Sağlık Turizmi Nasıl Geliştirilir

Son yıllarda artan şekilde ülkemizde sağlık turizmi önemli sektörlerden birisi haline geldi. Haliyle tüm sağlık kuruluşları ve bu alanda yetkili acenteler de sağlık turizmi nasıl geliştirilir? Sorusunu sorar hale geldiler. Milyar dolarlık bir sektör olması bakımından devletin de ilgi alanında yer alan sağlık turizminin geliştirilmesi noktasında elbette günümüzde, eskiye göre daha farklı yaklaşımlar tercih edilir.

Pazarlama araçlarının değişmesi ve çeşitlenmesi ile tüm alanlarda olduğu gibi bu alanda da yen nesil yaklaşımlar gerekli hale gelmiştir. Kaldı ki, zaten geleneksel pazarlama araçları ile sağlık turizmi çok kolay değildir. Ancak uzak acenteler ile bağlantı halindeki yerel acentelerin ve sağlık kuruluşlarının bu yolla hasta bulabilmesi mümkün olabilecektir ki, bu çok büyük bir genliği ifade etmez.

Yurtdışından Hasta Nasıl Bulunur?

Öncelikle ülkenin imajının yurt dışından hasta bulmak için çok önemli olduğunun altını çizmek gerekir. Dünyanın bu alanda ünlü ki ülkesini bu noktada inceleyebiliriz. Bunların birisi Taiwan, diğer Hindistan olabilir. Her ikisinin de Aya ülkesi olmasına karşın, bu ülkelerin tercih edilmelerinden farklı sebepler söz konusudur.

Avrupa veya dünyanın diğer herhangi bir yerinden tedavi olmak amacıyla yurtdışına gidecek insanların dikkate aldıkları farklı durumlar vardır. Bunlar başlıca;

 • Tedavi Fiyatları
 • Tedavi Kalitesi
 • Güvenlik Koşulları
 • Ülkenin Turistik özellikleri
 • Ülkenin coğrafi konumu

Şeklinde sıralanabilir.

Taiwan; tedavi kalitesi anlamında oldukça ileride bir ülkedir. Ancak be tedavi fiyatları ne de diğer koşullar bakımından örneğin Avrupalı turist için çekici değildir. Hindistan ise otantik dokusu ve çok ucuz fiyatları ile bir çekim merkezi olsa da, tedavi kalitesi tartışmaya açık olarak kabul edilir ve ülke yine Avrupalılar için çok uygun bir konumda değildir.

Türkiye Çekim Merkezidir

Yaygın medya organlarında da sık sık duyacağınız ve devlet yetkililerinin de dile getirdiği gibi; ülkemiz sağlık turizmi bakımından yukarıdaki tüm maddeler noktasında diğer ülkelerden avantajlıdır.

 • Türkiye oldukça yüksek nitelikli sağlık hizmetleri sunar. Bu özelliği ile dünyanın hemen her yerinden hasta ülkemizi ziyaret eder.
 • Türkiye’nin tedavi fiyatları, Avrupa’ya göre çok düşüktür.
 • Türkiye; Avrupa Birliği Aday Ülkesidir ve tüm standartlar Avrupa seviyesindedir.
 • Türkiye’de güvenlik bakımından bir risk yoktur.
 • Türkiye; dünyanın en çeşitli turistik dokusuna sahip ülkelerinin başında yer alır.
 • Türkiye; Avrupa’nın yanı başınadır. En uzak Avrupa ülkesine en çok 3 saatlik uçuş söz konusudur.

Buradan bakıldığında, Türkiye’de sağlık turizminin, seyahat turizminden dahi daha etkin olması gerektiğini düşünmemiz gerekir. Ancak henüz o noktada yer almıyoruz.  Çünkü pazarlama araçlarını çeşitlendirme noktasında geleneksel yöntemler kullanıyoruz ki, bu şekilde büyük rakamlara erişmek neredeyse imkansız.

Geleneksel Pazarlama ile Sağlık Turizmi Nasıl Yapılıyor?

Geleneksel pazarlamadan kastımız; dijital araçlardan çok, diğer araların kullanıldığı pazarlama biçimidir. Bu yöntemde fiziksel etki alanınızın ötesine geçebilmeniz hayli zordur. Zira Türkiye’deki bir sağlık kuruluşu, örneğin; İtalya’da yaşayan birisine kolaylıkla erişemez. Bunun için acenteleri kullanma durumunda ise aracılara ciddi komisyonlar ödenir ki, bu durumda da çok yoğun bir trafik oluşmayacaktır.

Ülkemizin sağlık sistemi ve turizm potansiyeli bir miktar artmış olmakla birlikte aslında geleneksel pazarlamanın var olduğu yıllarda da bu alanda çalışmalar yapılıyordu. Ancak son yıllarda gözle görülen bir artışa şahit oluyoruz. İşte bu da geleneksel araçlardan çok, dijital pazarlama araçlarının kullanılması ile mümkün oluyor. Gelecek vizyonu olan kuruluşlar, bu alanda yatırımlar yaparak, uzun vadede ciddi kazançlar elde edebilecekleri bir ortama sahip olabiliyor.

Pekiyi geleneksel olmayan, gelişmiş dijital pazarlama araçları ile sağlık turizmi nasıl geliştirilir?

Dijital Pazarlama ile Sağlık Turizmi Nasıl Geliştirilir ?

Açıkça ifade etmek gerekirse, dijital pazarlama sağlık turizmi için en doğru yöntemdir. Zira doğrudan hastaya erişebilmek mümkün olmakla birlikte, sahip olacağınız araçlar kapsamında, sınırsız sayıda bireye erişebilirsiniz. Evinde oturan bir İngiliz örneğini ele alalım.

Örneğin saç ektirmek isteyen veya diş implantı yaptırmak isteyen bu İngiliz bir Google araması yapsın. Ki, hemen hemen dünyanın her yerinde artık araştırmanın dijital ortamdan yapıldığını söylemeye gerek yoktur. Bu kişi, arama sonuçlarında eğer sizin sitenize isabet ederse, aklında dahi olmayan Türkiye’ye gelme fikrini onda uyandırabilirsiniz.

Aslında pazarlamanın bir boyutu da, tüketicinin aklında olmayanı ona göstermektir. Dijital medya bunun için bulunmaz fırsattır. Eğer siz aramayı yapan İngiliz’e, Türkiye’deki imkanları ve oldukça avantajlı fiyatları ulaştırabilirseniz, onun buraya gelmesi için ikna edilmesine dahi gerek kalmayacaktır, zira zaten tüm koşullar son derece elverişlidir. Bundan sonrası, süreci planlamak ve hastanın tedavisini yapmak olacaktır.

Yurtdışındaki Hastaya Nasıl Ulaşacağız?

Yukarıda belirttiğimiz gibi; hastaya ulaşmak için öncelikle alt yapı araçlarına sahip olmanız gerekir. Bu araçlar ilk bakışta maliyetli gibi görünse de, uzun vadede size aracısız hasta kazandıracak sınırsız bir kaynak olması bakımından, oldukça etkili ve aslında ucuz araçlar olarak tanımlanabilir.

Web Sitenizi Kurun

Güçlü altyapıya sahip, nitelikli bir web sitesi olmazsa olmazınızdır. Bu siteleri profesyonel ekiplere yaptırmanız önemlidir. Özellikle çok dilli sitelerin özel gereksinimleri vardır ve sağlık turizmi yapılacak sitelerden birden fazla dil kullanılacağından, buna özen göstermeniz gerekir. Ayrıca sitenizin kullanıcı deneyimi ve SEO kuralların uygun hazırlanmış olması da son derece önemlidir.

Hedef Kitlenizin Dil Seçeneklerini Ekleyin

Hangi ülkelerden hasta temin etmek istiyorsanız, o ülkelerin dillerinde siteler oluşturmanızda fayda vardır. İngilizce her ne kadar genel geçer bir dil olsa da, herkese kendi dilinde hizmet vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Güncel olarak 31 ülkede için sağlık turizmi izni bakanlık tarafından verilmiş durumda. Ayrıca lokal SEO yapabilmek için kendi dillerinde hizmet vermeniz de gerekecektir. 

Kapsamlı Bilgiler Verin, Güçlü İçerik Tercih Edin

Web sitenizin içeriği, sadece kullanıcıyı etkilemek için değil, SEO parametreleri bakımından da son derece önemlidir. Google, sitenizin içeriğinin niteliğine göre izin sıralama değerlerinizi değiştirir. Bu nedenle hem pazarlama etkisi, hem de SEO etkisi için en doyurucu ve nitelikli içeriği yayınlamanız gerekir.

SEO Hizmeti Kullanın

SEO (Search Engine Optimization), Arama motoru optimizasyonudur. Bu uygulamalar bir çok katmanda gerçekleşir ve profesyonel uygulamalardır. Kullanıcının arama yaptığı anahtar kelimelerde ön sıralarda yer almamanız halinde, diğer sayfalarda size isabet etmeleri çok güçlü olasılık değildir. Bu bakımdan, SEO hizmeti alarak, sitenizi ön sıralara çıkarmanız hayati öneme sahiptir.

Sağlık turizmi için örnek Google aramaları

Sağlık turizmi için örnek Google aramaları

Güven Verin

Siteniz ön sıralarda çıkar ve genel özellikleri bakımından kullanıcıya güven verir ise ilk güven aşamasını atladınız demektir. Bundan sonra referanslarınızdan bahsetmeli ve mümkün olduğunca çeşitli mecralardan kendinizi ifade etmelisiniz. Örneğin; sosyal medya hesaplarınız bu aşamada son derece önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlaması Yapın

Sosyal medya; günümüzde hemen her internet kullanıcısının kullandığı platformların genel ismidir. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest gibi sosyal medya ortamlarında güçlü etkinlikler sizi daha görünür kılar ve daha geniş kitlelere erişmenizi sağlar. Ayrıca burada gerçekleşen etkileşim de doğal bir güven unsurudur.

Video Pazarlaması Yapın

Video pazarlaması, özellikle yapacağınız tanıtımlar için önemlidir. Tabii uluslararası pazarlama söz konusu olduğunda bu biraz zor olabilir. Belli ölçekte yatırım yaparak, video pazarlaması yapabilir, bu içerikleri de pazarlama kanallarınızda kullanabilirsiniz.

Örnek video pazarlama çalışması

Örnek video pazarlama çalışması, sağlık sektöründe aramaların büyük çoğunluğunda videolar organik sonuçların üstünde yer alır ve bu da video pazarlamanın önemini yeteri kadar gösteriyor.

İnternet Reklamları Yapın

İnternet reklamları, bizim pazarlama yapılırken en son tercih ettiğimiz yöntemlerdir. Doğrudan tıklama başı maliyetin ortaya çıktığı bu yöntemler, eğer bütçe varsa tercih edilebilir. Belli bir müşteri genliği elde edilebilen reklamlardan ziyade SEO ve Sosyal Etkileşim gibi organik pazarlama araçlarının tercih edilmesi daha etkili ve ekonomik çözümler olabilmektedir.

Sağlık turizmi nasıl geliştirilir? Sorusuna daha kapsamlı cevaplar almak isterseniz, bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Uluslar arası pazarlama noktasında yıllarla yayılan deneyimimizle size etkin destek verebilir, sizin ve ülkemizin maddi menfaatleri yönünde çalışmalar gerçekleştirebiliriz.

S.S.S

Danışmanlık Desteğinin Sağlık Turizmine Katkıları Nelerdir?

Bilindiği üzere Sağlık Turizminin geliştirilmesine yönelik devletimiz destek – teşvik süreçleri sunmaktadır. Bu süreçlerden biri de Danışmanlık Teşvikidir. Sağlık turizmi firması olarak bir danışman tutabilir ve danışmana dair tüm maaş giderlerini devlet desteğinden edinebilirsiniz. Bunun için bulduğunuz danışmanın bilgilerini dolduracağınız “Rapor – Danışman Desteği Formu”’nu inceleme kurumuna yollamanız yeterli olacaktır.

Kongre, Fuar, Sergi, Seminerlerin Sağlık Turizminin Geliştirilmesindeki Rolü Nedir?

Bu tür organizasyonlar hedeflenen ülke ya da ülkelerde sağlık turizmi firmanızın tanıtılmasında en etkili yöntemlerden biridir. Üstelik sadece tanıtım ya da reklam bakımından olumlu etkiler sunmaz. Firma imajını yaratmada ve güçlendirmede, firmanızın bilinirliğini yükseltmede, rekabet içerisinde bulunduğunuz diğer sağlık turizmi firmalarına karşı bir adım öne geçmiş olursunuz. Organizasyonlar bütçe bakımından sizi de sarsmaz çünkü devletimiz sağlık turizmi firmalarının organizasyon giderlerinin büyük bir çoğunluğunu devlet desteği – teşviki olarak ödemektedir.

Sponsorluk Çalışmalarıyla Sağlık Turizmi Nasıl Geliştirilir?

Firmanızın hedefleri doğrultusunda – yine firmanız ile alakalı durum ve alanlarda yapılan büyük organizasyonlara sponsor olarak firma bilinirliğinizi – firma reklamınızı doğrudan yapmış olursunuz. Böylece hedef kitlelere daha doğru yoldan ulaşma, müşteri kitlenizi çekme, daha fazla sağlık turisti kazanmanızda etkili bir yönteme imza atmış olursunuz. Özellikle uluslararası platformlarda gerçekleştirilecek Sağlık temalı sponsorluklarda Türkiye sponsoru olmak sizi bambaşka bir imaja sokacaktır.

Özel Olay ve Organizasyonlarla Sağlık Turizmini Geliştirme Stratejisi

Reklamın – tanıtımın en iyisi, en prestijlisidir. Hem geleneksel hem de dijital medya ile doğrudan ilişkilidir. Özel olay ve organizasyon demek; dünya çapında çok sık yapılmayan olay ve organizasyonlara sponsorluk – ev sahipliği vb imzaları atmak demektir. Buna en iyi örnek TC Turizm Bakanlığımızın 2007 senesinde Alman Seyahat Acentalarına sponsor olması verilebilir. Böylece organizasyon sonrasında Almanya genelindeki tüm tv, gazete, web siteleri, sektörel dergiler ve dijital dünyadaki haber kaynaklarında haber olmuştur. Ana sponsor olduğu için her haber ve bilgilendirici metinde T.C Turizm Bakanlığı’nın adı geçmiştir. Sizlerde bu tür büyük organizasyonlara sponsor olarak sağlık turizmimizin gelişimine önemli ölçüde katkılar sunabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir