Sağlık Turizmi Pazarlama Stratejileri

Sağlık turizmi dünyada ve Türkiye’deki ekonomik paylarda ön plana çıkan temel unsurlardan biridir. Sürekli gelişen ve değişen sağlık turizminde pazarlama stratejileri oluştururken değişen yasal mevzuatlara ayak uydurmanız gerekmektedir. Bilindiği üzere sağlık turizmi yapan ya da yapacak olan firmalar için pek çok kısıtlama vardır. Bu kısıtlamalar ve sınırlandırmalar sadece sağlık turizmi firmasının açılışında değil, tanıtım ve pazarlamasında da mevcuttur. Üstelik her ülkenin mevzuatları da birbirinden değişken olabilmektedir. Bu nedenle sağlık turizmi pazarlama stratejilerinizi oluştururken değişen yasal konulara da ayak uydurmalısınız diyerek asıl konumuza geçiş yapıyoruz.

  • Arama Ağı Reklamları – Google Adwords

Etkili sağlık turizmi pazarlama stratejisinde Google Adwords’ün kapasitesi göz ardı edilemeyecek düzeydedir. Kısıtlama ve sınırlandırmalara bağlı kalınarak uygun bir Adwords reklamı ile sağlık turizmi şirketinizin kar ve müşteri katsayısını yükseltebilirsiniz. Bunun için alanında uzman ajanslardan ya da dijital pazarlama uzmanlarından destek alabilirsiniz. Eğer yeterli bilginiz olmadan Adwords reklamlarına kalkışırsanız maliyetinizin artacağını hatırlatmak isteriz.

  • Google Görüntülü Reklam Ağı

Girdiğiniz bütün internet sitelerinde, blog sitelerinde hatta mobil uygulamalarda dahi görüntülü reklam ağı reklamları mevcuttur. Hedef kitlelere ulaşmak ve tanıtım yapmak için muazzam bir seçenek sunan Google sayesinde sağlık turizmi firmalarınız hakkında bilgilendirmeler ve tanıtımlar yapabilirsiniz. Böylece tek seferde milyonlarca kullanıcıya aynı anda ulaşabilirsiniz. Reklam ağı seçeneklerinin bir diğer avantajı da marka bilinirliği oluşturma ve güçlendirmedir. Yani reklamı gören her kullanıcı müşteriniz olmayabilir lakin hepsi birer reklam yapıcı kullanıcıdır. Özetle reklamları sıklıkla gören bir kullanıcı markanızı ve ürün – hizmetlerinizi bilir ve yakınlarına da bildirir. Bu da ücretsiz reklam etkisi oluşturur. Pazarlama stratejilerinizi meydana getirirken Display Ads adı verilen Google Görüntülü Reklam ağını es geçmemelisiniz.

  • Google Alış Veriş Reklamları

Google arama sayfasında yer alan alışveriş sekmesindeki reklamlardır. Firmanızın ve verdiğiniz hizmetlerin pazarlama stratejilerini oluştururken bu adımı atlamamalısınız. Bu reklam türünün bir diğer özelliği ise reklamın açılmasına gerek kalmamasıdır. Firmanız, adresiniz, bilgileriniz tek bir modelde birleştirilmektedir. Kullanıcılar tıklamasa dahi sizi net olarak görebilmektedir. 

  • Google Gmail Reklamları

Gmail tarafından sponsorlu reklam seçeneğidir. Promosyonlar sekmesinde yer alan bu reklam modelinde görseller ve videolar kullanabilirsiniz. Entegre edilmiş videolarınızda spa deneyimine katılmış bir bayanın görselini kullanabilir ve %100 tedavi edici gibi yasak terimler kullanmadan sağlık turizmi pazarlama stratejinizi güçlendirebilirsiniz. Spa örneği sadece bir örnektir. Verdiğiniz hizmetle göre örneklemeleri yapabilirsiniz.

  • Youtube Reklamları

Sağlık turizmi alanında faaliyet gösterin şirketinizi, acentenizi doğru hikayelerle bütünleştirerek bir ya da daha fazla kitleye birden aynı anda ulaştırabileceğiniz harika bir seçenektir. Döndürülecek video reklamlarda yasal mevzuatlara uyarak müşteri kazanmanız mümkündür. Videolarınızın uzun olmamasına özen göstermelisiniz. Yapılan araştırmalara göre ilk 9 saniyede videoyu sıkıcı bulan kullanıcılar videonun vermek istediği mesaja dikkat etmeden kapatmaktadırlar. Uzmanların yapacağı video reklamlarla firmanızın gelirini katlayabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya platformlarında resmi hesaplarınızı açmayı ihmal etmemelisiniz. Sağlık turizmi pazarlama stratejileri dahil tüm pazarlama stratejilerinde sosyal medyanın nimetlerinden faydalanmamak büyük bir hata olsa gerek. Sosyal medya hesaplarınızı her daim güncel ve özgün tutmalı, vermek istediğiniz mesajlar basın sözcülerinden ve halkla ilişkiler uzmanlarından süzülerek verilmelidir. Etkili metinler, ifadeler, görseller ve videolarla desteklenmiş sosyal medya hesaplarınız etkili bir strateji adımıdır. 

  • Halkla İlişkiler

Sağlık turizmi pazarlama stratejilerinde Halkla İlişkilerin etkisi oldukça yüksektir. Halkla İlişkiler Uzmanı firmanızda mevcut olmalı ya da dışarıdan ek hizmet olarak alınması gereklidir. Halkla İlişkilerin doğru ve etkili tanıtımlarıyla turizm firmanızın verdiği hizmetler, işlemler, uygulamalar, indirimler ve kaliteli işçilik anlatılarak daha fazla sağlık turisti çekilebilir. Etkili tanıtım modeli en fazla Halkla İlişkiler tarafından yürütülmektedir. Bu konuda Hindistan Hükümetinin hem kendi ülkesinde hem de uluslar arası düzeydeki tüm ülkelerde verdiği tanıtım ve reklamlar en iyi örnektir. Bilindiği üzere Hindistan sağlık turizmi hijyeni uluslar arası platformlarda olumsuz dönüşlere neden olmuştur. Ancak Hindistan Hükümeti devreye girerek etkili Halkla İlişkiler ayağını sürdürerek bu olumsuz etkiyi gidermiş üstüne yüksek başarılar elde etmiştir. ( Business Today 11 Mart 2017 )

  • Kongre, Fuar, Sergi

Bir sağlık turizmi firmasının aktif olarak boy göstermesi gereken ortamlar sırasıyla kongreler, fuarlar ve sergilerdir. Bu mekanlarda düzenlenen ve sektörle alakalı olan tüm faaliyetlere katılmalıdırlar. Faaliyetler esnasında bilgilendirmeler üst düzeyde tutulmalı ve verilen hizmetler hakkında detaylı veriler sağlanmalıdır. Bu bilgilendirmelerin her biri reklam niteliği taşımaktadır. Bilgilendirmeler yapılırken ulaşım, konaklama gibi alt unsurlarda işlenmelidir. 

  • Organizasyonlara Katılmak

Sağlık turizmi firması olarak sektörünüzle alakalı olarak düzenlenen önemli ve büyük organizasyonlara katılmalısınız. Böylece pazarlama stratejisinde muhteşem kaynaklar elde edebilirsiniz. Özellikle seyahat acentelerinin düzenleyeceği kongreler iyi bir örnek teşkil etmektedir. Hatta bu konuda bir temsil de verebiliriz. 2007 yılında gerçekleştirilen, Kültür ve Turizm Bakanlığının sponsor olduğu Alman Seyahat Acenteleri Birliğinin ilgili kongresini söyleyebiliriz. Kongrenin haberi pek çok platformda haber olarak geçmiş ve pek çok olumlu yoruma sebep olmuştur. 

  • Sponsorluklar

Sağlık turizminde pazarlama stratejilerinde anlattığımız konumuzun son strateji örneğidir. Elbette bununla sınırlı değildir. Strateji geliştirmek için standartlara takılmak bir hata olabilir. Sağlık turizmi gelişen bir sektördür ve mevzuatlar çerçevesinde de sık sık değişim göstermektedir. Sponsorluk stratejisi firmanızın hedeflerine ulaşmasında en etkili yöntemlerden biridir. Gerek yurt içi gerek yurt dışı sağlık turistlerine ulaşmada büyük başarılar elde edeceğiniz sponsorluklara vereceğiniz her bir kuruşun kat be katını geri alabilirsiniz. Sağlık turizmi faaliyetlerinize destek olabilecek her türlü alakalı sponsorluklara katılabilirsiniz. Örneğin Türkiye temalı sağlık turizmi tanıtımlarına, organizasyonlara dahil olarak adınızı, firmanızı, marka bilinirliğinizi ve dolayısıyla sağlık turisti elde edebilme potansiyelinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir