sağlık turizmi pazarlaması

Sağlık turizmi; son yıllarda dünyada ve ülkemizde büyük gelişme göstermiştir. Türkiye’de gelişen sağlık sektörü hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok turist çekmektedir. Gerek sağlık uygulamalarında teknolojik gelişmelerin yaşanması gerek bu alanda yapılan yatırımların artması gerekse de dijital dünyada sağlık hizmetleri konusunda ihtiyaçlara ulaşmak kolaylaştığı için ülkemizde sağlık turizmi de önemli bir pazarlama alanı olmaya başlamıştır.

Sağlık kurumu olarak hizmet veren hastaneler, sıcak su turizmine uygun oteller ve merkezler, diş hekimleri,  estetik merkezleri ve tıp merkezleri doğru stratejileri kullanarak markalarına büyük değer katabilirler. Sağlık turizmi için pazarlama stratejileri doğru şekilde kullanıldığında gelirlerinizi arttırabilir ve müşteri potansiyelinizi çok etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte sağlık turizmi için yürütülebilecek faaliyetlerin etkisi büyük oranda firmalara destek sağlamaktadır. Ancak burada profesyonel bir destek almak ve doğru pazarlama stratejilerini kullanmak gerekir. Dijital pazarlama stratejilerini uygun şekilde kullanırsanız sizler de ülkemizin gelişen sağlık turizmi pastasından payınızı alabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Pazarlaması için Seçenekler

 

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

 

Bir ürün ya da hizmete ulaşmak isteyen kişiler dünyanın her yerindeki firmalara evlerinden arama motorları sayesinde kolayca ulaşabilirler. Yapılan araştırmalar Google üzerinde her gün yüz binlerce arama yapıldığını ortaya koymaktadır. Bu yüzden sağlık konusunda hizmet veren firmalar da arama motorlarında daha ön sıralara çıkabilmek amacıyla SEO çalışmalarına önem vermelidir. 

SEO çalışmaları hem site içinde hem de site dışında sağlık alanında ön sıralara çıkmanıza yol açar. Sağlık alanında yapılan SEO yatırımları diğer sektörlere göre daha planlı ve profesyonel yapılmalıdır. Rakiplerinizin de büyük firmalardan SEO konusunda destek aldığını belirtelim.  Sizler de profesyonel içerik ve SEO stratejileri ile kolayca rakiplerinizin önüne geçerek sağlık turizmindeki payınızı arttırabilirsiniz.

SEO çalışmalarını çok dilli olarak gerçekleştirdiğinizde yabancı turistlere de hitap edebilirsiniz. İnsanlara sektörünüzle ve uzmanlık alanlarınızla ilgili yabancı dilde bilgi vererek kolayca kendinizi tanıtabilirsiniz. Bunun için İngilizce kullanmanız bile çok büyük bir fark olacaktır.

 

  • Sosyal Medya 

 

Sosyal medya dijital dünya üzerinden pazarlama yapan tüm sektörler gibi sağlık sektörü açısından da çok etkilidir. Dünyanın her yerinde doğrudan hedef kitlenize ulaşabilmek için sağlık sektörüne ilgili kişileri çekecek sosyal medya hesapları oluşturabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden faaliyet gösteren sağlık sektörü firmalarının en büyük avantajı içerik üretimidir.

 Sosyal medya hesaplarınız üzerinden kaliteli içerikler oluşturarak insanlara uygulamalarınızı ve markanızı tanıtabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız başarılı işlemlerle alakalı görsel, metin ve video paylaşımları yaparak takipçi kitlenize başarılı çalışmalarınızı sunabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarında doğru kampanyalar ve içeriklerle sağlık turizmi faaliyetlerinize katkıda bulunabilirsiniz.

 

  • Yabancı Ülkelere Basın Bülteni Gönderimi

 

Basın bülteni kurumsal sektörler için çok önemli bir faaliyettir. Basın bülteni göndererek markanızı ve hizmetlerinizi insanlara tanıtabilirsiniz. Yabancı ülkelere farklı dillerde basın bülteni göndererek sağlık alanındaki faaliyetlerinizi tanıtabilirsiniz. Burada yapacağınız kampanyaları, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, yaptığınız operasyonları, merkezinizdeki imkanları ve daha birçok konuyu detaylı olarak anlatabilirsiniz. Yabancı ülkelerdeki turizm sitelerine ve sağlıkla ilgili bloglara basın bülteninizi gönderebilirsiniz.

 

  • Yabancı Dilde Youtube Videoları

 

Youtube her sektörde olduğu gibi sağlık turizminde de önemli bir uygulamadır. Youtube global bir organizasyon olduğu için burada sizler de farklı dillerde videoları kanallarınızda paylaşarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İngilizce, Almanca ya da Fransızca gibi farklı dillerde Youtube videoları hazırlayarak Youtube her sektörde olduğu gibi sağlık turizminde de önemli bir uygulamadır. Youtube global bir organizasyon olduğu için burada sizler de farklı dillerde videoları kanallarınızda paylaşarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İngilizce, Almanca ya da Fransızca gibi farklı dillerde Youtube videoları hazırlayarak verdiğiniz sağlık hizmetleri hakkında, çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz. Ayrıca bu videolarda insanlara sağlık konusunda özel bilgiler sunabilirsiniz.  Böylece kendinize bir takipçi kitlesi oluşturabilir ve onlara hizmet almak istediklerinde tercih olma şansı elde edebilirsiniz.

 

  • Yabancı Dilde İçerik Pazarlaması

 

İçerik pazarlaması birçok sektörde firmalar için çok önemli bir strateji haline gelmiştir. Ancak içerik pazarlamak istediğiniz kanal sağlık sektörü olduğunda biraz daha profesyonel içerikler oluşturmanız gerekir. Web sitenizde kaliteli içerikler oluşturarak insanlara uzmanlık alanınızla ilgili özel bilgiler verebilir ve insanları web sitenize çekerek markanızı tanıtabilirsiniz.

Sağlık turizmi için insanlar hizmet almaya karar vermeden önce web sitenizi inceler. Web sitenizde yer alan içerikler ve bilgilerin profesyonelliği sayesinde insanların gözünde marka imajı oluşturabilirsiniz. Sağlık alanında farklı dillerde içerik ürettiğinizde çok geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Ancak içeriklerinizin farklı dillerde özel olarak uzmanlaşmış içerik yazarları tarafından oluşturulması gerektiğini unutmayın.

 

  • Dijital Reklam Pazarlaması

 

Sağlık turizmi için hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız dijital pazarda reklam da vermelisiniz. Sosyal medya uygulamalarında ya da Google gibi arama motorlarında doğrudan hedef kitlenize ulaşacak reklamlar verebilirsiniz.

Reklamlarınızda profesyonel bir strateji oluşturarak hedef kitlenize yönelik analiz sonuçlarınıza göre faaliyet yürütmelisiniz.  Oluşturduğunuz reklamları yabancı dilde de oluşturarak farklı ülkelerde yer alan potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Sağlık turizmi her geçen gün gelişmektedir. Dijital dünyadaki pazarlama faaliyetlerinin de gelişmesi ve uygun maliyetlerle yürütülebilmesiyle birlikte  sizler de SEO, dijital reklam, yabancı ülkelere basın bülteni, yabancı dilde içerik pazarlaması, sosyal medya uygulamaları gibi farklı yöntemlerle uzmanlık alanınızda hizmet arayan kişilere ulaşabilirsiniz. Dijital ortamda doğru pazarlama teknikleriyle doğrudan sağlık turizmi alanınızdaki pazar payınızı genişletebilirsiniz.

S.S.S

Sağlık Turizmi İçin Pazarlama Stratejilerinin Ana Süreci Nedir?

Sağlık turizmi sürecinde şu odak noktaları sırasıyla kullanılmalıdır; Bilgilendirme – Tanıtım, Sağlık Turizmi Firmasına Güven Hissinin Sağlanmasında Çalış, Diğer Sağlık Turizmi Şirketlerinden veya Diğer Firmaların Verdiği Hizmetten Daha Farklı Olacağını Göster, İkna et ve Tedavi Et’tir.

Sağlık Turizmi İçin Pazarlama Stratejilerini Oluştururken Hastaların Karar Alma Süreci Nasıl İşler?

Bilinçlenme aşaması: Sağlık turizmi hastası sorununun ne olduğuna yönelik yeterli veriye ulaşır ulaşmaz sorunundan kurtulmaya odaklanır. Bu aşamada internet araması yaparak bilinçlenme eğilimine girer. Bu eğilim sırasında sağlık turizmi işletmeleri kurumsal web siteleri ve dijital pazardaki etkinlikleri sayesinde kendilerine yönelmelerini sağlayabilirler.

Sağlık Turizmi İçin Pazarlama Stratejileri Geliştirilirken Mevzuata Uygunluk Kuralı Nedir?

Mevzuata uygunluğu kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; pazarlama stratejisi oluşturulmak istenen hedef ülke ya da ülkelerin güncel sağlık turizmi mevzuatlarının değerlendirilmesi ve bu mevzuata uygun hareketler gerçekleştirilmesidir. Örneğin Amerika odaklı yapılacak stratejik pazarlamalarda pek fazla kısıtlama olmamasına karşın Almanya’da durum böyle değildir. Almanya sağlık turizmi için pek çok kısıtlama getirmiştir. Bu nedenle hedef pazarların analizi yapılmalıdır.

Sağlık Turizmi İçin Pazarlama Stratejilerinde Kanıt Gösterme Kuralı Nedir?

Kanıt gösterme kuralı her sağlık turizmi firmasınca yapılması gerekli bir eylemler silsilesidir. Bunun en iyi örneğini şu şekilde verebiliriz; geleneksel medya, organizasyon, dijital medya, reklam – tanıtıma dair her türlü çalışma, sağlık turizminin kendi sitesi dahil tüm platformlarda yayınlanacak makalelerde bilimsel olarak kanıtlayıcı araştırmalar kaynak olarak gösterilmeli yani verilen hizmet bilimsel olarak kanıtlanmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir