SEO Neden Gereklidir

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. İnternette arama oranları düşünüldüğünde oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Doğru bir şekilde yapıldığında internette görünürlük kazanmanız açısından oldukça faydalı olabilmektedir. Peki, SEO neden gereklidir?

1) Arama Sonuçlarında Daha Üst Sıralarda Bulunmak

Günümüzün rekabetçi dünyasında bir şekilde ön plana çıkmak zorundasınız. Müşteriler ve kullanıcılar, arama motorlarında herhangi bir arama yaptıklarında, daima en üstteki sonuçlara bakmaktadırlar. Rakipleriniz arasından sıyrılabilmek açısından bu önemli bir unsurdur. SEO sayesinde üst sıralara çıkabilir, görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Üst sıralara çıkabilmek reklam yoluyla ya da SEO yoluyla olmaktadır. Bu nedenle reklam bütçeniz kısıtlı ise SEO sizin için vazgeçilmez bir unsur konumundadır. SEO tam da bu iş için gereklidir diyebiliriz. Bunun haricinde rakipleriniz SEO çalışmaları yürütürken sizin yürütmemeniz oyuna 1 – 0 yenik başlamış anlamına gelebilecektir.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Bu da sitenize daha fazla potansiyel müşteri çekeceğiniz anlamına gelmektedir. Geliştireceğiniz stratejiler ile bu potansiyel müşterileri normal müşteri grubuna dâhil edebilir, onların alışveriş yapmasını ya da sizi tanımasını sağlayabilirsiniz.

Üstelik SEO ile bütün bu işlemleri çok düşük maliyetler ile gerçekleştirirsiniz. Özellikle reklamcılık açısından yeterli bir bütçeniz yok ise SEO sizin için vazgeçilmez unsur konumuna gelmektedir. Bu şekilde SEO çalışmaları yürüterek üst sıralarda yer almanız, SEO neden gereklidir sorusunun birinci yanıtını oluşturmaktadır.

2) Marka Bilinirliğine Sahip Olmak

Marka, işletme açısından büyük önem taşımaktadır. Öyle ki bir kişinin adı kadar önem taşımaktadır. Marka, sizin imzanız konumundadır ve bu imzayı geliştirmek için var olan bütün çabanızı göstermeniz gerekmektedir. Markayı korumak ise tamamen size düşmektedir. İlgi çekici, SEO açısından uyumlu, güzel tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak, marka bilinirliği açısından çok önemlidir. SEO dostu bir web sitesi sitenizi aynı zamanda popüler hale getirebilmektedir.

Tüketiciler, farklı malları ya da ürünleri incelemeden önce bir değerlendirme işlemi yapmaktadır. Bu nedenle web sitenizin hangi konumda olduğu hayati bir önem taşımaktadır. Site içi ve site dışı optimizasyon teknikleri ile üst sıralarda yer alarak marka bilinirliğine sahip olabilir ve bu bilinirliği koruyabilirsiniz.

Öte yandan marka bilinirliği, satışlarınızı etkileyici bir role sahiptir. Yani SEO çalışmaları ile aslında bir taş ile birden fazla kuş vurmuş olmaktasınız. Bu da size verimlilik sağlamaktadır. Marka bilinirliğine sahip olmak, SEO neden gereklidir sorusunun ikinci yanıtını oluşturmaktadır.

3) Satışları Arttırmak

Marka bilinirliği, üst sıralarda yer almak, sosyal medyada yer almak, SEO çalışmaları yürütmek, bir üne sahip olmak, bütün bunlar satışlarınızı arttırıcı bir role sahiptir. Aramalar artık kişiselleştirilmiş durumdadır. Kişinin konumu bile arama sonuçlarını etkilemektedir. Bu şekilde düşünüldüğü zaman bir ürünü ya da malı arayan kişinin sonuçları lokal bazda kısıtlanabilmektedir. Bu nedenle aynı zamanda yerel rakipleriniz de bulunmaktadır.

Yerel rakipleriniz ile pozitif rekabete girerek onlardan sıyrılabilmeniz biraz SEO’ya bağlıdır. SEO, bu nedenle gerekli olabilir. Zaten müşteriler genellikle ikinci ya da üçüncü sayfaya gitmeyebilmektedir. Bu nedenle SEO çalışmaları yaparak ilk sayfada yer almak çok önem arz eden bir konudur. Bu noktada SEO’ya yatırım yapılması gerekmektedir. Yapılan bu yatırımlar, satış olarak geri dönecektir. Satışların artması, SEO neden gereklidir sorusunun üçüncü yanıtını oluşturmaktadır.

4) Reklam Maliyetlerini Düşürür

Sitenin tanıtım aşamasında eğer reklam yapmak yolunu seçerseniz bu oldukça maliyetli bir işlem olacaktır. SEO ise düşük maliyetler ile gerçekleştirebileceğiniz işlemlerdir. Bu nedenle SEO’yu tercih ederek reklam maliyetlerinizi düşürebilir, bu yolda ilerleyebilirsiniz. Reklam maliyetlerinin düşmesi size birçok fayda sağlayacaktır.

Bunların başında reklam için ayırdığınız bütçeyi daha sağlıklı yerlerde kullanabilmeniz gelmektedir. Buradan hareketle SEO reklam maliyetlerini düşürür diyebiliriz. Reklam maliyetlerinin düşmesi, SEO neden gereklidir sorunun dördüncü yanıtını oluşturmaktadır.

Yukarıda bahsedilen bütün bu unsurlar SEO çalışmalarının gerekli olduğunu açıkça ifade etmektedir. Bu nedenle siz de SEO çalışmalarına gereken önemi vererek hassasiyet ile üzerinde durmalısınız.

Kaynakça:

  1. https://moz.com/beginners-guide-to-seo/why-search-engine-marketing-is-necessary
  2. https://www.reliablesoft.net/what-is-search-engine-optimization-and-why-is-it-important/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir