Son dönemlerde sürekli gördüğümüz ve oldukça dikkat çeken detaylardan birisi de Rich Snippets olduğunu söyleyebiliriz. Rich Snippets arama yapan, potansiyel kullanıcınıza veya ziyaretçinize web adresinize daha kolay ulaşabilmesini sağlayan, arama üzeri gelmesinden kaynaklı sitenizi daha değerli kulan bir SEO uygulaması olduğunu söyleyebiliriz.

Rich Snipptes birçok noktada avantaj sağladığını söyleyebiliriz. İlk olarak Google tarafından bu detayın kabul edilmesi ve aramalar karşısında direk çıkartılması, en başta üretilen içeriğin oldukça kaliteli olduğunu göstermektedir. Aramaların neticesinde sonuç olarak gösterilen Snippets doğru kullanıldığında web adresinize ve SEO çalışmalarınıza oldukça etki edecektir.

Rich Snippets Faydaları

Rich Snipptes faydalarına bakıldığında oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak Google kullanıcı deneyimini artırmanızdan kaynaklı Google algoritması içerisinde artı bir puan alırsınız. Bu artı puan sizler için oldukça avantajlı geri dönüşleri olacaktır. Fakat genel hatlarıyla Rich Snipptes faydaları şu şekildedir:

Dikkat Çekme

Rich Snipptes ilk olarak kullanıcı dikkatini çeken detaylardan birisidir. Çünkü arama sonuçlarından karşınıza çıkan ilk kısım Snipptes kısmıdır. Meni, video, fotoğraf, yazar veya kişi bilgileri karşımıza paragraf olarak çıkmaktadır. Bu durumda da kullanıcını dikkatini çekerek, web adresiniz ile etkileşimi arttırır.

Hızlı Sonuç Alma

Web adresinizi sinema üzerine olduğunu varsayalım. Tamamen sinema üzerine çeşitli özgün, güncel ve doğru bilgileri paylaşıyorsunuz. Herhangi bir kullanıcı da ‘’Sinema nedir?’’ diye arama yaptığında, sitenizde bu konuyla ilgili bölüm varsa -ki olması gerekir- arama yapan kişinin karşınıza sizin içeriğinizden bir bölüm çıkacaktır. Bunu aratan kişinin de web adresinize girerek, zaman geçirmesi oldukça güçlü bir ihtimaldir.

Tıklama Oranında Artış

Rich Snippets’in en önemli özelliklerinden birisi de tıklanma oranında artışın olmasıdır. Bilindiği gibi aramalar karşısında bireyin karşısına çıkan ilk bilgi/içerik Rich Snippets olduğunu söyleyebiliriz.  Haliyle kullanıcı o paragraf içerisinde aradığı detayı görürse sitenize giriş yapacaktır. Bu durumda da sitenizin trafiğinde artış gözlemlenecektir. Tıklama oranlarındaki artış web adreslerinin en ihtiyaç olduğu detaylar olduğunu söyleyebiliriz.

Rich Snippets ve SEO

SEO ve Rich Snippets arasında dolaylı olarak SEO bağlantısının olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak Snippets, suiistimal edilmediği sürece web adresine her zaman fayda sağlayacak bir tekniktir. Bundan kaynaklı Snippets’i cebinizde tutmak gerekir. SEO ile bağlantısına bakıldığında; sitenize trafik gelmesi, kullanıcının sitenizde daha fazla zaman geçirmesi, sitenizi Google üzerinde değerinin artması gibi sonuçlar getirmektedir. E bu sonuçlarda SEO yapılmasının nedenidir. O halde Rich Snipptes ve SEO arasında dolaylı olarak bulunan oldukça güçlü bir bağ vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir