sağlık sektöründe dijital pazarlama

Sağlık sektörü, teknoloji ile birlikte kendini sürekli olarak geliştirmekte ve yenilemektedir. Sağlık kuruluşları her alanda daha iyi hizmet sunabilmek için çaba harcamaktadır. Sağlık sektörü, diğer sektörlerin aksine olarak hitap ettiği kitlenin genişliği ile bilinmektedir. Günümüz kullanıcıları internetten edindikleri bilgiler sayesinde bir karar vermektedirler. Hatta kullanıcılar bir web sitesine bakarak sağlıklarına dair karar verebilmektedir. Bu nedenle sağlık sektöründe bir oyuncu iseniz dijital pazarlama alanında da aktif olarak yer almanız gerekmektedir.

Dijitalleşmenin gelişmesi ile birlikte sağlık sektöründe de dijitalleşme ve pazarlamanın dijitalleşmesi gündeme gelmiştir. Sağlık sektöründeki dijital pazarlamanın diğer sektörler arasındaki farkı söz konusu paralı reklam ise yasal yükümlülüklerin bulunmasıdır. Sağlık sektörü, dijital pazarlama alanından daha fazla faydalanmaktadır. Bu da daha farklı bir alana yönlendirmektedir. Arama motoru optimizasyonu.

Bu yazımızda genel olarak sağlık sektöründe pazarlama kanallarına değindik.

Dijital Pazarlamanın Sağlık Sektöründeki Gelişimi

Öncelikle istatistiki bazı bilgilere yer vermek gerekmektedir. Deloitte’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre tüketicilerin %52’si, tedavilerini öğrenmek ve kafalarına takılan soruların yanıtlarını bulmak için internete başvurmaktadır. Yine bu yönde sosyal medya kullanımı %20 oranında artış göstermiştir.

Bu rakamlara bakılarak rahatlıkla söylenebilir ki kullanıcılar, herhangi bir sağlık problemi ile karşılaştıklarında interneti daha fazla kullanmaktadırlar. İnternetin gelişimi ile birlikte bu rakamlarda artış göstermiş ve göstermeye devam edecektir. Sağlık sektöründeki markalar da bu trende uyum sağlayarak dijital pazarlama alanındaki yerlerini almışlar ve almaya devam edecektir. Sağlık hizmetleri açısından dijitalleşmeye yer vererek rekabet gücü artırılabilir ve bu şekilde sağlam adımlarla devam edilebilmektedir.

Eskiden sağlık sektöründeki pazarlama, geleneksel pazarlamaya odaklanmış konumdaydı. Bu pazarlamadan elde edecekleri getiriyi hesaplayamadıkları için de bir takım uyumsuzluk sorunları baş göstermekteydi. Hastanelerin hedef kitlesinin yoğun olması nedeniyle aslında pazarlamaya pekte gerek kalmıyordu. Kişiler, söz konusu sağlıkları olunca harcama yapmaktan çekinmemekteydiler.

Şu an ise şartlar değişmiş ve tüketici araştırma yapar hale gelmiş konumdadır. Şimdilerde hastalar, bir kurum tercih etmeden önce internette araştırma yaparak o kurum hakkındaki bilgileri edinmeye başlamıştır. Araştırma imkânlarının var olması, onları bilinçli birer birey haline getirerek soru sormaya imkân tanımaktadır. Hastaneler artık çok daha bilinçli bir hasta grubu ile karşı karşıya kalmışlardır.

Sağlık Sektörü Açısından Pazarlama Kanalları

  • SEO

Sizi sağlık sektöründeki başarıya ulaştıracak en kestirme yollardan bir tanesi bir web sitesi oluşturmak ve SEO çalışmaları yürütmektir. Günümüzde SEO çalışmaları ile sitelere çok daha trafik çekebilmek mümkündür. Bu sayede sitenizin görünürlüğü artış gösterir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Dolayısıyla arama motoru optimizasyonu yaparak üst sıralarda yer alabilir, sitenizi geliştirerek dijital pazarlama alanında ilk adımı atmış olursunuz.

SEO çalışmaları, sitenin üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmaların bütününü ifade etmektedir. Bir diğer anlamı ile arama motoru optimizasyonu olan SEO, web site görünürlüğünü arttırarak internette araştırma yapan kullanıcıları siteye çekme çabasındadır. Yani reklamsız bir şekilde organik trafik çekmek istiyorsanız SEO çalışmaları yapmanız gerekmektedir. SEO çalışmaları sayesinde kaliteli içerikler üretebilir, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilirsiniz.

 

Alttaki ekran görüntüsünden de göreceğiz üzerine sağlık sektöründeki arama hacimleri ( Google’da yapılan aramalar) yüksek olduğu için geniş kitlelere erişmek isteyen kurum ve kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Alttaki çalışma kliniği olan bir doktor için yaptığımız bir SEO çalışması, şu an ortalama 1,000 kişi doktorun web sitesini ziyaret etmekte ve dönüşler ise günlük 20-30 aralığında değişmektedir.

sağlık sektöründe örnek bir seo çalışması sonuçları

sağlık sektöründe örnek bir SEO çalışması sonuçları

Sosyal medya, hastalar ile etkileşim kurmak için oldukça uygun bir yerdir. En etkili dijital pazarlama araçlarından biri olduğu kabul edilmektedir. Bir sağlık kuruluşunuz var ise sosyal medyada da aktif olarak hastaların sorularını yanıtlayabilir, yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Hastalar araştırmalarını sosyal medyada da sürdürmektedir. Bu nedenle sosyal medyada yer alarak oradan da takipçi kazanabilir, müşteri profilinizi genişletebilirsiniz.

Hastalar, internette araştırma yaparken bir yandan da sosyal medya hesaplarını kontrol etmektedir. Örneğin bir hastanın bir kuruma sosyal medya üzerinden soru sorması ve cevapsız kalması o kurum açısından olumsuz bir durumu teşkil edecektir. Bu nedenle sosyal medyada aktif olmak oldukça önemlidir. Sosyal medyada aktif olarak kurum itibarınızı arttırabilir, yeni müşterilere sahip olabilir, mevcut müşterilerinizi kaybetmezsiniz.

Sosyal medya çalışmalarında satışa yönelik içeriklerden ziyade bilgilendirici içeriklere yoğunlaşılması durumunda daha geniş kitlelere isminizi duyurabilirsiniz.

örnek bir içerik pazarlama çalışması

örnek bir içerik pazarlama çalışması

 

  • YouTube

Kullanıcılar, videolu içerikleri daha çok sevmektedir. Bu anlamda YouTube’da da aktif olarak yer alıp bu ziyaretçi potansiyelini de elde edebilirsiniz. Örneğin bir soru cevap video serisi hazırlayarak siteniz ve kurumunuz açısından faydalı bir işlem yapabilirsiniz. Böylelikle yeni müşteriler elde edebilir, mevcut müşterilerinize yardımcı olarak onların sadakatini kazanabilirsiniz.

Video içeren içeriklerin öneminden bahsettik. Kullanıcılar tarafına bakıldığında bir yazıyı okumak yerine kullanıcılar video izlemeyi tercih etmektedir. Bu nedenle YouTube’da varlığınız, etkileşim açısından önemli olmaktadır. YouTube, çeşitli görsel çalışmaları yürütebileceğiniz harika bir alandır.

  • Basın Bülteni Gönderimi

Sitenizde içerik paylaşmak da önemli bir faktördür. Basın bülteni gönderimi ile metin çalışmaları yaparak, kullanıcılara fayda sağlayıcı içerikler üretebilirsiniz. Eğitici içerikler sayesinde daha çok fayda sağlayabilirsiniz. Araştırma bazlı içerikler de üreterek yazım genişliğini sağlayabilir, birden çok konulara değinerek müşterilere hitap edebilirsiniz. Böylelikle rakiplerinizden daha otoriter olduğunuzu gösterecek adımlar atmakla beraber SEO açısından da faydalı işlemler yapmış olacaksınız.

İçeriklerinizin SEO açısından da uygun olması gerekmektedir. Böylelikle daha üst sıralarda yer alabilir, kendinizi görünür kılabilirsiniz. Bu ise size organik trafik sağlamak ile beraber, yeni müşteriler kazandıracak ve mevcut müşterilerinizi memnun etmenizi sağlayacaktır. Bundan dolayı SEO açısından faydalı bir işlem yapmak istiyorsanız çok içerik paylaşarak kullanıcı odaklı içerikler üretmeniz gerekmektedir.

S.S.S

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Kanalları Kullanılırken Yasal Mevzuatlara Uyulur mu?

Sağlık sektöründe reklam – tanıtım, doktor reklamı – tanıtımı, kurum reklamı – tanıtımı yapılırken oldukça dikkat edilmesi gerektiğinin farkındayız. Sağlık sektörü için pek çok yasal kısıtlama vardır. Dijital pazarlama kanalları kullanılmaya başlamadan önce sağlık sektörüne ait en güncel mevzuatlar hakkında detaylı araştırma çıkartılır. Bu araştırmaya uygun olan stratejiler ve yöntemlere göre hareket edilir.

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Kanallarına Dair Fiyatlar ile Diğer Sektörlerin Fiyatları Farklı mıdır?

Temelde bir farklılık yoktur. Talep fiyatı değiştiren en büyük etkendir. Talepten kasıt sağlık sektöründe yer alan kişi, kurum, kuruluşun dijital pazarlama uzmanlarından istediği işler, süresi ve yoğunluğudur. İşin kapsamının genişliği, ne kadar süre işlem yapılacağı bu değişkenlerin başında gelir.

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Kanallarını Kullanmak Firma İmajını Oluşturma ve Güçlendirmede Etkili midir?

Dijital pazarlama kanalları hedef ülke, hedef kitlelere en hızlı – en pratik ulaşmada etkili olduğu kadar aynı anda binlere, yüz binlere, milyonlara hatta milyarlara dahi hitap edebildiği için tanıtım stratejisinde ayrı bir öneme sahiptir. Dolayısıyla soruya verilebilecek en net cevap; Evet. Dijital pazarlama kanalları firma imajınızı yaratma, güçlendirme, firmaya olan güveni sağlamada ve tanıtımda en etkili seçeneğin ta kendisidir.

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Kanallarını Kullanmak Bir Reklam mıdır?

Evet bunu reklam olarak da algılamanız doğrudur. Ancak reklamın çok daha ötesindedir. Dijital kanallar firmanızı tanıtmakla kalmaz firmanıza olan güveni de oluşturur. Hedef kitlelere ulaştırır ve satış rakamlarını kısa sürede olumlu oranda çoğaltır. Bununla da bitmez firma bilinirliğinde harika bir tercih olarak karşınıza çıkar. Özetle dijital pazarlama kanallarını aktif ve etkili bir şekilde konumlandırmak firmanıza her bakımdan olumlu dönüşler sağlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir