seo çalışması süresi

SEO çalışması uzun soluklu bir çalışmalar bütünüdür. Hal böyle olunca uzun süreler boyunca çalışma yapmanız gerekebilir. Tabi bu süre bazı kriterlere bağlıdır. Site içi SEO uyumu, hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeler, rekabet durumu, rakiplerin yürütmüş olduğu yoğun çalışmalar gibi birçok kritere göre değişkenlik göstermektedir. SEO, kalıcı bir yer edinme sağlayacağından dolayı belirtilen kriterlere göre süre kısalabilir ya da uzayabilir.

Öncelikle bir SEO analizi yapıldığı için analizde hataların varlığı, bunların ne sıklıkla olduğu, ne kadar sürede tamamlanacağı gibi unsurlarda önemlidir. SEO çalışmalarına başlamadan önce mutlaka rakip analizi yapılmalıdır. Genel olarak site içi SEO işlemleri Google tarafından tarandıktan sonra etkisini göstermektedir.

Bu süre 2 – 5 hafta arasında değişebilmektedir. Site dışı SEO çalışmaları da ortalama 3 ayda etkisini göstermektedir. Buradan hareketle denebilir ki SEO çalışmaları için en az 4 – 5 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Tabi internet sitesi çeşitlerine göre de bu süre azalıp artabilmektedir. Bu nedenle seçmiş olduğunuz sektör de SEO süresini etkilemektedir. Rekabet durumu en etkileyici faktördür desek yanlış olmaz. Çünkü herkes sıralamada belli bir yere gelmek ile uğraşmakta ve rekabet ağır basmaktadır. Bu nedenle bir şekilde rakiplerinizden belli bir sürede ön plana çıkmanız, onlardan pozitif olarak ayrışmanız gerekmektedir. Vereceğimiz süreler kesin değildir.

Kesin süreler ilgili kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bu süreler az çok fikir sahibi olmanız açısından önemli olmak ile birlikte herhangi bir kesinliği ifade etmemektedir. Şimdi internet sitesi çeşitlerine göre SEO çalışmalarının süresine bakalım.

E-Ticaret Sitelerinde SEO Çalışmasının Süresi

E-ticaret siteleri genellikle ürünlerin çok olduğu ve rekabetin yoğun olduğu bir sektörü ifade etmektedir. Bu nedenle sitede yer alacak ürünlerin çokluğu, bunlara hazırlanacak içeriklerin yoğunluğu, anahtar kelime rekabeti, rekabet durumu gibi unsurlara göre süre de belirlenmiş olacaktır. Unutmayın, bu sektörde çok güçlü rakipleriniz var ve olabilecek en iyi durumu hedefliyorsunuz. Bu nedenle rekabetin yoğun olduğunu gördüğümüz e-ticaret sitelerinde SEO çalışmaları en az 6 ay ile başlamak üzere giderek artan bir sürede devam edebilir. Buna göre e-ticaret sitelerindeki SEO çalışmalarının etkisini en az 6 ayda görebiliriz.

Kurumsal Sitelerde SEO Çalışmasının Süresi

Kurumsal sitelerde de rekabetin çok olduğu varsayılmaktadır. Ancak içerik yoğunluğu e-ticaret siteleri kadar yoğun olmamaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan süre de e-ticaret sitelerine göre daha az olabilmektedir. SEO çalışmaları sürekli yapılan bir işlemdir. Bu nedenle rakiplerinizden geri kalmamak istiyorsanız çalışmalarınızı sürekli devam ettirmeniz gerekmektedir. Bir kurumsal siteyi üst sıralarda yer aldırmak için en az 4 – 5 ay süreye ihtiyaç vardır. Bunun yanında anahtar kelime rekabet durumu da süreyi etkileyebilmektedir. Bu nedenle rekabetin bol olduğu bir anahtar kelime listesi oluşturursanız süre uzayacaktır. Verilen süreler olağan SEO işlemleri içindir. Olağandışı gelişebilecek işlemler için ekstra süreler verilebilir.

Haber Sitelerinde SEO Çalışmasının Süresi

Haber siteleri de rekabetin yoğun olduğu, içeriklerin yoğun olarak girildiği bir sektörü ifade etmektedir. Bu nedenle bu sitelerde SEO çalışmaları kapsamlı bir şekilde yürütülmektedir. Yukarıda belirtilen kriterlere göre her ne kadar süre değişebilse de en az e-ticaret sitelerinde olduğu gibi 6 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu verdiğimiz süreler kesin olmayıp, olağandışı işlemlerde uzayabilecektir. Bu nedenle bir kıstas yapma açısından örnek verirsek bir haber sitesinin SEO işlemleri e-ticaret siteleri ile aşağı yukarı aynı olmakta, kurumsal sitelerden daha fazla olmaktadır.

Kaynakça:

  1. https://www.forbes.com/sites/joshsteimle/2015/02/07/how-long-does-seo-take-to-start-working/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir