SEO için Anahtar Kelime Seçimi Neden Önemlidir? 1

SEO çalışmaları anahtar kelime ve içerikler üzerine inşa edilmiş oldukça uzun vadeli işlemler bütünüdür. Bu anlamda bir SEO çalışması için hem içeriğin kendisi hem de içerikte kullanılan anahtar kelimelerin her biri büyük önem taşır. Bu önemi kısaca açıklamak gerekirse;

SEO içerikleri yüksek bir gökdelene benzetilebilir. Her katında önemli ofis ve residenceların bulunduğu bu gökdelende kalitesiz ve özensiz bir inşa süreci bütün projeyi olumsuz etkileyebilecek ve gökdelende bulunan gayrimenkul satışlarında sorunlar çıkmaya başlayacaktır.

SEO çalışmalarında da anahtar kelimelerle oluşturulan içeriklerin doğru seçilmesi ve içeriğe yerleştirilmesi içeriğe olan ilgiyi arttırır. Üstelik ilgi arttıkça Google bu içeriği kaliteli ve özgün olduğundan dolayı yüksek sıralara çıkararak ödüllendirir. SEO için anahtar kelimenin böylesine ciddi olduğu düşünüldüğünde SEO için anahtar kelime seçiminin çok daha hassas bir süreç olduğu anlaşılacaktır.

SEO için Anahtar Kelime Seçimi Süreci

 

  • Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelime belirleme aslında konu ve kategorisini daha önce belirlediğiniz web sayfanızla ilişkili bir içerik oluştururken kullanacağınız parçacıklardır. Bu parçacıkların bütünü oluşturacağını bu nedenle de kaliteli bir şekilde seçilmesini sağlamalısınız. Hazırlayacağınız içerikte en dikkat çeken ve ziyaretçilerin en çok arattıkları kelimeleri tespit etmek için Google, Semrush ve Ahrefs gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Web sayfanıza gelecek organik ziyaretçiler için belirlenecek anahtar kelimeleri bir liste şeklinde sıralamalısınız. Listede konu ile ilgisi olmadığını düşündüğünüz kelimeleri çıkararak bir sonraki aşamaya geçmelisiniz.

  • Arama Rakamlarına Önem Verin

İçerik hazırlarken kullanacağınız anahtar kelime seçimi ‘kelime’ bazında önemli olsa da sizi asıl ilgilendiren konulardan bir tanesi anahtar kelimelerin arama sonuçlarında kaç kere listelendiği gibi durumlardır. Anahtar kelimeleri tespit ederken ‘volume’ olarak ifade edilen sütun o anahtar kelimenin belirli bir dönem içerisinde kaç kez ziyaretçi çektiğini anlatır. Bu nedenle siz de yüksek sayıda ziyaretçi hedefliyorsanız mutlaka yüksek ziyaretçi çeken kelimeler ile içerik oluşturmaya özen göstermelisiniz.

  • Rakip Analizi

Web sayfanızın faaliyet gösterdiği alanda mutlaka rakipleriniz ve yüksek sıraları işgal eden web sayfaları olacaktır. Bunlara rakip dersek rakip analizi yapmak en az web içeriğini oluşturmak kadar önemlidir. Rakibi ön plana çıkaran nedir? Hangi anahtar kelime ne sıklıkla kullanılmış? gibi konuları detaylı bir şekilde inceleyerek rakiplerinizin tüyolarını ücretsiz bir şekilde elde edebilirsiniz. Ancak burada tüyolar alırken özgün ve benzersiz içerikler üreteceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. İlginizi çekebilir : https://www.semrush.com/blog/how-to-do-seo-competitive-analysis/

  • Anahtar Kelime Kullanımı

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz bütün adımlar aslında anahtar kelimelerin en doğru şekilde belirlenmesinden başka bir şey değildi. Şimdi sıra doğru ve kaliteli anahtar kelimeler ile doğru bir içerik oluşturmaya gelir. Bu anlamda anahtar kelimeleri belirli oranlarda belirli düzende kullanmanız istenir. Yani anahtar kelimeyi seçmek tek başına bir şey ifade etmeyebilir. Bu nedenle anahtar kelimeyi doğru kullanmak da en az onu seçmek kadar önemli olacaktır.

Anahtar Kelime Kullanırken Dikkat Edilecekler

Anahtar kelimenizi başlık kısmında başta olacak şekilde kullanmanız SEO konusunda hanenize +1 yazacaktır. Bunun yanı sıra anahtar kelimenin içeriğin ilk cümlesinde yer alması SEO kuralları gereği olmazsa olmazlar arasındadır. Bunu yapmamanız içeriğinizin kalitesini düşürür.

Anahtar kelimenin kullanım oranı da içerik kalitesi üzerinde belirleyici olan faktörlerden bir tanesidir. Bu anlamda içeriğinizin 300 kelimeden az olmadığı düşünülerek kesin olmamakla birlikte en az 3 en fazla 7 kere kullanılması ideal olacaktır. Daha uzun içerikler için söz konusu hesaplamayı minimum %1 maksimum %2,5 şeklinde yapmanız doğru olabilir.

Anahtar kelimelerinizi yukarıda ifade edilen her yerde kullandınız peki şimdi her şey tamam mı? Elbette hayır. Anahtar kelimenin başta Meta Tag olmak üzere resim açıklaması ve url kısmında da mutlaka kullanılması şarttır. İçerik kalitenizi etkileyecek ve web sayfanızı SEO uyumluluğuna götürecek bu kullanımlara dikkat ederek ciddi mesafe kat edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir