sağlık turizmi

Sağlık sadece hasta veya sakat olmama durumu değil aynı zaman ruhen, bedenen ve sosyal anlamda kişinin kendini tam anlamıyla iyi hissetmesidir. Küreselleşen dünyada artık sağlık sektöründe de ülkeler işbirliği yapmakta ve tedavi olmak isteyen hastalar ülke sınırları dışına çıkarak farklı ülkelerde kendisine uygun tedavi için sağlık hizmeti alır. Ulaşım sektöründeki gelişmeler de bu anlamda çok yararlı olur. Sağlık turizmi de ikamet edilen yer dışında bir yere tıbbi ya da tıbbi olmayan sağlık hizmetleri almak amacıyla seyahat edilmesidir. 

Türkiye sağlık turizminde son derece başarılı bir ülke olması ve sunduğu kaliteli ve hesaplı sağlık hizmetleri sayesinde yurtdışından oldukça talep gören bir ülkedir. Bundan dolayı sağlık turizmi acentesi işi de oldukça önem kazanmıştır. Sağlık turizmi acenteliği hem turizm hem de sağlık acenteliği hizmetlerini birlikte kapsar. Durum böyle olunca da acente sahipleri için maddi kazanç olarak daha avantajlı bir iş yapmış olunur. Çünkü her iki sektör faaliyetleri birlikte yürütülür. Özetle sağlık turizmi acentesi kuran bir kişi insanların bir yandan sağlık hizmeti almalarını sağlarken bir yandan da tatil yapmalarına yardımcı olur ve bu yollarla kazanç elde etmiş olur. 

Sağlık turizmi acentesi olmak isteyen ya da mevcut acentelerin iki alanda da etkili faaliyetler yürütmesi gerekir. Bunun için de tanınır olmak, rakiplerinizden sıyrılmak ve başarılı bir sağlık turizmi acentesine sahip olmak her kurumun arzusudur. 

Sağlık turizmi acentesi yurtdışından tedavi olmak amacıyla getirilen hastanın tüm seyahat ve tedavi sürecini organize planlamak ve organize etmek görevidir. Bir işletmeyi sağlık turizm acentesi olarak tarif etmek için ana sözleşmesinde sağlık turizm acentesi olarak faaliyetleri belirtilmiş ve teşvik kapsamı içerisinde yer alan acente olarak olmalı ve teşvik kapsamındaki acente olarak tarif edilebilmesi için sağlık kuruluşu ile hasta bakımı konusunda anlaşma yapmış olması ön şarttır.

Bir kişi ülkesi dışında tedavi almak istiyorsa sadece sağlıkla ilgili değil ek olarak tedavi öncesi, tedavi esnası ve tedavi sonrasında da bazı hizmetlere ihtiyaç duyar. Sağlık acenteleri da bu tür hizmetleri sağlayan kurumlardır. Ülkesi dışında sağlık hizmeti almak isteyen kişiler de bir sağlık acentesine başvurarak bu hizmetleri eksiksiz ve en doğru şekilde almak ister. Bu açıdan hastalara ulaşmak ve onlar ile sağlıklı bir iletişim kurarak güven ortamı oluşturmak çok önemli bir aşamadır.

İşte tüm bu faaliyetleri etkili bir şekilde yürütebilmek için de doğru bir ajans ile çalışmak hayati derece önemlidir.

Sağlık Turizmi Acentesi Hangi Hizmetleri Kurar?

Sağlık turizmi acentesi olmak yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece sağlık ya da sadece turizm faaliyetleri için aracı olmak demek değildir. Sağlık turizmi acentesinin hem sağlık hem de turizm sektörüyle ilgili hizmetlerin ikisini de kapsayan bir görevi vardır. Bir sağlık turizmi acentesi müşterilerine aşağıdaki hizmetleri sunar;

  • Sağlık turizm acentesi, hastanın adresten alınıp tedavi adresine götürülmesi sürecini,
  • Hastane işlemlerini takip etmek ve gerçekleştirmek,
  • Hastanın güvenliğinin temini,
  • Hastanın hastane ile iletişim kurmasını sağlamak
  • Bu hizmetlerin sürekliliğini sağlayan aracı kurumlardır.

Sağlık Turizmi Acentesi Nasıl Para Kazanır?

Ülkemiz tıbbi ve tıbbi olmaya sağlık hizmetleri faaliyetlerinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Sağlık turizmi sadece acentelere değil aynı zamanda ülke ekonomisine ve tanıtımına da büyük katkılar sağlar. Ülkemize tedavi amacıyla gelen hastalar tedavinin yanında seyahat etme ve tatil yapma imkânı da bulurlar ve sadece sağlık sektörü için değil turizm sektörü için de kazanç bırakırlar.

Turizm acenteleri de bu iki alanda da birlikte faaliyet göstererek gelir elde ederler. Son dönemlerde sürekli gelişim gösteren sağlık turizminin ileriki dönemlerde daha da artacağı beklenmektedir. Sizler de sağlık turizmi acentesi olarak faaliyet göstermek ve bu işten ciddi maddi kazançlar elde etmek istiyorsanız marka ve firmanızın bilinirliğini arttıracak, daha fazla hedef kitleye ulaştıracak ve bu sayede daha çok gelir elde etmenize büyük katkı sağlayacak bir ajans ile çalışmanız gerekir. Anlaşacağınız bir ajans size sunacağı hizmetler sayesinde işinizi oldukça kolay hale getirecektir.

Alacağınız başlıca hizmetler şunlardır;

 

  • SEO Çalışmaları  

Acenteniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler sizi Google’da arayacaklardır. Google’da yer almak ve görünür olarak hedef kitlenizin karşısına ön sıralarda çıkmak istiyorsanız etkili bir SEO çalışması gereklidir.

  • Sosyal Medya Faaliyetleri

Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformlarında yer almak ve bu platformlara doğru ve etkili içerikler sunmak hedef kitleniz ile tanışmak ve daha çok kişiye ulaşmak adına büyük önem arz eder. Bu konuda doğru adımlar atabilmek de alanında yetkin sosyal medya uzmanları tarafından yürütülen sosyal medya faaliyetleri ile mümkündür.

  • Web Sitesi Kurmak

Acentenize ait web sitesi sizin dijital ortamındaki yüzünüz olur ve kişilerin web sitenize girerek firmanız ve hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için kullanacağı bir kanaldır. Acentenize ait olacak web sitesinin düzenli, kullanımı kolay ve etkili içeriklere sahip olması için de uzman ekibimiz tüm bunları sizin için yerine getirir.

  • Reklam ve Tanıtım

Reklam ve tanıtım faaliyetleri için dijital platformları, Google reklamları ve sosyal medya platformları kullanılır. Bunlara ek olarak tanıtım için reklam filmi çekimi de yapılır. Reklam filmleri ve videolar firma tanıtımı açısından çok etkili olur. Reklam filmi çekimi de profesyonellik gerektiren bir iştir. Reklam filmi için çekilecek videonun hazırlık aşaması, video çekimi ve çekim sonrası çalışmaları olmaz üzere farklı aşamalardan oluşur. Bu faaliyetleri de uzaman kadromuz sizler için gerçekleştirir.

Sağlık Turizmi Acentesi Kurmak İçin Gerekli Belge ve Kriterler Nedir?

İlk kriter A grubu seyahat acentesi belgesi almaktır. Ardından anlaşma sağlanan, 3 farklı sağlık turizmi tesisi ile imzalanan protokol örneklerinin hazır edilmesi gereklidir. Firmayı temsilde yetkili olan bireylerin sicil beyanları, kimlik nüshaları, ticari sicil tasdiknamaleri ve firmanın vergi levhası toplanmalıdır. Hazır edilmesi, doldurulması gereken diğer evraklar ise şu şekildedir; kurumlar beyannamesi, personellere ait SGK prim ve hizmet evrakları, en az 3 dile sahip yayında olan aktif kurumsal web sitesi, madde taahhütnamesi ve başvuru formu – dilekçesi.

Sağlık Turizmi Acentası Kurarken İhtiyacınız Olanlar Nelerdir?

Aynı sektörde yer alan rakiplerin araştırma ve analizleri yapılarak işe başlanmalıdır. Feragat anlaşmaları ve işletmeye dair sigorta işlemleri yapılmalıdır. İşletmeyi açmak için yeterli sermaye hazır edilerek pasaport işlemleri de tamamlanmalıdır. Bu gereksinimler sadece kuruluşu açmak için temel kriterleri barındırır. Acenta açmak kolay olsa da acentanın adını duyurmak asıl önemli olan iş ve asıl bütçe isteyen bir konudur.

Sağlık Turizmi Acentasını Diğer Kurumlardan Ayıran Özellik Nedir?

İşinizin turizm olduğunu asla unutmamalısınız. Bilhassa pasaport, ülkelerin güncel mevzuatları, vize, seyahate dair tüm bilgilere hakim olmalısınız. Bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz personel alımı sırasında dikkatli davranmalısınız. Ayrıca bir aracı kurum olarak pek çok soru ile muhatap kalacaksınız. Özellikle gelen yabancı sağlık turistleri yakın çevrede gezilebilecek yerler, gidilebilecek yerler, en güzel lezzetlerin bulunduğu mekanlar gibi tavsiyelerde bulunmanızı isteyecektir. Memnuniyet açısından bu tür verilere de hakim olmanız gerektiği unutmayınız.

Sağlık Turizmi Yapan Acentalar Nereden Para Kazanır?

Sağlık turizmi acentelerinin en büyük para kaynağı otel, spa, welness, termal otel, tatil köyü gibi mekanlara sahip sağlık turizmi firma ve tesislerdendir. Her sağlık turisti başı yani her müşteri başı bu işletmelerden %20 komisyon alarak çarklarını döndürmektedir. Bu nedenle ne kadar iş o kadar para, ne kadar sağlık turisti o kadar para, ne kadar çok ve çeşitli sağlık firması tesisi ile anlaşma o kadar çok para olduğunu unutmayınız. Aynı zamanda bir aracı kurum olarak kendi adınızı duyurma, marka imajınızı oluşturma ve güçlendirme hususunda gayretlerinizi durdurmamalısınız. Aksi halde rakip aracı kurumlarla olan rekabet ortamından dolayı büyük iş kayıpları yaşayabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.tdb.org.tr/userfiles/files/EK-%201%20ULUSLARARASI%20SA%C4%9ELIK%20TUR%C4%B0ZM%C4%B0%20SA%C4%9ELIK%20TES%C4%B0S%C4%B0%20YETK%C4%B0%20BELGES%C4%B0%20KR%C4%B0TERLER%C4%B0.pdf

https://www.igeme.com.tr/uluslararasi-saglik-turizmi-yetki-belgesi-basvuru-ve-surec/

http://www.yeniisfikirleri.net/saglik-turizmi-seyahat-acentasi-kurmak/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir