Sağlık Turizmi İstatistikleri

Şehirlere, bölgelere, kıta ve ülkelere göre 2020 yılına dair net veriler olmamakla, beraber maksimum doğruluk payı olan yaklaşık verilerle hazırladığımız yazımızda sağlık turizmi istatistikleri – medikal turizm istatistiklerini işleyeceğiniz. Bunun yanı sıra ilgili diğer konulardan; Tıp turizmi, Sağlık turizmi yetki belgesi alan kurumlar, sağlık istatistikler, Avrupa’da sağlık turizmi, Katar Sağlık turizmi, TÜİK sağlık turizmi istatistikleri ve Türkiye’de sağlık turizmi istatistikleri hakkında da veriler sunacağız.

Kayda Değer İlk Veriler 2007’de Ortaya Çıktı

Dünya; 2019 yılının son aylarında başlayan küresel salgınla boğuşurken, vatandaşların da sağlık turizmi istatistiklerine olan bilgi açlığı hat safhada artmaya başladı. Aynı şekilde bu pandemi süreci ile birlikte tüm dünya ülkelerinin hükümet sistemleri de kamu kurum ve kuruluşlarını harekete geçirerek bir bir istatistik araştırmasına, yenilikçi sağlık kurumu arayışlarına, yeniden yapılandırılmış bir sağlık sistemine kavuşmak için hazırlıklarını hızlandırdı. Kayda değer ilk sağlık turizmi raporları 2007 yılına dayanmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan 750 binden fazla vatandaş sağlık ve medikal ihtiyaçları için farklı bölge ya da ülkelere gitmiştir. Bu rakam aradan 7 yıl geçtikten sonra yani 2017 yılına gelindiğinde 1,5 milyona kadar ulaştığı tespit edilmiştir. 

2017 İstatistikleri: Dünya Çapında Sağlık Turizmi 72 Milyar Doları Aşmış

Bu veri, konumuzun en altında sunacağımız kaynak linkte yer almaktadır. Amerikan Tıp Dergisi tarafından gerçekleştirilmiş araştırmaya göre 2017 yılı boyunca gerçekleşen toplam sağlık turizmi geliri 72 milyar doları aşmış. Sadece 2017 içerisinde toplam 16 milyondan fazla medikal turist geldiği ön görülmektedir. 

2018 Verisinde Asya ve Orta Doğru Ülkeleri Atakta

2018 yılında sadece Asya kıtası ülkeleri ve orta doğu sağlık turizminden 40 milyar dolayı aşkın gelir elde etmiştir. Tıp alanlarında eğitim almış personel maaşları ve tıbbi müdahale işlemlerine dair fiyat ağı diğer ülkelere nazaran daha uygun olması sebebi ile daha fazla turist akınına uğramaktadır. Asya ve orta doğu ülkelerinin 2018 istatistiklerini gören ABD merkezli Harvard ve John Jopkins sağlık kuruluşlarının bir kısmını ABD dışındaki ülkelere yönlendirdi. 

Sağlık Turizminin Asıl Sorusu: İnsanlar Neden Dış Ülkelere Gidiyor?

İlk defa 2007 yılında gündeme gelen sağlık turizmi gerçekleri ile beraber her yıl artan önemde sağlık turizmine özen göstermeye çalışsa da gerçek manada atılımlar yapılması 2010 – 2013 yılları arasında oluşmaya başlamıştır. Bir araştırmaya göre sadece ABD’de; sağlık – medikal turizminin, 2021 yılında 125 milyar doları aşacağı, dünya genelinde elde edilen tüm tutarın ise 808 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir. 

Ülkelere Göre Sağlık Turizmi İstatistikleri

Araştırmalar gösteriyor ki insanların ameliyat, estetik, kaplıca, termal su gibi tıbbı ve medikal ihtiyaçlarını karşılarken kendi ülkelerindeki yüksek maliyetli sigortaların büyük bir etkisi var. Aynı zamanda kendi ülkelerinde alabilecekleri bu hizmetlerin diğer ülkelerde çok daha ucuz olması da bir başka artı özellik taşımaktadır. Kimi zamanda hem uygun maliyetli sağlık ihtiyaçları hem de tatillerini bir arada gerçekleştirdikleri de gözlemlenmektedir. Yazımızın bu kısmında ülkelerin, bölgelerin, şehirlerin tıbbi ve medikal anlamda sağlık turizmi verilerini gözden geçireceğiz;

Tayland

 • Sadece 2013 yılında 3 milyona yakın yabancı uyruklu hasta gelmiştir. En fazla oran ise Bangkok’da gerçekleşmiştir. Bumrungrad isimli hastanede bu rakamın 550 bine yakını karşılanmıştır.

Singapur

 • 2012 yılında 900 bine yakın hastanın sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere geldiği belirtilmiştir. 2019 yılında gerçekleştirilen sağlık turizmi raporuna göre Malezya ve Singapur’un çok tercih edilmesinin nedeni o kıtadaki en ucuz sağlık turizmi bölgelerinin ve hastanelerinin yer alması imiş.

Latin Amerika

 • Kosta Rika ve Panama şehirlerinden sağlık turizmi çeken Latin Amerika yaklaşık 50 bin hastayı 2011 yılında tedavi etmiştir. 

Meksika

 • Özellikle ABD vatandaşı yaşlılar ve yeni emekli olmuş insanlar tarafından tercih edilen Meksika yılda 80 bini geçkin ziyaretçi almaktadır. Ancak bu verilerin önümüzdeki bir – iki sene boyunca düşeceği öngörülmektedir. Bunun en büyük nedeni olarak da Donald Trump’ın Meksika olaylarına yönelik politikası gösterilmektedir.

Hindistan

 • Sadece başkente gelen turist verileri; 2012 yılında +170 bin, 2016 yılında +180 bin medikal turist çektiği tespit edilmiştir. Hindistan’ın sağlık turizminde istikrarlı adımlarla ilerlemesinin nedeni olarak yüksek eğitimlere sahip doktorlarının fazla olması gösterilmektedir. 

Güney Kore

 • Dünya genelinde sağlık turizmi raporlarına bakıldığı zaman ilk 10 listesine giren nadir ülkelerden biridir. 2016 yılında 15 milyona yakın sağlık turisti çekmeyi başarmıştır. 

İspanya

 • İspanya’nın Marbella isimli küçük kenti en fazla sağlık turisti çeken yerdir. Bu kente ait sağlık turizminden elde edilen miktar 350 milyon avro dolaylarındadır. 

Sağlık Turizminde En Çok Yararlanılan Tedaviler Nelerdir?

 • Diş cerrahisi, diş temizleme, diş düzeltme, çene protezi gibi diş hekimliğine dair tüm işlemler
 • Kalp kapakçığının değiştirilmesi
 • Karaciğer ve böbrek nakilleri
 • Diş implantları
 • Anjiyografi 
 • Kemik iliği nakil operasyonları
 • Estetik cerrahiler ve cerrahisiz gerçekleştirilen estetik operasyonlar
 • Diz Protezleri
 • Zayıflama çalışmaları, zayıflama cerrahisi, liposuction gibi kilo kaybına yönelik uygulamalar
 • Meme küçültme ve büyütme estetikleri
 • Yüz Germe İşlemleri
 • Cilt sağlığına yönelik bakımlar, tedaviler, ameliyatlar, kozmetik cilt bakımları
 • Spinal cerrahiler
 • IVF
 • Anjiyoplasti
 • Açık Kalp Ameliyatları

Sağlık Turizminde En Çok Tercih Edilen ilk 10 Ülke – Şehir

 1. Brezilya
 2. Singapur
 3. Güney Kore
 4. İspanya
 5. Tayvan
 6. Meksika
 7. Kosta Rika
 8. TÜRKİYE
 9. Tayland
 10. Malezya

 

Kaynaklar:

https://www.health-tourism.com/medical-tourism/statistics/#:~:text=In%202015%2C%20it%20was%20estimated,twice%20these%20revenues%20by%202020

https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(18)30620-X/fulltext

https://www.imtj.com/news/us1bn-ivf-opportunity-in-middle-east-and-north-africa/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir