SEO HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

SEO, günümüzde bir site sahibi için en önemli uygulamadır ki, SEO hizmeti almayan sitelerin büyük bir çoğunluğunun Google üzerinde listelenmesi çok zor ve kimi zaman imkansızdır. Google arama sonuçlarında görünmeyen veya geri sıralarda görünen sitelerin ise herhangi bir kıymeti yoktur. SEO nasıl yapılır? SEO hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

SEO Nedir?

SEO; Search Engine Optimization, Türkçe karşılığı ile arama motoru optimizasyonudur. Buradaki optimizasyon kelimesine özel olarak vurgu yapmak gerekir. Zira kimi site sahipleri SEO yaparak Google’ı yanılmak, en basit itibarla sistemi manipüle etme mümkündür diye düşünür. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

Şöyle düşünelim; Google yanıltılmayı istemiyor. Karşımızdaki yapı ise dünyanın en büyük şirketi ve dünyanın en iyi mühendislerini kadrosunda bulunduruyor. Ayrıca yine dünyanın en gelişmiş yapay zekası da bu sistemin başında. Böyle bakınca bu sistemi yanıltabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Açıkçası bu pek rasyonel bir bakış açısı olmaz. Geçmişte Google’ın açıklarından faydalanan bazı uygulayıcılar, bunu bir ölçüde başarmış olsa da, konu sadece başarmak değildir. Google kullanım sözleşmesinde, açıkça belirtir ki; sistemi manipüle etmek, indeksten silinmeye kadar giden bir süreci ortaya çıkarır. Eğer sistemden silinirseniz, geri dönüşü olmayacak şekilde Google’da bir daha yer alamazsınız.

Pekiyi optimizasyon nedir?

Optimizasyon; isminde de anlaşılacağı gibi, uyumlu hale getirme uygulamasıdır. Yanıltma ve yönlendirme değil. Sitenin sahip olduğunu konumdan çok farklı göstermek bir yanıltma biçimi olduğundan bu yönde yapılacak her işlem, kusur sayılır. Yayın yapılan hatalar şu şekildedir.

  • Kopya metin kullanmak

Google, siteleri metin içerikleri ile taradığından, metin miktarı ne kadar fazla ise site değeri o kadar yüksek olur gibi düşünülür. Her ne kadar bu yanlış bir yaklaşım olsa da, esas konumuz, bu metinleri başka sitelerden kopyalama durumudur. Site sahipleri ve site yöneticileri, içerikleri başka sitelerden aldıklarında, içeriği tamamladıklarını düşünürler. Fakat Google bunu kolaylıkla anlayabilir. Eğer bir metin, daha önce yayınlanan bir metinden alıntı ise site uzun vadede kanunlara aykırı yayın yaptığı için indeksten çıkarılabilir. Bundan daha basit ceza ise sitenin indekslerinin kaldırılmasıdır. Ayrıca kopya metin kanunen de suçtur.

Siteniz, eğer gerçekten değerli bir site ise size diğer siteler bağlantı verir. Bu evrensel bir durumdur. Ancak düşünelim ki, yeni açılmış ve marka bilinirliği olmayan bir site neden yoğun bir şekilde link alsın? Kaldı ki, link aldığınız kaynaklar neden sizinle hiç ilgisi olmayan kaynaklar? Hele ki bağlanan kaynaklarda herhangi bir içerik de yoksa, maalesef çok büyük bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Zira Google sizi en ağır suçla yargılayıp, cezanızı vermek üzeredir. Link satın alma cezası sanbox ve ban olarak, sitenizin kalıcı olarak indeksten çıkarılması olacaktır.

  • Spam Anahtar Kelime Çalışmaları

Sitenizde anlamsız metinler kullanıp, sadece anahtar kelimeler ile sonuç elde etmeye çalışmanız sizi başarı sonucuna değil, bilakis ciddi bir hasara götürür. Metinlerin spam olarak işaretlenmesi uygulaması; Google tarafından uzun zamandır gerçekleştirilen bir uygulamadır ve bu ağır hasar içeren uygulama hala sürdürülüyor. Bu hata sizi hiçbir sıralama sonucuna götürmez. Anahtar kelimelerin elle manuel olarak ayarlanması; Google’ın bütünüyle reddettiği bir uygulamadır. Her ne kadar sizden meta etiketleri içerisinde anahtar kelime isteniyor olsa da, bu bir sıralama kriteri olarak benimsenmez. Google artık sayfaları kendi kriterlerine göre tarıyor ve gerçek bilgi içeren siteler içerisinde anahtar kelimeleri kolayca çekebiliyor. Yani işiniz herhangi bir metin üretmek değil, doğru metni üretmektir.

SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

SEO; bir dijital pazarlama etkinliğidir. Bu etkinliğin en genel anlamda özelliği; sadece sitenizin değil, firmanızın, markanızın ve kurumsal kimliğinizin gerçek anlamda gelişmesini sağlamasıdır. Konuya sadece arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmak olarak bakmak bu bakımdan hatalıdır.

Google bugünkü teknolojisi ile sizin marka isminizi kolaylıkla marka bilinirliği analizine sokabilir. Eğer markanız veya ismini güçlü değilse yapacağınız tüm erkinlikler sizi hile yapma yoluna götürür. Bu bakımdan SEO size marka bilinirliği sağlamak ve kullanıcılar nezdinde pozitif imaj oluşturacak uygulamaları kapsamak durumundadır.

  • İçerik kalitesi

Sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin gerçek anlamda bilgi içermesi ve tüketiciyi çekmesi gerekir. Tüketici metinleri gerçekten okuyup, faydalanmıyorsa hiçbir anlamı olmayacaktır. Aksine sade birer metin olarak kaldığından Google tarafından negatif olarak kodlanır. Google, sitenize giren kullanıcının o metin üzerinde ne kadar zaman geçirdiğini ölçebilmektedir.

Pazarlama açısından da, metin kalitesi önemlidir. Müşteri satın alma kararına buradan varacağından, sitenizin yüksek niteliklere sahip olması gereklidir.

  • Marka Bilinirliği

SEO ile marka bilinirliği iç içe geçmiş kavramlardır. Bir markanın veya site sahibinin açık kaynaklarda bahsedilir olması onun biliniyor olduğu anlamına gelir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken o sitenin doğal olarak bu sonuca ulaşmasıdır. Satın alma veya hile yoluyla sürecek hiçbir eylem anlamlı değil, zararlı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir