Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

search engine optimization

SEO Nedir ?

SEO (Search Engine Optimization);  arama motorlarında web sitelerin kalite yönergelerine ve kullanıcı davranışlarının baz alınıp, ilk sıralarda yer alması için web site içinde ve dışında yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir.

SEO kapsamında yapılan tüm çalışmaların temelde amacı sitenin reklam vermeden ziyaretçi sayısındaki organik artışı sağlamaktır. Bu amaçla yapılan çalışmalar sitenin kalitesini, özgünlüğünü, güvenilirliğini ve faydalılığını arttırmaktadır.

Yapılan çalışmaların ticari amacı web sitelerini ilk sıralarda yer edinmesini sağlayıp, web sitelerine reklam ve sosyal medya kampanyalarına kıyasla en karlı olan organik trafik sayısını arttırmaktır.

SEO çalışmalarının gerekliliği Google algoritmalarının ve son kullanıcı davranışlarının değişmesinden doğar. Arama motoru optimizasyonu denmesinin sebebi de budur.

Arama motorları, değişen kullanıcı davranışlarını ve elde ettikleri verilere göre sitelerin sıralamalardaki yerlerinin değişmesi için sektörel, ulusal veya global güncellemeler getirerek son kullanıcıya en kaliteli siteyi getirmeyi amaçlar.

Arama motorunun siteleri değerlendirme kriterleri sürekli olarak güncellendiği için SEO bir kere yapılacak bir çalışma değilir. Düzenli çalışmayı, güncelliği, disiplini ve dürüstlüğü gerektirir.

SEO Çeşitleri:

 

Anti SEO

Site içi SEO

Site Dışı SEO

 

Yazılımlar;

Opencart SEO

WordPress SEO

Platformlar;

Amazon SEO

Youtube SEO

SEO Çalışma Aşamaları Nelerdir?

Seo diğer bir adıyla Google Optimizasyonunun birçok aşaması bulunmaktadır. Bu aşamaların doğru ve sistematik bir şekilde yerine getirilmesi siteye fayda sağlayacaktır. Elbette ki sürecin nasıl planlandığı ve nasıl işleyeceği de oldukça mümkündür. Her Seo uzmanının kendine göre çalışma aşamaları bulunmaktadır. Günümüzde en popüler olan ve birçok uzmanın gerçekleştirdiği Seo çalışma aşamaları ise şu şekildedir:

 • Web Adresi İnceleme

Web adresini inceleme Seo çalışmasındaki ilk aşamadır. Hangi web adresinin çalışmalarını gerçekleştireceği ve web adresinin nasıl bir rotada olduğunu tahlil etmektedir. Doğru bir şekilde gerçekleştirilen web adresi incelemesi önemli avantajlar sağlamaktadır.

 • Araştırma

Araştırma şu şekilde de açıklanabilir: Seo çalışması yapılacak olan web adresinin rakip sitelerini tahlil etme ve açıklarını araştırma. Güncel araştırmaları gerçekleştirme ve sektör analizini gerçekleştirme gibi örnekler verilebilir. Araştırmanın doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi, web adresinin neleri yapabileceğine dair önemli verileri de getirecektir. 

 • Planlama ve Strateji

Planlama ve strateji pratik olarak web adresine Seo çalışmasının başladığını gösterir. Bu aşamada planlama ve rota çizilirken yavaş, yavaş işlemlerde yerlerine getirilmektedir. İçeriğin planlanması ve web site link vermeleri bu aşamada gerçekleştirilmektedir. Elbette sosyal medya yönetiminin stratejisi de belirlenmektedir. Bu web adresinin ne üzerine hizmet verdiği ile alakalı olarak çeşitli farklılıklar gösterecektir. 

 • Eylemlilik Hali

Eylemlilik hali diğer bir adıyla uygulama olarak nitelendirilmektedir. Bu aşamaya kadar düşünülen ve yapılması planlanan tüm işlemler kağıda aktarılır, program eşliğinde işlemler gerçekleşir. Web sitesinin optimizasyon kararlarının alınması ve uygulanması artık gerçekleşmektedir. Bu aşama gerçekleşirken web sitesi yavaş, yavaş toparlanmaya ve dışarı açılmaya başlamaktadır. Hızlı bir değişim ve gelişim görülür. Fakat bu gelişim yeterli gelmeyecektir ve daha fazlası hedeflenmektedir.

 • Ölçümleme

Ölçümleme web sitenin trafiğini ve gerekli raporların oluşturulmasıdır. Yani Seo çalışması yapılan web adresinin ne konumda olduğu, neye ihtiyacı olduğu, günümüze kadar kaç kişinin girdiği, kullanıcı davranış notu, web adresinde ne kadar durulduğu gibi detaylar bulunmaktadır. Bunların hepsi Seo uzmanı tarafından veya rapor oluşturucular tarafından ele alınmaktadır. 

 • Değerlendirme

Seo stratejisinin uygulanma sürecinin kontrol edilmesi olarak nitelendirilebilir. Bu aşamada yapılan işlemler ve çizilen rotanın değerlendirilmesine bakılmaktadır. Getireceği faydalar bu aşamada değerlendirilmektedir. Olası bir olumsuz durumun önüne geçmek ve Seo çalışmasının hangi aşamada olduğunu buradan tahlil edebilmek mümkündür. 

 • Onarım 

Onarım kısmı SEO çalışması yapılan web sitenin kendisi ile alakalı bir durumdur. Web site hazırlanması veya var olan web sitenin sorunlarının ve kusurlarının tahlil edilip, onarılmasıdır. Kullanıcı deneyimini daha iyi bir yere taşımak ve web adresinin çeşitli işlemlerini gerçekleştirebilmek için oldukça önemlidir. Bu aşamalarda ağırlıklı olarak web sitenin hızlandırılması ve çeşitli tema hasarları onarılmaktadır. Tabi title açıklamaları, meta açıklamaları gibi önemli detayların da düzenlenmesi gerekebilmektedir.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO, arama motoru optimizasyonu çalışmalarının temelinde içerik yer almaktadır. Backlink, site hızı, anahtar kelime araştırması sosyal medya paylaşımları v.b gibi çalışmalar içerik üzerinde şekillenmektedir. Dolayısıyla yapılacak tüm çalışmalarda göz önünde tutulması gereken nokta içeriğin sunumu olmalıdır.

Ne kadar teknik detaylara birazdan girecek olursak olalım SEO’nun klişe tanımı olan “web sitelerinin arama motoru kriterlerine göre düzenlenmesi”nden ziyade SEO internet kullanıcılarına yapılan pazarlama çalışmasıdır. Aşağıdaki belirteceğim tüm noktalar ve öneriler bir pazarlamacı mantığı ile okunmalı ve gerekirse eleştirilmelidir.

Yapılan tüm emek ve çalışmaların sonunda Google tarafından bir sınav notu alınmayacağı gibi kullanıcılar da sizin veya müşterinizin web sitesine ulaşıp bakalım SEO çalışmaları ne kadar iyi ya da bu sitenin SEO’yu ne kadar iyi yapılmış hizmet almalıyım gibi bir karar verme süresine girilmeyecektir.

SEO’nun düzgün yapılması durumunda web sitesine daha fazla kişinin ziyaret edeceği ve iletişim sayısının artacağı şüphesizdir. Gelebilecek bu yorum karşısında web sitesine 1,000 kişinin ziyaret edip 10 kişinin sizinle iletişime geçmesindense 100 kişinin ziyaret edip 10 kişinin iletişime geçmesini tercih ettiğimi belirtmek isterim. Tasarımın ve içeriğin güven uyandıracak şekilde hazırlanmasıyla böyle bir oran yakalanabilir, bunun en büyük avantajı da güncellemeler ile trafikte düşmeler olması durumunda müşterinin veya sizin kaybı kompanse etmesi için Google Adwords‘e başvurması durumunda sonucun bir felaket ile sonuçlanmasının önüne geçilmesidir.

Herhangi bir siteye SEO çalışması yapmak için uygulanabilecek adımlar şunlardır;

 1. Teknik SEO
 2. Hedef Belirleme
 3. Anahtar Kelime Analizi
 4. İçerik Optimizasyonu
 5. Sosyal Medya
 6. SERP Geliştirmeleri
 7. Backlink Kazanmak

Site İçi SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

Site İçi (On-page) SEO: SEO çalışması yaptığınız web sitesi üzerindeki içerik geliştirme ve kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik çalışmaları ifade eder.

Teknik SEO

teknik seo hazırlığı

İçerik ve hedef kitle araştırmalarından önce yapılması gereken önemli çalışmalardan biri temel SEO ayarlarıdır. Çok iyi ve kapsamlı bir içerik hazırlamış olabilir ya da web siteniz organik olarak yüzlerce backlink kazanmış olabilir ancak teknik alt yapısı sağlıklı olmayan web sitelerde daime bir performans kaybı yaşanabilir. En çok karşılaşılan SEO hataları ise; SSL ( https ) ve indexe kapalı web sitesidir.

Bunu engellemek için eğer aciliyet söz konusu değilse herhangi bir başlığı veya yazıyı değiştirmeden web sitesinin teknik ( site içi ) SEO analizi yapıp ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

Sayfaları tek tek kontrol etmek istemiyorsanız benim önerim Website Auditor gibi site içi SEO çalışmalarında kullanabileceğiniz bir yazılıma sahip olmanızdır.

Google İndex Kontrolleri

Her ne kadar yayına alınan bir web sitesinin robot.txt ve site haritalarının düzgün bir şekilde ayarlanmış olduğunu varsayıyor olsakta yapılması gereken ilk çalışma web sitesinin düzgün bir şekilde Google tarafından indexlendiğini kontrol etmek olmalıdır.

Site haritasını Google Search Console‘a bildirip bunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Ek olarak eğer site haritası tek bir parçadan oluşmuyorsa;

 • Blog yazılarının,
 • Sayfaların,
 • Ürün Sayfalarının,
 • Ürün ve Blog Kategori Sayfalarının,
 • Etiket Sayfalarının,
 • Portfolyo Sayfalarının site haritalarını tek tek bildirmeniz gerekebilir. Eğer daha önce bildirilmişse Google arama barına site:example.com yapısında yukarıdaki sayfa tiplerini yazıp tek tek kontrol edebilirsiniz.

Web Sitesi Hızı

sayfa açılış hızı ve google sıralaması

sayfa açılış hızı ve Google sıralaması ( kaynak:https://backlinko.com/search-engine-ranking )

İndex kontrollerinin yapılmasının ardından teknik SEO için yapılması gereken ikinci çalışma olacaktır. Her ne kadar site hızının iyileştirilmesi yeni bir makale yayınlamak ya da backlink kazanmak kadar marjinal bir şekilde web sitesinin trafiğinde değişiklik sağlamasa da Haşlanan Kurbağa sendromuna yakalanmamak için web siteninin hızını test edip mümkün olan en hızlı şekilde açılmasını sağlamalısınız.

Web sitesi hızını test ederken bir üstteki başlıkta belirttiğim sayfa tiplerini tek tek test etmeli  hızlarını arttırmak için çalışmalar yapmalısınız.

Genel olarak tüm sitelerde uygulanabilecek çalışmalar şu şekilde sıralanabilinir;

 •  Bir resim sıkıştırma aracı ile web sitesinde bulunan resimleri görsel kaliteden gözle görülür seviyede ödün vermeyecek şekilde sıkıştırmak.
 • Sayfa açılış hızını arttırmak için Lazy-Load özelliğini kullanmak. Eğer WordPress kullanıyorsanız bunun için eklenti kullanabilirsiniz, web sitesi HTML ise buradaki kodları ekleyebilirsiniz, diğer html seo kodları .
 • Cache uygulamasından faydalanabilirsiniz, WordPress sitelerde sunucunuzla uyumlu bir cache eklentisi kullandığınızdan emin olmalısınız.
 • Sayfa tiplerine göre kullanılmayan kodları çağırmayarak sunucu üzerindeki yükü hafifletebilirsiniz. HTML sitelerde bunu kod yapısında oynayarak, WordPress sitelerde ise Asset CleanUp eklentisi ile yapabilirsiniz. Kullanırken eklentileri veya WordPress’in temel dosyaları ile çakışmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde tasarımsal olarak istemediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.
 • Web sitesinde gömülü bir şekilde videolar var ise bu videoları sayfanın ilk açılışının kapladığı alanın altına alabilirsiniz. Bu şekilde ilk açılış hızını arttırabilirsiniz.
 • Sunucu özelliklerinin web sitesinin boyutu ve trafiğini karşılayacak şekilde olduğundan emin olmalısınız.
 • WordPress gibi PHP tabanlı web sitelerde PHP sürümünün son sürümün bir alt sürümde olmasından emin olmalısınız, son sürümde kullanmaktan çekinin genelde hataları tamamen kapatılmış olmuyor.
 • Bütçeniz ve trafiğiniz doğrultusunda CDN kullanabilirsiniz.
 • Cloudflare kullanarak düşük miktarda da olsa web sitesinin açılış hızını iyileştirebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır ? 1

Türkiye’de akıllı telefon kullanımının %84 olduğunu göz önünde tutacak olursak bazı sektörlerde web sitesi trafiğinin büyük bir çoğunluğunun akıllı telefonlar üzerinden geldiğini varsayabiliriz. Tabi basın bülteni gönderimi ya da endüstriyel mutfak gibi B2B hizmet kalemlerini sağlıyorsanız bilgisayarlardan elde edilecek trafiğin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Mobil trafiğin artmasıyla beraber Google’da Mobil First Indexing yapılanmasında değişikliğe giderek tüm web siteleri için mobili birinci önceliğe aldı. Webmaster Central Blog yazısında buradan ulaşabilirsiniz.

Websitenizi mobil uyumlu hale getirebilmek için yapabilecekleriniz;

 • Responsive tasarıma geçmek
 • Görsellerin boyutlarını küçültmek
 • Logo’nun telefonda kabul edilebilir bir alan kaplamasını sağlamak
 • CDN’e geçmek
 • Menü yapısını ya da iç navigasyonu mobil kullanıcı deneyimine göre düzenlemek
 • Cache uygulamalarını kullanmak
 • AMP kullanmak

404 Hataları

404 hataları genellikle işini sağlıklı yapmayan webmasterlar ya da unutulmuş silinen sayfalardan kaynaklı  oluşur. SEO çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken teknik seo adımlarından biridir. Ancak web sitenizdeki 404 hatalarını %50 azaltırsanız şu kadar yükselme, %100 azaltırsanız bu kadar yükselme olacaktır gibi düşünmeyin. Teknik taraftan bakacak olursak 404 sayfalarının bulunması ilgili sayfalara erişimi zorlaştıracağı için indexlenmeye engel olacaktır. Bir kategori sayfasının 404 hatası vermesi bu kategorilerdeki içeriğin indexlenmemesine yol açabilir.

Pazarlama açısından bakacak olursak web sitenize gelen kullanıcılar eğer sık sık 404 sayfası ile karşılaşırsa işini profesyonel yapmayan bir kurum imajı çizebilirsiniz. Bunun SEO ile ne ilgisi var diyebilirsiniz ancak bu kişiler Google’da bir daha arama yaptığında web sitenize belirli bir oranda tıklamayıp diğer sitelere yönlendirse sıralama kaybetmeniz içten bile olmayacaktır.

Önerim; Web site denetleyici browser ya da bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir uygulama ile belirli aralıklarla web sitenizdeki 404 hatalarını tespit edip düzeltmeniz.

Dosya Boyutları

Web sitenizde bulunan görseller ve dökümanlar sıralamanız üzerinde direkt bir etkiye sahip değildir ancak internet kullanıcılarının internet hızlarının düşük olduğu durumlarda bu dökümanlar geç açılabilir ya da yüklenemeyebilir. Bunu engellemek için dosya boyutlarını sıkıştırıp yüklemeniz kullanıcı deneyimini geliştirecektir.

Teknik açıdan bakacak olursak web site hızını arttıracağı için sıralamanız üzerinde olumlu bir etki sağlayacaktır. Web sitesinin taranması kolaylaşacağı için yeni sayfalarınız daha hızlı index alabilir, rakiplerinize oranla daha hızlı açılan sayfalarınız sıralamalarda yükselebilir.

Not: Web site hızınız 2 saniye, rakip firmalarınızın web site hızları 5 saniye olabilir. Web sitesi hızını arttırdık bir şey değişmedi gibi geri dönüşleri bazen alıyorum ancak unutulmaması gereken 200’ün üzerinde kriter olduğu ve yapılması gerekenin her şeyi mükemmel seviyeye çekmek olduğunu unutmayalım.

Resim boyutlarını küçültmek için kullanabileceğiniz araçlar;

SEO Analizi ile Hedef Belirleme

seo'da hedef

Google’da üst sıralara çıkmak için  herhangi bir web sitesi için SEO çalışmasında bunlara dikkat edilmesi, şunlara dikkat edilmemeli gibi genel kurallar silsilesi ne yazik ki bulunmuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken temel noktalar var, üstte belirtmiş olduğum teknik çalışmalar E-ticaret sitesi için ya da bir kurumsal web sitesi için de dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktadan sonraki çalışmalarda genel bir hat çizmeye çalışacağım ancak bu stratejileri sfwektöre be web sitesinin boyutuna göre şekillendirmeniz gerekmektedir.

Teknik SEO çalışmasını yaptıktan sonra projenin hedefini belirlemeniz gerekmektedir. Bu hedef web sitesine trafik çekmek olabilir, satış yapmak olabilir ya da belirli bir fikri duyurmak olabilir. Belirleyeceğiniz trafik hedefi ilerleyen süreçte web sitesine ekleyeceğiniz metin içeriklerini, videoları, sosyal medya çalışmaları gibi dijital ortamda yapacağını tüm paylaşımları etkileyecektir.

Örnek bir kaç hedef şu şekilde olabilir;

 • Aylık ortalama 50 lead toplamak.
 • Günlük ortalama 10-20 aralığında masa örtüsü satmak.
 • Aylık ortalama 150-200,000 aralığında web sitesine trafik çekmek.
 • Herkesin spor yapması gerektiği fikrini topluma aşılamak.

Hedef Kitle Analizi

Yapılacak çalışmanın amacı belirlendikten sonra hedef kitlenizi tanımlanamız gerekmektedir. Genelde Google Ads ya da sosyal medya çalışmalarında duyduğumuz hedef kitle analizi SEO çalışmalarının da vazgeçilmez aşamalarından biridir. Hedef kitle analizi basitçe şu şekilde yapılabilir;

 1. Bir ürün satıyorsanız, bu ürünü arayan kişiler ne gibi aramalar yapıyor. Örneğin masa örtüsü, bir kaç anahtar kelime şu şekilde olabilir; masa örtüsü fiyatları, masa çizilmesi nasıl engellenir, masa temizliği nasıl yapılır gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanabilir. Bu anahtar kelimeler temelde bir birinden alakasız olabilir ama hedef kitleniz masa temizliğine önem veren kişiler ise jenerik anahtar kelimelerin dışında da blog yapısını da belirlemeniz gerekir.
 2. Anahtar kelimeleri belirledikten sonra hedef kitleniz web sitenize girdikten sonra nasıl bir manzara ile karşılaşmak ister bunu belirlemeniz gerekir. Eğer böyle bir araştırma yapmıyorsanız ilerleyen süreçte dönüşüm oranları ya da hemen çıkma oranları ile boğuşurken kendini bulabilirsiniz.
 3. Web sitenizin tasarımı ile ilgili düzenlemeler bittikten sonra aynı çalışmayı sosyal medya hesaplarından da yapmalısınız. Eğer masa örtüsü satmak istiyorsanız Linkedln’e yüklenmek pek mantıklı olmayabilir. Bununla birlikte Facebook üzerinden yapacağız paylaşımlarda stok görsel kullanıp reklam çalışması yapıyorsanız başınız reklam maliyetleriyle ağrıyabilir.

Toparlamak gerekirse, SEO için hedef kitle analizi 3 ana bileşenden oluşuyor;

 • Hedef kitleniz hangi kelimelerde Google’da arama yapıyor.
 • Bu kişiler nasıl bir web sitesi ile karşılaşmak istiyorlar.
 • Sosyal medya platformlarının hangisi kullanıyorlar ve nasıl bir hesap ile etkileşime girebilirler.

Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmalarının temel amacı belirli anahtar kelimelerde yapılan aramalardan web sitesine trafik çekmek olduğu için anahtar kelime analizi yapılacak tüm çalışmaların bel kemiğini oluşturur. Anahtar kelime analizi yapmak için Semrush, Ahrefs gibi ücretli SEO analizi araçlarını kullanabileceğiniz gibi Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘dan da destek alabilirsiniz. İlerleyen süreçte kafa karışıklığı yaratmaması ve planlı ilerlemeniz açısından önerdiğin araştırma süreci şu şekilde;

 1. Hizmetlerin, ürün satılıyorsa ürün kategorilerinin belirlenmesi.
 2. Bu ürün ve hizmetlere ait tüm anahtar kelime varyasyonlarının bir excel dosyasında sütunlar halinde derlenmesi.
 3.  İlgisiz olabilecek anahtar kelimelerin temizliğinin yapılması
 4. Ticari değeri yüksek olan yani dönüş oranının daha yüksek olacağı fiyat ya da lokasyon içeren long tail anahtar kelimelerin tespit edilip ayrı bir renk ile boyanması ya da başka bir excel’e alınması.
 5. Ücretli araçlar kullanıyorsanız rakiplerinin anahtar kelimelerini tespit edip atladığınız kısımların olmadığını tespit edin, eğer ücret ödemek istemiyorsanız önceki adımda belirlediğiniz anahtar kelimelerde Google’da arama yapıp önerilen aramaları excel’e aktarın.
 6. Listenizi tamamlayıp temizliğini yaptıktan sonra hali hazırda sıralama aldığınız anahtar kelimeleri işaretleyin.
 7. Excel’in cevaplayacağı sorular şunlar olacaktır ;
  • Hangi kelimelerde sıralama almam gerekiyor ?
  • Hangi kelimelerde web sitesinde içerik var ?
  • Hangi kelimelerde sıralamam iyi ?
  • Hangi kelimelerde sıralamayı geliştirmeliyim ?
  • Hangi kelimelerin ticari değeri daha yüksek ?

Anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz ücretli araçlar;

Kaliteli ve Özgün İçerik

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır ? 2

Google’ın SEO için en fazla açıklama yaptığı ve dökümanlarında sürekli yönlendirmeye çalıştığı SEO’nun kriterlerinden biri olan içerik, SEO çalışmalarının temelidir. Anahtar kelime analizi bel kemiği olarak nitelendiriyorsak, içerik vücudumuzdaki sinirler olacaktır.

Durum böyleyken sürekli atlanan ve üzerinde en az durulan alanlardan biri içeriktir. SEO paketleri, SEO hizmet kapsamları ya da SEO Çalışması Nasıl Yapılır ? sorusuna cevap verilirken backlink, site hızı, görseller, otorite v.b gibi alanların üzerinde sıkça durulur. Bunların önemsiz olduğunu söylemiyorum ancak bunların hepsi web sitenizdeki içeriğin üzerine kurulu olan dinamiklerdir.

Örnek vermek gerekirse,  Google’ın yeni bir güncelleme getirdiği haberi çok yavaş olan bir sitede yayınlansa da insanlar o içeriğe erişmek için bekleyecektir ya da içerikte görsel olup olmamasını dikkate almayacaklardır. Ancak nispeten önemsiz bir konuda ne kadar hızlı ve görsel olarak zengin bir içerik yayınlarsanız yayınlayın insanlar ilgi göstermeyecektir.

Bu sadece Google aramaları tarafından değil sosyal medyadaki etkileşim için de önemlidir. “Havuç nedir ?” ve “Havuçtan daha fazla vitamin nasıl alınır ?” gibi iki içeriği Facebook’ta paylaştığınız zaman ilk içeriğin paylaşım ya da trafik için pek şansının olmadığını düşünüyorum.

Konuyu özetlemek gerekirse SEO yapmak için en kritik nokta içerik optimizasyonudur ve bir sitenin belirli aramalarda Google’da en üstte çıkması için ilk kafa yorulması gereken alandır. En fazla üzerinde durulması ve geliştirilmesi gereken SEO’nun parçasıdır ve eğer yeteri kadar önem göstermezseniz ilerleyen süreçte şu sorular kaçınılmaz olacaktır;

 • Neden insanlar sayfalarda zaman geçirmiyor ?
 • Neden sosyal medya hesaplarında içerik çok az trafik alıyor ya da paylaşılmıyor ?
 • Neden backlink kazanamıyorum ?
 • Neden dönüş oranları bu kadar düşük ya da bazı durumlarda neden hiç dönüş alamıyorum ?

Kategorilendirme

Google'ın kategorilendirme hakkındaki dökümanı

Google’ın kategorilendirme hakkındaki dökümanı ( kaynak: https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr )

E-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi , wordpress, joomla ya da haber sitesi fark etmeksizin her web sitesinde bir kategorilendirme mantığı vardır. Ürünlerin veya yazıların kullanıcılar tarafından kolay bulunabilir halde olması gerekir. Anahtar kelime analizini yaptıktan sonra ortak konuları belirli bir kategori üzerinde yayınlamanız hem Google’ın sitenizin ne ile ilgili olduğunu anlamasını kolaylaştıracaktır hem de kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar.

Etiketleme çalışmaları da Google tarafından kategori ile eş değer bir şekilde değerlendirilir.

İdeal bir kategorilendirme şu şekilde olabilir;

Başlık: İzmir’de Yazın Gezilecek Yerler

 • Kategori: İzmir
 • Etiket: Gezilecek Yerler ya da Yazın Gezilecek Yerler

Başlık: Kırmızı Çizgili Gömlek

 • Kategori: Gömlek
 • Etiket: Kırmızı Gömlek

Bu şekilde bir kategorilendirme mantığı ile ilerlendiği taktirde ilerleyen süreçte site üzerinde yapacağınız tasarım değişikliklerinde kodlama açısından eliniz rahatlayacaktır. WordPress kullanıyorsanız “İlgili Haberler” ya da “İlgili Ürünleri” ürün sayfalarında göstererek hemen çıkma oranını düşürebilir daha fazla dönüşüm oranı yakalayabilirsiniz.

Metin İçeriğinin Optimizasyonu

Her ne kadar belirli anahtar kelimelerde sıralama almak için SEO’ya uygun içerik hazırlayarak çalışmalar yapılacak olursa olsun sitenizin genel içerik kalitesi yapacağınız çalışmaların kaderini belirleyecektir. Hangi sayfaya trafik alacağınızı ya da hangi sayfadan elde ettiğiniz trafiğin size gelir getireceğini tahmin edemeyeceğiniz için tüm sayfaların belirli bir kalitenin üstünde olması gerekmektedir. Google yayınladığı algoritmalar ile yaprak sayfa ya da kelime bazlı SEO çalışmalarının etkisi azaltmıştır.

Web sitenizde yayınlanan tüm içeriklerin aşağıdaki metin kriterlerine uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Amaca Uygunluk

Web sitesine eklediğiniz içeriklerin ekleme amacıyla örtüşmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse ” SEO Araçları Nelerdir ?” gibi başlık atıyorsanız ya da bu anahtar kelimede sıralama almaya çalışıyorsanız hazırladığınız yazının içerisinde SEO çalışmaları için kullanılabilecek araçları listelemeniz gerekir. SEO Araçları Nedir ? , SEO Araçları Neden Gereklidir ? gibi iki alt başlık atıp içeriği sadece bununla sınırlarsanız sıralama almanız zor olacaktır.

 • Başlığın İlgi Çekici Olması

SEO temelde web sitesine trafik çekmek için yapıldığı için web sitesinin trafiğine etki edecek unsurları da optimize etmeniz gerekecektir. İlgi çekici bir başlıkla tıklanma oranlarını arttırabilirsiniz. Tıklanma oranlarının web sitesinin sıralamasına etki ettiği Google tarafından henüz doğrulanmadı ancak ikinci sıradaysanız ve arama yapan kişiler sizin web sitenize tıklıyorsa amacınıza ulaşmışsınızdır demektedir. Bu aşamada nasıl yapılır içerikleri ve liste içeriklerini kullanmak sizi rahatlatabilir.

 • URL Uzunluğu ve Yapısı

Daha kısa olan URL’lerin Google’da üst sıralarda olduğu bazı araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Sıralama ile URL uzuluğunun arasındaki bu korelasyon neden sonuç ilişkisi olmayabilir ancak Google tarafından sunulan dökümanlarda URL’in sayfa içeriğini özetleyecek şekilde ve okunabilir şekilde olması gerektiği belirtilmiş. /sayfa-15/ , /dosya/241535/134235.html şeklinde bir URL yapısı kullanıcılar anlam ifade etmediği gibi Google botlarına da bir anlam ifade etmeyecektir.

 • İçerik Genliği
içerik uzunluğu ve Google sıralaması

içerik uzunluğu ve Google sıralaması ( kaynak: https://backlinko.com/content-study )

İçerik genliği de ülkemizde henüz oturmamış konulardan biri. Yoast’ın önerdiği minimum 300 kelimelik içerik ne yazik ki şu şekilde kabul edilmiş bir grup insan tarafından 300 kelimelik içerik yeterlidir. 300 kelime ile bir şeyler anlatabilirsiniz, mesela “SEO Nasıl Yapılır ?” sorusunu 300 kelimede anlatabilirsiniz ancak bu yazıyı okuyacak kişiler bu yazının kendilerine bir şey katabileceğini düşünmeyip o sayfadan hemen çıkabilirler ya da diğer içeriklerin genliği daha fazla olduğu için sıralama bile alamayabilirsiniz.

İçerik genliği lafı dolandırıp kelime sayısını şişirmek değildir. İçerik genliği kaleme aldığınız yazının konuyu kapsamlı bir şekilde anlatıp anlatmadığınız. SEO Nasıl yapılır örneğinden devam edecek olursak bu soruya cevap verirken site hızı, iç linkleme, başlıkların düzenlenmesi, içerik gibi konuların yanı sıra meta açıklamarı, sosyal medya kullanımı gibi konuları da yazınızda yer verip vermediğinizdir.

 • Alt Başlıklar

Alt başlıklarla ilgili genelde kaynaklarda minimum şu kadar anahtar kelimeyi geçirmelisiniz gibi bilgiler bulunmasının yanında Google’ın önerdiği çalışma kullanıcı deneyimini arttıracak ve belirli bir yapı oluşturacak şekilde kullanılmasıdır. Alt başlıklarla ilgili çalışmalarda yazınızın bölümlerini ayıracak ve hangi paragrafta neyi anlattığınızı belirtecek şekilde kullanmalısınız. Aynı zamanda alt başlıkta vadettiğiniz içeriği altındaki paragrafta kullanıcılara sunmalısınız.

  • Alt başlıklar çok uzun olmamalı
  • Konu ile alakalı olmalı
 • Meta Açıklaması

Google tarafından yapılan açıklamalarda meta açıklamasının bir sıralama kriteri olmadığı belirtiliyor. Ancak bu açıklamayı baz alıp meta açıklamalarını boş bırakmamak gerekiyor. Zira meta açıklaması bazı istisnai durumlar dışında Google aramalarındaki sonuçlarda çıkan sayfanızı tanımlayan kısımdır. Dolayısıyla sıralama kadar web sitesinin trafiğini etkilemiyor olsada rakiplerine karşı avantaj kazanabilecek şekilde kullanabilirsiniz.

Ürün satıyorsanız kampanya fiyatını, taksit seçeneklerini; lokal işletmeyseniz adresinizi; hizmet sağlayıcıysanız ücretsiz demo gibi pazarlama araçlarını meta açıklamasına yazacak trafiğinizi arttırabilirsiniz.

 • İmla Hatalarının Olmaması

İmla hataları Google sıralamasını belirleyen birincil kriterlerden biri değildir. İmla hataları web sitenize gelen kullanıcıların yazı kalitesi hakkındaki fikirlerini, işinizi ne kadar özenli yaptığınızı ve imajınıza ne kadar önem verdiğiniz hakkında bir ön yargı oluşmasına sebep olur. Bunun SEO ile ilgisini merak ediyor olabilirsiniz ama imla hatalarının olduğu bir yazıyı kullanıcılar sosyal medya hesaplarında paylaşmayacağı gibi editörlerin de link vereceğini beklememelisiniz. Dolayısıyla dolayılı yoldan imla hataları web sitenizin sıralaması üzerinde etkili olacaktır.

 • İç Linklemenin Olması
İç linkleme hakkındaki Google dökümanı

İç linkleme hakkındaki Google dökümanı

Web sitenizin sayfaları arası iç linkleme yaparak eski sayfalarınızın hala güncel olduğunu Google’a bildirebilirsiniz ve kullanıcıların sitede daha rahat gezinebilmesini sağlayabilirsiniz. Yapacağınız iç linklemelerde önce çıkarmak istediğiniz sayfa bir yana alakalı sayfalara link vermeye dikkat etmelisiniz.

Örnek vermek gerekirse, “İzmir’de Yazın Gezilecek Yerler” adlı bir yazıdan gezilecek yerlere, yazın gezilecek yerlere ve İzmir’de gezilecek yerlere link vermeniz gerekir. Yazıyı okuyan kullanıcının tam olarak ne amaçla yazıya ulaştığını tahmin etmek zor olduğu için biraz beyin fırtınası yapıp ilgisini çekebilecek sayfalara link vermeniz gerekir.

E-ticaret sitelerinde ise benzer ürünler ya da benzer kategorilere yönlendirme aynı işlevi görecektir.

 • Katma Değer

Hazırladığınız tüm yazıların ve içeriklerin kullanıcıya bir değer katması gerekir. Bir yazı yayınlarken sadece Google’da sıralama almış diğer firmaların yazılarının başlıklarını alıp tekrar yazmak bir katmayacaktır ve Google’ın gözünde yazınızı üst sıralara çıkarmak için bir sebep bulunmayacaktır.

Hazırladığınız içeriklerde aynı başlıklı makalelere göre katma değer katmayı yemek yapma örneği üzerinden daha kolay anlatabilirim. “Kuru Fasülye Nasıl Yapılır ?” gibi bir yazınız varsa bunun değerini arttırmak için fasülye ve domates nasıl seçilir, etli yapılacaksa hangi etler tercih edilmelidir, pişirdikten sonra servis önerileri nelerdir gibi yazınızı Google İndexinde bulunan diğer içeriklerden daha kaliteli ve değerli bir hale getirmeniz gerekir.

 • Kopya İçerik

Özellikle e-ticaret sitelerinde karşılaştığım ve genel olarak bir çok sitenin sorunu olan konulardan biri de kopya içerik.  SEO araçlarıyla nispeten bir kısmı tespit edilebilen bir sorun olduğu için göz ardı edilmesi ve üzerinde durulmaması uzun vadede ciddi sıkıntılar doğurabiliyor.

Özellikle e-ticaret siteleri diyorum çünkü ürün açıklamalarını olduğu gibi başka sitelerden alan webmasterlar bir yana herhangi bir ekleme yapmaksızın başka bir sitenin kopyalanıp tasarım  değişikliği ile yayınlan siteler görmedim değil. Ürün açıklamalarının belirli bir kısmı ortak olabilir bunlar fiyat, taksit seçenekleri, fiziksel özellikler gibi ancak katma değer katacak bir şeyler eklemeniz gerekiyor.

Görsel İçeriğin Optimizasyonu

Görsel SEO ile ilgili Google dökümanı

Görsel SEO ile ilgili Google dökümanı

Görsel içerik çalışmaları diğer SEO çalışmalarına göre daha basit gibi görünsede eğer bir e-ticaret sitesi için SEO yapıyorsanız ya da pazarlama çalıştığınız ürün/hizmetler görsel bazlı ise yatırım yapmanız gereken diğer bir konuda görsel içeriklerdir.

Temel olarak web sitenizdeki görsel sayısını 10 katına çıkarmanız sıralamanız üzerinde ciddi bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak;

 • Görseller içeriğin kalitesini arttırıyorsa,
 • Eklediğiniz görseller konuyu daha net ve anlaşılır kılıyorsa,
 • Eklediğiniz görseller kullanıcılar tarafından beğenilip başka platformlarda kullanılıp size backlink veriyorsa,
 • Eklediğiniz görseller sosyal medya hesaplarında paylaşılıp etiketleniyorsanız sosyal medya trafiği ve backlink kazanarak web sitenizin sıralamasını arttırabilirsiniz.

Teknik olarak yapılması gereken çalışmalar:

 1. Görselleri doğru boyutlarda yayınlayın
 2. Alt açıklamalarında görselin ne ile ilgili olduğunu belirtin, anahtar kelimelerle doldurmayın.
 3. Yeteri kadar görsel eklediğinizden emin olun. Eğer ürün satıyorsanız her açıdan çekilmiş fotoğrafları yayınladığınızdan emin olun.
 4. Pinterest, Facebook  gibi sosyal paylaşım platformlarında görsellerini yayınlayın ve marka logonuzun görselin üzerinde olduğuna emin olun.

Video

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır ? 3

Video’nun direkt olarak SEO’ya etki ettiğine dair Google tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil ancak yapılan iki açıklama videonun önemini ortaya koyuyor;

Bu iki açıklamayı baz alacak olursak değişen kullanıcı davranışlarına göre web sitesini geliştirmemizin mantıklı olacağını düşünebiliriz. 2020 Koronavirüs salgınından sonra Youtube başta olmak üzere video izlenmelerinde ciddi bir artış gözlemlendi ve bu durumun devam edeceğini ön görülüyor. Değişen yaşam standartları insanları belirli bir yerde sabit kalıp metin okumak yerine yoldayken ya da başka bir iş ile uğraşırken video izlemeye itiyor. Bir de ülkemizde ne yazik ki okuma alışkanlığı nispeten az olduğu için videolar daha fazla tercih ediliyor. Dolayısıyla eğer web sitenizi kullanıcılar için optimize etmek istiyorsanız video eklemek mantıklı olacaktır.

SERP Geliştirmeleri

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır ? 4

Sağlıklı bir SEO çalışmasının yapılabilmesi için web sitesinin trafiğine etki eden tüm kriterlerin gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi şarttır. Durumun böyle olmasına rağmen “SEO Nasıl Yapılır?” konulu bir çok kaynak ya site içi ( on page ) ya da site dışı (off page) çalışmalara yönelmiş durumda. Bunun yanlış bir şey olduğunu söyleyemem ama bir çok sektörde site içi çalışmalarda bir yere kadar geliştirme yapabiliyor ya da site dışı çalışmalarda eliniz kolunuz kilitlenebiliyor.

Bu gibi senaryoları da göz önünde tutarak rakiplerinize oranla olabildiğince avantajlı konuma gelmenizi sağlayacak çalışmalara yoğunlaşmanız gerekebilir. SERP geliştirmeleri de bu çalışmalardan biridir. SERP geliştirmelerinin web sitenize olan katkısı şu şekilde olabilir;

A Projesi

 • SERP geliştirmeleri yapılmış bunlar ;meta açıklamaları, başlıklar, schema.org kullanımı.
 • 100 anahtar kelimede ortalama 3.sırada

B Projesi

 • SERP geliştirmeleri yapılmamış.
 • 100 anahtar kelimede ortalama 2.sırada

Başlıkların, meta açıklamalarının ve schema.org kullanımını göz önünde tutacak olursak bu bunlar hedef kitleye yönelik optimize edilmesi durumunda organik tıklama oranının A projesinde daha yüksek olacağını ve zamanla sıralamasının daha üst sıralara çıkacağını söyleyebiliriz.

Meta Açıklamaları

Google’ın yaptığı açıklama’ya göre meta açıklaması bir sıralama faktörlerden biri değildir. Ancak bu meta açıklamasının önemini arka planda bırakacak bir açıklama değildir. Yine son yıllarda yapılan açıklamalarda web sitesinin kullanıcılara yönelik optimize edilmesinin ve arama sonuçlarının geliştirilmesi belirtilmişti. Bu iki durumunu şöyle yorumlayabiliriz.

Meta açıklamaları direkt sıralama faktörü değildir ancak; tıklama oranı ve kullanıcıya yönelik yapılan bir geliştirme olduğu için dolaylı bir sıralama faktörüdür.

Meta açıklaması önerileri 

 • 160 karakteri aşmayan meta açıklamaları eklemeye dikkat edin, bazı durumlarda bunu geliştirebilirsiniz. 160 karakteri aşması durumunda Google tarafından seçilmeyecek ya da gösterilmeyecek diye bir durum söz konusu değil ancak paragraf yazmamaya da dikkat edin.
 • Birden fazla alt başlıktan bahsedin. Örnek: “Çocuk ayakkabısı modelleri ve en son çocuk ayakkabısı trendleri hakkında bilgi almak için xxxx.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.” Bu şekilde koyu olarak belirttiğim noktalar ile arama sonuçlarında ilgi çekebilirsiniz.
 • İlgili sayfada eğer indirim, kampanya, özel fiyat uygulamaları varsa bunları belirtebilirsiniz.
 • Her sayfaya ayrı ayrı meta açıklamaları girmeye gayret gösterin. Örnek: “xx hakkında bilgi alabilirsiniz.” şeklinde bir şablon ile tüm sayfalarınıza benzer bir formatta meta açıklaması girmeyin.

Schema.org

Schema.org etiketlerini websitesinde kullanmak sıralamanıza direkt etki etmez. Yani, schema.org etiketlerini web sitenizin tamamına eksiksiz bir şekilde yükledikten sonra sıralamanızda bir değişiklik hemen olacaktır. Ancak eğer sıralama aldığınız anahtar kelimeler varsa bu sıralama ilk 10’da olmalı ki trafik alma potansiyeli olsun, tıkalama oranını arttıracağı için hem web sitesinin trafiğini arttıracaktır hem de organik tıklama oranı sıralamaya etki edebileceği için sayfalarınızın sıralamasında değişiklikler olacaktır.

Kullanabileceğiniz şemalardan bazıları şu şekilde;

 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Etkinlik
 • Nasıl Yapılır ?
 • Otel Detayları
 • Tur Detayları
 • Ürün Detayları
 • Video Detayları
 • Yemek Tarifi

Site Dışı SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

Site Dışı (Off-page) SEO: SEO çalışması yaptığınız web sitesini sosyal medya, basın, pr gibi kanallar aracılığı ile daha fazla kişilere duyurmak için yapılan çalışmaları ifade eder.

Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde pazarlama kanallarından en önemlisidir desem fazla abartmış olmam. Bununla birlikte SEO açısından önemli çalışmalardan biridir. Google’ın hazırladığı SEO nasıl yapılır? yazısında da tavsiye edilen çalışmalardan biri olarak belirtilmiş durumda.

Durum böyleyken sosyal medya  SEO’ya etki eder mi ? sıralamayı değiştirir mi gibi tartışlamalar hala devam ediyor. Bu tartışmalara girmeyip kısaca SEO’nun asıl amacı web sitesine trafik çekmek ise ve sosyal medyadan da trafik elde edebiliyorsanız göz ardı etmeden sosyal medya çalışmalarında yönelmenizde fayda olduğunu belirtebilirim.

Youtube

Youtube üzerinden video yayını yapmak SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır. Ancak bu katkı sektörde hizmet olarak satılan youtube backlink ya da düşük fiyata hazırlanan youtube videoları yayınlayarak elde edilebilecek bir katkı değildir.

Youtube’un SEO çalışmalarına katkısı Hubspot‘un derlediği verilere göre organik trafiği %157 arttırmaktadır. Ancak üstte de belirttiğim gibi bu katkı backlink ya da bir iki video’ya sahip olarak elde edilebilecek bir katkı değildir.

Daha net bir şekilde süreci anlatmak için 2 farklı projeyi karşılaştıralım. A projesinde youtube kanalı var ve değerli videolar paylaşılıyor, B projesinde ise youtube kanalı yok. İçerik kalitesi, sektörü ve backlinklerini eşit olarak varsayalım.

A Projesi

 • Youtube kanalında videolar ile aylık ortalama 10,000 izlenme elde ediyor.
 • Hazırlanan videolar nasıl yapılır, nelere dikkat edilir gibi uzmanlık gerektiren videolar.
 • Ortalama olarak aylık 300 kişi youtube kanalındaki linkler üzerinden web sitesini ziyaret ediyor.

B Projesi

 •  Youtube üzerinde belirli bir yayını yok.

Şimdi aylık toplam 10,0000 Google aramasının olduğunu düşünelim ve bu iki sitenin de küçük veya büyük arama hacimlerine sahip belirli anahtar kelimelerde Google’da ilk 3’te olduğunu düşünelim. Bu durumda Google’da arama yapan kişilerden A projesinin videolarını izleyenler varsa ve video tatmin ediciyse B projesine oranla daha fazla A projesinin web sitesini ziyaret edeceklerini düşünebiliriz. SEO’nun aslında bir pazarlama aracı olduğunu yazının girişinde bahsetmiştim. Pazarlama’daki Aşinalık konseptinden yola çıkacak olursak Youtube videolarının backlink kazanmak hatta uzun vadede backlinklerden daha önemli olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Facebook, Twitter, Instagram

Facebook ve Twitter paylaşımların SEO üzerine olan etkisi sanırım sektörde en fazla tartışılan 10 konu arasında girebilir diyebilirim. Cognitive SEO‘nun yaptığı araştırma düşük bir korelasyon olduğunu gösterse de, araştırmaların veya metrik verilerin tam olarak ölçemediği veya eksik kaldığı nokta markalaşmadır.  SEO çalışmalarındaki amacınız daha fazla kişiye erişmek ve web sitesi trafiğini arttırmaksa göz önünde tutmanız gereken noktalardan biridir markalaşma.

Sosyal medya kullanımı ile markalaşma sürecini hızlandırmış veya sadece sosyal medya kullanarak markalaşan kişi veya kurumlar yok değil şu an. İyisiyle kötüsüyle bütün influencerların sosyal medyadan doğduğunu belirtmeme gerek yok bu noktada.

Eğer sizde bir influencer kadar belirli bir sektörde  kişilere erişmek veya yönlendirmek istiyorsanız sosyal medyayı kullanmanız bir seçenek değil zorunluluktur.

Peki, SEO ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişki nedir ve bir birini nasıl besler ?

Sosyal Medya’nın SEO’ya Etkisi

 • Yapacağınız kaliteli paylaşımlarla hedef kitlenize erişip bilinirliğini arttırabilirsiniz
 • Web sitesindeki içerikleri sosyal medya üzerinden linkli bir şekilde paylaşırsanız web sitenize trafik kazanmış olursunuz.
 • Web sitesine oluşan bu trafiği Google Analytics üzerinden eğer analiz ederseniz, web sitenizdeki hemen çıkma oranı, kullanıcıların zaman geçirdiği sayfalardaki verileri kullanarak web sitenizi geliştirebilirisiniz.
 • Hotjar kullanarak web sitesi ziyaretçilerinin aktivitelerini inceleyebilir, zaman geçirdikleri kısımları geliştirerek sayfada kalma sürelerini geliştirebilirsiniz.
 • Sektör ile ilgili yayın yapan kişilere erişebilir, eğer kaliteli içerik sunuyorsanız backlink kazanabilirsiniz.

SEO’nun Sosyal Medya’ya Etkisi

 • Eğer web sitesinize belirli bir miktarda organik trafik elde ediyorsanız paylaşım ve beğeni butonlarıyla bu ziyaretçileri sosyal medya hesaplarına yönlendirebilirsiniz.
 • Sosyal medya üzerinden kaliteli paylaşımlarla bu ziyaretçilerin dikkatini çekerseniz sizi takip edeceklerdir ve yapacağınız diğer paylaşımlarla birlikte web siteniz bir daha ziyaret edeceklerdir.
 • Bu döngü içerisinde web sitenizden sosyal medya hesaplarınıza gelen kullanıcılar belirli anahtar kelimeleri aratıp geldiği için sosyal medya üzerinden erişmek istediğiniz kilit hedef kitledir diyebiliriz. Bu kullanıcıların yapacağı paylaşımlar, repostlar daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Backlink

Ahrefs Domain Rating ve Site Sıralaması

Ahrefs Domain Rating ve Site Sıralaması ( kaynak: https://backlinko.com/google-ranking-factors )

Geçtiğimiz yıllarda sıralama kriterlerden en etkililerden biri olan backlink günümüzde yavaş yavaş farklı bir forma girmiştir. Başta belirtmek isterim backlink’in etkisi yok, yoğunlaşmamalısınızı kastetmiyorum ancak bakış açımızı biraz değiştirmekte fayda var.

Özellikle backlink satmak için kurulmuş web siteleri, haber siteleri hatta şirketlerin bile kurulduğunu göz önünde bulunduracak olursak bu gibi platformlardan alınan backlinklerin faydadan çok zarar verebileceğini düşünmüş olmamız gerekiyor.  Neden diye merak ediyorsanız aşağıdaki bir kaç teorimi okuyarak size bu konu hakkındaki fikrimi paylaşmak istiyorum. Bu sorular hakkında farklı bir düşünceniz varsa yorum olarak belirtirseniz bu yazıyı daha fazla geliştirebiliriz.

 • Google’ın backlink hakkında bilgi verdiği en kapsamlı yazı olan Bağlantı Düzenleri ‘nde bahsettiği “backlink satın alımı” konusundaki fikri şu şekilde ALMAYIN. Durum böyleyken ve Google’da toplam 95 bin çalışanın bulunduğunu göz önüne alırsak, bu kişilerin bir çoğunun Google Arama motorunu geliştirdiğini de belirtmeme gerek yok “backlink paketi” satın alarak, ya da paravan siteler kurarak Google’ı tabiri caizse kandırabileceğimizi ciddi ciddi düşünüyor muyuz ?
 • Yeni bir web sitesi kurduk, backlink kazanmak için bir neden ortada yok firma ya da proje daha çok yeni, bu durumda satın almaktan başka ne yapabiliriz ? Tabu haline gelmiş 300 kelime içerik yeter mi ?’den sonra en fazla duyduğum sorulardan biri de bu. Kendinizi Google algoritması yerine koyun, yeni bir web sitesi var sosyal medyadan, organik aramalardan veya reklamlardan trafik almıyor. Bu durumda bir web sitesinin backlink kazanması için ortada bir sebep yok ancak durduk yere bir gazeten link verilmiş. Sizce doğal duruyor mu ?
 • Üstteki fikirleri çürütecek edecek fikirler ortaya çıkabilir. Bunların yanında bir çok yazıda gözüme çarpan kalitesiz link alacağınıza para toplayın kaliteli link alın. İyi bir miktar para toplayıp ulusal gazetelerin birinden backlink aldınız. Bu link kalite, spam değeri, trafik değeri, PR gibi kriterlerin tamamından A notuyla geçebilir. Bu durumda düşünülmesi gereken şu, bir web sitesi X ulusal gazetesinden link almış, ancak geri kalan tüm linkleri ya bloglardan ya da daha düşük kaliteli haber sitelerinden. Sizce doğal duruyor mu ?

Bu liste daha uzatılabilir, aklıma geldikçe ekliyor olacağım.

Temel Kurulum

Her ne kadar backlinkin sıralama üzerinde olan etkisi değişse de, değişmeyeceğini düşündüğüm bir şey var o da backlink sıralamaya etki edecektir. Satın almanın opsiyonlar dışında olduğunu düşündüğümüz zaman ne yapmalıyız ?

 • Gerçek bir firma iseniz, çok yüksek ihtimal servis ya da ürün aldığınız şirketler vardır. Bunlardan referanslarına linkli olarak eklemelerini isteyebilirsiniz.
 • Web sitesini yaptırdığınız ajanstan referans olarak web sitenizi web sitelerine eklemelerini isteyebilirsiniz.
 • Kaliteli firma ekleme sitelerine ekleyebilirsiniz ( kaliteden kastım bu rehberlerin denetleniyor olması lazım )

Bu gibi çalışmalar google algoritmaları tarafından doğal olarak algılanacaktır ancak projeyi belirli bir noktaya kadar getirebilir. Bunun ötesinde yapılması gereken backlink almak değil, backlink kazanmak olmalıdır.

Backlink Kazanmak

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır ? 5

Backlink kazanmayı, referans kazanmaya benzetebiliriz. Şöyleki eğer işletmeniz düzgün bir ürün veya hizmet sunmuyorsa kimse size insan yönlendirmek istemez. Ancak, yaptığı işin hakkını veren ve arkasında duran bir işletme iseniz insanlar size referans olacaklardır. Backlink kazanmakta temel olarak bu prensip üzerinde kuruludur, dijital platformlarda işletmenizi layiki ile temsil ederseniz firmalar size referans olacaklardır. Peki bu temsil etme nasıl olmalı, nasıl backlink kazanabilirsiniz ?

 • Sektör hakkında araştırma yapıp geliştirilebilinir yönlerini paylaşırsanız, insanlar kaynak olarak yazılarınızı göstereceklerdir.
 • Yazılan makaleler 300 kelime değil de konunun gerektirdiği uzunlarda ve kapsamda olursa insanlar içeriklerinize referans vereceklerdir. X hakkında her şey gibi bir başlığın altında 300 kelimelik bir yazı bulmanız durumunda içeriğin kapsamı nasıl başlığın hakkını vermiyorsa, o makaleden alacağınız verimde yazıyı yazma amacınızın hakkını vermeyecektir.
 • Eğitim videoları yayınlayabilirsiniz.
 • Liste içerikleri hazırlayabilirsiniz. Bir araştırmada en fazla backlink kazanan içeriklerin liste içerikleri olduğu ortaya çıkarılmış, buradan inceleyebilirsiniz.
 • Infografikler hazırlayabilirsiniz, ınfografik hazırlamak neredeyse bir makale yazmak kadar zaman alabilir ancak bunu herkes bildiği için emeğe saygı gösterip size referans verme ihtimalleri daha yüksek olacaktır.
 • SEO şirketleri ile anlaşıp backlink hizmeti almak yerine bu bütçeyi kullanıcıların seveceği UX geliştirmelerine ya da içerik geliştirmelerine ayırmalısınız.

Sonuç olarak backlink kazanmak bir ihtimaldir kesinlikle bunu yapın backlink kazanabilirsiniz diyemem ama şansınızı arttırmak için elinizden geleni yaparsanız para ödemeksizin backlink kazanabilirsiniz.

SEO Yapmak İçin Kullanılabilecek Araçlar

Google’da üst sıralara çıkmak için gerekli olan araçlar aşağıdaki gibidir ancak unutmayın bu araçlar birer analiz aracıdır ve yine son kararı Google verecektir. Her hangi bir sayfayı ön plana çıkarmak için spam niteliğinde backlink aldıktan sonra site içini iyi yaptım ama neden çıkmıyor gibi durumlarla karşılaşmamak için doğal seo çalışmalarına yoğunlaşıp programları işinizi kolaylaştıracak araçlar olarak görmeniz gerekir.

 • Ahrefs

SEO alanında profesyonel olan tüm bireyler ve firmalar SEO yapmak için Ahrefs’i sıklıkla kullanmaktadır. Elbette acemi web site sahipleri tarafından da sıklıkla kullanılan ilk araçtır. SEO odaklı başarıya ulaşmak için sık sık takip edilmeli ve elde edilen sonuçlar analiz edilerek SEO ilerleyişi planlanmaktadır.

 • Moz

Google algoritme, güncelleme ve kurallarını hızlı bir şekilde entegre eden MOZ ile web site sahiplerinin optimizasyonlarında aktif rol oynayabilmektedir. Moz üzerinde bir de tarayıcı eklentisi mevcuttur. Bu araç sayesinde pek çok metrik ve sonuçlarını güncel olarak takip edebilmeniz mümkün.

 • Majestic

Bilhassa dijital pazarlama sektöründe faaliyet gösterin siteler için en uygun araçlardan birisidir. Yukarıda ve aşağıda sıralayacağımız araçlara göre farklı özellikleri mevcuttur. Pek çok anlık veriye ulaşabileceğiniz Majestic ile kolay analizler yapabilir, anahtar kelime odaklı çalışmalarınızın takibini sağlayabilirsiniz.

 • SpyFu

Diğer araçlar gibi olmadığı için ücretli bir hizmet olarak sunulmuştur. Ücretsiz versiyonu da vardır ancak ücretli versiyonunda olduğu gibi kapsamlı değildir. Sunulan ücretsiz araçlar sayesinde anahtar kelimelerinizdeki değişimleri, aranma hacimlerini özetle başarınızı kolayca analiz edebilecektiniz. Aynı zamanda rekabet içerisinde bulunduğunuz diğer siteleri de takip edebilir, hangi anahtar kelimeleri kullandığını görebilir ve başarılarını izleyebilirsiniz.

 • SEOQuake

Ücretsiz SEO araçlarındandır. En çok kullanılan Chrome tarayıcısında eklenti olarak görev almaktadır. Sitelerinizi takip edebilir, başarılarını izleyebilir, denetimler yapabilir, link tanımlama yapabilir, anahtar kelime oranlarınızı takip edebilir, farklı raporlamalarla sitelerinizi geliştirebilirsiniz.

 • Ücretsiz Araçlar

Genel seo araçları https://www.ihs.com.tr/seo/

SEO yapmak için gerekenler: https://omeryoluk.com/seo-yapmak-icin-gerekenler/