seo açılımı

SEO, İngilizce olarak Search Engine Optimization şeklinde ifade edilmektedir. Türkçe açılımı ise Arama Motoru Optimizasyonu şeklinde ifade edilmektedir. SEO, arama motoru sonuçlarında daha etkili performans göstermek için yapılan işlemlerin tümüne verilen addır. Bu çalışmalar sonunda arama motoru sonuç sayfalarında daha etkili performans gösterebilir, daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Birçok teknik konunun yer aldığı SEO çalışmaları, adım adım öğrenilmesi gereken çalışmalar bütünüdür.

Google yönergelerine uyum göstermek, SEO yapmak için atılacak ilk adımlardan birisidir. Kaynak ve daha fazla bilgi için;

https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=tr

adresini ziyaret edebilirsiniz.

SEO’ya yeni başlamakta iseniz, arama motoru başlangıç kılavuzunu okumanız sizin için yararlı olacaktır. Bu kaynak, SEO’ya yeni başlamış kişiler için Google’ın çıkarmış olduğu ücretsiz bir kaynaktır. Kaynak ve daha fazla bilgi için;

https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr

Bu linkleri inceleyerek SEO yolunda gereken ilk adımları atmış olursunuz.

SEO Hakkında Bilmeniz Gereken Terimler

 Off-Page SEO Açılımı 

Site dışı SEO, site içi SEO çalışmalarının aksine içeriğinizi veya sitenizin kendisini optimize etmek ile alakalı değildir. Bunun yerine web sitesinin otoritesini arttırmaya yöneliktir. Özetle site dışı SEO farklı sitelerden bağlantı alma yolu ile gerçekleşmektedir. Site dışı SEO çalışmalarının temelinde birden fazla sitelerin arasında kurulan organik bağ yatmaktadır. Örneğin sitenize bir içerik gönderdiniz. Başka bir web sitesi bu içeriği beğenerek kendi sitesinde link olarak paylaşabilir. Bu, olağan site dışı SEO çalışmalarından birisidir.

On-Page SEO Açılımı 

Site içi SEO, içerikleriniz ya da sitenin kendisini optimize etmek anlamına gelmektedir. Doğrudan doğruya arama motorunun sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmaların tümünü oluşturmaktadır. Bu sayede sitenin görünürlüğü arttırılabilir, ziyaretçi trafiği oluşturulabilmektedir. Öte yandan site içi SEO çalışmalarının sonucunda kazanç elde edebilirsiniz. Sayfa içi SEO çalışmalarında şu noktalara değinilmektedir.

  • Başlık etiketleri,
  • Başlıklar,
  • URL Ayarları,
  • Görsel alt metinleri,
  • Site hızı,
  • Site içi bağlantılar,
  • Açıklama ve meta başlık bölümleri,
  • Site içerikleri,
  • Anahtar kelimelerin kullanım şekilleri,
  • Mobil uyumluluk.

3) Backlink

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden almış olduğu link anlamına gelmektedir. Backlink sayısı, web sitelerinin güvenilirliği hakkında bilgiler içerebilmektedir. Backlinkler sayesinde arama motorları web sitenize daha fazla ziyaret gerçekleştirmektedir. Backlinklerin önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız sağlıklı bir backlink yapısına sahip olmanız gerekmektedir.

Bu sayede trafiğinizi arttırabilir, daha iyi sıralamalar elde edebilirsiniz. Tavsiye olarak web tasarım çalışmalarından sonra backlink çalışmaları yapılmalıdır. Backlink almadan önce bir hedef belirlemeli, bu hedefe sadık kalmalısınız. Öte yandan backlinklerin kalıcı olması da önemli olan bir diğer faktördür. Yani backlinkler birkaç günlük olarak değil, ömürlük olarak alınması gerekmektedir.

4) SEO Uyumlu Makale

SEO çalışmalarının, arama motoru sonuçlarına üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalar olduğundan bahsetmiştik. SEO çalışmalarının belirli kuralları ve teknikleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de SEO uyumlu makale yazımıdır. Arama motorları, kullanıcıya bilgi veren, düzgün yazılmış, imla hatalarının olmadığı, anahtar kelimelerin doğru sayıda doğru yerlere yerleştirdiği metinleri kaliteli olarak saymaktadır.

İşte bu kaliteye uygun makalelere de SEO uyumlu makale denmektedir. Örneğin anahtar kelime sayısı SEO uyumlu makaleler açısından çok önemlidir. Toplam kelime sayısının %2’si ya da %3 ‘ünü geçmeyecek şekilde orantılı bir dağılım içerisinde yerleştirilmelidir. Bu gibi kriterlere uygunluk açısından içerikler ya da makaleler SEO uyumlu olabilmektedir. Bu nedenle içerikleriniz SEO kriterlerine uygun değilse, bunları öğrenip düzeltmeleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir