Script nedir, ücretsiz scriprt

İnternet aleminde web sitelerinin kurulum ve yönetim aşamasında özel kodlama sistemleri yer alır. Birçok uzman kodlar konusunda kendini sürekli geliştirmeye çalışır. Bu kodları hazır olarak alabileceğiniz gibi bu konuda bir uzmandan ücretli şekilde destek de alabilirsiniz. Sizlerin bulabileceği kod yapılarından biri de script olarak karşımıza çıkar. Bu sistemler genelde kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik adımlardır.

Script Ne Demek?

Uygulama bölümlerinde yer alan tüm kodları barındıran ve bir programlama dilinde yazılmış olan koda script diyoruz. Her programlama dili kendine hastır. Yani bu kodlar birbirinden farklıdır. Script hangi programlama dilinde yazıldıysa o programa göre kullanılmaktadır. Tüm scriptler tür bakımından hazır kod bloğu olarak ifade edilir. Kullanıcılar dışarıdan script desteği de alabilir.

Harici olarak kullanım gerçekleştirecekseniz yazan kişinin iznini almanız gerekmektedir. Ayrıca ücretsiz olarak temin edebileceğiniz kaynaklar da vardır. Bunları hiçbir izin almadan da kullanabilirsiniz. Bu kodlar web tabanlı olarak ya da çevrimdışı şekilde kullanılır. Her türlü sizin için bir çözüm aracıdır.

Hazır kod bloğu olan scriptler uygulama bölümlerindeki tüm kodları barındırır. İstediğiniz programlama dilinde yazarken programlama dilinin özelliklerine dikkat etmelisiniz. Php olarak yazılan bir script “php.script” adını almaktadır. Programlama bilginiz yoksa dışarıdan bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Kodu yazan yazılımcı lisanslı ya da lisanssız olarak dağıtma hakkına sahiptir.

Script Türleri Nelerdir?

Sizlerin de tercih edebileceği çok sayıda script türü vardır. Bu kodları ücretli ya da ücretsiz olarak tercih edebilirsiniz;

 • Batch Files: Windows versiyonlarda ve DOS ortamlarda BAT olarak hazırlanabilir.
 • Command Files: Windows NT üzerinden uygulanır. BAT ile yakın yapıya sahiptir.
 • Java Script: İnternetteki en yaygın türdür. Komut satırında doğrudan ya da uzantılı bir dosyayla çalıştırılırlar.
 • Visual Basic Script: Microsoft Visual Basic gibi programlarda tercih edilir. Kullanım amacı programın görselliğini iyileştirmek olarak anlatılabilir.
 • PHP Script: Webmasterlar tarafından en çok tercih edilen scripttir. Oluşturması bir bakıma profesyonellik gerektirir. Bir web sitesini açtığınızda alt yapı kullanmayacaksanız hostinginize bu bu kodu atmanız gerekir. Tarama yapılmazsa güvenlik sorunları yaşanabilir.
 • Shell Script: İşletim sistemleri arasında iletişim kurulacağı zamanlarda kullanılır. İki ya da daha fazla Windows bilgisayar arasındaki konuşmalarda tercih edilir.
 • Nullet Script: Webmasterlar tarafında yazılan bir tema, eklenti ya da visual basic için yapılan tema kodlarının lisanslama  işlemidir.
 • Apple Script: Mac ve UNIX araçlarında entegre olarak kullanılır. Yığın işleme, dosya dönüştürme ve değiştirme, veri tabanı ve diğer uygulamalar arasındaki bilgi transferi ve çoklu uygulama eylemlerini birleştirme gibi amaçlarla kullanılabilir.
 • CHI Script: Web servisleriyle bu servisler dışında yer alan etkileşim platformu oluşturmak için kullanılır. Bir başkası sisteminize girerek bu kodu çalıştırabilir.
 • Mirc Script: Mirc programı içinde çalışmak üzere oluşturulmuş güçlü bir koddur. Mirc kodlama tekniğiyle yazılmış toplu haldeki dosyalardır.

Ücretsiz Script İndirebilieceğiniz Kaynaklar

Ücretsiz olarak script indirebileceğiniz çok sayıda kaynak vardır. Bu kaynaklardan bazıları;

R10: Bu web sitesi webmasterlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir forum sitesidir. Sizler için burada her türlü ihtiyacınıza cevap verecek ücretsiz scriptleri bulabilirsiniz.

Scrioti.org: Bu web sitesi üzerinden istediğiniz her scripti bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz birçok kod bulunmaktadır. 

Scriptcidayi.net: Forum bölümü de olan web sitesi üzerinden istediğiniz her türlü scripti ücretsiz halde bularak da indirebilirsiniz. Ayrıca bilginiz yoksa iletişim kurarak destek de isteyebilirsiniz.

Kralscript.com: Ücretsiz olarak sizlere birçok tema ve script sunan bir web sitesidir. Forum bölümünden istediğiniz bazı konularda bilgi edinebileceğiniz içerikler okuyabilirsiniz.

1 cevap
 1. bilal
  bilal says:

  hocam merhaba, script yazma programı ararken size denk geldim acaba ekibinizde kullandığınız ve önerebileceğiniz var mı acaba ? bir haber boyu için script programı gerekiyor da teşekkürler

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir