SEO Analizi

SEO analizi, en basit tanımıyla SEO çalışmalarında yaptıklarınızı derinlemesine incelemek olarak tanımlanabilmektedir. Bu yazımızda SEO analizi nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını aradık.

SEO Analizi Nedir?

SEO analizi, yaptığınız SEO çalışmalarının Google algoritmalarına uygunluğunu kontrol etmeye yarayan bir işlemdir. Bu sayede kullanım doğruluğunu tespit edebilirsiniz. Sitenizin hak edilen pozisyonda olmadığını düşünüyorsanız bu, bir yerlerde hata yaptığınız anlamına gelir ve SEO analizi yapmanız gerekebilir. SEO analizi sayesinde gerekli hataları düzelterek siteyi mevcut pozisyonuna çekebilirsiniz. SEO analizi yöntemi sayesinde hataları tespit edebilir, gerekli düzeltme işlemlerini yapabilirsiniz. Bu noktada karşılaşılan yaygın SEO sorunlarını bilmek önem arz etmektedir. Karşılaşılan SEO sorunlarını şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Meta uyumluluğu,
 • Meta başlığı,
 • Meta açıklamalar,
 • Anahtar kelimeler,
 • Meta anahtar kelime analizi,
 • Trafik sağlayan anahtar kelimeler,
 • H1 ve H2 başlıkları,
 • Robot.txt analizi,
 • Site harita analizi,
 • SEO dostu URL denetimi,
 • Hatalı HTML etiketleri,
 • Sosyal medya kontrolü,
 • Sayfa içerik kontrolü,
 • Google Analytics kontrolü,
 • Kırık linkler.

SEO Analizi Neden Önemlidir ve Ne İşe Yarar?

SEO, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO sayesinde arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir, daha fazla trafik çekebilirsiniz. Bu nedenle SEO analizi de önem arz etmektedir. SEO analizinde bir hata tespit edilir ve bunu düzeltmezseniz, geri dönüşlere olumsuz şekilde yansıyabilecektir. Bu nedenle SEO analizi önemlidir ve hassasiyetle üzerinde durulması gereken konuların başında gelmektedir.

SEO analizi sayesinde olumlu geri dönüşler elde edebilirsiniz. Hatalarınızı düzelterek azaltabilir, site için olumlu faktörleri tek tek aktif hale getirebilirsiniz. SEO analizinin bir diğer önemi de şu noktada ortaya çıkmaktadır. SEO, karmaşık bir işlemdir ve her aşamayı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. SEO analizi sayesinde nerede hata yaptığınızı görebilir, ilgili düzeltmeleri yapabilirsiniz. Bu düzeltmeler sayesinde siteniz üst sıralarda yer alacak, SEO çalışmalarının karmaşıklığından kurtulmuş olacaksınız.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için ve algoritmalara uygunluğu kontrol etmek için SEO analizi yapılmaktadır. Bir site doğru bir şekilde optimize edilmezse geri planda kalabilir ve sitenin genel durumu olumsuz etkilenebilir. Yapılacak SEO analizleri sayesinde web siteleri doğru bir şekilde optimize edilir. Böylelikle istenilen sonuçlara daha kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Web Site Seo Analizi Faydaları Nelerdir?

Web adresinizi bir adım daha ileriye taşımak ve geniş kitlelere erişmek istiyorsanız; doğru bir Seo çizgisinde ilerlemeniz gerekmektedir. Web site Seo analizi de nasıl bir yolda olup, olmadığınızı denetler ve sizlere yol gösterir. Analizin web sitelerine getirdiği faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Web adresinizin kitlesini genişletir
 • Web adresinin bilinirliği artar
 • Çeşitli teknik sorunların önüne geçilir
 • Kullanıcılarınıza daha verimli hizmet sağlanır
 • Sitenizi hızlandırır
 • Google algoritması ile eşleyerek sitenizi değerli hale getirir

Temel olarak Web site Seo analizinin faydaları bu şekildedir. Bu listeyi çok daha fazla uzatabilmek mümkündür. Ayrıca ne denli bir Seo uzmanı ile çalışıyor olmanız sizlerin olanaklarını etkileyeceğini unutmamakta fayda var.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi genelde beş adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar, site dışı SEO, site içi SEO, teknik, uyumluluk ve site performansı şeklinde oluşmaktadır. SEO analizi yapmak için bazı durumlara oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Şimdi bu 5 adımı sırasıyla açıklayalım.

 • Site Dışı SEO Analizi

Sitenin dışarısında gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonudur. Sitenin internet ortamındaki durumunu test etmek amacıyla yapılmaktadır. Arama motorlarında site hangi durumda bunlara bakılır. Kurumsal kimlik aktiviteleri, rakip analizleri, backlink analizleri doğru bir şekilde yapılmak zorundadır. Bu işlemlerin ardından varsa bir eksiklik giderilmelidir.

 • Site İçi SEO Analizi

Site içerisinde gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonudur. Sitenin içyapısındaki ihtiyaçlar bu aşamada kontrol edilmektedir. Eksiklikler belirlenmeli, herhangi bir eksiklik söz konusu ise bu durum giderilmelidir.

 • Teknik

Teknik analiz, SEO açısından oldukça önemli bir unsurdur. Sitenin alt yapısı, kodlama yapısı, tasarımı ve benzeri birçok unsur bu aşamada kontrol edilmektedir. Burada bir eksiklik söz konusu ise bu eksiklikler giderilerek daha üst sıralara çıkabilmek mümkün olmaktadır.

 •  Uyumluluk

Günümüzde çok farklı cihazlardan internet ortamına giriş yapılabilmektedir. Bu nedenle sitenizin bu cihazlara uyumluluğu da önemli bir faktördür. Uyumluluk analizi ile SEO analizine katkı sağlamak mümkün olmakla beraber bir eksiklik varsa bu eksikliğin giderilerek gerekli düzeltme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

 • Performans

Performans analizi, teknik analiz ile beraber yürütülmesi gerekmektedir. Arama motorları hız testlerini önemsemektedir ve hız testi performans analizinde yer almaktadır. Sunucu durumundan belli dosyaların durumuna kadar her şey bu noktada analiz edilmektedir.

SEO Analiz Araçları ve Linkleri

1) Woorank

Site optimizasyonuna başlamadan önce ve sonrasında yapabileceğiniz bir SEO analiz aracıdır. http://www.woorank.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu aracı kullanarak SEO analizine başlayabilir, devam edebilir ya da sürdürebilirsiniz.

2) DomainTools

Detaylı whois testi ve hosting lokasyonu için kullanılan bir araçtır. Bu araç sayesinde detaylı whois testleri yapabilirsiniz. http://whois.domaintools.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

3) SmallSEOTools

Bu araç yardımıyla hosting hizmeti satın alırken bazı incelemeler yapabilirsiniz. Örneğin backlink alırken IP C sınıfı olduğundan emin olmak için bu aracı kullanabilirsiniz. https://smallseotools.com/class-c-ip-address/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda SmallSEOTools yardımıyla site içeriğinin ne kadar organik olduğunu da öğrenebilirsiniz. https://smallseotools.com/plagiarism-checker/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında reserve IP testi de yapabilirsiniz. Bu test sayesinde bir ip adreste bulunan web sitelerinin listesini görebilirsiniz. https://smallseotools.com/reverse-ip-lookup/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kırık link analizi için de bir link mevcuttur. İlgili link; https://smallseotools.com/websites-broken-link-checker/

4) SEOBook

Anahtar kelimeleriniz ne kadar yoğunlukta olduğunu öğrenmek için bu aracı kullanabilirsiniz. http://tools.seobook.com/general/keyword-density/ adresinden ulaşabilirsiniz.

5) WorthOfWeb

Bu araç yardımıyla sitenizin reklam değerini ölçebilirsiniz. https://www.worthofweb.com/calculator adresinden ulaşabilirsiniz.

6) LinkResearchTools

Bu araç yardımıyla web sitenizin gücünü ve güvenilirliğini test edebilirsiniz. https://www.linkresearchtools.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

7) ScreamingFrog

Site optimizasyon testi için kullanabileceğiniz bir yazılımdır. https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ adresinden ulaşabilirsiniz.

8) WebmasterWorld

Önemsiz ve gereksiz backlinklerden kurtulmak amacıyla Disavow testi yapabileceğiniz bir araçtır. https://backlinks.webmasterworld.com/google-backlink-tool-penguin-disavow/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir