Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı; ülkemizde sağlık turizmi hizmeti veren kurumların ve merkezlerin hem yurtiçinde hem de yurtdışında tanıtım faaliyetlerinin yapılması, potansiyel müşterilere ulaşılması süreçlerinde alınan destektir.

Türkiye son yıllarda sağlık turizmi açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında geliyor. Ülkemizin birçok bölgesinde sağlık turizmi amacıyla hizmet veren çok sayıda merkez ve kurum bulunuyor. Bu kurumlar yurtiçi ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerinde ajansımızdan profesyonel danışmanlık hizmeti alabilir. Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı ile profesyonel ekibimiz sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve birçok süreç hakkında destek alabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Pazarlama Danışmanlığı Süreci

Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı süreci sadece müşteriye ulaşma ve insanların sağlık merkezine gelmesini sağlama olarak görülmemelidir. Bu süreç çok daha profesyonel ve ayrıntılı bir iş akışını beraberinde getiriyor.  Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı süreci şöyle işliyor.

 

 • Hizmetlerin Özelliklerinin ve Fiyatlarının Belirlenmesi

Sağlık turizmi hizmeti verilecek merkezde ya da kuruluşta öncelikle verilecek hizmetin nitelikleri belirlenir. Kuruluşunuzda hangi hizmetlerin verileceği, hizmetlerin kapsamı, müşterilere ifade edilmesi gibi tüm süreç profesyonel ekip tarafından belirlenir. Ayrıca hizmetlerinizin niteliği, sağlık turizmi sektörünün durumu, kuruluşunuzun imkan ve özelliklerine göre fiyat belirlemesi de yapılır. İnsanların merkezinizdeki  hizmeti almak için ödeyeceği bedel de belirlenir.

 

 • Ülkelere Göre Talebin Belirlenmesi

Sağlık turizmi için dünyanın birçok ülkesinden Türkiye seçiliyor. Ancak firmalar da doğru ülkeleri belirleyerek tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini belirlemelidir. Reklam ve pazarlama faaliyetlerindeki maliyetlerin boşa gitmemesi adına profesyonel danışmanlık ekipleri ülkelere göre talepleri belirler. Ülkelerdeki talepler çeşitli özelliklere göre test edilir. Böylece talebe göre faaliyet yürütülebilecek en doğru ülkeler seçilir.

 

 • Dijital Pazar Rekabet Düzeylerinin Analiz Edilmesi

Dijital pazar, sağlık turizmi pazarlamasında da çok etkili hale geldi. Sağlık turizmi hizmeti veren işletmeleri dünyanın birçok yerine dijital ortamda kolayca ulaşabiliyorlar. Tabii hem dünyada hem de ülkemizde sağlık turizmi alanında dijital pazarı kullanan çok sayıda firma var. Bunun için ekibimiz profesyonel bir pazar analizi yaparak rekabet düzeylerini analiz eder. Böylece yapılacak pazarlama çalışmaları için doğru planlama yapılabilir.

 

 • Hedef Dil Seçiminin Yapılması 

Sağlık turizmi için ülkeleri  ve rekabet ortamını belirledikten sonra hedef dili de seçmelisiniz. Hedef diliniz odaklandığınız ülkede en fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak şekilde seçilmelidir. Kimi zaman ülkenin kendi dili doğru bir seçim olurken kimi zaman da başka bir dil seçimi doğru olabilir. Hedefleriniz doğrultusunda doğru dile odaklanmazsanız tüm pazarlama yatırımlarınız boşa gidecektir.

 

 • Web Sitesi, Sosyal Medya Hesapları Gibi Altyapının Kurulması

Sağlık turizmi pazarlaması için dijital kanalları kullanmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle kurumsal bir web sitesine sahip olmalı ve hedef kitlenize ulaşmak için gerekli SEO çalışmalarını yürütmelisiniz. Sağlık turizmi pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce web sitenizi mutlaka hazır hale getirmelisiniz. Ayrıca potansiyel müşterilerinizle iletişime geçmek için çeşitli sosyal medya kanallarında kurumsal hesaplara sahip olmalısınız.

 

 • Dijital Pazarlama Planının Çıkarılması

Dijital pazarlama planlı yürütülecek bir süreçtir. Web sitenizin SEO çalışmaları, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım ve etkileşim yönetimi, marka itibarı gibi tüm süreçler bir plan dahilinde yapılır. Bu yüzden profesyonel bir ekiple dijital pazarlama planı çıkarmalı ve çalışmalarınızı yürütmelisiniz.

 

 • Raporlama

Dijital pazarlama sürecinde olduğu gibi sağlık turizmi pazarlamada da dönüşüm oranlarını görebilirsiniz.  Bunun için danışmanlık ekibimiz yapılan tüm çalışmaları analiz ediyor. Profesyonel araçlarla analiz edilen çalışmalarda etkileşim, gelir, dönüşüm oranı gibi birçok konu detaylı olarak inceleniyor.  Daha sonra sizlere belirli süreçlerde gerekli raporlamalar sunuluyor.

Yapılacak Çalışmalar

Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı sürecinde ekibimizin yapacağı çalışmaları detaylı olarak anlatalım;

Raporlama Entegrasyonlarının Yapılması

Dijital pazarlama faaliyetlerinizde attığınız tüm adımları ölçümlemeniz gerekiyor. Ancak bunun için doğru araçları seçmeniz gerekiyor. Google tarafından geliştirilmiş ya da diğer özel firmaların geliştirdiği profesyonel ölçüm araçlarının entegrasyonlarını sitenize gerçekleştiriyoruz. Böylece web siteniz için yapılacak olan tüm reklam, tanıtım ve sağlık turizmi adımlarının ölçülmesini sağlıyoruz.

Yapılacak ölçümler için doğru raporlama entegrasyonları yapıldığında hem yatırımlarınızdan dönüşüm oranlarını net olarak görebilir hem de sonraki pazarlama çalışmalarınız için verimli analiz bilgileri elde edebilirsiniz. Kurulacak araçlar sizlere yaptığınız çalışmalarla ilgili değerlendirmeler yaparken diğer taraftan da kendinizi geliştirmeniz için bazı öneriler sunar.  Raporlama entegrasyonları için profesyonel ekibimiz tüm çalışmaları gerçekleştirir.

Hedef Ülkelerin ve Talep Oranlarının Belirlenmesi

Sağlık turizmi için Türkiye dünyanın birçok yerinden turist çekiyor.  Ancak gelen yoğun turist kitlesini çekebilmek için firmaların doğru pazarlama stratejileri uygulaması gerekiyor. Bunun için turistlerin geldiği ülkelere ait verileri doğru şekilde belirlemelisiniz.  Ekibimiz öncelikle Türkiye’yi sağlık turizmi için tercih eden ülkelerin durumunu analiz ediyor. Yapılan analiz sonuçlarında hangi ülkelerden hangi sağlık turizmi türü için ülkemizde turist geldiğini net olarak bilebilirsiniz.  Böylece hizmet verdiğiniz alandan en çok turist çekebileceğiniz ülkeleri net olarak belirleyebilirsiniz.

Ekibimiz sizin hizmet verdiğiniz alanın sağlık turizmindeki turist çeşitliliğini analiz ediyor. Daha sonra en çok turist çekebileceğiniz ülkeleri belirliyor.  Hedef ülkeleri doğru şekilde seçerseniz pazarlama stratejilerinizi bu ülkedeki hedef kitlenize yönelik oluşturabilirsiniz.  Ülkeler belirlendikten sonra hedef dil seçimi de yapabilirsiniz.  Hedef kitlenizi doğru şekilde belirlerseniz pazarlama dönüşümleriniz daha yüksek olur.

Ülkemize dünyanın birçok yerinden sağlık turizmi için talep var.  Ancak sizler de sağlık turizmi pazarlama çalışmalarına başlamak istiyorsanız talep oranlarını bilmelisiniz. Talep oranları için profesyonel pazarlama danışmanlığı hizmeti veren ajansımızdan faydalanabilirsiniz.  Ekiplerimiz profesyonel ölçme araçlarıyla birlikte birçok ülke ve bölgeden sağlık turizmi için gelen talep oranlarını belirliyor. Talep oranının yüksek olduğu ülkelerde rakiplerinizin önüne geçecek pazarlama stratejilerini hemen geliştiriyoruz. Talep oranının düşük ancak potansiyeli olan ülkeler için de talep oranını arttıracak çalışmalar yapmaya başlıyoruz.

Anahtar Kelime Analizi Ve Sosyal Medya Stratejinin Belirlenmesi

Hedef ülkeyi ve hedef dili belirledikten sonra sağlık turizmi pazarlama çalışmalarınızı arama motoru ve sosyal medya hesaplarınız üzerinden yürütmeye başlayabilirsiniz. Bu iki dijital pazarlama kanalı birbiriyle yakın ilişki içinde olsa da içinde farklı dinamikler barındırır. Bu yüzden arama motoru ve sosyal medya pazarlama çalışmaları ayrı ayrı planlanmalıdır.

Sağlık turizmi pazarlama faaliyetlerinizi arama motorlarına yönelik belirlemek istiyorsanız doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerekiyor. Hedeflediğiniz ülkede ve dilde hedef kitlenizin en çok aradığı kelimelere odaklanmanız gerekiyor.  Bunun için de profesyonel anahtar kelime analiz araçlarını kullanmanız gerekiyor. Bizler sizin için etkili anahtar kelime analizi yürütüyoruz. Rakiplerinizi detaylı inceliyoruz ve rakiplerinizin başarı gösterdiği kelime gruplarını da analiz ediyoruz. Arama motoru reklamlarında ve web sitenizdeki içerikleri doğru anahtar kelimelerde zirveye çıkmanız için gerekli planlama çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Arama motorlarına yönelik sağlık turizmi pazarlamada anahtar kelime analiz etmenin yanında sosyal medyada da var olmanız gerekiyor. Günümüzde çok sayıda firma hedef kitlesine sosyal medya üzerinden ulaşıyor. Bu yüzden sizler de sosyal medya kanalları üzerinde var olmalısınız.

Ekiplerimiz sosyal medya çalışmalarınızın da profesyonel şekilde optimize edilmesi ve potansiyel müşteri kitlenizle etkileşimin sağlanabilmesi adına sosyal medya stratejilerinizi belirliyor. Sosyal medya stratejinizi belirlerken öncelikle hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. Sizin için hedef kitlenizi doğru şekilde analiz ediyoruz. Sosyal medya uygulamalarında marka bilinirliğini artıracak ve marka itibarınızı koruyacak bir sosyal medya stratejisi belirliyoruz.

Dijital Pazarlama İçeriklerinin Üretilmesi

Dijital pazarlamada en önemli detayların başında içerik üretimi geliyor. Doğru içerikleri üreterek insanların dikkatini çekmeniz gerekiyor. Sağlık turizmi pazarlama çalışmalarında içerikler daha önemlidir. Özellikle içeriklerin doğru hazırlanması gerekiyor. İnsanların sağlığı söz konusu olduğundan dijital pazarlama içeriklerinin profesyonel olarak üretilmesi önem taşıyor. Sizler için tüm dijital pazarlama içeriklerinizi ekibimizle birlikte üretiyoruz.

Dijital pazarlamada metin içerikler önemlidir.  Web sitenizde ya da sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız metin içerikleri sizin için profesyonel sağlık yazarı kadromuzla oluşturuyoruz. 

Bunun yanında insanlar sağlık turizmi için başvuracakları işlemin sonucunu önceden görmek isterler.  Firmalar dijital pazarlamada karşılık bulmak istiyorsa görsellerini doğru şekilde hazırlanmalıdır. Sizin için hazırladığımız özel görsel içeriklerde potansiyel müşteri kitlenizin sizden destek aldığı sürecin sonunda geçireceği değişimi net olarak görmesini sağlayacak kaliteli görseller hazırlıyoruz. Hazırladığımız görselleri farklı kanallar üzerinden paylaşmanızı sağlıyoruz.

Dijital pazarlama içerikleri için video içerikler de ilgi çekicidir. Özellikle video paylaşım platformlarında kurumsal videolarla dijital pazarlama stratejilerinizi uygulayabilirsiniz. Sizler için en verimli video içeriklerini oluşturuyoruz ve farklı dijital pazarlama kanalları üzerinde paylaşmanızı sağlıyoruz. Bunun yanında infografik gibi son zamanlarda ziyaretçilerin dikkatini çeken özel içerikleri de çeşitli şekillerde hazırlıyoruz.

Dijital pazarlamada reklam önemlidir. Reklam içeriklerinizi de profesyonel şekilde hazırlamanız gerekiyor. Sizleri sağlık turizminde öne çıkaracak dijital pazarlama kanallarına özel reklam içeriklerinizi oluşturuyor ve reklamlarınızı sizler için takip ediyoruz.

Etkileşim Optimizasyonu

Dijital pazarlama faaliyetlerinizde etkileşimleri görebilmeniz en önemli özellikler arasındadır. Sizler için tüm dijital pazarlama faaliyetlerinizi detaylı olarak analiz ediyoruz.  Oluşturduğunuz reklamlara insanların ne kadar ilgi gösterdiğini etkileşim oranını elde ederek görebilirsiniz. Sizler için tüm reklam ve tanıtım faaliyetlerinizden aldığınız dönüşleri kayıt altına alıyoruz. Daha sonra reklamlarınızı yayınlandığı anlarda etkileşim oranını iyileştirecek şekilde optimize ediyoruz. 

Sağlık turizminde dijital pazarlama faaliyetlerinizi geliştirecek olan etkileşim optimizasyonu çalışmalarınızı ekibimizle birlikte yürütüyoruz ve sizlere doğru sonuçları veriyoruz. Etkileşim optimizasyonu çalışmalarımızdan sonra pazarlama yatırımlarınızdan aldığınız verimi arttırabilir ve verime ait detayları görebilirsiniz.  Pazarlama stratejinizi geliştirmede etkileşim optimizasyonu önemlidir. Ayrıca bu çalışma dijital pazarlama yatırımlarınızın da boşa gitmediğini görebilmenizi sağlar. 

Hizmetin Karşılığında Neler Elde Edecekleriniz

Sağlık turizmi pazarlama hizmetini bizden almayı tercih ederseniz kazançlarınızı sizlere aktaralım;

 • Hedef Dillerde Marka Bilinirliği

 Sağlık alanında faaliyet gösteren  özel kurumlar da sağlık turizmi kapsamında faaliyet gösteren bir markadır. Sizler de kendi markanızı yaratarak daha fazla turist çekebilirsiniz. Öncelikle sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı hizmetimizde hedef dil belirleyerek çalışmalarımızı yürüteceğimizi açıkladık. Hedef dillere yönelik yapılacak pazarlama çalışmalarıyla marka bilinirliğinizi arttıracağız.

Belirlediğimiz dile yönelik yaptığımız pazarlama adımları ile markanızın hedef kitlenizde ve rakipleriniz arasında öne çıkmasını sağlayacağız.  Böylece sağlık turizmi sektöründe daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

 • Daha Fazla Lead

Dijital pazarlamanın en güzel yanlarından biri hedef kitleye doğrudan ulaşabilmektir. Sağlık pazarlaması faaliyetlerinde doğru adımlar atarsanız potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Lead, hizmetlerinize ilgi gösteren ancak ürününüzü henüz satın almayan ilerleyen zamanlarda sizden bu hizmeti alma olasılığı olan potansiyel müşterileri ifade eder.

Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı hizmetimiz sayesinde  en geniş potansiyel müşteri ağını oluşturmanızı sağlıyoruz. Daha fazla potansiyel müşterilere ulaşarak hedeflediğiniz bölgelerden daha fazla müşteri çekebilirsiniz.  Yeni müşteri kazanmak ve satış döngüsünü daha verimli hale getirebilmek için doğru dijital pazarlama kanallarını kullanmalısınız. Sizin için daha fazla lead için tüm bilgi birikimimizi pazarlama danışmanlığı sürecimize dahil ediyoruz.

Sunmadığımız Hizmetler

Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığı hizmetimizle elde edeceğiniz kazanımlara yukarıda değindik. Ancak danışmanlık hizmetimiz kapsamında şu hizmetler yoktur;

 • Teşvik Danışmanlığı

Teşvik danışmanlığı ayrı bir süreçtir. Bu yüzden sağlık turizmi pazarlama danışmanlığımızın dışında teşvik danışmanlığı hizmet almak istiyorsanız bu alanda uzman bir ekipten meydana gelen bir kurumla iş ortaklığı oluşturabilirsiniz.

 • Yasal Süreçler

Sağlık turizmi pazarlama danışmanlığımız içinde yasal süreçlere yönelik danışmanlık hizmeti yoktur. Yasal süreçler hakkında hizmet almaya başlamak için profesyonel bir kurumla çalışmaya başlayabilirsiniz.