SEO nasıl kasılır ve benzer türevli sorular, online web sitesini geliştirmek ya da marketini büyütmek isteyen sayfa sahipleri için anahtar niteliğindeki köprülerdir. Bu makale dahilinde SEO geliştirme, SEO kasma yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verilecektir. 

SEO kasmak, SEO yapmak ve benzeri birçok farklı isimle anılan bu uygulamalar; aslında temelde nitelikli bir dijital pazarlama etkinliği anlamına gelir. Her ne kadar internette bu aramayı yaptığınızda, mucizevi özellikleri olan bir takım sonuçlara ulaştığınızı düşüneceğiniz metinlere rastlasanız da, aslında bu işin bir mucizevi tarafı yoktur. Son derce sistematik bir çalışma ve sabır gerektiren SEO; basit anlatımı ile teknik detayların çok ilerisinde bir pazarlama etkinliği olarak tanımlanır.

Biz genel hatları ile konuya değinelim.

Alakalı ve Kaliteli İçerik Yayınlayın

Kaliteli içerik, arama motoru sıralamalarınızın bir numaralı itici gücüdür ve harika içeriğin yerini hiçbir şey tutamaz. Hedeflenen kullanıcı için özel olarak oluşturulan kaliteli içerik, site trafiğini artırır, bu da sitenizin yetkisini ve alaka düzeyini artırır. Web yazma becerilerinizde ince ayar yapın.

Anahtar kelimeler

Web sitenizdeki her sayfa için belirli bir anahtar kelime öbeği belirleyin ve hedefleyin. Okuyucunuzun bu belirli sayfayı aşağıdaki gibi arama terimleriyle nasıl arayabileceğini düşünün:

  • mühendislik dalları
  • biyomedikal mühendisliği nedir?
  • Başlıca maden kaynakları
  • Kuzey ışıkları
  • burslara nasıl başvurulur?
  • Son başvuru tarihi gibi. 

Birden Çok Anahtar Kelime İfadesi

Bir web sayfasının birden çok anahtar kelime öbeği için arama motoru sıralamasına ulaşması çok zordur – bu ifadeler çok benzer olmadıkça. Tek bir sayfa hem “biyomedikal mühendisliği işleri” hem de “biyomedikal mühendisliği kariyerleri” için sıralanabilir. “Öğrenci işleri” ve “öğrenci dekanlığı” veya “cinsiyet ayrımcılığı” ve “şiddet bildirim prosedürleri” için tek bir sayfa ile sıralama yapılması olası değildir.

Web sitenizde birden fazla anahtar kelime öbeği için sıralama yapmak istiyorsanız, hedeflediğiniz her anahtar kelime öbeği için ayrı bir web sayfası oluşturmanız gerekecektir.

İçerik

Sayfa URL’si, başlık ve başlıkların ötesinde, içerik, arama motoru sıralamalarında en etkilidir. Anahtar kelime öbeğinizi sayfa boyunca birkaç kez tekrarlayın – açılış ve kapanış paragraflarında bir veya iki kez ve kalan içerik boyunca iki ila dört kez daha.

Bu anahtar kelime öbeklerini vurgulamak için kalın, italik, başlık etiketleri (özellikle H1) ve diğer vurgu etiketlerini kullanmayı unutmayın – ancak aşırıya kaçmayın. Hala dilinizin ve yazı stilinizin doğal bir şekilde okunmasını istiyorsunuz. SEO için asla iyi yazmayı feda etmeyin. En iyi sayfalar arama motoru için değil, kullanıcı için yazılmıştır.

İçeriğinizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Muhtemelen içerik konusunda oldukça güçlü hissettiğimizi fark etmişsinizdir. Arama motorları da öyle. Düzenli olarak güncellenen içerik, bir sitenin alaka düzeyinin en iyi göstergelerinden biri olarak görüldüğünden, içeriği güncel tuttuğunuzdan emin olun. İçeriğinizi belirli bir programa göre (örneğin, sömestr) denetleyin ve gerektiğinde güncellemeler yapın.

Meta veriler

Web sitenizi tasarlarken, her sayfa, meta verileri veya sayfanızın içeriği hakkında bilgi eklemek için <head> etiketleri arasında bir boşluk içerir. Orijinal olarak UMC web ekibi tarafından üretilen bir CMS siteniz varsa, bu verileri sizin için önceden doldurmuş olacaktır. Ancak, siteniz zaman içinde değiştikçe Meta Verileri gözden geçirmeniz ve güncellemeniz önemlidir. 

Değerli linkler barındıran bir siteye sahip olun

Metin içinde alakalı bağlantılar oluşturmaya odaklanın. “Burayı tıklayın” bağlantıları yerine, hedefin adını yazmayı deneyin. “Burayı tıklayın”, ekli URL dışında bir arama motoru değerine sahip değildir, oysa “Michigan Tech Enterprise Programı” anahtar kelimeler açısından zengindir ve arama motoru sıralamanızı ve bağlantı verdiğiniz sayfanın sıralamasını iyileştirecektir. Anahtar kelimeleri birbirine bağlayarak her zaman açıklayıcı bağlantılar kullanın – yalnızca arama motoru optimizasyonunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda engelli olanlar veya ekran okuyucu kullananlar da dahil olmak üzere okuyucularınıza değer katar.

Sayfanın yetkinliğini geliştirin, gelen bağlantı sayınızı artırın

Bir sayfaya veya etki alanına bağlanan web sitelerinin sayısı bir güven ölçüsüdür. Ne kadar çok bağlantı alırsanız, içeriğiniz arama motorları tarafından o kadar değerli kabul edilir. Bu bağlantılar kaliteli olmalıdır. İlgisiz veya güvenilmeyen kaynaklardan gelen aynı sayfaya birden fazla bağlantı yalnızca SEO’nuza zarar verecektir. Kaliteli gelen bağlantılar almanın harika bir yolu, diğer web siteleri için konuk blogları yazmaktır.

Bir sosyal medya stratejisi geliştirin

Sosyal medya sitelerinde etkileşim ve popülerlik, SEO’nun birçok bileşeninden biri haline geldi. Takipçilerinizle değerli içeriği paylaşma konusunda bir strateji geliştirin. Diğer kaynaklardan bilgi verici içeriğin yanı sıra kendi içeriğinizi de ekleyin.

Görüldüğü gibi birçok farklı konuda SEO kasmanın ve optimizasyon geliştirmenin incelikleri bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk konu, bu şartların sürekliliği olacaktır. Tabii SEO uygulamalarını, işini bilen ve deneyim sahibi ekiplerin yapması gerekir. SEO kasmak yerine, uygun bir maliyet karşılığında SEO uzmanları ile çalışmanız daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir