sağlık sektöründe reklam

Pazarlama genel anlamda; ürün ve hizmetlerin alıcılarla buluşturulması ve daha etkili satış süreçlerinin ortaya çıkması için sürdürülen süreçlerin bütününe verilen isimdir. Dijital pazarlama ise, bu süreçlerin online platformlar üzerinden sürdürülmesi faaliyetleridir. Bu noktada ülkemizin yükselen ve hali hazırda en büyük ekonomik faaliyetlerinin gerçekleştiği sağlık sektöründe dijital pazarlama kavramı da son derece büyük önem kazanmış durumdadır. Sağlık sektörünün online platformlardaki etkinliği diğer pek çok sektöre nazaran daha aktiftir ki, bu nedenle geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama farkı bu noktada açık biçimde hissedilir.

Sağlık sektöründe pazarlama yapılırken, geleneksel yöntemler, kurumsal (B2B) pazarlama etkinlikleri için dahi artık yeterince verimli değildir. Örneğin, medikal cihaz ve ilaç üreticileri ile hastaneler ve klinikler arasındaki pazarlama faaliyetleri dahil olmak üzere, tüm pazarlama süreçleri artık online zeminde devam etmektedir. Doğal olarak geleneksel pazarlama ve bundan çok daha fazla dijital medya ve dijital pazarlama bu alandaki ihtiyacı karşılama noktasına gelmiştir.

Sağlık Sektöründe Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren tüm muayenehane, klinik, tanı ve görüntüleme merkezi, rehabilitasyon merkezi ve hastane gibi tüm kuruluşlar; sağlık bakanlığının ilan ve reklam hükümlerine tabidir. Bu firmalar özgürce, herhangi bir ticari işletme gibi ticari reklam veremezler. Bu nedenle, tanıtım ve bilgilendirme kanallarının mükemmel biçimde kullanılması, açık olmayan reklamların efektif biçimde gerçekleştirilmesi gerekir.

Örneğin; bir hastaneni SGK ile anlaşmasının olduğunu duyurması yasak değildir. Ancak hastane; “biz çok iyi tedavi uyguluyoruz” veya “uygun fiyatlarla tedavi yapıyoruz” şeklinde reklam veremez. Hatta hastaneler bu ifadeleri barındırmıyor ola dahi, belirlenen koşulların dışında adres ve telefon duyurularını dahi ticari reklam formatında yapamaz. 

Buradan bakıldığında sağlık işletmelerinin hiçbir reklam yapamadığı şeklinde bir manzara ortaya çıkıyor gibi görünebilir. Elbette pratikte durum böyle değildir. Belirttiğimiz gibi duyuru ve bilgilendirme içeriği taşıyan içeriklerle tüm sağlık kuruluşları reklam yaparlar. Bu noktada kilit husus; reklamın ticari ifadeler barındırmaması ve bu şekilde yapılmamasıdır ki, bu durumda geleneksel araçlardan elimizde fazla enstrümanın kaldığı söylenemez.

Sağlık kuruluşları;

  • Reklam panolarına çeşitli nedenlerle reklam olmayan duyurularını yapabilir
  • Yeni bir tedavinin başladığını bildirebilir
  • Hastalıklar hakkında uyarı panoları ve metinleri yayınlayabilir
  • Hastalıklar hakkında sesli ve görsel medyada yayınlar yapabilir
  • Bazı yayınlara sponsor olabilir
  • Tanıtım broşürleri basabilir (üstünlük ifadeleri kullanılamaz)

Tüm bu pazarlama kanalları uzun zamandır kullanılan kanallardır ancak bir kısmı artık etkinliği yitirmektedir ki, bir kısmı oldukça büyük maliyetlere neden olur.

Çok daha önemlisi, geleneksel pazarlama araçlarının ulaşmanızı sağladığı örneklemin son derece dar bir alan olmasıdır. Toplam pazarlama maliyetlerine karşılık ortaya çıkan dönüşüm oranı, tek haneli yüzdelerle ifade edilir. Zira geleneksel pazarlama çoğunlukla genel örnekleme odaklanır. Oya dijital pazarlamada, istediğini toplum grubuna odaklanabilir, birim maliyet başına dönüşüm oranını çok yüksek oranlara çıkarabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama; ürün ve hizmetlerin, tüketicilere ulaşması için sürdürülen reklam, tanıtım ve tutundurma faaliyetlerinin dijital ortamda yapılması işidir. Yeni nesil uygulamalar olan Dijital Pazarlama uygulamaları, online platformların tamamını en etkin biçim kullanma prensibine dayanır. 

Sağlık kuruluşunun, bütün pazarlama araçlarıyla online platforma taşınarak burada verimli biçimde tanıtımının yapılması için modern araçların kullandığı bu etkinlikler, günümüzde en etkili pazarlama etkinliği olarak tüm işletmeler için gereklilik arz eder. 

Dijital Pazarlama; dijital medya araçlarıyla yapılır. Elbette makul bir oranda bu pazarlama etkinliğine geleneksel araçlar da katılır. Bunun için ise pazarlama alanında uzman ekiplerin sürece dahil olması zorunludur.

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Neden Gereklidir?

Belirttiğimiz gibi sağlık sektörü, ücretli reklam yapmak noktasında ciddi sınırların olduğu bir sektördür. Bu nedenle, reklam yerine tanıtım ve duyulara odaklanılması gerekir. İşletmenizin adresini reklam olarak yayınlamak yerine, internet araması yapanların “hastane” sözcüğünü aradığında sizin sitenize daha önce ulaşmaları bir reklam faaliyeti değildir ve tamamen yasaldır. Bunu sağlamanız halinde; duruma göre her gün milyonlarca arama sonucunda internet sitenizin görüntülenmesi mümkündür ve reklam için ekstra para harcamadan, doğrudan ilgili aramayı yapan kullanıcıya ulaşırınız.

Bunun yanında, sitenizde bulunan içeriğin niteliği; kullanıcı üzerinde olumlu bir imaj bırakmanızı da sağlar. Örneğin; “burun estetiği” konusunu ele alalım.

Eğer internet sitenizde yeterince burun estetiği ile ilgili bilgilendirici içerik varsa, konu ile ilgili araştırma yapan kullanıcı, sitenize arama motoru tarafından yönlendirilir. Bu bir arama motoru optimizasyon ilkesidir. Bunun yanında, bilgilendirici içerikten tatmin olan kişi, sitenizden size ulaşacak ve hastanız olacaktır. Uzun vadede bu işlemlerin sürdürülmesi durumunda, verdiğiniz tüm sağlık hizmetleri arama sonuçlarında ön sıralarda yer alır ve legal biçimde hastalara ulaşabilirsiniz.

Sağlık İşletmeleri Nasıl Dijital Pazarlama Yapmalıdır?

Dijital pazarlama yapabilmek için öncelikle dijital medya araçlarına sahip olmanız gerekir. Bunların başında da bir internet sitesine sahip olmak gelir. Fakat burada bahsimiz herhangi bir internet sitesi değildir. Nitelikli, hızlı erişilebilen ve arama motorları tarafından olumlu değerlendirilen bir siteniz olmalıdır. Elbette sıradaki adımları da düzenli olarak uygulamalısınız.

Sitenizi Optimize Edin

Arama Motoru Optimizasyonu; bir web sitesi için vazgeçilmezdir. Google arama sonuçlarında görüntülenmeyen bir sitenin, anlamı yoktur. Sitenizi profesyonel SEO hizmeti alarak, dilediğiniz anahtar kelimelerde ön sıralarda çıkacak hale getirebilirsiniz. 

SEO; yazılımsal ve içerik boyutunda uygulamalar gerektirir. Bu işlemler, bütünüyle uzmanlık gerektiren işlemlerdir ve profesyonellerce yapılmalıdır. Aksi halde negatif elde edilebilir ve/veya Sağlık Bakanlığı protokolleri çiğnenip, ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle sağlık sektöründe dijital pazarlama uzmanlığı bulunan, daha önce bu alanda işlem yapmış ve başarılı olmuş kişi ve ekipleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Strateji Geliştirin

Dijital pazarlama; milyonlarca kişiye aynı anda erişebileceğiniz oldukça etkili bir araçtır. Ancak doğru kullanılması gerekir. Gelişigüzel pazarlama yaparak sonuç elde edebilmeniz mümkün değildir. Somut sonuçlar için güncel dijital medya çalışmalarının olmazsa olmazlarına hakim olmalı, işinizin nitelikleri ve medya araçlarının mevcut standartlarını en iyi şekilde kullanarak çözüme ulaşmalısınız.

Stratejisi iyi kurulmamış pazarlama etkinlikleri, ne geleneksel, ne de dijitalde işe yaramaz. Ani manevra kabiliyeti bulunan, olaşan ve olağan dışı şartlarda ne yapılacağını önceden bildiğiniz stratejiler, uzman pazarlama ekipleri tarafından kurulabilir.

Sosyal Medya Araçlarını Kullanın

Sosyal medya; hali hazırda tüm internet kullanıcılarının kullandığı bir ortamdır. Bu nedenle burada, yine reklam niteliği taşımayan paylaşımları düzenli olarak yapmanız faydanıza olacaktır. Kullanıcıları buradan sitenize yönlendirebilir, SEO etkisi de elde edebilisiniz.

Nitelikli İçerik Geliştirin

Dijital medya içerik üzerine kuruludur. Gerek yazılı, gerek görsel ve gerekse sesli içeriğin; en nitelikli şekilde hazırlanması gerekir. Burada sorumluluk durumu nedeniyle içeriklerin SEO özellikleri yanında, içerik tutarlılığı da son derece önemlidir. Hem sitenizde kullanacağınız içeriklerin, hem de basın yayın organlarında paylaşılacak basın bülteni gibi içeriklerin, doğru bilgileri vermesi, iyi bir dile sahip olması, pazarlama alt yapısını taşıması ve elbette SEO özelliklerinin olmasını sağlamalısınız.

Sağlık sektöründe dijital pazarlama; bu bahsettiklerimizin yanında birçok detaya sahiptir. Bu detayların tamamına hakim olma durumu ancak, bu alanda uzman ve deneyimi olan profesyonellerce mümkündür. Siz de kuruluşunuz veya kliniğiniz için uzman desteği almak için şimdi harekete geçin ve çok geniş kitlelere yasal biçimde ulaşın.

S.S.S

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama ile Diğer Sektörlerin Dijital Pazarlaması Farklı mıdır?

Prensipte tüm sektörler aynıdır. Ancak bu aynılık durumları dijital pazarlama kanallarının hepsinde aynı derece ve önemde kullanılması, aynı stratejiler ve teknikler kullanılmasına dayalıdır. Farklılıkları ise sektör araştırması, sektör araştırmasına yönelik tespitler ve ilerleme yöntemlerindeki işleyişten kaynaklanmaktadır.

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama ile Diğer Sektörlerde Kullanılan Dijital Pazarlama Fiyatları Farklı mıdır?

Fiyatlar çalışmanın şekli, uzunluğu, kapasitesi, işlem yoğunluğu gibi varyasyonlara göre değişmektedir. Bu değişim sağlık ya da x sektörü diye ayrılmamaktadır.

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Firma İmajını Güçlendirebilir mi?

Dijital pazarlama çok geniş bir çalışma ağına sahiptir. Firma imajı oluşturma, reklam ve tanıtım yapma, müşteri sayısını arttırma, firma imajını güçlendirme, firma bilinirliğini yükseltmek gibi pek çok olası faydası vardır.

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Yapılırken Mevzuatlara Uyulur mu?

Sağlık sektörünün pek çok dalında yasal sınırlamalar vardır. Bu sınırlamalar ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir, azalabilir, artabilir. Dijital pazarlama uzmanları çalışma başlatmaya başlamadan önce çalışılacak sektörün yasal sorumlulukları konusunda ayrıntılı bir inceleme başlatırlar. Ardından inceleme sonuçlarına uyularak stratejiler tespit edilir ve çalışmalar yürütülmeya başlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir