seo çalışması

SEO çalışması; web sitenizin içinde ve dışında arama motorlarının kurallarına uygun yapılan tüm müdahalelerdir. Arama motorlarında web sayfalarınızın ön plana çıkabilmesi için bazı kurallara uygun olarak çalışmalarınızı yürütmelisiniz. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmaları, arama motoru sonuç sayfalarında daha ön plana çıkmanıza yardımcı olmaktadır. Yani Google gibi arama motorlarında daha görünür olabilmek için bu çalışmaları yürütmelisiniz. 

SEO çalışmaları bir SEO danışmanı ya da uzmanı tarafından yürütülmelidir. Çünkü firmalar bu çalışmalar konusunda yeterli desteği almazlarsa yaptıkları tüm yatırımlar boşa gider. İnternet üzerinden ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak için arama motorları üzerinden ücretsiz trafik çekmeniz gerekir. Organik trafik çekmek için de SEO çalışmalarınızda profesyonel bir yardım almanız gerekir.  İşte sizlere SEO çalışması neden gereklidir açıklayalım;

SEO Çalışması Neden Gereklidir?

SEO çalışmaları özellikle işletmeler için büyük öneme sahip çalışmalardır. Ülkemizde birçok orta, küçük ya da büyük ölçekli firma bu çalışmalara katılmaktadır.  SEO çalışmaları size ne kazandırır hemen bahsedelim;

  • Karlılık: SEO çalışmaları ürün ve hizmetlerinizi internet ortamından daha kolay pazarlamanızı sağlayacaktır. Böylece elde ettiğiniz satış rakamlarını arttırarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz. SEO çalışmalarını etkili yürüten işletmeler yüksek kar oranlarına ulaşmaktadır.
  • Uygun Maliyetli Reklam: İşletmeler için reklam ve tanıtım çalışmaları çok önemlidir. Firmaların daha fazla kişiye ulaşabilmeleri adına reklam ve tanıtım çalışmalarını etkili şekilde yürütmeleri gerekir. Dijital alanda yapılan SEO’ya dayalı reklamlar uygun maliyetlere firmanızı etkili şekilde hedef kitlenize tanıtmanıza yardımcı olur.
  • Ücretsiz Organik Trafik: SEO çalışmalar arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılır. Bu çalışmaların da asıl amacı web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmektir. Web siteniz arama motorlarında ne kadar ön sıralarda olursa o kadar fazla ücretsiz trafik çekebilirsiniz. Web sitenize çekeceğiniz trafik arama motorlarından gelirse doğal ve ücretsiz olarak kabul edilir.
  • Ölçülebilir Çalışmalar: SEO çalışmalarının en güzel yanlarından biri yaptığınız yatırımın sonuçlarını net olarak görebilmenizdir. SEO uzmanınız sunduğunuz bütçeyle gerçekleştirdiği çalışmaları detaylı şekilde analiz eder. Elde ettiği analiz sonuçlarını size anlaşılır bir şekilde sunar. Böylece yatırımlarınız boşa gitmemiş olur.
  • Hızlı Sonuç:  Özellikle firmaların bölgesel olarak yürüttükleri SEO çalışmaları kısa süre içinde sonuç veren yapıya sahiptir. Sizler de çalışmalarınızdan kısa süre içinde dönüşler alabilirsiniz. Bölgesel arama sonuçlarında kısa süre içinde istediğiniz yerlere gelebilme şansınız vardır. SEO çalışmanız için bir uzmana danışın ve geldiğiniz yerleri kısa süre içinde görün.
  • Kurumsal Yapı: SEO çalışmaları firmalara kurumsal olma yönünde büyük bir avantaj sağlar. Çünkü kullanıcılar arama motorlarında ön sıralarda olan firmaların rakiplerine göre daha önde olduklarını düşünürler. Durum böyle olunca da sizleri arama motorlarında ön sıralara çıkaracak SEO müdahaleleri yapmanız kurumsal yapınızı kanıtlamanızı sağlayacaktır.

SEO Çalışması Adımları

SEO çalışması adımları sizler için aşağıda nitelikli şekilde açıklanmıştır. Bu çalışma adımlar bir SEO projesinde sizlere sunulacak hizmetin niteliğini ortaya koymaktadır. İşte bu adımlar;

Ön Hazırlık

Bir SEO çalışmasından önce gerekli ön hazırlık çalışmaları yapılır. Öncelikle web sitenizin analiziyle işe başlanır. Sonrasında daha önce yaptığınız çalışmalar değerlendirilir. Ardından sektörünüz ve rakipleriniz ele alınır. Tüm bu analizler sonrasında hedefleriniz dinlenir. Hedefleriniz dinlendikten sonra amacınıza ulaşmanızı sağlayacak bir SEO planı oluşturulur.

SEO planı oluştururken sizler için bir proje süresi belirlenir. Proje süresiyle birlikte sizlere bütçe danışmanlığı da yapılır. Sonrasında web sitenizdeki tüm sorunlar tek tek ele alınarak gerekli müdahaleler yapılır.

Teknik Alt Yapı Hazırlığı

Web sitenizde bir SEO çalışması yürütülecekse teknik olarak alt yapı çalışmaları yapılmalıdır. Öncelikle web sitenizde yer alan tüm hatalar belirlenir. Hatalar belirlendikten sonra  gerekli düzenlemeler yapılır. Web sitenizin tasarımı mobil uyumlu, SEO kurallarına uygun ve müşteri odaklı düzenlenir. Ardından backlinkleriniz kontrol edilir ve site içi bağlantılarınız incelenir.

Teknik alt yapı hazırlığı aşamasında web sitenizin Google tarafından verilmiş bir cezası varsa bu cezadan kurtulacak çalışmalar yapılır. Çünkü ceza almış bir web sitesine yaptığınız yatırım istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Kısacası web siteniz teknik alt yapı bakımından arama motorları kurallarına uygun hale getirilir.

Site İçi Çalışmalar

Site için çalışmalarda dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. İşte web sitenizin içinde yapılacak site içi çalışmalar;

Domain: Web sitenizin domaini önemlidir. SEO kurallarına uygun, sektörünüzle ilgili, dikkat çekici bir domain oluşturmanız sağlanır. Ayrıca bu domaine uygun bir SSL sertifikası alınarak web sitenizin güvenli bir yer olması sağlanır. Domaininizin yaşı da arama motorları için önemlidir. Sitenizin içinde yapılacak çalışmalarda domain yaşınız da dikkate alınır. Yeni domainlere yapacağınız çalışmalar daha zorlu geçecektir.

Site Haritası: Web sitenizde yer alan site haritası arama motoru botlarını yönlendirir. Bu sayede arama motoru botları web sitenizin yapısını anlayabilir. SEO uzmanınız çalışmaları sırasında site haritanızı oluşturur. Site haritası oluşturmanın yanında haritanızı sürekli olarak güncel tutar. Böylece arama motoru sonuç sayfalarında daha kolay yükselebilirsiniz.

Hosting: Hosting web sitelerinin erişime açık olmasını sağlayan sunucu destekleridir. Web sitenizin ulaşılabilir olması için kaliteli bir hosting firması tercih etmelisiniz. Web sitenizin yapısına ve gelişimine uygun şekilde uygun hosting paketine geçmeniz sağlanır. Ben Türkiye çıkışlı firmaları önermekteyim. Çünkü sonrasında sorunlar yaşayabilirsiniz.

URL: Web sitenizde yer alan URL yapıları kullanıcılara hitap etmelidir. Kullanıcılar web sitenizde bir sayfaya giriş yapacaksa öncelikle URL yapısını dikkate alırlar. URL içinde anahtar kelimeler geçmelidir ve olabildiğince kısa bir URL belirlenmelidir. Arama motoru botları da URL isminizi dikkate almaktadır. URL’niz SEO’ya uygun olarak düzenlenir.

Site İçi Linkleme: Web sitenizde yer alan tüm sayfalar arasında bağlantı kurulur. Yapılan site içi linklemeler sayesinde ziyaretçiler ilgili yazılarınızı görürler ve web sitenizde daha fazla vakit geçirirler. Bu uygulama Vikipedia’da net olarak görülebilir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi: 201 Google algoritma değişikliği sonrasında mobil uyum önemli bir sıralama kriteri halini aldı. Bu yüzden web sitenize mobil uyumlu tema uygulanır. Sonrasında mobil kullanıcı deneyimini arttıracak çalışmalar yapılır. Böylece rakiplerinizin önüne kolayca geçebilirsiniz.

Sayfa Hızı: Sayfanızın hızı da önemli bir sıralama kriteridir. Bu yüzden web sayfanızda yer alan hız durumu analiz edilir. Sayfa hızı optimizasyonu yapılarak sayfanızı yavaşlatan ögelerden kurtulmanız sağlanır. Gerekirse sayfalarınızdaki multimedya ögeleri optimize edilir.

 Kullanıcı Dostu Tasarım: Web sitenize özel kodlamalar yapılır. Tasarım kullanıcıların pratik şekilde vakit geçirmesine izin vermelidir. Web sitenizdeki özel alanlar CSS olarak kodlanır ve SEO dostu bir tasarımla birlikte kullanıcı odaklı bir web sitesi ortaya çıkarılır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu: Web siteniz üzerinden yarışa gireceğiniz anahtar kelimeler çeşitli araçlarla saptanır. Sonrasında anahtar kelimelere içeriklerinizde yer verilir. Anahtar kelime yoğunluğu tecrübeye göre değişse de ben her 100-150 kelimede bir defa geçmesi taraftarıyım. İçeriğinizin yapısına uygun şekilde anahtar kelime yoğunluğu ayarlanır.

Görsel Optimizasyon: Web sitenizde yer alan görseller telifi olmayan kanallardan bulunur. Tüm görsellerin çözünürlüğü yüksek kalitededir. Görsellerin optimizasyonu sırasında site hızını yavaşlatan görseller sıkıştırılır. Ayrıca web sitenizin görsel arama sonuçlarında da çıkabilmesi adına açıklama ve alt etiket girilir. Bu etiketlerde anahtar kelime odaklı çalışılmalıdır.

 İndexleme: Web sitenizin index alması arama motorlarının hafızasına girmesi demektir. İndex alabilmeniz için çeşitli yollardan arama motoru botlarını web sitenize çağırmalısınız. Ben index alırken doğal yolları kullanmanızı tavsiye ediyorum.  Böylece Google arama sonuçlarına kalıcı olarak girebilirsiniz. Zaten doğru etiketlemeleri yaparak index sorununu çözebilirsiniz.

Başlık ve Açıklama: Web sitenizin başlığı hem arama motoru botları hem de kullanıcılar için bilgi vericidir. İçeriğinizi özetleyen, anahtar kelimelerinizi yansıtan 60 karakter kadar bir başlık koyulur. Ayrıca ortalama 150 karakterden meydana gelen bir açıklama yazılır. Böylece açıklamayla ve başlıkla web sayfanız hakkında bilgi verebilirsiniz.

 İçerik: Web sitenizde bulunan içeriklerin tamamı kontrol edilir. Kopya olanlar temizlenir. Sonrasında mevcut içerikleriniz geliştirilmeye hazır hale getirilir. Geliştirilen içeriklerinizle birlikte yeni oluşturulan içerikler de kaliteli ve SEO uyumlu şekilde oluşturulur. Doğru anahtar kelime kullanımıyla hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru botları hedeflenir.

 Kullanıcı Deneyimini Arttırma:  Web sitenizde kullanıcı deneyimine önem verirseniz arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Yapacağınız tüm SEO çalışması kullanıcı deneyimini arttırmak üzere kurudur. Kullanıcılara kaliteli, hızlı, doyurucu içerikler sahip bir web sitesi verirseniz bu çalışmalarınız size üst sayfalarda sıralama olarak geri döner.

Site Dışı Çalışmalar

Site dışı SEO çalışmaları, web sitenizin dışında gerçekleştireceğiniz tüm çalışmalar olarak karşımıza çıkar. Web sitenizin dışında yapacağınız SEO çalışmaları arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacak referanslar edinmenize yardımcı olacaktır. İşte site dışı yapabileceğiniz çalışmalar;

Baclink Çalışması: Bu çalışmalarla web sitenize başka sitelerden bağlantı alabilirsiniz. Başka sitelerden bağlantı almak için tanıtım yazılarından reklam kampanyalarına kadar geniş bir tabanda tercih edebileceğiniz seçenek vardır. Tüm backlinklerin ortak noktası kaliteli ve iyi yerlerde olan web sitelerinin size referans olmasını sağlamaktır. Google tarafından cezalandırılmış ya da kötü imaja sahip sitelerden alacağınız linkler size fayda yerine zarar verecektir. Bu işlemi ücretsiz backlink çalışmalarıyla yapabilirsiniz.

İmage Link: Görseller üzerinde yapılan bir backlink çalışmasıdır. Eklenen görsellerde title sayesinde hedef anahtar kelimelerinizi geçirerek sıralamanızı arttırmayı hedefleyen çalışmalardır. Ülkemizde gereken önemin verilmediğini düşünüyorum. Banner link olarak da bilinen bu çalışmalarla güçlü bir SEO adımı atmış olursunuz.

Sosyal Medya:  Sosyal medya hesapları kullanarak SEO çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz. Sosyal medya ve SEO çok iyi bir ikilidir. Sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız paylaşımlarda link kullanarak doğal yoldan trafik çekebilirsiniz. Sosyal medyada aktif olarak kullanıcıların çerezleri üzerinden çok daha fazla kişiye erişim sağlayabilirsiniz.

Text Link Çalışması: Web sitenizden çıkardığınız linkler olarak tanımlayabiliriz. Sizler de yaptığınız çalışmalar sırasında web sitenizden belli linkler çıkartırsınız. Bu linkler web sitenizin arama motoru sonuçlarında ön plana çıkmasını sağlar. Çünkü başka kaliteli web sitelerine link verdiğinizi gören arama motoru botları sizleri değerli bir web sitesi olarak görür. Bu yüzden de daha ön plana çıkabilirsiniz. Web sitenizden çıkan link sayısının fazla olmaması gerekir. Aşırı derecede link çıkışı sizleri bir link çöplüğü olarak göstererek sıralamada geri düşmenize yol açabilir.

Alınması Gereken Önlemler 

Web siteniz için yaptığınız site içi ve site dışı SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylara dikkat etmediğinizde çalışmalarınız boşa gidebilir. Bu yüzden alınması gereken önlemleri en başta alın. Sonrasında yaptığınız yatırımların kötüye gitmesi sizi de olumsuz etkileyecektir. İşte SEO çalışması sırasında alınması gereken önlemler;

Sunucu ve Domain Bilgileri: Web sitelerinin sunucu ve domain bilgileri kesinlikle site sahibinde olmalıdır. Bu bilgiler başkasında olduğunda yaptığınız çalışmaları olumsuz etkileyecek adımlar atılabilir. Ayrıca bir işlem yapmanız gerektiğinde yetkili siz olmazsanız işiniz zorlaşır.

Site Yedekleme: İnternet dünyasında her an her şey olabilir. Web sitenizde bir sorun çıkabilir, web siteniz saldırıya uğrayabilir ya da çeşitli sebeplerden kapanabilir. Bu durumda ise web sitenizin yedeği olursa çok şanslısınız demektir. Çünkü yedeği olan web siteleri kullanıcıların daha rahat hareket etmesini sağlar. Yedeğiniz varsa yeni bir domaine geçtiğinizde hemen sitenizi kopyalayabilir ve büyük bir emeği boşa harcamamış olursunuz.

Backlink Kontrolü: Backlink almak çok faydalı bir SEO çalışmasıdır. Ancak size referans olan web sitelerinin durumu sizi de olumsuz etkiler. Link aldığınız bir site Google tarafından ceza aldığı anda sizler de bu durumdan olumsuz etkilenebilirsiniz. Bu yüzden backlink aldığınız yerlerin sürekli kontrolünü yapmalısınız. Bir yer backlink çöplüğüne döndüğü anda ya da sizi olumsuz etkileyecek bir detay ortaya çıktığı anda hemen gerekli müdahaleleri yaparak web sitenizi kurtarmalısınız. 

Siteye Erişim Kontrolü: Web siteniz için SEO çalışmaları yapıyorsanız sürekli tetikte olmalısınız. Ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı her an duruma müdahale etmeye hazır bulunmak gerekir. Bu yüzden web sitenize erişimi ara sıra kontrol edin. Erişime açık olmayan bir web siteniz varsa arama motorları sonuçları üzerinden ziyaretçiler sitenize gelemez. Sayfalarınız görüntülenmezse bu sizi olumsuz etkiler. Web sitenizdeki teknik hataları düzenli ölçerek gerekli yerlerde müdahalede bulunabilirsiniz.

Son Söz

SEO çalışması; web sitenizin içinde ve dışında yapılan tüm müdahalelerdir. Bu çalışmaların temel amacı sizleri arama motorlarında üst sıralara çıkarmaktır. Bu yüzden web sitenizde sürekli aktif olmalısınız. 

Arama motorlarının kurallarına uygun hareket ederseniz her zaman rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Sizlere SEO çalışmasının neden gerekli olduğunu yukarda anlattık. Bununla birlikte web sitenizde yapılacak site içi ve site dışı SEO çalışmalarından bahsettik.

SEO çalışmaları sırasında dikkat etmeniz gereken etmenleri de anlattık. Son bir deyişle SEO çalışmaları web dünyasında varlık göstermeniz için titizlikle ve bir uzman yardımıyla yürütmeniz gereken adımlardır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir