seo için yapılması gerekenler

Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanan SEO; son yıllarda internet ortamının en çok ilgi gören alanlarından bir tanesi olmuştur. Web sayfalarının arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak ve daha büyük bir kitleye ulaşmak adına gerçekleştirdikleri çalışmaların toplamına SEO denir. Söz konusu çalışmalar kapsamında web sayfasında yapılan hataların en aza indirilmesi ve rakiplerin doğru yaptığı yönlerin incelenmesi ile fark yaratmak amaçlanır.

On Page ve Off Page olarak iki şekilde tanımlanan SEO çok kapsamlı ve uzmanlık gerektiren çalışmalar bütünüdür. Bu nedenle SEO için yapılması gerekenler oldukça fazla ve kapsamlıdır. SEO için yapılması gerekenler yazımızla size hem doğru bilinen yanlışları hem de neleri yapmanız gerektiğini açıklıyoruz!

  • Google ile Entegrasyon

Arama motoru optimizasyonunun ilk ve öncelikli şartı Google ile entegre edilmiş bir web sayfasıdır. Bu anlamda internet siteniz için bir Google hesabı oluşturun. Hesabın .gmail ya da sitenizin kendi domaini ile oluşturulmuş olmasına dikkat edin. Oluşturduğunuz hesaptan google.com/addurl adresine girerek sitenizin Google tarafından indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında web sayfanızı Google Web Yöneticisi Araçlarına eklemelisiniz. Son olarak Google entegrasyonunun olmazsa olmazlarından Google Analytics’e kayıt yaptırın ve sitenizin verilerini takip edin.

  • Meta Tag Oluşturma

Web sayfanızın SEO açısından başarısını sağlayacak unsurlardan bir tanesi de başlık olarak ifade edebileceğimiz ‘Title’ kısmıdır. Doğru seçilmiş bir ‘Title’ ile hiç beklemediğiniz bir etki yaratabileceğinizi unutmamalısınız. ‘Title’ seçerken 80 karakteri aşmayacak bir tercihte bulunmalısınız Zira arama motoru 80 karakterden sonrasını görmeyeceğinden bu kısım işinize yaramayacaktır.

Doğru bir ‘Title’ belirledikten hemen sonra açıklama yani ‘Description’ için maksimum 160 karakter bir açıklama seçmelisiniz. Burada seçeceğiniz açıklamanın site amacını açıklıyor ve doğru kurulmuş bir cümle olması çok önemlidir. Son olarak ‘keywords’ kısmı için makismum 10 kelimelik etiketler belirleyin. ‘Keywords’ için tekrar eden kelimelerin arama motoru tarafından göz ardı edileceğini unutmayın!

  • İçerik Politikası

Web sayfanızda yayınlayacağınız içeriklerin kalitesi özgün ve faydalı olması ile ölçülür. Arama motoru içerikleri indexlemeye başladığı ilk andan itibaren özgün ve faydalı içerikler kullanmanız sizi üst sıralara taşıyacaktır. Bunun yanı sıra içerikleri düzenli aralıklarla girmeye ve Google botlarının web sayfanızı düzenli olarak ziyaret etmesine katkı sağlayabilirsiniz.

  • Sosyal Ağ Entegrasyonu

Web sayfaları için SEO çalışmalarında başarılı olmanın bir yolu da Fecebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal mecralarda aktif olmaktan geçer. İçeriklerinizin sosyal ağlara entegre edilmesi ve daha geniş kitlelere hitap edebilmek adına bir sosyal medya aracını kullanması şarttır. Sosyal ağlarla entegrasyonu zayıf tutan web sayfaları için SEO başarısının çok zor olduğu ifade edilebilir

  • Backlink Çalışmaları

SEO çalışmalarının bir parçası olan backlink web sayfaları için çok önemli olsa da atılacak yanlış adımların web sayfasına zarar verebileceği bilinmelidir. Bu anlamda yeni bir web sayfası olarak hemen 5-10 backlink almak yerine bir süre beklemeli ve doğal backlink almayı denemelisiniz. Sonrasında gerçekleştireceğiniz backlink çalışmalarını ise zamana yaymalısınız.

  • Bütün Arama Motorlarını Önemseyin

Web sayfanız için temel amaç Google sıralamalarında iyi yere gelmek olsa da kullanıcıların Bing ve Yandex gibi arama motorlarını da kullandığını unutmayın. Söz konusu arama motorlarında da başarı elde etmek için ‘Search Engine Index’ten faydalanmayı ihmal etmeyin.

  • Geribildirimlere Önem Verin

Web sayfanıza değer katan ziyaretçilerdir. Bu nedenle ziyaretçilerin istek ve taleplerini öğrenebileceğiniz bir geribildirim sistemi kurarak daha iyi olmak için çaba sarf edin. Ziyaretçi talepleriniz karşılayarak daha fazla trafik aldığınızı Google Analytics üzerinden takip edin.

  • Teknolojiyi Göz Ardı Etmeyin

Web sayfanızın teknoloji ile uyumu kalitesi ve ziyaretçi sayısını arttıracaktır. Bu anlamda öncelikli hedefiniz web sayfanızı hızlı bir server üzerinde barındırmak olmalıdır. Ziyaretçilerin mobil cihazları çok yoğun kullandığı düşünüldüğünde mobil uyumlu bir web sayfası da SEO için yapılması gerekenler arasında hayati rol oynar.

  • Anahtar Kelime ve Niş Alan Belirlemesi Yapın

Tek bir kaynaktan yararlanarak anahtar kelime ve konu belirlemekten ziyade kaynaklarınızı çeşitlendirmeyi deneyin. Özellikle Google Trends gibi etkili araçları kullanarak son dönemin en çok çıkış yapan konularını saptayın. Anahtar kelime çalışmasını Semrush ve Ahrefs gibi ücretli uygulamalarla yapabileceğiniz gibi Google AdWords Tool da kullanabilirsiniz.

  • Rakiplerinizi Takip Edin

SEO için yapılması gerekenler konusunda ne kadar dikkatli olsanız da rakiplerinizin yaptıklarına göz atmadan başarı elde etmeniz çok zordur. Bu nedenle rakiplerinizi hem içerik sayısı hem de içerik kalitesi bakımından değerlendirerek Ahrefs analizleri ile bir yol haritası belirlemelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir