roi ( Yatırım Getirisi )

Yatırım veya katlanılan maliyet; işletme sermayesi bileşenlerinden bir tanesidir. SEO, daha geniş anlamda dijital pazarlama söz konusu olduğunda ise ROI, işletmenin sürekli katlanılan pazarlama maliyetlerini ve bu maliyetlerin karlılık veya verimlilik üzerindeki etkilerini ifade eder.

Roi; dijital pazarlama alanında elde ettiğiniz yatırım getirisi demektir. E-ticaret ve dijital pazarlamanın son derece gündemde olduğu şu günlerde, roi hesaplaması mutlaka yapılması gereken bir hesaptır. Roi birçok alanda size yardımcı olabilir. Bunlardan ilki; sosyal medya kampanyalarıdır. Analiz edebileceğiniz ikinci nokta ise; seo çalışmalarınızdır.

Roi; size yatırım getirinizin ne olduğunu gösterir. Sattığınız ürün veya hizmeti internet kullanıcılarına ulaştırmak için harcadığınız para ile bu pazarlama stratejisi sonucunda elde ettiğiniz geliri karşılaştırarak, çalışmanın getirilerini ve götürülerini hesaplayabilirsiniz. Yaptığınız yatırım getirisi hesaplamaları sonucunda, ilerlediğiniz yolda devam etme ya da çalışma stratejilerinizi değiştirme kararını da kolayca alabilirsiniz.

İyi bir yatırım getirisi elde etmeniz, pazarlama stratejinize ve bu çalışmayı gerçekleştireceğiniz kanallara, iş yaptığınız sektöre göre değişiklik gösterebilir. Roi hesaplamalarında göz ardı edilmemesi gereken bir diğer nokta ise; yatırımcının iş yapacağı konu hakkındaki etkinliğidir. Yatırım yapacağı alanı seçtikten sonra doğru pazarlama stratejileri ile internetin itici gücünü yatırım getirisine dönüştürebilir.

Sosyal Medya Roi Hesaplaması

Sosyal medya dijital pazarlama alanın en büyük kozlarından birisidir. Ürün ya da hizmeti internet kullanıcılarına en hızlı şekilde sosyal medya platformlarını kullanarak ulaştırabilirsiniz. Bu noktada önemli olan şey doğru kitleyi seçmek ve doğru reklam kampanyasını yönetmektir. Sosyal medya ile yapacağınız pazarlama çalışmalarına ilişkin roi hesaplamasını da hesaplayabilirsiniz. Sosyal medya kampanyaları için yatırım hesaplaması basit bir formülle elde edilebilir.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi = Sosyal medya kampanyasından elde ettiğiniz toplam gelir- Sosyal medya kampanyası için harcadığınız bütçe/ sosyal medya kampanyası için harcadığınız bütçe.100

Sosyal medyadan elde edeceğini gelirleri hesaplarken uzun vadede bir gelir elde edeceğinizi unutmayınız. Sosyal medya kampanyalarınızdan alacağınız geri dönüşleri; organik ziyaretçiler, e-posta ile ulaşan takipçiler, PPC, doğrudan kampanya üzerinden size ulaşan takipçiler ve kampanyanın etkileşimleri sonucunda alacağınız takipçi ziyaretleri size uzun vadede yatırım getirisi sağlayacaktır. Kısa dönemde yaptığınız yatırım getirisi hesaplamalarınızı, belirli periyodlarla da gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesaplama neticesinde hem kısa dönemde elde ettiğiniz yatırım getirisini hem de uzun vadede size sağladığı yararı görebilirsiniz.

SEO Yatırım Getirisi Hesaplama

Yatırım getirisi oranı; satışlardan veya elde edeceğiniz kısa süreli ziyaretçi trafiğinden çok daha fazla öneme sahiptir.  Bu kanaldan yapacağınız yatırımların, size geri dönüşü uzun vadede de gerçekleşecektir. Ancak seo yatırım getirisini hesaplamak, sosyal medya kampanyası roi hesaplamasından bir tık daha zor olabilir. Seo yatırım getirisinde izleyebileceğiniz iki farklı yol vardır. Bu yollardan ilki; beklenen seo yatırım getirisidir. İkinci yol ise; gerçek yatırım getirisidir. Beklenen yatırım getirisi hesaplanırken aşağıdaki formülü uygulayabilirsiniz.

Beklenen Yatırım Getirisi = Seo çalışmalarından beklenen gelir-Seo projesinin maliyeti/ seo projesinin önerilen maliyeti.

100 TL= (150-50)/50   Yukarıda ki formüle farazi bir uygulama yaparak formül oranını görmeniz gereklidir. Bu işlem sonucunda oran 2 çıkacaktır. Eğer sizin maliyet bilgileriniz ve gelir beklentinize göre yaptığınız roi hesaplaması 1.5-2 oranı aralığında çıkarsa; çalışmalarınız olumlu bir yolda ilerliyor demektir. Bu oranların altında çıkan hesaplamalar ise; yaptığınız seo yatırımının size kar sağlamadığını gösterir. Bu noktada yapacağınız şey; farklı seo stratejileri izlemeniz gerekmektedir.

Gerçek yatırım getirisi hesaplamaları, yaptığınız seo çalışmasına devam edip-etmeme kararınızı etkileyecektir. Eğer uyguladığınız seo uygulamalarının web sayfanızda ne gibi bir etkileşim sağladığını ve bu çalışmaların yararınıza olup olmadığını görmek istiyorsanız; gerçek yatırım hesaplamasını uygulamanız gerekiyor. Gerçek yatırım hesaplamasını yapmak için aşağıda ki formülü uygulayabilirsiniz.

Gerçek yatırım getirisi = Seo ile elde ettiğiniz e-ticaret geliri+ seo ile elde ettiğiniz toplam hedef değeri- seo çalışması maliyeti / seo kampanyası çalıştırma maliyeti

Seo ile elde edilen toplam hedef değeri= desteklenen dönüşüm değeri+ son etkileşim dönüşüm değeri

Gerçek yatırım hesaplamasını yapmak için uygulayacağınız formülde yer alan seo ile elde edilen toplam hedef değerini bulmak için yukarda verilen ikinci formülü verilerinize uygulayabilirsiniz. Seo çalışması sio sadece trafik sağlamıyor. Aynı zamanda diğer yollarla da organik ziyaretçi elde etmenizin yolu açılıyor. Bu nedenle roi hesaplarınızdan elde ettiğiniz verileri analiz ederek oranın 1.5-2 ortalaması aralığında olmasına dikkat etmelisiniz. Bu oranın daha altında bir oran hesaplanan veriye sahip web sitesinde, yeni seo stratejileri belirlenmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir