SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmak amacıyla iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınızın arama sonuçlarında daha iyi görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar.

SEO nasıl çalışır? 

Google ve Bing gibi arama motorları, webdeki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine koymak için botları kullanır. Ardından, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında sıralı sayfaların görünmesi gerektiğini belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyalini dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder.

Arama sıralama faktörleri, kullanıcı deneyiminin bazı yönleri için vekil olarak kabul edilebilir. Periyodik SEO Faktörleri Tablonuz, faktörleri altı ana kategoriye ayırır ve her biri SEO için genel önemine göre ağırlık verir. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonunun temel faktörleridir ve taranabilirlik ve mobil uyumluluk, önemli site mimarisi faktörleridir.

Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

SEO pazarlama için neden önemlidir?

SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar her yıl trilyonlarca arama yapar ve genellikle ticari amaçla ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulurlar. Arama genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Arama sonuçlarında rakiplerinize göre daha fazla görünürlük ve daha yüksek sıralama, kâr hanenizde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, arama sonuçları, kullanıcılara daha doğrudan yanıtlar ve kullanıcıları diğer web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek olan bilgiler sağlamak için son birkaç yılda gelişmektedir.

Ayrıca, arama sonuçlarındaki zengin sonuçlar ve Bilgi Panelleri gibi özelliklerin görünürlüğü artırabileceğini ve kullanıcılara doğrudan sonuçlarda şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini unutmayın.

Google’ın dünyadaki arama motoru trafiğinin çoğundan sorumlu olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, bir sektörden diğerine değişebilir, ancak Google, işletmenizin veya web sitenizin görünmek isteyeceği arama sonuçlarında baskın oyuncu olma olasılığı yüksektir, ancak bu kılavuzda ana hatları verilen en iyi uygulamalar sitenizi ve diğer arama motorlarında da sıralanacak içeriği konumlandırmanıza yardımcı olacaktır..

Peki Google, insanların aradıklarına karşılık olarak hangi sayfaların döneceğini nasıl belirler? Tüm bu değerli trafiği sitenize nasıl çekersiniz?

Google’ın algoritması son derece karmaşık, ancak yüksek kalite düzeyinde:

Google, arama yapanın sorgusuyla alakalı yüksek kaliteli, alakalı bilgiler içeren sayfaları aramaktadır.

Google’ın algoritması, web sitenizin içeriğini “tarayarak” (veya okuyarak) ve bu içeriğin, içerdiği anahtar kelimelere ve diğer faktörlere (“sıralama sinyalleri” olarak bilinir) dayanarak, arayanın aradığı şeyle alakalı olup olmadığını değerlendirerek (algoritmik olarak) alaka düzeyini belirler. .

Google, “kaliteyi” çeşitli yollarla belirler, ancak bir sitenin bağlantı profili – bir sayfaya ve bir bütün olarak siteye bağlantı veren diğer web sitelerinin sayısı ve kalitesi – en önemlileri arasındadır.

Ek sıralama sinyalleri, bir sitenin nerede sıralanacağını belirlemek için Google’ın algoritması tarafından giderek daha fazla değerlendirilmektedir, örneğin:

İnsanlar bir siteyle nasıl etkileşim kuruyor (İhtiyaç duydukları bilgileri bulup sitede mi kalıyorlar yoksa arama sayfasına geri dönüp başka bir bağlantıya mı tıklıyorlar? Yoksa arama sonuçlarındaki listenizi tamamen yok sayıyorlar mı ve asla tıklama?)

Bir sitenin yükleme hızı ve “mobil uyumluluk”

Bir sitenin ne kadar benzersiz içeriğe sahip olduğu (“zayıf” veya yinelenen, düşük değerli içeriğe kıyasla)

Google’ın algoritmasının aramalara yanıt olarak dikkate aldığı yüzlerce sıralama faktörü vardır ve Google, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için sürecini sürekli olarak günceller ve iyileştirir.

Arama motoru optimizasyonu, web sayfalarını ve içeriklerini web sitenizle alakalı terimleri arayan kullanıcılar tarafından kolayca keşfedilebilecek şekilde optimize etme sürecidir. SEO terimi, web sayfalarının sitenizi bulması, taraması ve dizine eklemesi için “tarayıcılar” olarak bilinen arama motoru dizinleme yazılımı için daha kolay hale getirme sürecini de açıklar.

SEO kavramı nispeten basit olsa da, SEO’ya yeni katılanların çoğunun hala aşağıdaki gibi özellikler hakkında soruları var:

Sitenizi veya şirketinizin sitesini arama motorları için nasıl “optimize edersiniz”?

SEO’ya ne kadar zaman harcayacağınızı nasıl biliyorsunuz?

“İyi” SEO tavsiyesini “kötü” veya zararlı SEO tavsiyesinden nasıl ayırt edebilirsiniz?

Belki de arama motoru optimizasyonunun en önemli yönü, işletmeniz için daha alakalı trafik, potansiyel müşteri ve satış elde etmeye yardımcı olmak için SEO’dan nasıl yararlanabileceğinizdir.

İnsanlar doğrudan işinizle ilgili her türlü şeyi arıyorlar. Bunun ötesinde, potansiyel müşterileriniz de işinizle yalnızca gevşek bir şekilde ilgili olan her türlü şeyi arıyor. Bunlar, bu insanlarla bağlantı kurmak ve sorularını yanıtlamak, sorunlarını çözmek ve onlar için güvenilir bir kaynak haline gelmek için daha fazla fırsatı temsil eder.

Widget’larınızı, bir sorunla ilgili yardım almak için Google’a başvurduğunuz son dört seferin her birinde harika bilgiler sunan güvenilir bir kaynaktan mı yoksa daha önce hiç duymadığınız birinden mi alma olasılığınız daha yüksek?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir