SEO Nedir ? Nasıl Yapılır ?

SEO (Search Engine Optimization);  arama motorlarında web sitelerin kalite yönergelerine ve kullanıcı davranışlarının baz alınıp, ilk sıralarda yer alması için web site içinde ve dışında yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir.

SEO kapsamında yapılan tüm çalışmaların temelde amacı sitenin reklam vermeden ziyaretçi sayısındaki organik artışı sağlamaktır. Bu amaçla yapılan çalışmalar sitenin kalitesini, özgünlüğünü, güvenilirliğini ve faydalılığını arttırmaktadır.

Yapılan çalışmaların ticari amacı web sitelerini ilk sıralarda yer edinmesini sağlayıp, web sitelerine reklam ve sosyal medya kampanyalarına kıyasla en karlı olan organik trafik sayısını arttırmaktır.

SEO çalışmalarının gerekliliği Google algoritmalarının ve son kullanıcı davranışlarının değişmesinden doğar. Arama motoru optimizasyonu denmesinin sebebi de budur.

Arama motorları, değişen kullanıcı davranışlarını ve elde ettikleri verilere göre sitelerin sıralamalardaki yerlerinin değişmesi için sektörel, ulusal veya global güncellemeler getirerek son kullanıcıya en kaliteli siteyi getirmeyi amaçlar.

Arama motorunun siteleri değerlendirme kriterleri sürekli olarak güncellendiği için SEO bir kere yapılacak bir çalışma değilir. Düzenli çalışmayı, güncelliği, disiplini ve dürüstlüğü gerektirir.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO, arama motoru optimizasyonu çalışmalarının temelinde içerik yer almaktadır. Backlink, site hızı, anahtar kelime araştırması sosyal medya paylaşımları v.b gibi çalışmalar içerik üzerinde şekillenmektedir. Dolayısıyla yapılacak tüm çalışmalarda göz önünde tutulması gereken nokta içeriğin sunumu olmalıdır.

Ne kadar teknik detaylara birazdan girecek olursak olalım SEO’nun klişe tanımı olan “web sitelerinin arama motoru kriterlerine göre düzenlenmesi”nden ziyade SEO internet kullanıcılarına yapılan pazarlama çalışmasıdır. Aşağıdaki belirteceğim tüm noktalar ve öneriler bir pazarlamacı mantığı ile okunmalı ve gerekirse eleştirilmelidir.

Yapılan tüm emek ve çalışmaların sonunda Google tarafından bir sınav notu alınmayacağı gibi kullanıcılar da sizin veya müşterinizin web sitesine ulaşıp bakalım SEO çalışmaları ne kadar iyi ya da bu sitenin SEO’yu ne kadar iyi yapılmış hizmet almalıyım gibi bir karar verme süresine girilmeyecektir.

SEO’nun düzgün yapılması durumunda web sitesine daha fazla kişinin ziyaret edeceği ve iletişim sayısının artacağı şüphesizdir. Gelebilecek bu yorum karşısında web sitesine 1,000 kişinin ziyaret edip 10 kişinin sizinle iletişime geçmesindense 100 kişinin ziyaret edip 10 kişinin iletişime geçmesini tercih ettiğimi belirtmek isterim. Tasarımın ve içeriğin güven uyandıracak şekilde hazırlanmasıyla böyle bir oran yakalanabilir, bunun en büyük avantajı da güncellemeler ile trafikte düşmeler olması durumunda müşterinin veya sizin kaybı kompanse etmesi için Google Adwords‘e başvurması durumunda sonucun bir felaket ile sonuçlanmasının önüne geçilmesidir.

Teknik Hazırlık

İçerik ve hedef kitle araştırmalarından önce yapılması gereken önemli çalışmalardan biri temel SEO ayarlarıdır. Çok iyi ve kapsamlı bir içerik hazırlamış olabilir ya da web siteniz organik olarak yüzlerce backlink kazanmış olabilir ancak teknik alt yapısı sağlıklı olmayan web sitelerde daime bir performans kaybı yaşanabilir. Bunu engellemek için eğer aciliyet söz konusu değilse herhangi bir başlığı veya yazıyı değiştirmeden web sitesinin teknik SEO analizi yapıp ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

Sayfaları tek tek kontrol etmek istemiyorsanız benim önerim Website Auditor gibi site içi SEO çalışmalarında kullanabileceğiniz bir yazılıma sahip olmanızdır.

İndex Kontrolleri

Her ne kadar yayına alınan bir web sitesinin robot.txt ve site haritalarının düzgün bir şekilde ayarlanmış olduğunu varsayıyor olsakta yapılması gereken ilk çalışma web sitesinin düzgün bir şekilde Google tarafından indexlendiğini kontrol etmek olmalıdır.

Site haritasını Google Search Console‘a bildirip bunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Ek olarak eğer site haritası tek bir parçadan oluşmuyorsa;

 • Blog yazılarının,
 • Sayfaların,
 • Ürün Sayfalarının,
 • Ürün ve Blog Kategori Sayfalarının,
 • Etiket Sayfalarının,
 • Portfolyo Sayfalarının site haritalarını tek tek bildirmeniz gerekebilir. Eğer daha önce bildirilmişse Google arama barına site:example.com yapısında yukarıdaki sayfa tiplerini yazıp tek tek kontrol edebilirsiniz.

Site Hızı

İndex kontrollerinin yapılmasının ardından teknik SEO için yapılması gereken ikinci çalışma olacaktır. Her ne kadar site hızının iyileştirilmesi yeni bir makale yayınlamak ya da backlink kazanmak kadar marjinal bir şekilde web sitesinin trafiğinde değişiklik sağlamasa da Haşlanan Kurbağa sendromuna yakalanmamak için web siteninin hızını test edip mümkün olan en hızlı şekilde açılmasını sağlamalısınız.

Web sitesi hızını test ederken bir üstteki başlıkta belirttiğim sayfa tiplerini tek tek test etmeli  hızlarını arttırmak için çalışmalar yapmalısınız.

Genel olarak tüm sitelerde uygulanabilecek çalışmalar şu şekilde sıralanabilinir;

 •  Bir resim sıkıştırma aracı ile web sitesinde bulunan resimleri görsel kaliteden gözle görülür seviyede ödün vermeyecek şekilde sıkıştırmak.
 • Sayfa açılış hızını arttırmak için Lazy-Load özelliğini kullanmak. Eğer WordPress kullanıyorsanız bunun için eklenti kullanabilirsiniz, web sitesi HTML ise buradaki kodları ekleyebilirsiniz.
 • Cache uygulamasından faydalanabilirsiniz, WordPress sitelerde sunucunuzla uyumlu bir cache eklentisi kullandığınızdan emin olmalısınız.
 • Sayfa tiplerine göre kullanılmayan kodları çağırmayarak sunucu üzerindeki yükü hafifletebilirsiniz. HTML sitelerde bunu kod yapısında oynayarak, WordPress sitelerde ise Asset CleanUp eklentisi ile yapabilirsiniz. Kullanırken eklentileri veya WordPress’in temel dosyaları ile çakışmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde tasarımsal olarak istemediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.
 • Web sitesinde gömülü bir şekilde videolar var ise bu videoları sayfanın ilk açılışının kapladığı alanın altına alabilirsiniz. Bu şekilde ilk açılış hızını arttırabilirsiniz.
 • Sunucu özelliklerinin web sitesinin boyutu ve trafiğini karşılayacak şekilde olduğundan emin olmalısınız.
 • WordPress gibi PHP tabanlı web sitelerde PHP sürümünün son sürümün bir alt sürümde olmasından emin olmalısınız, son sürümde kullanmaktan çekinin genelde hataları tamamen kapatılmış olmuyor.
 • Bütçeniz ve trafiğiniz doğrultusunda CDN kullanabilirsiniz.
 • Cloudflare kullanarak düşük miktarda da olsa web sitesinin açılış hızını iyileştirebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Türkiye’de akıllı telefon kullanımının %84 olduğunu göz önünde tutacak olursak bazı sektörlerde web sitesi trafiğinin büyük bir çoğunluğunun akıllı telefonlar üzerinden geldiğini varsayabiliriz. Tabi basın bülteni gönderimi ya da endüstriyel mutfak gibi B2B hizmet kalemlerini sağlıyorsanız bilgisayarlardan elde edilecek trafiğin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Mobil trafiğin artmasıyla beraber Google’da Mobil First Indexing yapılanmasında değişikliğe giderek tüm web siteleri için mobili birinci önceliğe aldı. Webmaster Central Blog yazısında buradan ulaşabilirsiniz.

Websitenizi mobil uyumlu hale getirebilmek için yapabilecekleriniz;

 • Responsive tasarıma geçmek
 • Görsellerin boyutlarını küçültmek
 • Logo’nun telefonda kabul edilebilir bir alan kaplamasını sağlamak
 • CDN’e geçmek
 • Menü yapısını ya da iç navigasyonu mobil kullanıcı deneyimine göre düzenlemek
 • Cache uygulamalarını kullanmak
 • AMP kullanmak

404 Hataları

404 hataları genellikle işini sağlıklı yapmayan webmasterlar ya da unutulmuş silinen sayfalardan kaynaklı  oluşur. SEO çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken teknik seo adımlarından biridir. Ancak web sitenizdeki 404 hatalarını %50 azaltırsanız şu kadar yükselme, %100 azaltırsanız bu kadar yükselme olacaktır gibi düşünmeyin. Teknik taraftan bakacak olursak 404 sayfalarının bulunması ilgili sayfalara erişimi zorlaştıracağı için indexlenmeye engel olacaktır. Bir kategori sayfasının 404 hatası vermesi bu kategorilerdeki içeriğin indexlenmemesine yol açabilir.

Pazarlama açısından bakacak olursak web sitenize gelen kullanıcılar eğer sık sık 404 sayfası ile karşılaşırsa işini profesyonel yapmayan bir kurum imajı çizebilirsiniz. Bunun SEO ile ne ilgisi var diyebilirsiniz ancak bu kişiler Google’da bir daha arama yaptığında web sitenize belirli bir oranda tıklamayıp diğer sitelere yönlendirse sıralama kaybetmeniz içten bile olmayacaktır.

Önerim; Web site denetleyici browser ya da bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir uygulama ile belirli aralıklarla web sitenizdeki 404 hatalarını tespit edip düzeltmeniz.

Dosya Boyutları

Web sitenizde bulunan görseller ve dökümanlar sıralamanız üzerinde direkt bir etkiye sahip değildir ancak internet kullanıcılarının internet hızlarının düşük olduğu durumlarda bu dökümanlar geç açılabilir ya da yüklenemeyebilir. Bunu engellemek için dosya boyutlarını sıkıştırıp yüklemeniz kullanıcı deneyimini geliştirecektir.

Teknik açıdan bakacak olursak web site hızını arttıracağı için sıralamanız üzerinde olumlu bir etki sağlayacaktır. Web sitesinin taranması kolaylaşacağı için yeni sayfalarınız daha hızlı index alabilir, rakiplerinize oranla daha hızlı açılan sayfalarınız sıralamalarda yükselebilir.

Not: Web site hızınız 2 saniye, rakip firmalarınızın web site hızları 5 saniye olabilir. Web sitesi hızını arttırdık bir şey değişmedi gibi geri dönüşleri bazen alıyorum ancak unutulmaması gereken 200’ün üzerinde kriter olduğu ve yapılması gerekenin her şeyi mükemmel seviyeye çekmek olduğunu unutmayalım.

Hedef Belirleme

Hedef Kitle Analizi

Anahtar Kelime Analizi

 

İçerik

Kategorilendirme

Metin İçeriği

Görsel İçerik

Video

Sosyal Medya İçeriği

 

Navigasyon

Yazı İçi Yönlendirmeler

Menü

Sidebar

 

 

Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde pazarlama kanallarından en önemlisidir desem fazla abartmış olmam. Bununla birlikte SEO açısından önemli çalışmalardan biridir. Google’ın hazırladığı SEO nasıl yapılır? yazısında da tavsiye edilen çalışmalardan biri olarak belirtilmiş durumda.

Durum böyleyken sosyal medya  SEO’ya etki eder mi ? sıralamayı değiştirir mi gibi tartışlamalar hala devam ediyor. Bu tartışmalara girmeyip kısaca SEO’nun asıl amacı web sitesine trafik çekmek ise ve sosyal medyadan da trafik elde edebiliyorsanız göz ardı etmeden sosyal medya çalışmalarında yönelmenizde fayda olduğunu belirtebilirim.

Youtube

Youtube üzerinden video yayını yapmak SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır. Ancak bu katkı sektörde hizmet olarak satılan youtube backlink ya da düşük fiyata hazırlanan youtube videoları yayınlayarak elde edilebilecek bir katkı değildir.

Youtube’un SEO çalışmalarına katkısı Hubspot‘un derlediği verilere göre organik trafiği %157 arttırmaktadır. Ancak üstte de belirttiğim gibi bu katkı backlink ya da bir iki video’ya sahip olarak elde edilebilecek bir katkı değildir.

Daha net bir şekilde süreci anlatmak için 2 farklı projeyi karşılaştıralım. A projesinde youtube kanalı var ve değerli videolar paylaşılıyor, B projesinde ise youtube kanalı yok. İçerik kalitesi, sektörü ve backlinklerini eşit olarak varsayalım.

A Projesi

 • Youtube kanalında videolar ile aylık ortalama 10,000 izlenme elde ediyor.
 • Hazırlanan videolar nasıl yapılır, nelere dikkat edilir gibi uzmanlık gerektiren videolar.
 • Ortalama olarak aylık 300 kişi youtube kanalındaki linkler üzerinden web sitesini ziyaret ediyor.

B Projesi

 •  Youtube üzerinde belirli bir yayını yok.

Şimdi aylık toplam 10,0000 Google aramasının olduğunu düşünelim ve bu iki sitenin de küçük veya büyük arama hacimlerine sahip belirli anahtar kelimelerde Google’da ilk 3’te olduğunu düşünelim. Bu durumda Google’da arama yapan kişilerden A projesinin videolarını izleyenler varsa ve video tatmin ediciyse B projesine oranla daha fazla A projesinin web sitesini ziyaret edeceklerini düşünebiliriz. SEO’nun aslında bir pazarlama aracı olduğunu yazının girişinde bahsetmiştim. Pazarlama’daki Aşinalık konseptinden yola çıkacak olursak Youtube videolarının backlink kazanmak hatta uzun vadede backlinklerden daha önemli olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Facebook, Twitter, Instagram

Facebook ve Twitter paylaşımların SEO üzerine olan etkisi sanırım sektörde en fazla tartışılan 10 konu arasında girebilir diyebilirim. Cognitive SEO‘nun yaptığı araştırma düşük bir korelasyon olduğunu gösterse de, araştırmaların veya metrik verilerin tam olarak ölçemediği veya eksik kaldığı nokta markalaşmadır.  SEO çalışmalarındaki amacınız daha fazla kişiye erişmek ve web sitesi trafiğini arttırmaksa göz önünde tutmanız gereken noktalardan biridir markalaşma.

Sosyal medya kullanımı ile markalaşma sürecini hızlandırmış veya sadece sosyal medya kullanarak markalaşan kişi veya kurumlar yok değil şu an. İyisiyle kötüsüyle bütün influencerların sosyal medyadan doğduğunu belirtmeme gerek yok bu noktada.

Eğer sizde bir influencer kadar belirli bir sektörde  kişilere erişmek veya yönlendirmek istiyorsanız sosyal medyayı kullanmanız bir seçenek değil zorunluluktur.

Peki, SEO ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişki nedir ve bir birini nasıl besler ?

Sosyal Medya’nın SEO’ya Etkisi

 • Yapacağınız kaliteli paylaşımlarla hedef kitlenize erişip bilinirliğini arttırabilirsiniz
 • Web sitesindeki içerikleri sosyal medya üzerinden linkli bir şekilde paylaşırsanız web sitenize trafik kazanmış olursunuz.
 • Web sitesine oluşan bu trafiği Google Analytics üzerinden eğer analiz ederseniz, web sitenizdeki hemen çıkma oranı, kullanıcıların zaman geçirdiği sayfalardaki verileri kullanarak web sitenizi geliştirebilirisiniz.
 • Hotjar kullanarak web sitesi ziyaretçilerinin aktivitelerini inceleyebilir, zaman geçirdikleri kısımları geliştirerek sayfada kalma sürelerini geliştirebilirsiniz.
 • Sektör ile ilgili yayın yapan kişilere erişebilir, eğer kaliteli içerik sunuyorsanız backlink kazanabilirsiniz.

SEO’nun Sosyal Medya’ya Etkisi

 • Eğer web sitesinize belirli bir miktarda organik trafik elde ediyorsanız paylaşım ve beğeni butonlarıyla bu ziyaretçileri sosyal medya hesaplarına yönlendirebilirsiniz.
 • Sosyal medya üzerinden kaliteli paylaşımlarla bu ziyaretçilerin dikkatini çekerseniz sizi takip edeceklerdir ve yapacağınız diğer paylaşımlarla birlikte web siteniz bir daha ziyaret edeceklerdir.
 • Bu döngü içerisinde web sitenizden sosyal medya hesaplarınıza gelen kullanıcılar belirli anahtar kelimeleri aratıp geldiği için sosyal medya üzerinden erişmek istediğiniz kilit hedef kitledir diyebiliriz. Bu kullanıcıların yapacağı paylaşımlar, repostlar daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

SERP Geliştirmeleri

Sağlıklı bir SEO çalışmasının yapılabilmesi için web sitesinin trafiğine etki eden tüm kriterlerin gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi şarttır. Durumun böyle olmasına rağmen “SEO Nasıl Yapılır?” konulu bir çok kaynak ya site içi ya da site dışı çalışmalara yönelmiş durumda. Bunun yanlış bir şey olduğunu söyleyemem ama bir çok sektörde site içi çalışmalarda bir yere kadar geliştirme yapabiliyor ya da site dışı çalışmalarda eliniz kolunuz kilitlenebiliyor.

Bu gibi senaryoları da göz önünde tutarak rakiplerinize oranla olabildiğince avantajlı konuma gelmenizi sağlayacak çalışmalara yoğunlaşmanız gerekebilir. SERP geliştirmeleri de bu çalışmalardan biridir. SERP geliştirmelerinin web sitenize olan katkısı şu şekilde olabilir;

A Projesi

 • SERP geliştirmeleri yapılmış bunlar ;meta açıklamaları, başlıklar, schema.org kullanımı.
 • 100 anahtar kelimede ortalama 3.sırada

B Projesi

 • SERP geliştirmeleri yapılmamış.
 • 100 anahtar kelimede ortalama 2.sırada

Başlıkların, meta açıklamalarının ve schema.org kullanımını göz önünde tutacak olursak bu bunlar hedef kitleye yönelik optimize edilmesi durumunda organik tıklama oranının A projesinde daha yüksek olacağını ve zamanla sıralamasının daha üst sıralara çıkacağını söyleyebiliriz.

Meta Açıklamaları

Google’ın yaptığı açıklama’ya göre meta açıklaması bir sıralama faktörlerden biri değildir. Ancak bu meta açıklamasının önemini arka planda bırakacak bir açıklama değildir. Yine son yıllarda yapılan açıklamalarda web sitesinin kullanıcılara yönelik optimize edilmesinin ve arama sonuçlarının geliştirilmesi belirtilmişti. Bu iki durumunu şöyle yorumlayabiliriz.

Meta açıklamaları direkt sıralama faktörü değildir ancak; tıklama oranı ve kullanıcıya yönelik yapılan bir geliştirme olduğu için dolaylı bir sıralama faktörüdür.

Meta açıklaması önerileri 

 • 160 karakteri aşmayan meta açıklamaları eklemeye dikkat edin, bazı durumlarda bunu geliştirebilirsiniz. 160 karakteri aşması durumunda Google tarafından seçilmeyecek ya da gösterilmeyecek diye bir durum söz konusu değil ancak paragraf yazmamaya da dikkat edin.
 • Birden fazla alt başlıktan bahsedin. Örnek: “Çocuk ayakkabısı modelleri ve en son çocuk ayakkabısı trendleri hakkında bilgi almak için xxxx.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.” Bu şekilde koyu olarak belirttiğim noktalar ile arama sonuçlarında ilgi çekebilirsiniz.
 • İlgili sayfada eğer indirim, kampanya, özel fiyat uygulamaları varsa bunları belirtebilirsiniz.
 • Her sayfaya ayrı ayrı meta açıklamaları girmeye gayret gösterin. Örnek: “xx hakkında bilgi alabilirsiniz.” şeklinde bir şablon ile tüm sayfalarınıza benzer bir formatta meta açıklaması girmeyin.

Schema.org

Schema.org etiketlerini websitesinde kullanmak sıralamanıza direkt etki etmez. Yani, schema.org etiketlerini web sitenizin tamamına eksiksiz bir şekilde yükledikten sonra sıralamanızda bir değişiklik hemen olacaktır. Ancak eğer sıralama aldığınız anahtar kelimeler varsa bu sıralama ilk 10’da olmalı ki trafik alma potansiyeli olsun, tıkalama oranını arttıracağı için hem web sitesinin trafiğini arttıracaktır hem de organik tıklama oranı sıralamaya etki edebileceği için sayfalarınızın sıralamasında değişiklikler olacaktır.

Kullanabileceğiniz şemalardan bazıları şu şekilde;

 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Etkinlik
 • Nasıl Yapılır ?
 • Otel Detayları
 • Tur Detayları
 • Ürün Detayları
 • Video Detayları
 • Yemek Tarifi

Backlink

Geçtiğimiz yıllarda sıralama kriterlerden en etkililerden biri olan backlink günümüzde yavaş yavaş farklı bir forma girmiştir. Başta belirtmek isterim backlink’in etkisi yok, yoğunlaşmamalısınızı kastetmiyorum ancak bakış açımızı biraz değiştirmekte fayda var.

Özellikle backlink satmak için kurulmuş web siteleri, haber siteleri hatta şirketlerin bile kurulduğunu göz önünde bulunduracak olursak bu gibi platformlardan alınan backlinklerin faydadan çok zarar verebileceğini düşünmüş olmamız gerekiyor.  Neden diye merak ediyorsanız aşağıdaki bir kaç teorimi okuyarak size bu konu hakkındaki fikrimi paylaşmak istiyorum. Bu sorular hakkında farklı bir düşünceniz varsa yorum olarak belirtirseniz bu yazıyı daha fazla geliştirebiliriz.

 • Google’ın backlink hakkında bilgi verdiği en kapsamlı yazı olan Bağlantı Düzenleri ‘nde bahsettiği “backlink satın alımı” konusundaki fikri şu şekilde ALMAYIN. Durum böyleyken ve Google’da toplam 95 bin çalışanın bulunduğunu göz önüne alırsak, bu kişilerin bir çoğunun Google Arama motorunu geliştirdiğini de belirtmeme gerek yok “backlink paketi” satın alarak, ya da paravan siteler kurarak Google’ı tabiri caizse kandırabileceğimizi ciddi ciddi düşünüyor muyuz ?
 • Yeni bir web sitesi kurduk, backlink kazanmak için bir neden ortada yok firma ya da proje daha çok yeni, bu durumda satın almaktan başka ne yapabiliriz ? Tabu haline gelmiş 300 kelime içerik yeter mi ?’den sonra en fazla duyduğum sorulardan biri de bu. Kendinizi Google algoritması yerine koyun, yeni bir web sitesi var sosyal medyadan, organik aramalardan veya reklamlardan trafik almıyor. Bu durumda bir web sitesinin backlink kazanması için ortada bir sebep yok ancak durduk yere bir gazeten link verilmiş. Sizce doğal duruyor mu ?
 • Üstteki fikirleri çürütecek edecek fikirler ortaya çıkabilir. Bunların yanında bir çok yazıda gözüme çarpan kalitesiz link alacağınıza para toplayın kaliteli link alın. İyi bir miktar para toplayıp ulusal gazetelerin birinden backlink aldınız. Bu link kalite, spam değeri, trafik değeri, PR gibi kriterlerin tamamından A notuyla geçebilir. Bu durumda düşünülmesi gereken şu, bir web sitesi X ulusal gazetesinden link almış, ancak geri kalan tüm linkleri ya bloglardan ya da daha düşük kaliteli haber sitelerinden. Sizce doğal duruyor mu ?

Bu liste daha uzatılabilir, aklıma geldikçe ekliyor olacağım.

Temel Kurulum

Her ne kadar backlinkin sıralama üzerinde olan etkisi değişse de, değişmeyeceğini düşündüğüm bir şey var o da backlink sıralamaya etki edecektir. Satın almanın opsiyonlar dışında olduğunu düşündüğümüz zaman ne yapmalıyız ?

 • Gerçek bir firma iseniz, çok yüksek ihtimal servis ya da ürün aldığınız şirketler vardır. Bunlardan referanslarına linkli olarak eklemelerini isteyebilirsiniz.
 • Web sitesini yaptırdığınız ajanstan referans olarak web sitenizi web sitelerine eklemelerini isteyebilirsiniz.
 • Kaliteli firma ekleme sitelerine ekleyebilirsiniz ( kaliteden kastım bu rehberlerin denetleniyor olması lazım )

Bu gibi çalışmalar google algoritmaları tarafından doğal olarak algılanacaktır ancak projeyi belirli bir noktaya kadar getirebilir. Bunun ötesinde yapılması gereken backlink almak değil, backlink kazanmak olmalıdır.

Backlink Kazanmak

Backlink kazanmayı, referans kazanmaya benzetebiliriz. Şöyleki eğer işletmeniz düzgün bir ürün veya hizmet sunmuyorsa kimse size insan yönlendirmek istemez. Ancak, yaptığı işin hakkını veren ve arkasında duran bir işletme iseniz insanlar size referans olacaklardır. Backlink kazanmakta temel olarak bu prensip üzerinde kuruludur, dijital platformlarda işletmenizi layiki ile temsil ederseniz firmalar size referans olacaklardır. Peki bu temsil etme nasıl olmalı, nasıl backlink kazanabilirsiniz ?

 • Sektör hakkında araştırma yapıp geliştirilebilinir yönlerini paylaşırsanız, insanlar kaynak olarak yazılarınızı göstereceklerdir.
 • Yazılan makaleler 300 kelime değil de konunun gerektirdiği uzunlarda ve kapsamda olursa insanlar içeriklerinize referans vereceklerdir. X hakkında her şey gibi bir başlığın altında 300 kelimelik bir yazı bulmanız durumunda içeriğin kapsamı nasıl başlığın hakkını vermiyorsa, o makaleden alacağınız verimde yazıyı yazma amacınızın hakkını vermeyecektir.
 • Eğitim videoları yayınlayabilirsiniz.
 • Liste içerikleri hazırlayabilirsiniz. Bir araştırmada en fazla backlink kazanan içeriklerin liste içerikleri olduğu ortaya çıkarılmış, buradan inceleyebilirsiniz.
 • Infografikler hazırlayabilirsiniz, ınfografik hazırlamak neredeyse bir makale yazmak kadar zaman alabilir ancak bunu herkes bildiği için emeğe saygı gösterip size referans verme ihtimalleri daha yüksek olacaktır.

Sonuç olarak backlink kazanmak bir ihtimaldir kesinlikle bunu yapın backlink kazanabilirsiniz diyemem ama şansınızı arttırmak için elinizden geleni yaparsanız para ödemeksizin backlink kazanabilirsiniz.