Sağlık turizmi; insanların sağlık hizmetleri almak adına farklı ülkelere gerçekleştirdiği seyahatlerdir.  İnsanlar kendi ülkelerinde sağlık maliyetlerinin artması, bazı tedavilerin bulundukları ülkelerde yapılamaması, sağlık hizmetlerinin farklı ülkelerde gelişmesi gibi sebeplerde başka ülkeleri tedavi için seçebilirler.

Sağlık turizmi 100 milyar Dolar üzerinde bir büyüklüğe ulaşmıştır. 2019 verilerine göre  Türkiye’de sağlık turizmi kapsamında 650 bin üzerinde hasta hizmet almıştır.  Ülkemiz 2019 verilerine göre sağlık turizminden 1 milyar 65 milyon Dolar gelir elde etmiştir.

Dünyada ulaşım imkanlarının artması ve dijitalleşmeyle birlikte bilgiye ulaşım da kolaylaştı. Özellikle çok gelişmiş ülkelerde sağlık maliyetleri artış gösterdi. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin önemli bir bölümünde sağlık alt yapısı gelişmeye başladı.  Sağlık turizminde öne çıkan ülkeler az gelişmiş ya da gelişmekte olan ve sağlık altyapısı güçlü ülkeler olarak öne çıkıyor.

Dünyada etkisi her yerde hissedilen Covid-19 salgını birçok ülkenin sağlık sektörünü çökertti.  Bu yüzden 2020 sağlık turizmi etkinlikleri sekteye uğradı.  Türkiye gibi bazı ülkelerin sağlık alt yapısının gücü daha da net ortaya çıktı. Bu yüzden Türkiye’nin pandemi sonrası listede yükselmesi beklenmektedir. 

Dünyada sağlık turizmi konusunda en popüler olan ülkeler şu şekildedir;

  • Brezilya

Brezilya dünyada sağlık turizmi kapsamında en fazla öne çıkan ülkeler arasındadır.  Amerika kıtasındaki birçok ülkeden sağlık turizmi sebebiyle Brezilya’ya turist gelmektedir.  Özellikle plastik cerrahi alanında ülkenin çok ileri seviyede olduğu bilinmektedir.

Brezilya’ya dünyanın çeşitli yerlerinden her yıl ortalama 300 bin üzerinde yabancı hasta sağlık turizmi kapsamında gitmektedir.  Ülkede sağlık maliyetlerini düşük olması, gelişmiş olması sağlık turizminin gelişmesinde etkilidir.  Brezilya’da tatil tadında bir tedavi süreci geçirmek isteyenler bu ülkeyi seçmektedir.

  • Singapur

Singapur dünyada refah seviyesi en yüksek ülkelerden biridir.  Ayrıca ülkede tıbbi tedavi olanakları çok gelişmiştir. Bu yüzden ülke yabancı turistler tarafından sağlık turizmi kapsamında yoğun ilgi görmektedir. 

Ülkede genel cerrahi, kardiyoloji, onkoloji ve organ nakli konusunda yoğun bir talep var. Ülkeye sağlık turizmi ile her yıl 750 bin üzerinde hasta geliyor.  Ülkenin tercih edilme nedenlerinden biri de bulunduğu kıtada en uygun fiyatlı hastanelerin bulunmasıdır. 

  • Güney Kore

Güney Kore dünyada en sağlık turizmi kapsamında en çok ziyaretçi alan ülkelerin başında geliyor. Ülkeye yılda ortalama 15 milyon sağlık turisti geliyor. Güney Kore gelişmiş sağlık uygulamaları, uygun fiyatlı tedavi seçenekleri, deneyimli cerrahları ile dünyada sağlık turizmi raporlarında ilk 10 içinde her zaman yer bulan ülkeler arasında yer alıyor.

  • İspanya

Avrupa kıtasında en çok sağlık turisti çeken ülkelerden biri de İspanya’dır. Özellikle ülkedeki Marbella adındaki küçük kent en fazla sağlık turisti çeken bölgedir. İspanya’nın dünyanın birçok bölgesine aktarmalı uçuşlarda geçiş noktası olması, sağlık uygulamalarının uygun maliyetli olması gibi sebepler sağlık turisti sayısının fazla olmasını sağlıyor.

  • Hindistan

Hindistan sağlık turizmi açısından dünyada öncü ülkelerden biridir. Dünyada sağlık alanında bilişim teknolojilerinden faydalanan en gelişmiş ülkelerden biridir. Her yıl 300 bin üzerinde sağlık turisti ülkede tedavi olmayı seçiyor.

Hindistan’a sağlık turizmi kapsamında  Güneydoğu Asya ülkeleri ve Çin’den yoğun bir talep var. Ülkede her yıl ortalama 4 milyar kadar sağlık turizmi geliri kayıt altına alınıyor. Ülkede tıp alanında nitelikli doktorların yetişmesi de tercih edilmesinde önemli bir neden olarak görülüyor.

  • Meksika

Meksika konumu sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri ile Orta ve Güney Amerika ülkelerinden yoğun bir sağlık turisti çekiyor. Ülkede kaliteli ve kapsamlı sağlık hizmetlerinin sunulması yoğun olarak ziyaret edilmesini sağlıyor. Ülkenin her yıl ortalama 1.5 milyon kadar hasta tarafından ziyaret edildiği biliniyor.

  • Tayland

Sağlık turizminde öncü ülkeler arasında Taylant da bulunuyor. Ülke  özellikle plastik cerrahi alanında öne çıkıyor. Dünyanın birçok yerinden estetik operasyonlar, botoks, genital bölge beyazlatma, cinsiyet değişimi ve obezite cerrahisi gibi alanlarda sağlık turisti çekiyor. Tayland’a her yıl 1.5 milyon üzerinde sağlık turisti tedavi olmak için seyahat ediyor.

  • Türkiye

Ülkemiz sağlık turizminde dünyada önde gelen ülkeler arasındadır. Türkiye’de sağlık turizmi gelişmesinin genel nedenleri arasında hastane fiyat tarifelerinin uygun olması geliyor. Ülkemizde göz, diş, kardiyoloji, ortopedi, plastik cerrahi, beyin cerrahisi ve onkoloji gibi alanlarda yoğun olarak sağlık turisti tedavi hizmeti alıyor.

Almanya, Azerbaycan, Irak, Libya, Suriye, Rusya, İngiltere gibi ülkelerden sağlık turistleri ülkemizi yoğun olarak tercih etmektedir. İstanbul, Gaziantep, Van, Bursa ve Ankara gibi şehirler sağlık turisti alan şehirler arasında geliyor. İlerleyen yıllarda Türkiye’nin listede daha da ön plana çıkması bekleniyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir