SEM

SEM (Search Engine Marketing) dilimize çevrilirken SEM Arama Motoru Pazarlamacılığı anlamını kazanır. Kısacası belirli bir para vererek sitenizi ilgili arama kelimelerinde en ön sırada tutmanıza yarayan bir yöntemdir. Aynı zamanda ücret ödeyerek site reklamlarınızı video reklam formatında da yayınlatma imkanı tanımaktadır.

SEM modeli ilk çıktığı zamanlarda SEO ile birlikte bir bütünün parçası olarak anılıyordu. Ancak daha sonralı bu iki terimin birbirinden ayrılması gerekliliği ortaya çıkartılarak ayrı ayrı anılmaları sağlandı ki bu oldukça yerinde bir yaklaşım oldu. Çünkü SEO ile SEM aynı manaları taşımamaktadır.

SEM Nedir?

Google Adsense gibi arama motorunda gerçekleştirilen ilgili arama terimi sonuçlarında, diğer sitelerde yer alan reklamlarda ve video reklamlarda sitenizin en ön sırada çıkartılmasını, görüntülenmesini, reklamının izlenmesini sağlayan ücretli bir sistemdir. SEM (Search Engine Marketing), SEM Açılımı SEM Arama Motoru Pazarlamacılığıdır. Search Engine Marketing Nedir? daha detaylı olarak anlattığımız ve örnek göstererek, görsel sunarak cevaplar sunduğumuz yazımız aşağıda devam etmektedir.

Normal Sonuçlar ile SEM Sonuçları Arasında Ne Fark Vardır?

SEM (Search Engine Marketing) Nedir ? 1

Yukarıdaki örnek görsel google arama sonuçlarını barındırmaktadır. Kırmızı çerçeveye alınmış alanda ise o aranma terimine ücret ödeyerek, kendi sitelerinin – reklamlarının en ön sırada tutulmasını sağlayan bazı reklamlar vardır. İşte bu kırmızı çerçeveli alandaki reklamlar SEM ile yani ücret ödenerek gerçekleştirilmiştir. Normal google arama sonuçları ise yukarıdan aşağıya doğru devam etmektedir. Normal sonuçlara herhangi bir bedel ödenmemektedir. Ücret karşılığı ön sırada çıkmak için elde edilen bu sonuçlar listelenirken çok maliyet gerektirmez.

Eğer siz belirtti iseniz reklam sonuçlarınıza tıklandığı an kredinizden yani google adwords’e yatırdığınız ücretten düşme gerçekleşir. Bu nedenle SEM gerçekleştirilirken sadece tıklamalara ücret ödeyeceğim diyerek gerekli ayarlamaları yapmanız gerekmektedir. Yukarıdaki örnek arama sonuçlarında yer aldığı gibi en ön sırada çıkmanın da bir maliyeti vardır ki bu maliyet aranacak anahtar kelimelerin önemine göre farklılık göstermektedir.

Kısacası siz bazı özel günlerde ve özellikle yazın tatil kelimesini barındıran bir anahtar kelimede üste çıkmak istiyorsanız bu maliyet oldukça yüksek olacaktır. Eğer tatil kelimesi gibi kapsamlı olmayan kelimelerde, ürünlerde öne çıkmak istiyorsanız maliyetiniz aranma terimine göre daha düşük maliyetlerle sağlanabilmektedir.

SEM Ne İşe Yarar?

Yukarıda örneklendirdiğimiz gibi sizin belirleyeceğiniz anahtar kelimelerde, aranma sonuçlarında ilk sayfada ve en yukarılarda çıkmanızı sağlayan ücretli bir sistemdir. SEO ile yakalanamayan yüksek başarı SEM ile ücret karşılığı elde edilebilir. Ancak çoklu ilk sayfada çıkma istekleri SEO’ya nazaran daha maliyetlidir. Eğer çok fazla terim ile ön sırada çıkmak istemiyorsanız SEM tam size göredir diyebiliriz. SEM nedir ne işe yarar böylece net bir açıklığa kavuşturduğumuza inanıyoruz ve aşağıdaki adımlarla konumuza devam ediyoruz.

SEM Nasıl Yapılır?

Search Engine Optimization olarak adlandırılan bu aşamada SEM kampanyası nedir, nasıl yapılır konularını ele alacağız. Aşağıda (konunun en altında) listelediğimiz 5 adet örnek görsel vardır. Bunların her biri ayrı ücret tarifelerine tabidir. Reklam veren olarak öncelikle bu örnek beş görseldeki gibi SEM Reklam Modelinin hangisini ya da hangilerini seçeceğinize karar vermeniz gereklidir. Eğer tercihiniz anahtar kelime sistemine göre ayarlanmış bir reklam ise ilgili anahtar kelimelerinizi belirlemelisiniz.

Ardından bu hedef kelimeleri Google SEM alanına giriş yaparak ilgili maliyetleri öğrenebilir, eğer kelimeleriniz açık arttırma gerektiren çok popüler bir kelime – kelimeler ise açık arttırmada reklamınızın daha da ön sırada yayınlanması için daha fazla bütçe maliyet programı yaparak ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Google bu aşamada gösterim başına maliyet ve tıklama başına maliyet alt başlıkları altında ilgili ücret tarifelerini listeleyecektir.

Maalesef Bu Kadarla Sınırlı Değil!

Yukarıdaki adımları izleyerek hangi reklama – hangi anahtar kelimeye ne kadar bütçe ayarlamanız gerektiğiniz öğrenmiş olabilirsiniz. Ancak maalesef bu kadarla sınırlı değildir. Tam ücret tarifesinin ortaya çıkartılması için yukarıdaki aşamanın ardından bir de şu formül kullanılarak gerekli reklam ücretleri kesin olarak belirlenmektedir. Formül;

Reklam seviye sırası = Her tık adedine göre ödenecek tutar * Site reklamının kalite bakımından aldığı puan

SEO Varken Neden SEM’e Ücret Ödensin?

SEM SEO ilişkisi vardır ancak her iki terim birbirinden farklıdır. Bu nedenle SEO ve SEM Eğitimi birbirinden farklı olarak yapılmaktadır. SEO tekniklerini hem sitelerimize girdiğimiz metinlerimize, hem site ayarlarımıza uygularız. Böylece hedeflediğimiz anahtar kelimelerde google ve diğer arama motorlarında ilk sayfada ve hatta ilk sırada çıkmayı hedefleriz. Ancak bazı durumlarda ilk sayfa ve ilk sırayı bulamamaktayız.

SEM burada devreye girer ve elde edilemeyen başarıları sağlar. Elbette belirli ücretler karşılığında sağlanan bu hizmet ile sitemizin hedef aranma hacimleri sağlanabilmiş olur. Bunun dışında biz SEO ile ilgili ilk sayfa – ilk sıra hedefini gerçekleştirmiş olsak bile SEM ile ücretli arama pazarlaması yapan siteler tıpkı yukarıda gösterdiğimiz kırmızı çerçeveli alandaki gibi bizim üstümüze çıkacaktır. Kısacası SEM işlemleri gerekli görülmektedir. Özellikle ürün – hizmet ticareti yapıyorsak SEM göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir çünkü SEM ile elde edilen reklamlar sayesinde tıklanma sayınız belirlenen hedeflerinize göre çok daha yüksek olacaktır.

SEM Reklamlarının Kapsadığı 3 Farklı Reklam Modeli

SEM (Search Engine Marketing) Nedir ? 2

SEM (Search Engine Marketing) Nedir ? 3

SEM (Search Engine Marketing) Nedir ? 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir