resim optimizasyonu

Görseller web siteleri içinde önemli bir yer kaplar. Web siteleri trafiklerinin önemli bir bölümünü Google görsel aramaları üzerinden gerçekleştirirler. Web sitesi sahipleri sitelerinin her bölümünde belli görsellere yer verir. Kullanılan görseller kullanıcıların kalma süresine etki etmektedir. Ayrıca arama motoru botları da web sitenizi daha üst sıralarda çıkarabilirler. Web sitenize yüklediğiniz görseller site hızına olumsuz etkide bulunabilir. Bu durum da sıralamanızı olumsuz etkileyebilir. Çünkü web sayfası hızı Google sıralama kriterleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu durumda web sitenizin hızını ölçerek gerekli optimizasyon çalışmalarını yapabilirsiniz.

Sitenizin hızını yavaşlatan görseller için optimizasyon çalışmaları yapılabilir. Resim optimizasyonu yaparak web sitenizdeki görsellerin arama motoru kurallarına uygun hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar web sitenizin hızını da düzenler.  Şimdi gelelim resim optimizasyonu nedir, SEO’ya etki eder mi?

Resim Optimizasyonu Nedir ?

Resim optimizasyonu; web sayfalarınızda kullandığınız görsellerin kalitesini koruyarak boyutunu küçültmeye yönelik çalışmalardır. Ayrıca web sitenizi arama motorlarının yapısına uygun şekilde alt etiket ve açıklamalarla donatmanızdır. Bu sayede hem arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir hem de site hızınızı arttırabilirsiniz. Bu çalışmalara ayrıca doğru şekilde sim verme, tema tercih etme, görsellerde çıkarabilme ve doğru link yapısı oluşturma gibi farklı noktalar da girmektedir.

Google, Yandex, Bing ya da Yahoo gibi arama motorları web sitenizde optimize edilmiş görselleri görsel arama sonuçlarında ön sıralara çıkarır. Ülkemizdeki en büyük yanlışlardan biri sadece görsel sıkıştırma işlemi yaparak optimizasyon yapılmasıdır. Görsel boyutu web sitenizin daha kısa sürede açılması, arama motoru botlarının daha kolay index vermesi gibi yararlar sağlar.  Ancak diğer çalışmaları da doğru şekilde yerine getirmelisiniz. 

Resim optimizasyonu çalışmaları sonrasında elde ettiğiniz görseller yüksek çözünürlükte, web sitenizi yavaşlatmayan yapıda olmalıdır. Bu durum sizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkaracaktır. Resim optimizasyon çalışmalarının SEO’ya etkisine de değinelim;

Resim Optimizasyonu SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Resim optimizasyonu yaptıran firmalar için birçok avantaj elde  etme şansı vardır. Resim optimizasyonu çalışmalarınızın SEO’ya olan etkisi;

 • Arama motorları kullanıcı deneyimlerine çok önem verir. Bu çalışmalar kullanıcıların daha kaliteli bir deneyim yaşamasını sağlar. Kullanıcılar web sitenizde daha uzun süre vakit geçirirse sıralamanız artacaktır.
 • Web sitenizin hızının Google sıralama kriterleri arasında olduğunu belirtmiştik. Web sitenizin hızını görsel optimizasyon çalışmaları sayesinde hızlandırabilir ve böylece SERP sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz.
 • Görsel optimizasyonu birçok detayıyla sizleri arama motorlarında üst sıralara çıkardığı için belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinde rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Böylece yatırımlarınızın karşılığını kolayca alabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizle çok daha kolay şekilde bağ kurabilme şansınız vardır.
 • Ürün ve hizmetlerinizi daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. 
 • Görsel arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilir ve web sitenize çok daha kolay trafik çekebilirsiniz.

Resim Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Web sitenizdeki resim optimizasyonu çalışmalarınızı bazı programlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu programlardan bazıları uzmanlık gerektirir. Ayrıca bazıları da ücretli servislerdir. Resim optimizasyonu için tercih edebileceğiniz programlar şöyledir;

 • Affinity Photo

Dahili resim sıkıştırmanıza yardımcı olacak bir araçtır. Resim optimizasyonu konusunda sınırlı bütçeyle çalışan firmalar için tercih edilebilecek alternatif bir uygulamadır.

 • Optimizilla 

PNG ya da JPEG uzantılı görsel dosyalarını sıkıştırmada kullanabilirsiniz. Bu aracın en güzel yanı bir program yüklemeye gerek kalmadan kullanılabilmesidir. Ayrıca sizlere %75’e kadar görsel sıkıştırma şansı verir. Görsellerinizi bu araçta sıkıştırmak için internet sitesi üzerinden online olarak eklemeniz yeterlidir. Toplu sıkıştırma işlemlerinde çok pratik ve etkili bir araçtır.

 • İmage Optim

Apple cihaz kullanan kişilerin tercih ettiği bir resim aracıdır. Sizlere birçok konuda pratiklik sağlayan bir araçtır. Ücret ödemeden web sitenizde yer alan görselleri optimize etmenize yardımcı olur. %70’e kadar sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz.

 • Adobe Phohoshop

Uzun yıllardan beri bilgisayar kullanıcılar tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Web sitenizdeki görsellerin tamamını dahili olarak sıkıştırmanızı sağlayan bir araçtır. Bir parça kullanım bilgisi gerektirdiğini de belirtebilirim.

 • Net

Windows kullanan kişilerin tercih ettiği bir resim aracıdır. Dahili resim sıkıştırma çalışmalarınızda sizlere yardımcı olacaktır.

 • Gimp

Bazı kullanıcılar resim sıkıştırma konusunda bilgi sahibi olmayabilir. İşte bu kullanıcılar için zor bir araçtır. Dahili optimizasyonu çalışmaları yapmanıza yardımcı olabilecek bir servistir.

WordPress Resim Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz Eklentileri

WordPress tabanlı web siteleri için de kullanılabilecek çok sayıda resim optimizasyon eklentisi vardır. Bu eklentilerde hiçbir sorun yaşamadan ve teknik bilgi gerektirmeden optimizasyon yapabilirsiniz. İşte WordPress tabanlı web siteleriniz için kullanabileceğiniz resim optimizasyon eklentileri;

 • Imagify Image Optimizer

Bu eklentinin en güzel yanı sizlere farklı seviyelerde sıkıştırma yapma şansı vermesidir. Buna ek olarak bir görseli yeni baştan boyutlandırabilirsiniz. Ayrıca restorasyon yapmanızı sağlayacak özellikleri de bulunmaktadır.

 • ShortPixel Image Optimizer

Sizlere her ay 100 tane resim sıkıştırma izni veren bir eklentidir. Bu kurallar kapsamında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir eklentidir.  Bunun yanında dahili restorasyon ve toplu şekilde resim optimizasyonu da yapabilirsiniz.

 • Optimus Image Optimizer

Düşük boyuta sahip resimlerinizi kayıpsız olarak optimize eden basit ve kullanışlı bir WordPress aracıdır. Bu eklentide optimize ettiğiniz resimler aynı kalitesiyle sizlere sunulur.

 • WP Smush

Bu eklentiye sahipseniz hiç uğraşmanıza gerek yok. Görseller siz yüklerken otomatik olarak optimize edilir.  Bununla birlikte web sitenize daha önce eklediğiniz görselleri de toplu olarak düzenleyebilirsiniz. Tüm düzenleme işlemlerinde eski kalite korunarak resim çözünürlüğü yüksek olur. WordPress tabanlı sitelerde en sık tercih edilen eklentiler arasındadır.

 • Compress JPEG & PNG Images

Bu eklenti hem ücretli hem de ücretsiz versiyonlara sahiptir. Bu eklenti için bir hesap açabilir ve istediğiniz sürümünü kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürümde sizlere aylık 100 tane resim sıkıştırma hakkı verir. Otomatik şekilde sıkıştırma yapabilen bir araçtır. Optimizasyonlar istediğiniz boyutta yapılabilir. Ayrıca web sitenizde yer alan görselleri de geçmişe dönük optimize edebilirsiniz.

 • EWWW Image Optimizer

En etkili resim sıkıştırma WordPress eklentileri arasındadır. Son derece pratik bir kullanıma sahiptir. Görsel yükleme işlemi sırasında sizlere otomatik olarak sıkıştırma yapma şansı tanır.  Ayrıca yaptığınız düzenleme işlemleri için serverlar üzerinde bir kayıt yapmanız da gerekmez. SEO uzmanları tarafından sık tercih edilen bir araçtır.

 •  reSmush.it

WordPress dünyasında en çok bilinen ve kullanılan resim optimizasyonu eklentileri arasındadır. Web sitenizdeki tüm görselleri toplu olarak optimize edebilirsiniz. Eklemek istediğiniz görseller de otomatik olarak optimize edilir. Yükleme yaparken optimizasyon seviyesini de belirtebilirsiniz. Ancak size farklı sıkıştırma seviyeleri sunmaz. 5 mb ve daha küçük olan görselleri sıkıştırabilirsiniz. Bununla birlikte optimize işlemine katmak istemediğiniz görselleri de seçerek ayırmanızı sağlar.

Bitirirken

Resim optimizasyonu; web sitenizdeki görselleri sitenizin hızını yavaşlatmayacak şekilde sıkıştırma ve arama motorları kurallarına uygun haline getirmeye yönelik çalışmalardır.

Resim optimizasyonu web sitenizi hızlandırır ve arama motorlarında üst sıralara çıkmanızda etkilidir. Resimlerinizi optimize etmek için ücretli ve ücretsiz çok sayıda aracı tercih edebilirsiniz.

WordPress tabanlı web sitelerinizde otomatik resim optimizasyonu yapmanıza imkan tanıyan çok sayıda eklenti vardır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir