SEO fiyatları,  serbest piyasa koşullarında değişkenlik göstermesinin yanında, çoğu kişi veya kurum bir SEO ajansından hizmet alıp, deneyimli ve tecrübesi olan kişiler sayesinde yapılan yatırımın geri dönüşünüzü optimize etmeyi planlamaktadır.

Günümüzde dijital pazarlama çalışmalarının birçok sektöre yön verdiğini göz önünde tutacak olursak, işletmelerin ve projelerin büyümesi için böyle bir arayışa gitmelerini daha iyi anlayabiliriz. Ancak, arama motoru optimizasyonu ( SEO ) çalışmalarında birlikte çalışılacak kurum ve kişilerle ilgili doğru bir karar almak çalışma yapmak kadar önemlidir. Daha doğru karar vermeniz için SEO fiyatlarının belirlenme kriterleri nelerdir, SEO fiyatlandırma modelleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

SEO Fiyatlandırma Modelleri

Ulusal ya da yerel çapta hizmet veren SEO ajanslarının hizmet fiyatlarını incelediğiniz zaman bir çoğunda görebileceğiniz SEO fiyatlandırma modelleri :

 • Aylık SEO Fiyatları

Çoğu SEO ajansı aylık hizmet bedeli baz alınarak hazırlanmış yıllık ve aylık hizmet paketleri ile hizmet vermektedir. Firma olarak hazırladığımız basit ve anlaşılır seo paketleri ile ihtiyacınız olan çalışmaları önceden planlıyor ve hizmet sürecinde aciliyet planına göre uyguluyoruz.

SEO çalışmalarında performansı ve başarıyı üst seviyede tutmak için genellikle SEO hizmetlerinde sunduğumuz hizmetlerin üstünde çalışmalar yapıyoruz ve bunları size aylık olarak raporluyoruz. Birçok SEO ajansı, hizmet paketlerini belirlerken belirli sayıda makale ve backlink garantisi vermektedir. Tabiri caizse “anahtar teslim” paketler genellikle belirlenen hizmetin dışına çıkmayan çalışmalarla faaliyet gösteren ajanslar tarafından kullanılmaktadır. Ve genellikle bu paketlerin karşılığındaki hizmeti bir alt taşeron şirket tarafından sağlandığını fark edebilirsiniz.

Özellikle hizmet paketlerini incelerken, web sitenize aylık belirli bir sayıda backlink sayısı belirtmiş ajanslara dikkat etmeniz gerekiyor, backlinklerin kalitesi ve alaka düzeyi miktardan çok daha önemli olduğu için belirli sayıda backlink veren ajanslardan hizmet alırken kalite ve alaka düzeyini araştırmayı unutmayın.

 • Saatlik SEO Fiyatları

Saatlik SEO hizmeti fiyatları genellikle 60-150 TL arasında yer almaktadır. Göz önünde bulundurmanız gereken nokta işletmenizin bir kaç saatlik hizmet ile arama motorlarında üstün bir performans göstermeyeceğidir. Örnek vermek gerekirse, web siteniz üzerinden aylık 2,000 TL gibi bir ciro yapıyorsanız, 5-6 saatlik bir çalışmanın sonunda bu ciro 5 haneli rakamlara ulaşmasını beklememelisiniz.

Saatlik hizmetleri, tamamlanmamış optimizasyon çalışmalarını ilerletmek ya da destek için kullanabilirsiniz. Memnun kalmadığınız bir ajanstan sonra hem sonuçları ölçmek hem de eksik yapılan çalışmaları tamamlamak için saatlik arama motoru optimizasyon hizmeti alabilirsiniz.

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

seo fiyatları'nı belirleyen kriterler

seo fiyatları’nı belirleyen Kriterler

SEO fiyatlarını, hesaplamak için hesaplama araçları ya da basit mantıkla saya başı ücretlendirme gibi metotlar kullanılmaktadır. Ne yazık ki, bu sorunun kolay ve herkes için geçerli bir cevabı yoktur.

Bu sorunun kısa cevabı aylık 300 TL’ten 30,000 TL ye kadar değiştiğidir. Uluslararası hizmet veren ajanslardan fiyat teklifi isteyecek olursanız binlerce dolar talep edileceği gibi “bilgisayarla arası iyi” komşunun oğlu da sizden 400 TL isteyebilir. Yüksek bütçeli tekliflerin değmeyeceğini söylemiyoruz ancak ne aldığınıza dikkat etmeniz gerekir.

İşletmeniz veya projeniz için SEO hizmeti almaya karar verdiyseniz, maliyetleri belirleyen dinamikleri incelemenizde fayda var:

Yazılım altyapısı: Web sitenizin yazılım altyapısı SEO fiyatları‘nı belirleyen temel kriterlerden biridir. SEO ve mobil uyumlu olmayan web sitelerinde performansı yükseltmek için öncelikle yapılması gereken mevcut altyapının optimize edilmesi olacaktır. Bu çalışmalardan sonra meta ve resim açıklamalarına, tasarım değişikliğine elverişli web sitesi yazılımlarında maliyet daha düşük olacaktır.

Mevcut performans: Yeni kurulmuş ve sektörde pazar payına sahip olmayan bir şirket ve projeniz varsa daha fazla ödeme yapmanız ve daha fazla beklemeniz gerekebilir.

SEO hizmeti sunan ajansın uzmanlık seviyesi: Uzmanlık denildiği zaman genellikle aklınıza daha fazla maliyet gelir ancak arama motoru optimizasyonu çalışmalarında bu durum her zaman böyle değildir. Ucuz etin yahnisi yavan olur atasözünün özetlediği gibi düşük fiyattan aldığınız hizmetlerden yüksek performans beklemek zaman ve para kaybına yol açacaktır.

Hedefleriniz: Çalışma yapılacak arama motorları ve aylık hedeflediğiniz trafik SEO maliyetini belirleyen diğer bir önemli kriterdir. Organik trafiğin %95’inin Google üzerinden oluştuğunu göz önünde tutacak olursak diğer arama motorları için optimizasyon yapmak verimli olmayabilir. Ancak kullanıcı davranışlarının analiz edilip diğer arama motorları için de çalışma yapılıp yapılmamasına karar verilmelidir.

Rekabet Oranı: Arama motoru optimizasyon çalışmalarında rekabet oranı potansiyel rakiplerinizin mevcut performansı ve hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile belirlenmektedir. Rekabetin yüksek olduğu sektörlerde içerik oluşturmak ve link yapısını güçlendirmek için harcanan zaman daha fazla olacağı için maliyet de artacaktır. SEO araçları ile rekabet oranlarını inceleyebilirsiniz. Ubersugget kullanışlı bir ön yüzüyle anahtar kelimelerinizdeki rekabet oranını ve tıklama başı maliyetleri sunuyor.

Zaman: Optimizasyon çalışmalarında başarılı sonuçlar elde etmek her ne kadar harcanan zamana bağlı olsa da, sayfaların indexlenmesi ve kullanıcıların sizi fark etmesi için zaman gerekir. Kısıtlı zaman diliminde yapılan çalışmalarda daha fazla trafik elde etmek ve bilinirliği artırmak için ekstra maliyetler oluşacaktır.

Hedef Kitle ve Demografi: Ulusal çapta veya uluslararası bir SEO çalışması mı yürütmek istiyorsunuz, yoksa daha sınırlı bir coğrafi bölgede faaliyet gösteren bir yerel işletme misiniz ? Hedef kitle ve demografi oluşturulacak içeriklerin miktarını ve dillerini belirlediği için maliyetler farklı olacaktır

SEO Fiyatları Nasıl Analiz Edilir?

Genel olarak SEO çalışmalarında yaptığınız ödeme kadar başarı elde edersiniz. Ancak, çalışacağınız firma ya da kişileri seçmeden önce dikkat etmeniz gereken bir şey daha vardır:

 • Kanıtlanmış sonuçlara bakın: Referans çalışmaları inceleyin ve çalışmalar hakkında süreç, maliyet ve stratejilerle ilgili detaylar isteyin.
 • Geçmiş müşterileri dinleyin: Referanslar arasında olan firmalardan bir kaçı ile iletişime geçip yapılan çalışmalar hakkında fikirlerini dinleyin. En iyi şirketlerin bile her zaman birkaç olumsuz yorumu olacağına dikkat edin, sunulan hizmetlerle ilgili genel resme odaklanın.
 • Takımla doğrudan konuşun: SEO çalışmalarını yöneten veya SEO departmanından sorumlu kişiyle görüşme yapmayı talep edin. Web sitenizi emanet edeceğiniz kişileri tanıyıp iş disiplinleri hakkında fikir edinebilirsiniz
 • Gölgeli bir stratejiyi tespit etmeyi öğrenin. “Siyah şapka” ya da “illegal” çalışmalar olan bilinen arama motorlarını manipüle etmeye yönelik yapılan çalışmalara başvuran ajansları tespit etmeye çalışın.
 • Deneyin ve karşılaştırın: Farklı şirketlerden SEO raporu ve iş planı almayı düşünün, elde ettiğiniz verilerle birlikte daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

SEO fiyatlarından ziyade şirketinize en yüksek yatırım getirisi sağlayacağını düşündüğünüz firmaları analiz etmek daha yerinde olacaktır.

İlginizi çekebilir;

Diğer SEO Hizmetleri ve Fiyatları

SEO Hosting Fiyatları:

 • Net Direkt 249,00 TL / Yıl- 99,00 TL / Ay
 • Hosting.com.tr $ 0,99 /Ay-  $ 9,99 /Ay
 • Alastyr $ 5,44 /Ay-  $ 22,74/Ay

SEO Uyumlu Makale Fiyatları:

 • Super İçerik 351 – 400 kelime makale fiyatı 6,30 TL
 • İcerik.net 400 Kelimesi 4,8 TL’den başlayan fiyatlar
 • vebarocco.com yabancı dilerde 20’tl den başlayan fiyatlar

SEO Kursu Fiyatları:

 • seokursu.com.tr 650 TL-1750 TL
 • SEO Akademi 650 TL-4500 TL

S.S.S

SEO Fiyat Teklifi Nasıl Alabilirim?

SEO çalışmalarına başlamadan evvel SEO ajanslarından ya da SEO uzmanlarından fiyat teklifi almanız gerekir. Öncelikle bir SEO uzmanı ya da SEO ajansı belirleyerek görüşün. Sonrasında almak istediğiniz hizmetleri bildirin. Profesyonel hizmet veren ajanslar ve SEO uzmanları almak istediğiniz hizmete göre sizlere bir fiyat teklifi sunacaktır. Teklif isterken hedeflerinizi iyi belirtmeli ve yapılacak olan SEO çalışmalarını iyi şekilde belirlemelisiniz.

SEO Hizmeti Fiyatları Nasıl Belirlenir?

SEO hizmeti fiyatlarının içine web sitenize uygulanan iç SEO ve dış SEO çalışmalarının tamamı dahildir. Sitenizin SEO uyumlu hale getirilmesi, sitenizde paylaşılacak içerikler ve sitenize uygulanacak danışmanlık hizmetlerinin tamamı fiyata etki etmektedir. Fiyatı belirleyen temel etmenler bu hizmetlerle birlikte hizmetin süresidir. SEO fiyatları paket halinde sizlere aylık ödemelere göre belirlenir.

SEO Çalışması Fiyatlarını Nasıl Düşürebilirim?

SEO çalışmalarınızda fiyatları düşürmeniz mümkündür. Bunun için bazı çalışmaları kendiniz yapmanız gerekmektedir. İçerik desteğini siz sağlarsanız ve bazı ufak tefek hizmetleri almazsanız SEO fiyatlarını düşürebilirsiniz. Mesela anahtar kelime analizi, sektör analizi gibi detaylı çalışmaların yapılmasını istemiyorsanız alacağınız hizmetin maliyeti paralel olarak azalacaktır.

SEO Fiyatlarını Belirlerken En Önemli Kriteriniz Nedir?

SEO fiyatlarını belirlerken en önemli kriter alacağınız hizmettir. Çünkü SEO fiyatlarının asıl belirlendiği unsur hangi hizmetleri alacağınızdır. Sürece dahil olan hizmet sayısı arttıkça fiyat da yükselecektir. Detaylı çalışmalar ve uzmanlık gerektiren süreçler fiyatı arttıracaktır. Ayrıca SEO sürecinin en önemli bileşenlerinden biri olan kaliteli içerik oluşturma da fiyatı belirlerken önemli bir kriterdir.

Aylık SEO Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Aylık SEO fiyatlarını belirtmek için aldığınız hizmetin niteliğine bakmak gerekir. SEO hizmeti içinde rakip analizleri, sektör analizi, anahtar kelime analizi, içerik oluşturma, içerik girişleri, meta etiketleri, backlink çalışmaları gibi çok farklı yönler vardır. SEO uzmanları ve ajanslar sizlere hizmetin niteliğine göre farklı paketler üzerinden aylık tutar çıkarırlar. Aylık fiyat 1250 TL’den başlayarak 1250 TL’ye kadar çıkmaktadır. Sürecin uzaması aylık ücretleri düşürecektir.

SEO Fiyatlarında Pazarlık Payınız Nedir?

SEO fiyatlarımızda pazarlık payımız bulunmaktadır. Sitenizin durumu, anahtar kelimelerin rekabet oranı, alan adının sektör ile uyumu, dönemsel ya da uzun soluklu bir proje olma durumu, sitenizdeki site içi ve dışı hatalar, kelimelerin aranma hacimleri gibi detaylar fiyatlarımızı belirlemektedir. SEO paketlerimiz belli dönemlerde özel indirimlere girmektedir. Pazarlık payı için uzmanlarımızdan bilgi almanız yeterlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir