sebze ihracatı

Tarım sektörü ihracatta net yabancı para girişi sağlaması açısından en önemli sektörlerden birisidir. Ayrıca tarım sektörü üretim, paketleme ve lojistik gibi çeşitli sektörlerde de istihdam sağlaması açısından Türkiye için önemli bir yer sahiptir.

Neden Sebze İhracatı Yapılmalı?

Taze sebze ihracatı, Türkiye için tarım alanında yer alan en önemli alt başlıklardan birisidir

Verimli ve geniş tarım arazileri ve farklı iklim özellikleri, bulunduğu coğrafi bölge sayesinde kaliteli taze sebze ve meyvelerin çok iyi koşullarda yetiştirildiği nadir ülkelerden birsidir. Türkiye küresel sebze üretimi ve ihracatında önemli bir Dünya ülkesidir.

Türkiye’nin taze sebze  ihracatı 1 Ocak 2020 ile 19 Mart 2020 tarihleri arasında artış göstererek ve 581 Milyon dolar değerine ulaşmıştır.

Pek çok sektörde gerileme olurken, Koronavirüs salgının patlak vermesi ile taze sebze meyve ticaret sektöründe artış gözlendi.

Sebze Yurtiçine Satmak ve Yurt Dışına Satmak Arasındaki Fark Nedir

Yurtiçi satışlar TL cinsinde yapılırken, yurtdışı sebze satışı döviz üzerinden yapılır. Birim maliyeti aynı olan ürünün yurtdışına satışı yapıldığında bu nedenle daha çok kar elde edilir.

Yurt dışına satış alanında, geçen yıla oranla kilogram olarak % 11, döviz olarak ise % 27.6 dolar artış olduğu gözlendi. Dünya üzerinde 85 ülkeye sebze ihracatı yapılıyor. Bu ihracatta Rusya en önemli alıcı olarak birinci sıraya yerleşiyor. Daha sonra sırasıyla Romanya, Ukrayna, Irak, Almanya Bulgaristan, Polonya Sırbistan, Gürcistan ve Suudi Arabistan’a İhracat yapıldı.

Sebze İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sebze ihracatında, ürün ihraç edilen ülkenin yapısına ve kurallarına göre farklı yöntemler izlenir. Bu sırada ürün tanıtımı için çeşitli kanallar kullanılabilir. Bu tanıtım yöntemleri alıcılar ile çeşitli toplantılar düzenlemek ya da fuarlara katılmak olabilir. Bu yöntemler iyi sonuç veren yöntemler olmasına rağmen son derece büyük bir organizasyon, zaman ve en önemlisi ciddi maddi kaynaklar istemektedir. Bu nedenle geleneksel yöntemler yerine, dijital pazarlama ile müşterilere ulaşmak çok daha avantajlıdır. Dijital pazarlama yardımı ile özellikle üreticinin ve  küçük ölçekli işletmelerin yurtdışına satış yapması mümkün hale gelmektedir.

Dijital Pazarlama İle Sebze Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Günümüz modern Dünyasında dijital pazarlama gün geçtikçe çok daha fazla önemli olmaktadır. Sosyal medya bizi hayatın her alanında etkiliyor. Bu nedenle dijital pazarlama çok önemli bir alandır ve satıcıya çok ciddi avantajlar sağlar. Bu avantajlar şunlardır:

 • Dijital pazarlama, kitle pazarına uygun bir fiyatla erişim sağlayarak her büyüklükteki işletmeye yarar sağlar. Dijital pazarlama TV ya da basılı reklamlardan farklıdır. Gerçekten kişiselleştirilmiş pazarlama yapmanıza izin verir. Dijital pazarlamanın temel avantajı hedef kitleye düşük maliyet ve tam olarak ölçülebilir şekilde ulaşabilmesidir.
 • Dijital pazarlama ile maliyet düşürülür. Uygun şekilde planlanmış ve etkili bir şekilde hedeflenmiş dijital pazarlama kampanyası, doğru müşterilere geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha düşük maliyetle ulaşılmasını sağlar.
 • Dijital pazarlama daha çok gelir elde etmenize yardımcı olur. Başarılı dijital pazarlama stratejilerinin yarattığı daha iyi geri dönüşüm oranları ile birlikte dijital pazarlama sayesinde büyük gelirler sağlanabilir.
 • Risk son derece düşüktür.
 • Otomasyon ve elektronik ortam kullanımı ile maliyetlerde azalma sağlanır.
 • Dijital pazarlama ile hem pazarlama alanında hem de son kullanıcıya daha hızlı yanıt verilmesini sağlar.
 • Veri ölçme ve toplama yeteneğinde artış olur.
 • Kişiselleştirme ile bir pazara açılma imkanı sağlanır
 • Artan etkileşime olanak tanınır.
 • Ürün ve hizmetlerin daha kolay ve çok teşhir edilebilmesi sağlanır.
 • Sınırsız evrensel erişilebilirliktir.

Biz Size Ne Sunuyoruz  ?

Size yeni pazarlar sağlıyoruz. Ürünlerinizi ihraç ederken ayak izinizi genişletiyoruz. Bir ya da daha fazla ülkede hali hazırda ihracat faaliyetiniz var ise, şimdi diğer pazarlara da açılmanızı ve ayak izinizi genişletmenizi sağlıyoruz.

İhracat yaptığınız bir ülke var ise bu ülkede iş hacminizi genişletmenize yardımcı oluyoruz.  Amacımız ihracat pazarındaki veri odaklı dijital pazarlama yolunu kullanarak işinizi büyütmenize yardımcı olmaktır.

Dijital İhracat kapsamında hizmetlerimizi aşağıdaki 4 alanda sunuyoruz.

 • İhracat analizi
 • Dijital strateji geliştirme
 • Dijital varlık denetimi ve geliştirme
 • Dijital pazarlama kampanyası yürütmedir.

 

 • SEO 

Bu başlık altında uluslararası pazarlarda anahtar kelime araştırması yapıyoruz. Böylece çeşitli ülkelerde satmak istediğiniz ürüne ne kadar ilgi duyulduğunu, hangi anahtar kelimeler ile arama yapıldığını saptıyoruz. Arama motorunu bilinçli kullanarak müşterilerin uygun anahtar kelimeler ile doğrudan sitenize erişimini sağlıyoruz.

 • Sosyal Medya Yönetimi

Çeşitli verileri toplamak için Google Market Finder, Google trendler ve Google tüketici verilerini kullanıyoruz. Bu verilerden pazar potansiyelinizi arttırmak, reklamcılıkta rekabet gücünüzü sağlamlaştırmak için yararlanıyoruz. Bu çalışma ile tamamen tercih ettiğiniz farklı ülkelerin  endüstrinizdeki potansiyel ihracat pazarını seçmenize yardımcı oluyoruz.

 • Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

İşletmenizin dijital pazarlamayla ihracat pazarının potansiyelini keşfetmeye karar verdiği ülke/ ülkelere göre strateji geliştiriyoruz. Strateji dijital varlıkların yerelleştirilmesi, yeni ödeme yöntemleri ve içerik gereksinimleri için belirli ihtiyaçları ortaya koyacaktır

Bunun yanı sıra hangi platformların yatırımınız için en iyi olduğuna bakıyoruz ve kapsamlı bir medya planı hazırlıyoruz. Ayrıca bu işe ayırabileceğiniz bütçeye göre, alıcı pazarınız ile duygusal bir bağlantı oluşturmak için markanızın hikayesini ilgili kişilere ulaştırmaya odaklanacak bir  video ve görsel içerik üretimi ve pazarlama planı sunuyoruz.

 • Yazılı İçerik Pazarlaması

Hali hazırda geliştirilmiş dijital varlıklarınız olabilir, bu durumda dijital ihracata hazırlanmak için gerekli değişiklikleri ve yeni gereksinimleri önermek için kapsamlı bir denetim yapıyoruz.

Web sitesi bütün potansiyel müşterilerinizin işletmenizle etkileşime girdiği nokta olduğu için dijital ihracatın bir parçasıdır.

Web siteniz iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamalı ve kullanıcı ara yüzü müşterilerinize kesintisiz bir deneyim sunmak için standartlara uygun olmalıdır. Dijital varlıklarınız standarda uygun değilse, bunları çevrimiçi pazara hitap etmek için gereken seviyeye getiriyoruz.

Ücretli çevrimiçi pazarlama kampanyaları ve içerik pazarlaması doğru tüketicileri elde etmek ve markanızın hikayesini anlatmak açısından çok önemlidir. En yüksek ticari amacı olan tüketicileri yakalamak için Google ve sosyal medya ücretli kampanyaları tasarlayarak yürütüyoruz. Bir başka deyişle ürününüzü ya da hizmetinizi satın almak isteyen potansiyel müşterilere ulaşıyoruz.

İçerik pazarlama kampanyalarımız tüm potansiyel tüketicilerinize değer katacak şekilde tasarlanmıştır. Bir şirket olarak işinizi tercih ettiğiniz herhangi bir ihracat pazarında başarıyla  ölçeklendirmek için en uygun yöntemleri test ediyoruz ve kanıtlıyoruz.

 • Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni yazılması söz konusu ise bazı genel kurallar vardır. Öncelikler basın açıklamasına haberin insanlar üzerinde etkili olması sağlanmalıdır. Hikayenin temelini oluşturduktan sonra basın bülteni yazmanın kurallarını uyguluyoruz.

Basın bülteni gönderilecek hedef medya ve basın organını seçmek çok önemlidir. Uzman kadromuzla profesyonel olarak basın bülteni gönderimi konusunda çalışmalar yürütüyoruz.

 • İnfluencer Pazarlama

Bu yöntem promosyon ya da bilgilendirici bir mesaj iletmek için yeni kişileri firmanıza bağlamaya dayanmaktadır.

Etkileyen pazarlama yaklaşımı için önce markalar, ürünler ve hizmetler üzerinde etkili olan sohbetler oluşturan bireyleri tanımlıyoruz ve daha sonra işbirliği anlaşmaları oluşturmak için bu kişilerle birlik, içinde olunmasını sağlıyoruz.

Etkileyici iş alımını içeren pazarlama girişimlerinde çeşitli araçlar kullanılabilir. Bir ürünün piyasaya sürülmesi, görünürlüğünün arttırılması, çevrimiçi topluluğunun genişletilmesi ürün ya da pazarın geliştirilmesi vb.

Etkileyici pazarlama stratejilerinde şunları yapıyoruz:

 • Rekabet avantajlarını teşvik ediyoruz,
 • Hedef pazarların dinamiklerini tahmin ediyoruz
 • Müşterileri veya potansiyel müşterileri doğru olarak hedefleyip saptayabiliyoruz.

Şirketlerin küresel olarak büyümesine yardımcı olmak için sebze ihracatı işinizde tanıtımınızı yapan dijital bir ajans olarak hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir