgi vermek, doğrudan ürün satışı gerçekleştirmek, reklam ve pazarlama çalışmaları yürütmek ve daha birçok konu için iyi tasarlanmış bir web sitesi kilit bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, işletmeler reklam ajanslarından destek alabilmektedir.

  • Video ve Fotoğraf Prodüksiyon

Reklam ajanslarının verdiği hizmetler arasında bir diğer kritik çalışma türü ise video ve fotoğraf prodüksiyonlarıdır. Dışarıdan bakıldığında basit gibi görünse de bir markanın görsel tanıtım unsurları doğru ve etkili bir imaj oluşturulabilmesi için çok önemlidir. Bu bağlamda, ürün ve etkinlik fotoğrafları, endüstriyel fotoğraflar, konsept görseller, mimari ve moda fotoğrafları & videoları için işletmeler, reklam ajanslarına sıklıkla başvurmaktadır.

  • Müzik Prodüksiyon

Tıpkı video & fotoğraf prodüksiyonu gibi müzik çalışmaları da markaların kendini doğru tanıtmasında ve güçlü bir imaj oluşturmasında son derece etkilidir. Reklam çalışmalarında kısa veya uzun müziklere ihtiyaç duyan işletmeler, en kapsamlı ve doğru desteği reklam ajanslarından alabilmektedir.

  • Organizasyon Hizmetleri

Organizasyon kavramının içerisine birçok etkinliği katmak mümkündür. Reklam ajansları, kamu veya özel sektör kuruluşlarının katıldıkları fuarlar, düzenledikleri kongreler, eğitimler, konferanslar ve daha birçok etkinlik için hizmet sunmaktadır. Etkinliğin düzenlenmesi aşamasından, bittikten sonra katılımcılar üzerinde veya ulusal ve uluslararası piyasalarda yarattığı etkilerin takip edilip raporlanmasına kadar geçen sürede, reklam ajansları işletmelerin çözüm ortağı olmaktadır.

  • Danışmanlık ve Eğitim

Reklam ajansları, bir ürün ya da hizmetin tanıtılması için psikoloji, sosyoloji, ekonomi, teknoloji ve daha birçok farklı konu özelinde tecrübeye ve uzmanlığa sahip kuruluşlardır. Bu tecrübesini ve bilgisini reklamcılık faaliyetleri konusunda kendini geliştirmek isteyen başka kuruluşlara aktarma suretiyle çeşitli danışmanlık ve eğitim hizmetleri planlayabilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir