Reklam Metni

Reklam metni, reklam veren firmaların kuruluş bilgilerini, logolarını, görüntülerini, resimlerini, sloganlarını, ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgileri içeren, firmanın misyonu ve vizyonunu anlatan ve bunları belirli bir düzen içerisinde harmanlayan, tüketicilere sunulmak üzere çarpıcı ve farklı bir şekilde hazırlanan, firmaları tanıtıcı metinlerdir. Tek bir reklam metni düzeni, reklam sektöründe bulunmamaktadır. Bu da reklam metninin özgünlüğünü ifade etmektedir.

Reklam metinlerinde reklam sektörünün aradığı özellikler şu şekildedir. Reklam metinleri yaratıcı, farklı, çarpıcı, çekici, anlaşılabilir ve yenilik sağlayıcı özellikte olmalıdır. Bu şekilde yazılan bir reklam metni, reklam anlamında sizi başarıya götürebilir. Mesaj iletebilen ve oluşturulmuş her tasarım bir reklam metnidir. Bu nedenle reklam metinleri illaki ses, müzik, görsellik içerecek diye bir durum söz konusu değildir.

Reklam Metni Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir reklam metni oluşturabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Yazımızın devamında sıralayacağımız maddeleri uygulayarak siz de iyi bir reklam metni oluşturabilirsiniz.

  • Reklamı Yayınlayacağınız Platformu Düşünün

Reklam metninizi yazmaya başlamadan önce yapmanız gereken bu metnin nerede yayınlanacağına karar vermektir. “Reklam; internet sitesinde mi, gazetede mi yoksa sosyal medya mı yayınlanacak?” tarzındaki sorulara yanıt bulmalısınız. Herhangi bir sosyal medya sitesinde yayınlayacağınız reklam metni ile bir gazete de yayınlayacağınız metin, karakteristik olarak birbirlerinden farklı özellikler gösterecektir. Bundan dolayıdır ki; ilk yapmanız gereken, yayın platformunu belirlemektir.

  • Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Oluşturacağınız reklam metnini kimin için hazırlıyorsunuz? Çocuklar için mi veya öğretmenler içim mi ya da belli bir bölgede yaşayan belli kesimdeki insanlar için mi? Anlatmak istediğimiz; oluşturacağınız reklam metninin içeriği ve yazım dili hedef kitlenizin özelliklerine göre farklılık göstereceğidir. Yani reklam metninizi oluşturmaya başlamadan önce hitap etmek istediğiniz hedef kitlenizi iyi tanımalı ve onların özelliklerine göre bir yazım dili kullanmalısınız.

  • Etkili Bir Başlık Kullanın

Reklam metnini oluşturmaya başlayacağınız kısım başlıktır. Ve haliyle hedef kitlenizin reklamı okumaya başlayacağı kısım da yine başlıktır. Bir okuyucu başlığı okuduktan sonra içeriği okumak isteyip istemediğine karar verecektir. Bundan dolayıdır ki yazacağınız başlık; ilgi çekici olmalı, merak uyandırmalı ve kullanıcıyı harekete geçirmelidir.

  • Etkili Bir Dil Kullanın

Okuyucuya vermek istediğiniz mesaj kadar reklam metni içerisinde kullandığınız dil de önemlidir. Baştan sağma, dil bilgisi ve imla hatalarıyla dolu, ne dediği anlaşılmayan bir metnin amacına ulaşabilmesi mümkün müdür? Tabi ki de hayır! Bu sebeple metni yazarken ince eleyip sık dokumalı, çok düzgün bir dil kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca reklam metninin ilk paragrafında başlıkta uyandırdığınız merakı korumalı ve okuyucunun metni okumaya devam etmesini sağlamalısınız.

  • Bilgi Verin

Neyin reklamını yapıyorsunuz? Sağladığınız hizmet nedir? Neden ürününüz satın alınmalı? Neden firmanız tercih edilmeli? Oluşturacağınız reklam metni bu tarzdaki soruların cevaplarını içererek okuyucuyu bilgilendirmelidir. Bilgiden uzak şekilde yazılmış reklam metinleri tabi ki de firma hedeflerine ulaşmayacak aksine firmanın kullanıcı gözünde kötü bir yer edinmesini sağlayacaktır.

Ayrıca metni fazla uzun tutmamaya bunun yanında öz bilgi vermeye dikkat edin.

  • Harekete Geçirin

Reklam metni özellikle internet sitesinde yayınlanacaksa “satın al, sipariş ver” gibi kullanıcıyı harekete geçirecek ifadeler içermelidir. Bu kısa sürede yayınladığınız reklam metninin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

  • Anahtar Kelime Kullanın

Yine metin internet sitesinde yayınlanacaksa anahtar kelime kullanmanız SEO açısından iyi olacaktır. SEO uyumlu yazacağınız reklam metinleri arama motorlarından da içeriğinize trafik çekecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir