sağlık turizminde hedef ülke belirleme

Sağlık turizmi tıbbi ya da tıbbi olmayan yöntemlerle tedavi olmak amacıyla ülke dışına seyahat edilmesi durumudur. Son yıllarda sağlık turizmi almak amacıyla ülkesi dışına seyahat eden kişi sayısı yaklaşık olarak 30 milyondur ve sağlık turizmi için 200 milyar dolar civarında bir harcama yapıldığı bilinir. Türkiye’de sağlık turizmi için dünyada önde gelen ülkelerden biridir. Türkiye önümüzdeki yıllarda sağlık turizminden elde edilen gelirini 20 milyar dolar civarına taşımak hedefindedir. Bunun için de sağlık hizmetlerindeki kalite arttırma ve ülkemizin sağlık turizmi açısında diğer ülke vatandaşları tarafından talep gören bir ülke olması için sürekli gelişme gösterir.  

Bunun için de özellikle komşu ülkelerimiz ve Avrupa ülkeleri ile Türk Cumhuriyetleri Türkiye için sağlık turizminde hedef ülkelerdir. Hedef ülkelerden gelecek olan sağlık turistleri için ülkemiz daha cazip hale getirmek için tüm çalışmalar ve işbirlikleri yapılmaktadır. 

Türkiye özellikle Coğrafi konumu nedeniyle birçok ülkeye komsu durumundur ve Türk Hava Yolları sayesinde 127 ülkeye uçuş gerçekleştirilmesi sayesinde de ulaşım açısından oldukça avantajlıdır. 

Ülkemizde son dönemde özellikle sağlık hizmetlerinde ciddi iyileştirmeler yapılmıştır. Sağlık hizmetlerinin daha kaliteli hale gelmesi de yabancı ülkelerdeki insanların da tedavi olmak için Türkiye’yi seçmesi için önemli bir nedendir.  Öncelikli amaç komşu ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerinde yaşayan insanlara sağlık hizmetlerini en üst seviyede sunabilmektir.  Türkiye kaliteli sağlık hizmetler ve son teknoloji tıbbi cihazlara ile tedavi yöntemleri uygulamasına rağmen Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun fiyat politikaları sayesinde de daha çok tercih edilen bir ülke konumundadır. Tüm bunlara Türk insanının konukseverliği de eklendiği zaman Türkiye sağlık turizmi için çok cazip bir ülkedir ve bu alanda ilerleme ve gelişme göstermeye devam edecektir.

Türkiye’nin sağlık turizminde lider olması için sağlık hizmetlerini sunmak konusunda hedeflediği öncelikli ülkeler bulunmaktadır bu ülkeler şunlardır;

  • Almanya

Avrupa ülkeleri için de Türkiye’de sağlık hizmeti almak için gelen sağlık turisti sayısı en fazla Almanya’dan gerçekleşir. Diğer Avrupa ülkelerinden de sağlık hizmeti almak amacıyla Türkiye’yi tercih edenlerin sayısı hayli fazla olsa da en çok talep Almanya’dandır. Bunun en büyük sebeplerinden  ii de Almanya’da yaşayan sayıları 4 milyondan fazla olan gurbetçi Türk vatandaşlarıdır.

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları Avrupa’ya göre çok daha uygun fiyatlı olan Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden faydalanmak amacıyla ülkemize gelir. Hem sağlık hizmeti alırken hem de kendi topraklarını ziyaret etme, akrabalarını görme hem de tatil yapma fırsatı bulurlar. Ayrıca Almanya’da bulunan sağlık turizmi acenteleri ile de yapılan işbirlikleri gelen sağlık turisti sayısının artmasında etkilidir. 

  • İngiltere

Türkiye’ye sağlık turizmi için gelen bir diğer Avrupa ülkesi de İngiltere’dir. İngiltere de Almanya’dan sonra ülkemize tedavi olmak için gelen sağlık turisti sayısında günümüzde oldukça artış göstermiştir.

  • Azerbaycan 

Azerbaycan ile Türkiye’nin komşu ülkeler olması, konuşulan dilin benzer olup iki ülke vatandaşının rahatlıkla anlaşabilmesi gibi avantajlar sayesinde Azerbaycan’dan ülkemize oldukça yoğun bir şekilde sağlık turisti gelir. 

  • Rusya

Rusya’da gelen turist sayısı da son dönemde çok artış göstermiştir. Rus vatandaşlar ülkemizdeki gelişmiş sağlık hizmetlerinden faydalanırken aynı zamanda ülkemizde özellikle güney illerimizde tatil yapma fırsatı da bulurlar. Rus vatandaşlar özellikle yaz aylarında ülkemize gelerek hem sağlık hizmetlerinden faydalanır hem de denizin ve güneşin keyfini çıkarırlar.

  • Libya

Libya’da ülkemize sağlık turizmi amacıyla gelen hasta sayısında ön sıralardadır. İki ülke arasındaki ilişkiler nedeniyle de bu sayı günümüzde daha da artış göstermektedir. Yapılacak olan karşılıklı çalışmalar ile gelen mevcut sağlık turisti sayısı daha da artacaktır.

  • Irak

Kendi ülkelerindeki sağlık hizmetlerinin yetersizliğinden ve coğrafi konumun sağladığı avantajdan kaynaklı Iraklı hastalar da son yılarda yoğun bir şekilde sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih etmektedir.

Bu ülkelerin dışında Gürcistan, Özbekistan, Cezayir Kuveyt, Ukrayna ve Sırbistan’da Türkiye’nin sağlık turizminin gelişmesi için belirlediği hedef ülkeler arasındadır.

Türkiye’ye gelen sağlık turistleri en çok onkoloji, göz, ortopedi, plastik cerrahi, diş, göz ve beyin cerrahi branşlarında tedavi olmak için gelir. Bunların dışında son yıllarda saç ektirme estetik ve tüp bebek tedavisi için de gelen turist sayısı artış göstermiştir. 

Hedef Ülkeler İle İlgili Son Dönem Verileri

2018 yılında sağlık turizmi kapsamında ülkemizde 551.748 hasta sağlık hizmetlerinden yararlanmıştır. Türkiye’de sağlık hizmeti alan uluslararası hastalar içerisinde en  çok gelen hasta sayısında  ilk 3 ülke Azerbaycan, Irak ve Almanya’dır

2019 yılına gelindiğinde ise Türkiye’ye sağlık hizmet almak için uluslararası hastaların geldiği ilk 3 ülke Suriye, Irak ve Azerbaycan’dır.

Hedef Ülkeler İçin Ne tür Çalışmalar Yapılmalıdır?

Tüm veriler göz önüne alındığında Türkiye’nin sağlık turizminde hedeflerine ulaşabilmesi için Türkiye’ye uzak ülkeler yerine çevre ülkelere yönelik tanıtım çalışmaları yapılmalı, bu ülkelerle iş birliği içerisinde olunmalı, Türkiye’nin sahip olduğu yüksek teknolojik imkânlı sağlık hizmetlerinden çevre ülke vatandaşlarının haberdar olması için her türlü çalışma yürütülmelidir. Aynı zamanda bu ülkelerdeki seyahat ve sağlık turizmi acenteleri ile koordineli hareket etmek de çok büyük fayda sağlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir