seo için meta taglar

SEO daha açık bir ifade ile Arama Motoru Optimizasyonu; web sayfalarının internet ortamında yüksek miktarda ziyaretçi almasına yardımcı olan işlemler bütünüdür. Web sayfaları için bir çeşit pazarlama olarak kabul edilebilecek olan SEO doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde hem web sayfası istenen düzeyde ilerleme kaydeder hem de çalışmaların başarısı kanıtlanmış olur.

SEO çalışmaları sırasında kullanılan en önemli unsurlardan bir tanesi de ‘Meta Tag’ olarak ifade edilen etiketlerdir. Peki, bu etiketler neden önemlidir? Meta Tag web sayfaları için hangi işlevleri yerine getirir?

Meta Tag; aslında kullanıcıların web sayfası hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan etiketlerdir. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse ‘Seyahat ve Gezi’ konulu bir web sayfasında ‘Seyahat, Gezi, Gezilecek Yerler’ gibi etiketler kullanmak kullanıcıya bir çeşit yol gösterici olacaktır. Meta Tag adı verilen etiketler kullanıcıya siteyi tanıtan etiketler olarak kabul edilse de doğru kullanım çok önemlidir. Bu nedenle Meta Tag optimizasyonu nasıl yapılır? sorusu önem kazanır.

Meta Description

Meta Description ya da Meta Açıklaması olarak karşılaşacağınız bu kısım site içeriğinin bir özeti olarak ifade edilebilir. Google başta olmak üzere pek çok arama motoru tarafından desteklenen Meta Description için optimizasyon şartları şu şekildedir;

  • Her sayfa için özgün ve benzersiz olmalıdır,
  • Anahtar kelimeyi en az 1 en fazla 3 kez içermelidir,
  • Anlamlı ve kurallı cümle/ler olmalıdır,
  • 160 karakterden fazla olmamalıdır.

Yukarıdaki şartları sağlayan Meta Description web sayfanızın SEO uyumluluğunu arttıracaktır.

Örnek Meta Tag Kullanımı: <meta name=”description” content=” Gezivagonu.com gezilecek yerler ve seyahat önerileri ile ilgili bilgiler verme amacıyla kurulmuş; özgün, kaliteli ve en güncel içeriklerinde yer aldığı blogdur.”/>

Örnek Meta Tag ile görebileceğiniz gibi açıklama 160 karakter ile sınırlı tutulmuş ve ‘gezilecek yerler’ anahtar kelimesi minimum 1 maksimum 3 kuralına uyularak kullanılmıştır. Açıklama tamamen özgün ve anlaşılır şekilde düzenlenmiştir. Siz de bu tarz doğru Meta Tag ile web sayfanızı SEO dostu bir platforma dönüştürebilirsiniz.

Robots

Robots Tag; arama motorunu yönlendirmek adına kullanılan ve arama motorunun web sayfasına nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini gösteren etiket türüdür. Web sayfası sahipleri veya SEO uzmanları tarafından seçilecek aşağıdaki verilere göre arama motorlarının web sayfanıza yaklaşımı değişecektir;

Index: Bu tercih ile arama motorunun sayfayı dizine eklemesini istediğiniz anlaşılır.

Noindex: Bu tercih ile arama motorunun sayfayı dizine eklemesini istemediğiniz anlaşılır.

Follow: Sayfada/içerikte verilen linklerin arama motoru tarafından izlenmesi istediğinizi ifade eder.

Nofollow: Sayfada/içerikte verilen linklerin arama motoru tarafından izlenmesi istemediğinizi ifade eder.

Pek çok web sayfası sahibi ve SEO uzmanı tarafından göz ardı edilen bu Tag önem bakımından ön sıralarda gelir. Bu nedenle Robots Tag konusunda çok dikkatli olmanızda yarar vardır.

Örnek Robots Tag Kullanımı: <meta name=”robots” content=”index, noindex, nofollow, follow”/>

Nonsnippet

Arama sonuçlarından listelenen ve snippet olarak ifade edilen ön izlemenin gösterilmemesi gerektiği durumlarda kullanılan bu Tag; metin veya video ön izlemelerinin gösterilmesine engel olur.

Örnek Nonsnippet Kullanımı: <meta name=”robots” content=”nosnippet”/>

Max-Image-Preview

Bu Tag web sayfasında ilişkili olan resimlerin boyutlarını sınırlamada kullanılır. Resim boyut değerli kısmına ‘none’, ‘standart’ ya da ‘large’ yazılarak boyutun ayarlanması sağlanır. Web sayfalarında aşırı büyük veya aşırı küçük resimlerin kullanıcı deneyimini nasıl kötü yönde etkilediği bilindiğinden boyut sınırlandırması yapmak web sayfanızı ziyaret eden kullanıcı sayısını da çok ciddi manada arttıracaktır.

Örnek Max-Image-Preview Tag Kullanımı: <meta name=”robots” content=”max-image-preview:[boyut]”/>

Max-Video-Preview

Web sayfasındaki videoların üzerine imleci getirdiğinizde bazen ön izleme ile çalıştığını görebiliyorsunuz. Bu durum Max-Video-Preview Tag ile gerçekleştirilir. Web sayfanızdaki videoda ön izleme olmasını istemiyorsanız değeri 0 yaparak sadece bir görsel ile kullanıcıların karşılaşmasını sağlayabilirsiniz. Ön izleme için izin vermek istediğinizde ise her saniye için -1 değeri kullanmanız gerekir.

Örnek Max-Video-Preview Tag Kullanımı: <meta name=”robots” content=”max-video-preview:[sayı]”/>

Videoların ön izlemeli olması kullanıcıların web sayfasında kalma süresini etkileyebilecektir. Bu anlamda bu Tag’in nasıl kullanılacağına web sayfanızda çeşitli testler yaparak karar verebilirsiniz. Örneğin bir süre ön izlemeli bir süre ön izlemesiz videolar girerek kullanıcıların hareketlerini takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir