Rusya'ya Meyve Sebze İhracatı Nasıl Yapılır? 1

 Rusya ile çeşitli sektörlerde kapsamlı ihracat yapıyoruz. Toplam ihracatımızın % 2.5 ‘ini Rusya ile yaptığımız için bu ülke bizim için önemli bir ticari ortak olma özelliğini diama korumuştur. Rusya’nın bizden almayı tercih ettiği taze sebze meyve çeşidi ve miktarı her yıl daha çok artış göstermektedir.

Neden Rusya’ya Meyve Sebze İhracatı Yapılmalı?

Rusya’ya meyve sebze ihracatı yapılması oldukça karlı bir çalışma alanıdır. 2019 yılının ilk 9 ayı içinde Türkiye’den Rusya Federasyonuna 83 milyon 899 bin 3335 dolar tutarından sebze ve meyve ihracatı yapıldı. Bu dönemde yapılan toplam satış 101 bin 883 ton yaş sebze meyvedir.

2020 Yılı Ocak ayı itibariyle Rusya’ya meyve sebze ihracatı ile ilgili satış rakamları incelendiğinde Ocak 2020’de Rusya’ya 130 bin 195 ton yaş meyve sebze satışı yapıldığı görülüyor.  Bahse konu sebze meyve ihracatından elde edilen maddi kazanç ise 85 milyon 902 bin 825 dolardır.

Meyve Sebzeyi Yurtiçine Satmak İle Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Meyve sebzeyi yurtdışına satmak ile yurtiçinde satışa sunmak arasında farklar bulunmaktadır. Aradaki belirgin farklar şunlardır:

 • Yurtiçi pazarlamanın daha az riskli ve yürütülmesi daha kolay olmasına karşılık uluslararası alanda satış yapmak daha karmaşık ve riskli bir prosedüre uyulmasını gerektirir.
 • Yurtiçi pazarlama daha küçük bir bütçe ile yapılabilirken, yurtdışı satış pazarlama yapmak için çok daha büyük bütçeler gereklidir.
 • Yurtiçi pazarlama sadece bir tek pazarla sınırlı olmasına rağmen, uluslararası pazarlamada birden fazla ülke ve pazarla ilgilenilir.
 • Uluslararası pazarda uluslararası standartlar ve normlar geçerlidir. Yerel piyasada ise Türkiye yasal prosedürlerine uyum sağlamak yeterlidir.

Yurtdışına satış yapmak bu kadar zor ve karmaşık olmasına rağmen elde edilen kar marjı çok daha yüksektir.

Rusya’ya Meyve Sebze İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Rusya’ya meyve sebze ihracatının yapılmasında makroekonomik veriler ya da özet piyasa bilgilerine erişimden daha fazlası gereklidir.

İhracat pazarlamasında yurtiçi pazarlamaya benzer stratejiler uygulansa da Rusya’ya pazarlama yapılacağı zaman farklı pazarlara, beğenilere hitap edileceği için ihracat pazarlaması daha zordur. Özellikle geleneksel yöntemle ülkedeki bütün tüketicilere ulaşılması için toplantılar düzenlenmesi fuarlarda tanıtımlar yapılması çok fazla finansman kaynağı gerektirir. 

Dijital pazarlamanın avantajı özellikle uluslararası piyasalarda ortaya çıkar. Çok daha az maliyetle, çok daha fazla müşteriye ulaşılabilir ve pazarlama stratejisinde daha etkili olunur.

Dijital Pazarlama İle Rusya’ya İhraç Edilen Meyve Sebzeye Nasıl Müşteri Bulunur

Dijital ortamda pazarlama çalışması yapılması son derece avantajlıdır. İnternet uluslararası alanda tanıtım yapmak ve marka bilinirliğini sağlamak için mükemmel bir fırsattır. Dijital pazarlama alanı elektronik ortamda yapılan pazarlamayı, çevrim içi reklamları, web sitelerini ve e-postalar yolu ile yapılan pazarlama çalışmalarını kapsamaktadır.

Özellikle dijital alanda dev sektörler olan Facebook ve Google üzerinden pazarlama yapmak mevcut işletmenizin pazar payını arttırmak açısından çok etkilidir. Fakat bu çalışma yapılırken mutlaka profesyonel bir ajans ile birlikte çalışılmalıdır. Yoksa bu müthiş avantaj tam tersine dönerek, işletmenize çok büyük zarar verebilir. Burada en önemli konu uygun anahtar kelimeler kullanılarak hazırlanan metinler sayesinde, tüketiciler online arama yaptıklarında olabildiğince çok daldan firmaya ulaşılabilmelerini sağlamaktır.

Satılan ürün ne kadar kaliteli,  ne kadar uluslararası standartlara uygun olursa olsun firmanız internette ulaşılabilirliği olmadığı takdirde, ürününüze müşteri bulamazsınız.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz size dijital ajans olarak, Rusya’ya meyve sebze ihracatında başarılı olmanız için gereken bütün dijital pazarlama hizmetlerini sunuyoruz. Bu alanda çalışırken hem Rusça ‘ya çok hakim, hem de Rus kültürünü yakından tanıyan uzman deneyimli kadromuzla hizmet veriyoruz. Böylece pazar araştırmasında tüketicilerin beklentileri, toplumun yapısı, pazardaki eğilim trendi ya da sosyo ekonomik durum gibi konularda rakiplerinizden daha avantajlı olarak piyasaya giriş yapabiliyorsunuz.

Dijital ajans firmamız Rusya’ya meyve sebze ihracatı için uyulması gereken yasal prosedürler, gümrükleme vb. konularda hizmet sunmuyor. Bizim amacımız çok iyi bildiğimiz ve tamamen profesyonel olduğumuz dijital pazarlama basamaklarında sizin yanınızda olup, yolunuzu açmaktır. Rusya’daki toptancılar, aracılar ve son kullanıcı olan tüketiciler ile direk temasınızı sağlayarak aranmanızı ve satış bağlantıları kurabilmenizi sağlamaktır. Biz firma olarak dijital pazarlama ajansıyız ihracat aracısı bir şirket olarak görev yapmıyoruz.

 • SEO

Firma olarak SEO konusunda deneyimli ve uzman bir kadro ile çalışıyoruz, böylece Google organik arama motoru sonuçları yardımı ile şirketinizin web sitesine trafik miktarını artırmak amacını gerçekleştiriyoruz. SEO kapsamına giren çalışma sonucu elde edilmesi istenen sonuç şudur:

Alışveriş web sitenize organik trafik çekmek, ayrıca bu alanda bütün insanları siteye çekmek fazla bir anlam taşımamaktadır. Önemli olan sattığınız ürünlerle ilgilenen müşterileri ya da potansiyel müşterileri siteye çekebilmektir.

 • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında bulunan içerik oluşturma, planlama, analiz etme ve bunlarla etkileşimde bulunma sürecidir.

Sosyal medya yöneticisi işletmenizin markasının tanınabilir olmasını sağlamanın yanı sıra çevrimiçi temasta aktif olarak yeni müşterilere ulaşılmasını ve var olan pazarın da muhafaza edilerek genişletilmesini sağlamalıdır. Sosyal medya yöneticilerimiz sosyal medya etkinlikleri üzerinde profesyonel çalışan uzmanlar olup yaptıkları çalışmalar genel olarak şunlardır:

 • Müşteri yorumlarına yanıt vermek, 
 • Orijinal içerik yayınlamak, 
 • Uzun vadeli pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağı konusunda strateji geliştirmektir.

 

 • Video ve Görsel İçerik Üretimi ve Pazarlaması

Profesyonel kadromuz ile sizin sebze meyve ürünlerinizin Rusya’da yayılmasını, talep görmesini, neyin teşvik edeceğini tam olarak saptayabiliriz.

Satış alanında yapılan psikolojik çalışmalar insanların beyne gelen görsel bilgileri % 90 oranında daha iyi hatırlayabildiğini gösteriyor. Bilinçli olarak profesyonel pazarlama uzmanlarımız tarafından hazırlanan video ve görsel içerikler insanları büyük oranda daha fazla satın almaya ikna edebiliyor.

Eğer kullanılan görsel resimler, yüksek kaliteli ve bağlamsal olarak alakalı olması şartıyla insanlar yazılanları okumaya daha eğilimli oluyorlar. Pazarlamacılar resimli makalelerin, resimsiz makalelere oranla % 94 daha fazla ilgi çektiğini ve okunduğunu bildiriyorlar.

 • Yazılı İçerik Pazarlaması

Deneyimli ve uzman kadromuz tarafından SEO dostu olarak hazırlanan yazılı içerikler sayesinde, Rusya’ya meyve sebze ihracatı dijital pazarlaması alanında hedef kitlenizin dikkatini çekerek, hali hazırda var olan müşterilerinizin de firmanıza sadık kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Yazılı içeriğin dijital pazarlamada önemini daha iyi anlatabilmek için Bill Gates’in sözlerine burada yer verebiliriz ‘’Yazılı içerik dijital pazarlama alanında daima altın değerindedir!’’

 • Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni firmanıza ait duyuruları basılı olarak hedef kitlenize iletilmesini sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

Basın bültenleri bir şirketin mesajını olabildiği kadar açıkça iletebilmek için tasarlanmış ve formüle edilmiş yapılara sahiptir. Basın bülteni yazmak son derece önemli ve uzmanlık gerektiren bir sahadır. Basın bülteni hazırlamak ve bunları göndermek, ürünlerinizi ve satış girişiminizi hedef kitlenize duyurabilecek son derece etkileyici bir pazarlama aracıdır.  

 • İnfluencer Pazarlama

İnfluencer pazarlama yöntemi, Rusya’da sebze meyve pazarına hakim ınfluencerlarımız tarafından tekniğine uygun olarak değerlendirilir. Böylece rakiplerinizden daha önde olarak piyasaya girmenin yanı sıra pazarda da bu avantajınızı daima sürdürebilmenizi sağlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Rusya’ya meyve sebze ihracatı için gerekli belgeler ile ilgili gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Kaynakça:

 1. https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/rusyaya-yas-meyve-sebze-ihracati-yuzde-26-artti-41539047
 2. https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/meyve-sebze-ihracatinda-rusya-ilk-sirada-430262.html
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir