Sağlık Turizminde Markalaşma

Sağlık turizmi, dünya turizm oranındaki payını her geçen gün arttırıyor. İnsanlar gerek estetik kaygılar gerek kullanılan teknolojiler gerek deneyimli uzmanlar gerekse de uygun fiyatlar sebebiyle sağlıkla ilgili destek almak için başka ülkeleri tercih ediyor. Ülkemizde dahi başka şehirlere sağlık kuruluşları ve sağlık merkezleri için gidiyoruz. 

Türkiye, sağlık turizminde dünyada en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Son yıllarda bu işi yapan acentelerin artması ve insanların ülkemizi tanımaya başlaması sağlık turizminin gelişmesini sağlamıştır. Ayrıca ülkemiz konuma sebebiyle hem doğudaki hem Avrupa’daki hem de Ortadoğu’da bulunan tüm ülkelerden sağlık turizmi için turist çekmektedir.  Ülkemizde kullanılan teknolojiler, başarılı hekimler, güvenilir sağlık kuruluşları ve uygun fiyatlar turist sayısını her geçen gün arttırmaktadır.

Sağlık turizmi alanında hizmet veren sağlık merkezleri öncelikle markalaşma sürecini tamamlamalıdır. Alanında marka olarak hedef kitlesine ulaşabilen sağlık kuruluşları daha fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden sağlık turizminde markalaşma süreci için profesyonel bir ekipten destek almanız gerekir.

 Sağlık turizmi için markalaşma sürecinde şu çalışmalara önem verin;

 • Operasyonlarınıza Dair Profesyonel Videolar Oluşturun

Sağlık turizminin tercih edildiği alanların birçoğu estetik operasyonlara yöneliktir. Bu yüzden insanlar yeni duyduğu bir yöntemi tanımak isterler. Sağlık kuruluşunuzda uygulanan operasyonlara dair profesyonel videolar çekmelisiniz. Bu videolarda insanlar ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı, hangi cihazları kullanacağınızı, sürecin nasıl olacağını ve daha birçok detayı bilmelidir.

Oluşturduğunuz videoları Youtube kanalı kurarak paylaşın. Ayrıca insanların bilgi edinebileceği video içerikleriyle aynı zamanda insanların yararlanacağı bir Youtube kanalı oluşturun. Videolar oluştururken profesyonel bir ekipten destek alın. Videolarınızın çekimi, oluşturulması ve paylaşılması sürecinde profesyonel çalışmalar yaparak marka algınızı koruyabilirsiniz.

 • Operasyon Öncesi ve Sonrasını Gösteren Görseller Oluşturun

Sağlık turizmi tercih edecek bir hasta öncelikle geçireceği operasyon sonucunda nasıl bir değişim olacağını merak eder. Bunun için gerekli araştırmaları yapar. Sağlık turizminde markalaşma süreci içinde yaptığınız tüm operasyonlara yönelik öncesi ve sonrasını gösteren görseller oluşturun.

Operasyondan önce yaptığınız işlemlerde hastalarınızın durumunu çekin. Daha sonra operasyon sonucunda ortaya çıkan durumu da kayıt altına alın. Değişimi gösteren net fotoğrafları web sitenizde paylaşın. Ayrıca oluşturduğunuz görselleri sosyal medya hesaplarınızda da paylaşarak hedef kitlenize yararlı bilgiler verebilirsiniz.

Instagram profilinizde öncesi ve sonrasına yönelik görselleri paylaşabilir ve bu görsellere yönelik reklamlar da oluşturabilirsiniz. Görsellerin mutlaka sizin yaptığınız operasyonlar olmasına dikkat edin. Gerçeği yansıtmayan görseller vaatlerinizi yerine getirememenize yol açar. Bu da marka imajınıza zarar verir.

 • Kurumsal Bir Web Sitesi Kurun

Sağlık turizminde markalaşmak için en önemli adımlardan biri de kurumsal bir web sitesi kurmaktır. Web siteniz kullanıcı deneyimi odaklı olmalıdır, ayrıca web sitenizde markanızı yansıtacak logo, renk ve detaylara yer verilmelidir. Web sitenizin SEO uyumlu tasarlanması gerekiyor.

Markalaşma yolunda size fayda sağlayacak bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız profesyonel bir ajansla çalışın. Sadece Türkçe bir web sitesi açmak yerine hedeflediğiniz ülkelerdeki dillerde de web sitelerine sahip olun. Web sitenizin yönetimi konusunda da gerekli eğitimleri alın. Kurumsal bir web sitesi rakiplerinizden öne çıkmanıza yardımcı olur.

 • Arama Motoru Optimizasyonu Desteği Alın

İnsanlar sağlık turizmi konusunda araştırma yaparken interneti tercih ediyorlar. Bunun için en çok kullanılan yerler arama motorları. Bu yüzden arama motorlarında üst sıralarda yer almak için gerekli optimizasyon çalışmalarını yürütmeniz gerekiyor.  Bunun için SEO uzmanın da yer aldığı bir ekip size yardımcı olacaktır.

Web sitenizi profesyonel bir ekibe emanet ederek arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Arama motorlarına yönelik yürüttüğünüz optimizasyon çalışmalarınızda çok dilli projelere odaklanın. Hedeflediğiniz ülkelerdeki dillere yönelik SEO çalışmaları planlayın.

SEO projelerinizde hedeflerinizi sürekli güncelleyin. Çünkü SEO çalışmaları sürekli devam eden çalışmalardır. Üst sıralarda yer alarak daha fazla müşteri bulabilirsiniz.

 • Başarılı İş Ortakları Bulun

Sağlık turizminde markalaşma için başarılı iş ortakları bulun. İşe öncelikle büyük acentelerle anlaşarak başlayın. Sağlık turizmi alanında kendini kanıtlamış firmalar size de büyük bir potansiyel sunacaktır.  Ayrıca müşterilerinizin konaklama ve ulaşım gibi hizmetlerde de tatmin olacağı büyük iş ortaklarına ihtiyacınız var.  Başarılı iş ortakları sağlık turizminde markalaşma süreci konusunda size kolaylıklar sağlayacaktır.

 • İnternet Reklamlarına Bütçe Ayırın

İnsanların arama motorlarında ya da forumlarda yaptıkları aramalarda öne çıkan reklamlar her zaman müşteri çeker. Bu yüzden internet reklamları için bütçe oluşturun. İnternet üzerinde bütçenizi en verimli kullanacağınız platformları ve sayfaları seçin. Özellikle arama motoru reklamlarına yönelik doğru yatırımlar yaparak hem arama motorlarında web sitenizi üste taşıyabilir hem de hedeflediğiniz anahtar kelimelerle doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İnternette sağlık turizmi konusunda tanıtım yapan web sitelerine yönelik reklam bütçesi ayırmayı da unutmayın.  Ayrıca forumlarda da sizlere aktif destek olacak bir ajansla çalışın.

 • Bilgilendirici İçerikler Oluşturun

İnternette bir konuda operasyon alacak olan kişiler öncelikle sorunuyla ilgili bilgiler ararlar. Bunun için bilgilendirici içerikler oluşturmanız gerekiyor. Daha fazla ziyaretçi çekebilmek için web sitenizde, Youtube kanalınızda ya da diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak üzere içerikler oluşturun.

İnsanlara bilgi verebilmek için video, metin ya da görsel içerikler oluşturabilirsiniz. İçerikleriniz yeterli uzunlukta, bilgi verici, insanların anlayacağı gibi oluşturulmalıdır. Ayrıca oluşturduğunuz içerikler için bir paylaşım takvimi de oluşturmalısınız. Böylece her zaman internet dünyasında aktif olabilirsiniz. Bilgi kaynağı olan sağlık merkezlerinin tüketici gözünde marka imajı güçlenir.

 • Sosyal Medyada Aktif Olun

Sosyal medyada aktif olun. Sosyal medyada aktif olan sağlık merkezleri ve doktorlar her zaman daha fazla tercih edilir. Sosyal medya hesapları üzerinden çeşitli kampanyalar oluşturarak işletmenizi, operasyonlarınızı tanıtın ve takipçi kitlenizi arttırın. Bunun için bazı ücretsiz operasyon çekilişleri yapabilirsiniz. 

Sağlık alanında uzman kişilerin kanallarına konuk konuşmacı olarak katılabilir ve alanınızla ilgili bilgiler verebilirsiniz. Bunun yanında sosyal medya fenomenlerinin işletmenizi tanıtmasına olanak tanıyın. Sosyal medyadaki takipçi kitleniz size kısa süre içinde büyük bir müşteri kitlesi olarak dönecektir.

 • Hasta Deneyimlerini Paylaşın

Sağlık turizmi alanında bir kurumdan destek almak isteyenler öncelikle hasta deneyimlerini dikkate alacaktır. Bu yüzden daha önce yaptığınız operasyonlara yönelik hasta deneyimlerine önem verin. Olumsuz paylaşımda bulunan hastalarınıza elinizden gelen tüm desteği vererek geri dönütlerin de olumlu olmasını sağlayın. Web sitenizde ve sosyal medyada hasta deneyimlerini yorum şeklinde paylaşıma açabilirsiniz.

 • Takipçilerinizle Etkileşime Girin

Özellikle sosyal medya hesapları üzerinde takipçileriniz sizden bir hizmet almadan önce birçok soru işaretine sahip olacaktır. Bu yüzden gelen sorulara cevap verin. Takipçi kitlenizle etkileşime girerek markanızın imajını güçlendirebilirsiniz. Yorumlara ve özel mesajlara hızlı bir şekilde destek verebilmek için profesyonel bir ajanstan destek alabilirsiniz.

 • Kusursuz Bir Turizm Ağı Kurun

Müşterileriniz için kusursuz bir turizm ağı kurun. Müşterinizin size ulaştığı andan itibaren ulaşım, konaklama, yemek, operasyon,  vize alma, dinlenme gibi tüm konuları kusursuz planlayın. İnsanlar özellikle sağlık turizmi alanında aldıkları hizmetin kusursuz olmasını isterler.  Böylece yeni müşterilerinizin sizi tercih etme olasılığı da artacaktır.

 • Google Servislerini Kullanın

Google servislerini kullanın. Google My Business, Google Haritalar gibi birçok servisi kullanarak marka bilinirliğinizi arttırmaya çalışın. Google servislerinde firmanız hakkında yapılan yorumlara da cevap vererek insanlarla etkileşime girebilirsiniz. Google servislerinde çalışma şartlarınızı, adresinizi, iletişim bilgilerinizi ve diğer tüm bilgilerinizi eksiksiz, doğru bir şekilde girin.

Sağlık Turizmini Tanıtımında Basitlik Kuralı Nedir?

Günümüz çağında bireylerin tamamı çok fazla tür ve adetlerde, değişik sektör ve pazarlara dair reklamlar, tanıtımlar ve mesajların hedefinde yer almaktadır. Bu sebepten dolayı sağlık turizmi odaklı iletilecek mesajların olabildiğince sade, öz ve her bireyin aklında yer edebilecek türde olması, anlaşılır ifadelerle zenginleştirilmesi gereklidir. Bilhassa verilecek tıbbi odak kelimelerin halk diline sadeleştirilmesi ve hedef kitleye uygun olarak anlaşılabilmesi elzemdir. Bu ifadeye örnek olarak “Transplantasyon” kelimesi verilebilir. Bu kelimenin yerine “nakil” ifadesinin tercih edilmesi gereklidir. Özetle gönderilen mesajların içerikleri; sade, anlaşılabilir, halk dilinde lakin kurulsam dille yapılması gerekir.

Sağlık Turizmi Tanıtımında Çekicilik Kuralı Nedir?

Hedef kitlenin alakasını çekmek, istenildiği türde yönlendirebilmek adına seçilen ifadeler, terimler ve mesajların çekici nitelikte olması mühimdir. Çekicilik kuralı bireylerde sağlık hizmetine dair talep oluşturmak için kullanılmamalıdır, mevcutta olan sağlık hizmetine olan ihtiyaçları odağında yönlendirme hedefli yapılması için kullanılmalıdır. Tanıtımın yapılmadan önce hedef kitlenin coğrafi, ekonomik, siyasi verileri hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Ayrıca tanıtım yapılacak ülkenin yasal mevzuatları da araştırılmalıdır. Sağlık turizmine dair tanıtım ifadeleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Örneğin ABD odaklı tanıtımlarda pek fazla sınırlama bulunmazken Almanya odaklı gerçekleştirilecek tanıtım metinleri – ifade ve terimlerinde sınırlamaları oldukça fazladır.

Sağlık Turizmi Tanıtımında Kanıt Belirtme Kuralı Nedir?

Sağlık turizmi tanıtımlarında 7 ayrı kural vardır. Bunlardan üçüncü sırayı kanıt gösterme kuralı almaktadır. Sağlık turizmi faaliyetine açık olan firmaların tanıtım yaparken diğer firmalardan ön sıraya geçebilmeleri için kalitelerini öncelikli olarak belirtmelidir. Bunun için de kanıt belirtmeleri elzemdir. Bilhassa uluslararası platformda değerlendirilen bilimsel dergi ve sitelerde daha önce yayınlanmaya layık görülmüş makaleleri baz almak, örnek göstermek, akredite belgelerine vurguda bulunmak gibi kanıtlara yönelme yapılmalıdır. Kanıt gösterme kuralına uyarak insanların ilk sırada önemli gördüğü “güven” duygusuna da değinilmiş olunacaktır. 

Sağlık Turizmi Tanıtımında Tekrar ve Süreklilik Kaidesi Nedir?

Tekrar ve süreklilik kuralı kanıt gösterme kuralı ile bütünleşik çalışır. Örneğin hedef kitlelerin bulunduğu ülkelerde gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetlerinde kanıt gösterici ifadelerle tanıtımlar devam ettirilmeli, zaman zaman farklı mecralar kullanılarak tanıtımların sürekliliği sağlanmalıdır. Tekrar ve süreklilik kaidesi bu çalışmaların sırasının değiştirilerek mümkün olduğunca uzun süre örneğin yıllarca devam ettirilmesi gerekliliğinin altını çizmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir