Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

Sitenizin arama motorlarında yüksek bir sıralamaya sahip olması için, etkili analizlere ve yoğun bir çalışmaya ihtiyacınız var. Elbette, site içi SEO çalışmaları optimizasyonun ilk adımını oluşturuyor. Ancak kendi sitenizi, rakiplerinizi analiz etmeden veya öne çıkmak istediğiniz anahtar kelimelerde rekabet oranını görmeden etkili bir SEO çalışması yürütmek de mümkün değil. Bununla birlikte, organik olmayan backlink ve BlackHat SEO yöntemleri sitenizin ceza almasına ve dizinden çıkarılmasına sebep olabilir. Dolayısıyla, arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olmak için inorganik link kaynaklarına değil, etkili analiz ve ölçüm araçlarına başvurmanız gerekir.

Anahtar Kelime Analiz Araçları

SEO çalışmasının temel amacı, belli anahtar kelimelerde ön plana çıkabilmektir. Sitenizin içeriğiyle veya firmanızın hizmetleriyle alakalı anahtar kelimelerde ön plana çıkabilmek için, bu kelimeleri analiz etmeli ve anlam ilişkili kelimeler üzerine de çalışma yapmalısınız. Site içeriklerini, konsept ile ilgili kelime ve kelime gruplarını ön plana çıkaracak şekilde oluşturduğunuzda, sitenize bu kelimeler ile yapılan aramalardan trafik sağlanması daha kolay olacaktır.

 1. UberSuggestLokasyon bazlı sonuçlar gösteren UberSuggest, anahtar kelime grupları ve arama öbekleri üzerine araştırma yaparken işinize yarayacak, kullanışlı bir araç. UberSuggest ile sitenizin konseptiyle ilgili kelimeleri ve kelime gruplarını görebilirsiniz. Başka bir deyişle, üzerinde çalışma yapacağınız anahtar kelimelere karar vermek için UberSuggest’ı kullanabilirsiniz.
 2. WordTrackerWordtracker, arama terimlerinizle ilgili anahtar kelimeleri göstermekle birlikte, bu kelimelerin aranma oranlarını ve tıklama başına reklam bedellerini de listelemektedir. Kelimeleri PPC veya SEO değerlerine göre listeleyebilir, sayfada görüntülediğiniz listeleri doküman hâline getirerek cihazınıza indirebilirsiniz. WordTracker, en eski kelime analiz araçlarından biri olmakla birlikte, raporlama konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.
 3. Google AdWords Keyword ToolGoogle Keyword Tool, Adwords hesabı üzerinden ulaşılabilen, tamamen ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesinde lokal sonuçları alabilir, arama terimleriyle ilgili kelime gruplarının trendini inceleyebilirsiniz. Google Keyword Planner ile eşzamanlı olarak kullandığınızda etklili bir SEO çalışması yürütebilirsiniz.
 4. Google Search Console: Web sitenize trafik sağlayacağınız anahtar kelimeleri bu araç sayesinde ölçebilirsiniz. Ayrıca web sitenizde belirli bir zaman diliminde yapılan sorguları ayrıntılı olarak incelemenizi sağlar. Belirli zamanlarda web sitenizde tıklanma oranını ve ortalama konumu kolayca belirleyebilirsiniz. Google Search Console sizlere anahtar kelimelerinizi performans açısından test etme şansı sunar.
 5. Keywordtool.io: Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araçtır. Bir hesap oluşturmadan arama motoru ile senkronize olarak size anlık sonuçlar verir. Ayrıca aramalar için 750 üzerinde ek öneri sunar. Anahtar kelime analizi yaparken Google otomatik tamamlama desteği alabilirsiniz. Bu sayede uzun kuyruklu olan anahtar kelimeleri kolayca belirleyebilirsiniz.  Ayrıca alakalı öneriler de alabilir ve trend anahtar kelimeleri kolayca belirleyebilirsiniz. Özellikle ürün ve hizmetleri pazarlarken kullanmanız gereken anahtar kelimeleri belirleyerek özel içerikler oluşturabilirsiniz.

Link Analiz Araçları

Sitenizin sıralamasını görmeniz SEO açısından oldukça önemli. Nitekim bu sıralamalar her dakika değişiyor ve çalışmalarınızın başarılı olup olmadığını görmek için bu sıralamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Diğer yandan, SEO çalışmalarında başarılı olmak ve sıralamada yükselmek için kaliteli backlink almanız gerekiyor. Aşağıdaki link analiz araçlarını kullanarak hem sıralamanızı görebilir hem de backlink kaynaklarınızın kalitesini kontrol ederek sitenizin SEO açısından analizini yapabilirsiniz.

 1. AhrefsRusya merkezli bir SEO aracı olan Ahrefs, bu alandaki en kapsamlı araçlardan biri. Siteniz ile ilgili detaylı bir analiz sunan Ahrefs, arama motorlarındaki sıralamadan backlink kaynaklarına ve bu kaynakların kalitesine kadar birçok konuda bilgi edinmenizi sağlıyor. Ahrefs, ücretli bir araç ancak deneme sürümünü ücretsiz olarak kullanabilir ve siteniz için faydalı olacak verilere ulaşabilirsiniz.
 2. Link Diagnosis: Diğer ücretsiz SEO araçlarının aksine, Link Diagnosis veri sağlama konusunda oldukça iyi. Detaylı bir link analizi yapan Link Diagosis, MOZ Api sistemiyle çektiği bilgileri sunuyor. Periyodik olarak kullandığınızda, SEO konusunda ne kadar başarılı olduğunuuz görebilirsiniz.
 3. Open Site ExplorerBacklink analizi için bir araç arıyorsanız, Open Site Explorer tam size göre. Trafik aldığınız sayfaların domain otoritesini, kalitesini ve link verimliliğini ölçmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Open Site Explorer, aynı zamanda rakip analizi konusunda da ciddi bir veri sağlıyor.
 4. MOZ SEO: Google algoritmalarıyla çalışan Moz SEO, sitenin Google’daki yerinin görülmesini sağlar. Dünya üzerindeki spam durumunu belirleyerek, oluşturulan puanı yansıtır. Aynı şekilde, sitenin Google üzerinden ceza alıp almayacağına dair ölçüm yaparak kullanıcıya bildirim oluşturur. Sitey link çıkışı, özgünlük gibi kriterlerle inceleyerek, Google’ın sonuçlarını çok ufak bir yanılma payıyla simüle eder
 5. Majestic SEO:Hem ücretli hem de ücretsiz şekilde kullanabileceğiniz bir link analiz aracıdır. Ancak ücretsiz sürümde daha basit araştırmalarda yararlanabileceğiniz bir yapı mevcuttur. Premium özellik sayesinde çok sayıda özelliği kullanabilirsiniz. Özellikle bu serviste geriye dönük analizler de yapabilirsiniz. Sitelerin aldığı backlink sayıları, backlink dengesi gibi verileri de güncel olarak alabilirsiniz. Ayrıca geçmişteki link sayılarınızla şimdikileri karşılaştırabilir ve doğru link stratejileri belirleyebilirsiniz. Yurtdışı kaynaklı aramalar için çok etkili bir araçtır. Ayrıca SEO sıralamalarında ani çıkış yapan rakiplerinizi de detaylı olarak analiz etmenize yarayan bir araçtır.

Rakip Analiz Araçları

SEO, temelde bir rekabet işidir. Sıralamada yükselmek için, aynı arama terimlerinde sonuçlanan diğer web siteleriyle rekabet etmeniz gerekir. Rakiplerinizi analiz ederek onların önüne geçebilir ve arama terimlerindeki gücünüzü arttırabilirsiniz. Rakip analizi için ise aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

 1. SpyFuSpyFu, anahtar kelime çalışmalarıyla ilgili bilgi ve veri sağlayan bir araçtır. Rakiplerinizin hangi kelimeler ve kelime grupları üzerinde çalıştığını öğrenmek için SpyFu’yu kullanabilirsiniz. SpyFu, rakiplerinizin beslendiği backlink kaynakları hakkında da bilgi sunmaktadır.
 2. Semrush: SemRush, yalnızca rakip analizi üzerine yoğunlaşmış bir SEO aracı değil. Ancak sistemin sunduğu detaylı raporlar, rakip analizini de içeriyor. Sizinle aynı arama terimlerinde rekabet eden siteler hakkında bilgi edinmek, sitelerin domain otoritelerini ve kelimeler üzerindeki rekabet güçlerini öğrenmek için SemRush’ı kullanabilirsiniz.
 3. Alexa: En eski web analiz araçları arasında yer alır. 1996 yılından bu yana trafiklerinizi analiz etmek için kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak çok sayıda özelliği olan bir araçtır. Rakiplerinizin hem Türkiye hem de global sonuçlarını analiz etmenize yardımcı olan bir araçtır. Aldığınız verileri rekabetçi bir değere dönüştürmeniz çok kolaydır.  Sizlere ayrıca rakip sitelerin hemen çıkma oranı, günlük sayfa başı ziyaretler ve sayfada geçirilen süreleri verir. Siteye gelen arama trafiklerinin yüzdelik dilimlerini ve anahtar kelimelerden gelen ziyaretçi sayılarını da kolaylıkla görebilirsiniz.
 4. Searchmetrics: Hem SEO hem de anahtar kelime analizleri yapmanıza yardımcı olan detaylı bir analiz aracıdır. Bu araç sayesinde rakiplerinizin da SEO değerlerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde daha yüksek olduğunu yada kötü olduğunu, hangi kelime gruplarında daha çok çalışma yaptıklarını ve hangi kelimelerden daha fazla trafik aldıklarını görebilirsiniz. Aylık olarak belli bir ücret karşılığında kullanabileceğiniz etkili bir rakip analiz aracıdır.
 5. BuzzSumo: Kaliteli rakip analiz araçlarından biridir. Sosyal analiz ya da blog gönderisi için sizler etkili sonuçlar veren bir araçtır. Rekabet araştırması konusunda da çok etkili sonuçlar alabileceğiniz bir araçtır.  Rakibinizin en çok paylaşılan gönderilerini buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca bu gönderilerin hangi tarihlerde hangi sosyal medya ağında paylaşıldığını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Çok kısa bir süre içinde kilerin rakiplerinizin gönderilerine zaman ayırdığı ve rakiplerinizin en çok trafik çektikleri başlıkları inceleyebilirsiniz. Ücretsiz sürüm sizlere ilk 5 sonucu verir. Ücretli sürüm çok daha detaylıdır.

Tüm bunlarla birlikte, yukarıda bahsedilen Ahrefs ve Open Site Explorer araçları da rakip analizi yapmanızı sağlayacak veriler sunmaktadır.

Sunucu Analiz Araçları

Sayfa açılış hızı, SEO’nun en önemli unsurlarından biridir. Sayfanız ne kadar hızlı çalışır ve kullanıcının taleplerine ne kadar hızlı yanıt verirse, sitenizin SEO puanı o kadar yüksek olacaktır. Sitenizde gerekli düzenlemeleri yapmak için sayfa açılış hızını gözden geçirmeniz gerekir.

 1. Google PageSpeed: Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir araç olan PageSpeed, sayfa hızınız hakkında detaylı bir bilgi vermektedir. Ayrıca, sitenizin SEO durumunu iyileştirmek için Google Hız Güncellemesi gibi metinleri okuyabilir ve ideal değerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 2. PingdomPingdom, sayfa hızı hakkında bilgi veren başka bir araç. 14 günlük deneme süresi boyunca ücretsiz olarak kullanabilir ve sitenizin sayfa hızı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 3. GT Metrix:Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlar arasındadır. Sizlere sunucuların hakkında çok detaylı raporlar veren bir kanaldır.  2 farklı optimizasyon algoritması kullanan bir araçtır. Siteden kaynak dosya alınır. Sonrasında ise sitenizde geliştirmeniz gereken kaynak kodlar bakımından bazı bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca analiz sizlere site hızı gibi detaylar yanında rakip analizi yapma şansı da vermektedir.
 4. Load Impact:Bu  araç üzerinden analiz yaparak kaynak kodlarınız içinde yer alan performans değerlerini ayrıntılı olarak incelemenize yardımcı olur. Ayrıca siteye üye olduğunuz zaman kapsamlı testler yapmanızı sağlayan bir araçtır. Bu araç üzerinden farklı rotasyonlardan web sitenize bağlanma hızını test edebilirsiniz. Ayrıca sunucu ölçümlerinde değerlendirdikten sonra sizlere detaylı bir rapor verir. Böylece önerileri dikkate alarak detaylı bir çalışma başlatabilirsiniz.
 5. Web Page Test:Bu araç sitenizin hızını değerlendirmenizi sağlar. Ayrıca sizlere site hız araçlarında yapabildiğiniz gibi kapsamlı bir performans değerlendirmesi sunar. Sunucu seçimi, tarayıcı belirleme ve harita üzerinden sorgulama gibi ileri seviyedeki ayarlarınız için değerlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca araç üzerinde hız testinin kaç kere yapılması gerektiği ya da web sitenizin ögelerinin dışarıda olması durumu gibi farklı özelliklere yönelik ayarlar da yapmanıza izin verir.

İçerik Analiz ve Kontrol Araçları

Google başta olmak üzere, arama motorlarının temel amacı, arama terimleriyle ilgili sayfaları listelemektir. Dolayısıyla, sitenizde arama terimleriyle ilgili kaliteli ve özgün içeriklerin yer alması gerekir. Diğer yandan, sitenizde kopya içerik tespit edildiğinde, bu durum sıralamadan çıkarılmanıza sebep olabilir. İyi bir SEO çalışması yürütmek için, sitenizdeki içeriklerin özgünlüğünü kontrol etmeniz gerekir. Özgün bir biçimde kaleme alındığından emin olsanız bile, ifadelerin başka içeriklere gereğinden fazla benzemesi de sitenizin puanını düşürecektir.

 1. CopyscapeGenellikle akademisyenler tarafından kullanılan bir yazılım olan Copyscape, sitede yer alan içeriğin başka bir yerde mevcut olup olmadığını göstermektedir. Aynı şekilde, sitenizdeki içerikler başka yerlerde kullanıldıysa bunu Copyscape üzerinden tespit edebilirsiniz. Sonuç verilerini özgünlük oranıyla birlikte veren Copyscape, bu alandaki en iyi yazılım olarak kabul ediliyor.
 2. Yoast:Yoast aracı SEO alanında en çok tercih edilen içerik analiz araçlarından biridir.  Bu ara sayesinde web sitenizdeki içerikleri SEO açısından optimize edebileceğiniz bilgiler edinebilirsiniz. Sizlere sayfanızda otomatik olarak içerik analizi yapar. WordPress tabanlı web sitesini kullananlar için çok etkili bir içerik analiz eklentisi olarak listeye ekleyebilirim. Bu aracı ücretsiz ya da Premium olarak kullanabilirsiniz.  Ücretsiz olarak sunulan versiyonda sayfa içeriği, meta açıklamaları, görsel etiketleri ve daha farklı benzer parametreleri ölçebileceğiniz yapıdadır. Bu uygulama üzerinden XML site haritası oluşturabileceğinizi de ifade edelim.
 3. Dyno Mapper:Bu çok etkili bir içerik tanıtım aracıdır. Web sitenizde bulunan her detayı envantere almanızı sağlar. Üstelik bu konuda sizlere görselleştirme yapma şansı da verir.  Sizlere rakip sitelerle aranızdaki hiyerarşi, analiz ve yorumları da katmak üzere bir site haritası oluşturma şansı verir. Sitenizde çalışmayan linkleri de bu araç sayesinde görebilirsiniz. Ayrıca Google Analytics ile entegre çalışmanızı sağlar. Web sitenizde görüntüleme sayısı, hemen çıkma oranı ya da geçirilen ortalama süre gibi detayları da verir.
 4. Hubspot Website Grader: 200 yılından bu yana kullanılan ücretsiz bir içerik analiz aracıdır. Web sitenizin doğru şekilde çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. SEO dünyasındaki en etkili içerik analiz araçlarından biri olduğunu ifade edelim. Sitenizi detaylı olarak analiz ettikten sonra mobil uyum, SEO ve güvenlik gibi açılardan da detaylı rapor verir. Rapor sonrasında sizlere detaylı öneriler sunar. Buradan aldığınız öneriler sayesinde içeriklerinizi kolayca geliştirebilirsiniz.
 5. Found SEO Audit Tool: Web sitenizdeki hataları görmek istiyorsanız en doğru analiz araçlarından olacaktır. Bu aracı kullanırken URL koymanız yeterlidir. Daha sonra ise içerikle ilgili sorunların bulunduğu bir liste verir. Ayrıca bu raporda teknik sorunlar ve web sitenize geri dönen harici bağlantı kalitesini de sizlere sunar. Bu servis ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir sistemdir.

Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya bağlantıları SEO için oldukça önemli. Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan içerikler Google tarafından ciddiye alınıyor ve otoriter backlink olarak kabul ediliyor. Sitenizin sosyal medyadaki durumunu görmek ve rakiplerinizi analiz etmek için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar bulunuyor.

 1. Shared CountShared Count, sitenizin sosyal medyadaki paylaşım ve beğenilerini veri olarak sunan bir platformdur. Facebook, Twitter, Pinterest gibi platformları tarayarak, sitenizin bağlantısının bulunduğu bütün gönderileri ve bu gönderilerdeki beğeni, paylaşım oranlarını listeler. Sosyal medya stratejilerinizi belirlerken mutlaka kullanmanız gereken bir araç olduğunu söyleyebiliriz.
 2. Sprout Social:Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIN gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden performansınızı tek bir platform sayesinde görebilirsiniz. Birden fazla ağ üzerinde birden fazla sosyal medya hesabınız olması durumunda da kolayca yönetmenizi sağlar. Ayrıca performans, dinleme ve geniş bir yelpaze üzerinde analizler yapmanıza olanak tanır. Anahtar kelime bazlı analizler de yapabilirsiniz. sizlere takipçi sayısı artışı, takipçilerinizin gönderileriniz üzerinde etkileşim durumunu da görebilirsiniz. Size yaş, cinsiyet ve yer gibi detaylara göre gönderilerinizi planlama şansı verir. Haftalık ve aylık sayfa gösterimlerine de kolayca ulaşabilirsiniz. Görsel, link, video gibi içerikleri paylaşım sıklığınızı anlık olarak görebilirsiniz. Ayrıca kendi logonuzu da raporlara ekleyerek sunuma hazır hale getirmenizi sağlayan bir araçtır.
 3. Awario:İnternet üzerinden sosyal  medyadaki marka paylaşımları ve endüstri görüşmelerini izleme konusunda sizlere destek olur. Burada markaların hızlıca yanıt almak istediği sözlere yönelik öncelik vererek destek olur.  Kendi alanınızla ilgili anahtar kelime ve terimleri analiz etme işlemi sırasında sosyal imleme yapar.
 4. Sendible:İzleme, dinleme ve raporlama gibi özelliklere sahip sosyal medya yönetim araçları arasındadır. Dijital kanallar üzerinde sizlere içerik, katılım, bahsetme, izleyici profilleri gibi konularda detaylı bilgi vermektedir. Buna ek olarak markanız hakkında internet ve sosyal medyada söylenenleri görmenizi sağlar. Sunumları sürükle ve bırak mantığıyla kısaca oluşturabilirsiniz. Bu araç kullanmak istediğiniz özelliklere göre farklı paket ücretleriyle kullanımınıza açıktır.
 5.  Sensekit:Marka ve firmaların sosyal medya ya da diğer online mecralarda konuşulma durumlarını anahtar kelimeler üzerinden gerçek zamanlı olarak takip eden bir araçtır. Bu analizleri sizlere rapor eder. Türkiye merkezli olarak kurulmuş bir sosyal medya aracıdır. Sosyal medya etkileşimlerini istediğiniz etiketlerde kategorilere ayırır. Buradan yola çıkarak marka ya da rakiplerle ilgili müşteri deneyim, düşünceleri ve duygularıyla ilgili detayları tek bir platformda görme şansınız vardır. Bu araç ile sektörünüzdeki trendleri belirleyebilir, kullanıcı aktivitelerini yansıtan detaylı analizler yapabilir ve takipçilerinizle sistem üzerinden iletişim kurma şansı elde edebilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. https://www.stradiji.com/2019-un-en-iyi-ucretli-ve-ucretsiz-seo-araclari/
 2. https://www.crmmedya.com/seo-araclari/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir