seo çalışması adımları

1) Sitedeki Hataları Gidermek

İlk adım olarak sitedeki hataların giderilmesi gelmektedir. Sitede yapılan birçok işlem bulunduğundan dolayı hata yapmak kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle en başta SEO analizi yaparak bu hataları tespit edip gidermeniz gerekmektedir. Sitedeki hataları gidererek SEO açısından oldukça faydalı bir işlem yapabilirsiniz.

2) Indexleme

İndex almak kolay olsa da karmaşık bir sistemi bulunmaktadır. Sitenin nasıl index alacağını bilmeniz gerekmektedir. İndex işlemlerini pingleme sistemleri ile ücretli ve ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu işlemlerin en doğru olanı doğal olanıdır. Google’ın Webmaster Tools aracında Google gibi getir özelliğini kullanarak indexleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer içerik girişini düzenli bir şekilde yapıyorsanız, haftada bir bu şekilde getir özelliğini kullanarak indexleme sağlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde içerik girdiğinizde siteniz düzenli olarak index alacaktır.

3) Robots.txt

Sitenizin doğru bir şekilde taranması için robots.txt dosyasının yüklenmiş olması gerekmektedir. Bu dosya sayesinde arama motorlarının botlarına hangi sayfalarda indexleme gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini anlatabilirsiniz. Sitenizin bu dosyaya sahip olup olmadığını siteadi.com/robots.txt yazarak bilgi alabilir, öğrenebilirsiniz.

4) Domain ve Domain Yaşı

En önemli unsurların başında domain gelmektedir. Kelime bazlı bir SEO çalışması yürütecekseniz, domain daha da önemli olmaktadır. Domaininiz anahtar kelimenizi içeriyorsa büyük avantajlar sağlarsınız. Domain uzantı tercihinde .com uzantıları tercih etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Domain yaşı ise ne kadar fazla ise SEO açısından o kadar olumlu özellikler barındıracaktır. SEO çalışması yapılacak site en az 6 ay önce kurulmuş olması gerekmektedir. Yeni aktif edilmiş bir web sitesine SEO çalışması yapmak, spam riskini arttıracaktır.

5) Site Haritası

Site haritası, sitenizdeki son değişiklikleri arama motorlarının görmesini kolaylaştırmaktadır. Site haritaları kendini güncelleyecek bir şekilde otomatik olarak ayarlanmalıdır. Eğer otomatik olarak güncellenmiyorsa tek tek kendiniz güncellemek zorunda kalacaksınız. Her kategori için farklı site haritaları oluşturmanız, bu noktada faydalı olacaktır.

6) Canonical URL

Aynı içerik farklı sayfalarda yer alırsa bu kopya içerik olarak algılanacaktır. Bu nedenle kopya içerik durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir durum varsa canonical URL etiketini kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

7) Kırık Link Bağlantıları

Bağlantılarınızı sürekli olarak kontrol etmek zorundasınız. Eğer bunlar arasında boş bir link, yani kırık link varsa bunları yok etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde SEO adımlarında ilerleme kaydedebilirsiniz.

8) Mobil Tema

Mobil telefon kullanımı artış göstermiştir. Bu nedenle Google, kullanıcı deneyimini arttırmak için mobil temalara daha fazla önem göstermeye başlamıştır. Siz de sitenize bir mobil tema uygulayarak kullanıcı deneyimini arttırabilir, bu bakımdan Google dostu olabilirsiniz. Bu şekilde SEO çalışmalarına önemli bir katkıda bulunabilirsiniz.

9) Sayfa Hızı

Sayfa hızı, SEO çalışmalarını etkileyen bir unsur olarak yerini almaktadır. Bununla birlikte yakın zamanda daha da etkileyen bir unsur olarak yerini alacaktır. Eğer siteniz geç açılıyorsa, bu SEO açısından olumsuz bir durumdur. Çünkü bu haliyle botlar sitenize daha az ziyaret gerçekleştirecektir. Arama motorlarının her bir site için belirlemiş olduğu bir süre vardır. Eğer bu süre verimli bir şekilde kullanılamazsa, tarama işlemi de verimsiz olarak gerçekleşecektir.

10) H Etiketleri

SEO açısından en büyük etkenlerden birisi olmaktadır. H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklinde sıralanarak devam etmektedir. Bu etiketler içeriklerde mutlaka kesin olarak kullanılması gerekmektedir. Bunun SEO açısından önemi büyüktür. Ana başlık her zaman H1 etiketi ile diğer başlıklar ise diğer etiketler ile atılmalıdır.

11) Başlık (Title)

Başlıklar, sitenize ziyaretçi çekmenin en önemli unsurunu oluşturmaktadır. Başlıklarda aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere yer vermeniz gerekmektedir. Kelime bazlı SEO çalışmalarını etkileyen en önemli unsurdur. Arama motorlarından çok sayıda ziyaretçi çekmek istiyorsanız doğru bir başlık yapısı kullanmanız gerekmektedir. Kısa, sade, açıklayıcı bir başlık yapısını hem arama motorları hem de kullanıcılar sevmektedir. Maksimum 50 – 60 karakterden oluşmalıdır. Bundan daha fazla olan karakterdeki başlıkların fazla kısmı arama sonuçlarında gösterilmeyecektir.

12) Açıklama (Description)

Bir diğer en büyük etkenlerden birisidir. Maksimum 140 – 160 karakter aralığında olması gerekmektedir. Bu, içeriğinizi anlatan kısa bir yazı olmak zorundadır. Burada da anahtar kelimelerin geçmesi önerilmektedir. Ancak cümle akışını bozmayacak şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

13) İçerik

Belki de en önemli SEO unsurlarından birisidir. İçerik ne çok kısa, ne de çok uzun olmalıdır. Aynı zamanda bilgi verici olmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kısa içerikler arama motorları tarafından sevilmezken, uzun içerikler de kullanıcılar tarafından sevilmemektedir. Bu nedenle içeriğiniz en az 300 kelimeden oluşmalıdır. Önemli yerleri bold, italik, altı çizili olarak vurgulayabilir, daha önemli olduğunu hem arama motorlarına hem de kullanıcılara anlatabilirsiniz. Okunması kolay olan içerikler üretmeyi tercih etmelisiniz.

14) Anahtar Kelime Yoğunluğu

SEO adımlarından bir diğeri anahtar kelime yoğunluğudur. Ana anahtar kelimeleri belirlemeniz ve belli oranlarda içeriklerinizde bunu kullanmanız gerekmektedir. Anahtar kelime yoğunluğu toplam kelime sayısının %2 – %3’ünü geçmemelidir.

15) Sosyal Medya

İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşmak, özellikle site dışı SEO işlemlerinin vazgeçilmezi olmaktadır. Sosyal medyada da aktif olarak sitenize ziyaretçi çekebilir, SEO açısından faydalı işlemler yapabilirsiniz. Bu nedenle sosyal medyada aktif olmanız, burada da paylaşımlar yapmanız, içeriklerinizi burada paylaşmanız önerilmektedir.

Kaynakça:

  1. https://support.google.com/webmasters/answer/40349?hl=tr
  2. https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir