seo terimleri sözlüğü

Dijital dünya yurtdışı temelli şekilde gelişmektedir. Ayrıca web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yaptığı SEO çalışmaları da aynı şekildedir. Bu yüzden SEO terimlerinin önemli bir bölümü İngilizcedir. Ülkemizde birçok SEO uzmanı tarafından dahi bu terimlerin karşılıkları bilinmemektedir. SEO çalışmalarını anlayabilmek için öncelikle karşınıza çıkan terimleri bilmeniz gerekir. Şimdi sizlere SEO terimleri sözlüğümüzü açıyorum. Bu sözlük sürekli gelişecek ve yeni terimlerin ekleneceği bir yer olacaktır.

Bu terimlerin bazılarının Türkçe karşılıklarını vereceğiz. Ancak bazıları sadece İngilizcede kullanıldığı için salt bu kullanımlarını belirterek sizlere Türkçe olarak ne anlama geldiğini ve ne ifade ettiğiniz açıklayacağız. İşte SEO terimleri sözlüğü;

En Güncel SEO Terimleri Sözlüğü

 • Ajax Nedir ?

Türkçede “Eşzamansız JavaScript ve XML” anlamına gelir. Çok sayıda programlama diline uyumlu bir programlama türüdür. Kullanıcı için tüm sayfayı yüklemeden sadece gerekli olacak verileri dinamik şekilde ekrana getirmek ya da sunucuya veri göndermektir. Yani sayfa yeniden yüklenmeden gerekli bilgiler sunuculara gönderilir.

 • Black Hat SEO

Doğal yollardan gerçekleştirilmeyen arama motoru optimizasyonu çalışmaları olarak karşımıza çıkar. Kısa süre içinde etkili sonuçlar alabilirsiniz. Ancak büyük firmalar ve projeler için kullanılmaması gereken bir yöntemdir. Çünkü arama motorları özellikle de Google uzun vadede web sitenize ceza uygulayabilir. SEO dünyasında etik olmayan çalışmalar olarak görülür.

 • Pogo Sticking Nedir ?

İnternet kullanıcıları Google üzerinde bir arama yaptıklarında bir sonuca tıklayarak web sitesine giriş yapmak isterler. Ancak bazı web sitelerinden geri butonu yardımıyla hemen çıkarlar. Yani web sitenizden kullanıcıların geri butonuyla hemen çıkması durumu için kullanılır. Bu durum arama motoru performansınız için olumsuz bir değerlendirme olabilir.

 • Tıklama Oranı

Web dünyasında arama motorları üzerinde reklamlar verebilirsiniz. Bir bütçe ayırarak verdiğiniz reklamlarda tıklanma sayısının gösterim sayısına oranıdır. Yani reklamınız kaç kişiye görüntülendi ve reklamınızı gören kaç kişi tıkladı. Yatırım performansınızı görmenizi sağlar.

 • Algoritma

Arama motorlarının kullandığı bilgisayar kodlarıdır. Arama motorları bazı dinamikleri dikkate alarak sıralama yaparlar. Yani botlar web sitelerine belli bir algoritmaya göre gelirler. Algoritmalar arama motorlarının karmaşık yapısını ifade eder. Arama motorları sürekli büyük ya da küçük algoritma değişiklikleri yapar. Bu değişiklikleri takip ederek arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

 • Root Domain Nedir?

Türkçeye kök etki alanı olarak geçer. Bir web sayfasına girdiğinizde ana domaini ortaya koyar. Yani tüm web sayfalarının çıkış noktası olan domaindir.

 • Google Ban Nedir ?

Google sonuç sayfalarında (SERP) web sitenizin bazı anahtar kelimelerde sıralamaya girememesidir. Yani Google tarafından verilen bir cezadır. Google Ban alan web sitelerinin performansları da olumsuz etkilenir.

 • Meta Etiketleri Nedir ?

Arama motorlarında ve arama motoru botlarına web sitesi hakkında bilgi vermeyi sağlayacak etiketlerdir. Web sitesinde<head></head> etiketleri arasına eklenir. Basit ama etkili bir SEO hamlesidir.

 • Heading Etiketleri Nedir ?

Web sayfanızdaki içeriklerde başlıkların hiyerarşik olarak sıralanması durumudur. Bir web sitesinde ana başlık H1 olarak anılır. Daha sonra alt başlıkları da oluşturarak H6’ya kadar gidebilirsiniz. Arama motoru botlarını yönlendirmenizi sağlayacak bir etikettir. Yazı içindeki başlıkları boyutlandırmanızı ve sınıflandırmanızı sağlar. Doğru kullanılırsa sıralamaya olumlu katkı sağlar.

 • Site dışı SEO Nedir ?

On Page SEO olarak bilinir. Web sitenizin dışında yaptığınız tüm yükselme çalışmalarını ifade eder. Web siteniz için backlink alma, tanıtım yazısı yazdırma, sosyal medya üzerinden yaptığınız çalışmaları kapsar. Dışarıdan web sitenize trafik çekmenizi sağlar.

 • Site içi SEO Nedir ?

In Page SEO olarak kullanılır. Web sitenizin içinde yapılan tüm çalışmalardır. Tasarımdan yazılıma, içeriklerden etiketlere kadar tüm detayları kapsar. Detaylı bir SEO çalışma alanıdır. Site hızı, etiket kullanımı, içerik kalitesi, mobil uyum gibi birçok parametreyi içinde barındırır.

 • Serp Nedir ?

Arama motoru sonuç sayfalarıdır. Search Engine Result Page olarak tabir edilir. Web sitelerinin temel amacı arama motoru sonuçlarında çıkmak yani SERP üzerinde varlık göstermektir. SEO çalışmalarında SERP performansı odaklı işlem yapılmaktadır.

 • Backlink Nedir ?

Web siteniz için doğal ya da ücretli olarak başka sitelerden bağlantı almanızdır. Yani bir web sitesinin sizlere bağlantı vererek referans olmasıdır. Etkili bir site dışı SEO hamlesidir. SEO alanında çok sık kullanılan bir yöntemdir. Backlink çeşitleri de oldukça farklıdır.

 • Google Dalgalanması Neden Olur ?

Google belli aralıklarla algoritma güncellemesi yapar. Bu güncellemeleri yapmadan önce web siteleri de bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Yanlış optimizasyon çalışmaları ve prestij düşüklüğü arama sonuçlarında gün içinde değişiklik yaşamanıza yol açar. Bu değişiklikler Google dalgalanması olarak ifade edilir.

 • Alt Etiketi

Web sayfanızda kullandığınız resimlere yazılan etiketlerdir. Bu sayede görsellerin arama motoru sonuç sayfalarında daha ön sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Arama motoru botlarını resmi kategorize etmesi konusunda bu etiketle yönlendirebilirsiniz.

 • Robots.txt

Arama motorları web sitenizi detaylı olarak inceler. Ancak sizler botlara hangi bölümü görmesi gerektiğini ya da görmemesi gerektiğini belirtebilirsiniz. Sitenizin ana dizininde yer alan bu dosya sayesinde site haritasını bilgilendirebilirsiniz. Böylece arama motoru botlarınızı web siteniz içinde yönlendirebilirsiniz.

 • DMCA Nedir ?

Türkçede Dijital Milenyum Telif Hakkı olarak geçer. Yani web sitenizdeki içerikler başka bir web sitesinde kullanıldığı zaman bu hak sayesinde korunur. Google bu hakkı kanıt olarak görür ve web sitenizdeki içerikleri alan diğer bir web sitesine gerekli uyarıları gönderir. Aksi halde ceza işlemi uygulanır.

 • Mozrank Nedir ?

Web sitenizin MOZ aracı tarafından popülerlik durumunu ortaya koyan puanlamadır. Puanlama araç tarafından 100 üzerinden yapılır. 100’e yakın puanlar web sitenizin kaliteli olduğunu gösterir. Mozrank; index sayısı, site yaşı, özgün içerik, backlink kalitesi, site içi dahili linleme gibi birçok parametreyi dikkate alarak belirlenir.

 • MozTrust Nedir ?

MOZ aracı üzerinde web sitenizin güven puanıdır.

Türkçeye köprü sayfa olarak geçer. Google botlarının yanıltmak ve ziyaretçilerin izni haricinde başka bir web sitesine yönlendirmek için yapılan sayfalardır. Bu Black Hat SEO yöntemleri arasındadır. Belirlendiği anda web siteniz ceza alabilir. Domain otoritesi yüksek sitelerin düşük sitelere yönlendirme yaparak otorite arttırmasını sağlayan bir çalışmadır. 2015 Google güncellemesinden sonra bu çalışma büyük bir ceza almanıza yol açacaktır.

 • Ahrefs Rank Ne Demektir ?

Agrefs aracı üzerinde yapılan puanlama değeridir. Puanlamalar 10 üzerinden yapılır. Web sitenizin popülerliğini ortaya koyan bir değerdir.

 • TrustRank Nedir ?

Bir web sitesinin Google gözünde güvenilirlik derecesini ortaya koyan değer olarak karşımıza çıkar. Burada güven, doğallık ve güç üçlüsünün muazzam bir dengesi söz konusudur.

 • Penguen Güncellemesi Nedir ?

Google tarafından duyurulan bir algoritma değişimidir. Spam içeriklerle mücadele edebilmek adına duyurulmuş bir güncelleme silsilesinin genel adıdır.

 • Hidden Text Nedir ?

Gizli içerik anlamına gelir. Arama motorlarını kandırma amacıyla CSS kodlarıyla ziyaretçilerden gizlenen link ya da içeriklerdir. Bu da bir Black Hat SEO tekniğidir. Arama motorlarını manipüle etmek amaçlanır. Cezası ise Google Sandbox olacaktır.

 • Penaltı Cezası Nedir ?

Algoritmalardan birine takılarak ceza almış web sitesini ifade eder. Bu sanxbox ya da ülkemizde filtre olarak kullanılan bir terimdir.

 • Cemper Power

Bir siteye Linkresearchtolls tarafından verilmiş olan güç ifadesi olarak kullanılmaktadır.

 • Cemper Power Trust

Cember aracında karşımıza çıkan bir terimdir. Web sitenizin bu araç üzerindeki değerlendirmelerde güç ve güven dengesini ifade eder. Bir siteye gelen linklerin detaylı olarak analiz edilmesiyle elde edilen bir değerdir.

 • Cemper Trust Nedir ?

Web sitenize Cember aracı tarafından verilen güven anlamındaki değerdir. Değerlendirme 100 üzerinden yapılır. SEO dünyasında önemli bir değer olarak kullanılmaktadır.

 • Authorrank

Google tarafından Google+ uygulaması üzerinde yazarların profiline verilen puanlamadır. Yani kaliteli yazarları ortaya çıkaran bir değerdir. Her yazar profili 100 üzerinden değerlendirilmektedir.

 • Toxic Link

Zararlı link olarak Türkçeye geçmiştir. Web sitenize zarar veren bağlantılardır. Web sitenizi anahtar kelime bakımından arama motoru sonuç sayfalarında geri plana düşüren kalitesiz bağlantılar için kullanılır. Çeşitli analizler yaparak her linkin kalitesi belirlenebilir. Zararlı linkler için hemen bir müdahale yapmak gerekmektedir.

 • Unnatural Link Nedir ?

Doğal olmayan bağlantılar için kullanılır. Web sayfanızda yorum, Footer, Sidebar gibi tüm detaylar da arama motorları tarafından bir bağlantı olarak görülür.

 • Deeplink Nedir ?

Web sitenizdeki alt bağlantılara giden bağlantıları anlatmak için kullanılır. Yani web sitenizde her sayfanın bir alt bağlantısı vardır. Kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitenin hiyerarşik yapısını anlamasına yardımcı olur.

 • Anchor Text Nedir ?

Web siteniz için bağlantı oluştururken tercih ettiğiniz çapa metinleridir. Belli bir kelimeye tıkladığınız anda o kelimenin html uzantısı olan sayfasına gitmenizi ifade etmektedir.

 • Keyword Research

Anahtar kelime araştırma, bulma anlamında kullanılır. Her anahtar kelimenin aranma hacmi ve zorluk derecesi başkadır. İçerik oluştururken anahtar kelimeyi analiz ederek bulmalısınız. Google tarafından geliştirilmiş olan ya da özel olarak kullanılan ücretli ya da ücretsiz pek çok anahtar kelime analiz aracı bulabilirsiniz.

 • 301 yönlendirmesi

Web sitenizdeki bazı sayfaları bir diğerine kalıcı olarak yönlendirme yapma durumunuzu anlatan terimdir. Genelde bir domaini başka bir domaine taşıdığınızda ya da e ticaret sitelerinde artık satışı olmayan ürünlerde kullanılan bir yöntemdir.

 • Sayfa Otoritesi Nedir ?

Bir web sitesinin arama motorlarındaki genel otoritesi olarak karşımıza çıkar. Bir kelimede ilk sıralarda yer alan web siteleri o sektörün otoritesi olarak ifade edilir.

 • Duplicate Content

En basit haliyle yinelenen içerik olarak tanımlanabilir. Web sitenizde çok fazla aynı türde sayfa varsa, başlıklarda anahtar kelime kullandıysanız bu durumda ortaya çıkar. SEO çalışmalarınızı olumsuz etkileyecek bir durumdur. Bu yüzden yinelenen içeriklerinizi düzenlemelisiniz.

 • Cost Per Mile Nedir ?

Bir anahtar kelime için 1000 gösterimde hesaplanan ortama maliyettir. Yani bir reklam vermek istediğinizde hedeflediğiniz anahtar kelimenin 1000 gösterim için ödenecek ücretini gösteren değerdir.

 • Aşırı Anahtar Kelime Kullanımı

Bir içerikte aynı anahtar kelimeyi ve türevlerini çok fazla geçirme durumudur. Bu durumda arama motoru botları sizleri spam olarak algılayabilir. Anahtar kelime kullanım oranına her zaman dikkat edilmelidir.

 • Search Engine Result Page ( SERP )

Arama motoru sonuçlarının sıralanmasıdır. Yani en basit tabirle arama motoru sonuç sayfalarıdır. SERP analizi yaparken web sitenizin bir kelime üzerinden hangi sırada yer aldığını belirleme işlemi gerçekleştirilir.

 • Yapay Zeka Nedir ?

Bilgisayar tarafından gerçekleştirilen çalışmaları ifade eden terimdir. Yani insan zekası yerine belli bir algoritmalar bütününe göre programlanmış dijital beyni ifade eder. Yapay zeka insan müdahalesine gerek duymadan karar alma ve uygulama becerisine sahiptir.

 • B2B Nedir?

E ticaret türüdür. İşletmeler arasında yapılan alışveriş işlemlerini anlatır. Burada iki farklı işletme arasında dijital ortamda ticaret gerçekleştirilir.

 • B2C Nedir ?

İşletmenin bir müşteriye satış yaptığı e ticaret türüdür. Ürün ve hizmetler ucuzdur ve satın alma işlemi kısa süre içinde tamamlanır.

 • ccTLD Nedir?

Bir ülke kodunu belirten üst düzey alan adıdır. Ülkemizde tr olurken Birleşik Krallık uk olarak ccTLD verir. Yani domainlerdeki ulusal alan adı uzantısıdır.

 • Tıklama Oranı Nedir ?

Bir reklama ya da arama sonucunda web sitesine kullanıcıların tıklama durumunu gösterir. Organik bir arama sonucunda kullanıcıların tıklama durumunu verir. Yüzde olarak ifade edilen bu değer toplam organik tıklanma sayısını toplam gösterim sayısına bölerek bulunur.

 • İçerik Nedir ?

Belli bir hedef kitleye, bazı anahtar kelimeleri hedefleyerek aradıkları bilgileri sunan tüm ögelerdir. İçerikler görsel, video, resim, ses olarak üretilebilir. Arama motorları web sitelerinde yer alan kaliteli, özgün, faydalı ve bilgilendirici içerikleri üst sıralara çıkartır. Yani web sayfalarınızda kullanıcılara sunulan tüm bilgi ögeleridir.

 • Dönüşüm Oranı ( Conversion Rate ) Nedir ?

Web sitenize gelen kullanıcılardan istediğiniz işlemin yapılma oranıdır. Bu değer de yüzde olarak ifade edilir. Toplam dönüşüm sayısını trafiğe bölerek 100 ile çarptığınızda bulabilirsiniz. Diyelim ki web sayfanızda anket var. Sitenize gelen kullanıcılardan ne kadarının bu anketi doldurma aksiyonunu yaptığını belirten ifadedir. Bunu satın alma işlemi için de kullanabiliriz.

 • Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ?

Bir web sayfasında yer alan dönüşümlerin sayısı ve kalitesini arttırmaya yönelik yapılan çalışmalardır. Web sitesi tasarımı, görsel, fiyat, harekete geçirici ifadeler, iletişim kanalları ve bazı pazarlama taktikleri bu oranı değiştirir.

 • Tarama hatası Nedir ?

Bir arama motoru botu tarafından taranamayan URL’leri ifade eder. Yani durum kodu hatası olan sayfalardır.

 • İndex Silinmesi Nedir ?

Google tarafından bir web sayfasının ya da sitenin arama sonuçlarından geçici ya da kalıcı olarak çıkartılması durumudur. Google, Search Console üzerinde gönüllü olarak bazı URL’leri kaldırmanıza izin verir. Ayrıca bir web sitesi kuralları ihlal ederse arama dizininden ceza alarak silinebilir.

 • Disavow Nedir ?

Bağlantı profiliniz üzerinde sıralamanıza olumsuz etki edecek düşük kaliteli bağlantı, çok sayıda spam ya da olumsuz bir durum varsa bunu Google’a bildirmenizdir. Ancak sizler bu bildirimi yapabilmek için sayfa ve bağlantı üzerinde kontrole sahip olmamalısınız. Yani Google Reddetme Aracı sayesinde kaldıramadığınız bağlantıların size zarar vermesini önleyebilirsiniz.

 • Dwell Time Nedir ?

Türkçede bekleme süresi olarak ifade edilir. Bir kullanıcının arama motoru sonuç sayfasına tıkladığı anda web sitenize girene kadar geçen süreyi ifade eder. Bekleme süresi içeriğinizin kalitesini de ortaya koyacak bir değerdir.

 • Engagement Metrics Nedir ?

Kullanıcıların web sayfaları ve içeriklerde nasıl etkileşime geçtiğini ölçmenizi sağlayan yöntemleri ifade eder. Katılım metriği olarak çevrilebilir. Tıklanma oranı, çıkma oranı, dönüşüm oranı, sitede geçen süre, yeni ziyaretçi, geri gelen ziyaretçi, bekleme süresi gibi tüm metrikleri barındırır.

 • Featured Snippet Nedir ?

Öne çıkan snippet olarak ifade edilebilir. Bazı sorgularda 5N 1K soruları organik arama sonuçlarının üstünde özel bir blog üzerinde görüntülenmektedir. Bu kutuda yayın tarihi, sayfa başlığı, cevabı veren web sayfa bağlantısı, paragraf, liste, tablo ya da video biçiminde kısa bir özet bulunur. Belli anahtar kelimelerde bu alana çıkmanız mümkündür. Bu sayede ziyaretçilerin gözünde çok prestijli bir sayfa olabilirsiniz.

 • Google

Larry Page ile Sergey Brin tarafından 1998 yılının Eylül ayında kurulan dünyanın en büyük arama motorudur. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyada en çok tercih edilen arama motorudur.

 • Google Analytics Nedir ?

İnternet kullanıcıların gerçekleştirdikleri davranışlar, web sitelerinde yer alan içerikleri, web sitesine ziyaretçi sağlayan kaynakları ve daha birçok parametreyi görebilmeniz için kullanabileceğiniz ücretsiz bir analiz aracıdır.

 • Google bot Nedir ?

Google hafızasına yani dizinine yeni web sayfası ya da web sitesi eklemek için kullanılan tarama sistemidir. Google örümcek olarak da anılmaktadır.

 • Google Hummingbird Nedir ?

2013 yılında duyurulan bir Google algoritmasıdır. Bu algoritmada temel amaç daha iyi sonuçlar almak için belirli anahtar kelime yerine semantik aramalara yönelik çalışmalar yapmaktır.

 • Google Panda

Kaliteli olmayan içerikleri tespit ederek bu içerikleri daha geri plana atmaya yönelik geliştirilen bir algoritma değişiklikleridir. Yani Google üzerinde kaliteli içeriklerin ön plana çıkmasına yardımcı olacak bir algoritmadır. 2011 yılında duyuruldu ve 2016 yılında temel sıralama kriterleri arasına girmeyi başardı.

 • Google Penguin

Fazla optimizasyon yapılmış web siteleri ya da belirli spam taktiklerini kötüye kullanan sitelerin görünürlüğünü azaltmaya yönelik yapılan çalışmalar bütünüdür. Düşük kalitede bağlantılar oluşturan yada anahtar kelimelerle dolduran web sitelerine karşı önlem alınmasını sağlamıştır. 2016 yılında Google tarafından temel sıralama kriterleri arasına alınmıştır.

 • Google RankBrain Algoritması

2015 yılının Ekim ayında duyurulmuş olan çok önemli bir algoritma değişikliğidir. Sıralama sinyalleri arasında üçüncü sırayı aldığı düşünüldü. Google algoritmasına bu değişiklikle birlikte makine öğrenimi de girdi.

 • Google Search Console

Web sitenizdeki SEO hatalarını bulmak ve optimizasyon çalışmalarını sorgulamak amacıyla tercih edilen bir araçtır. Dizine ekleme hataları, site hızı gibi birçok detayı analiz etmenizi sağlar. Ayrıca manuel işlem bildirimlerini iletmede de tercih edilir.

 • htaccess dosyası

URL bölümlerini tekrar yazma ya da yönlendirmek amacıyla tercih edilen bir sunucu yapılandırma dosyasıdır.

 • HTTP Protokolü

Köprü Metni Aktarım Protokolü olarak karşımıza çıkar. Verilerin bilgisayar sunucusu üzerinden web tarayıcılarına aktarılmasını sağlayan sistemdir.

 • HTTPS Protokolü

Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenliği olarak anılır. Bir web sitesi ya da web tarayıcısı arasında aktarılan verileri şifrelemek adına tercih edilir. SSL vasıtasıyla güvenlik sağlar. Etkisi az olsa da bir Google sıralama faktörü olarak karışımıza çıkar.

 • CSS

Web sitesindeki HTML ögelerinin sayfalarda görünme şeklini belirten kodlama sistemidir. Sitedeki renk, yazı tipi gibi tüm detayları içine alır. Farklı cihazlara tüm bu ögelerin uyum sağlaması için yapılan kodlamalardır.

 • Derin Bağlantı

Ana sayfa dışında kalan ve sitedeki başka bir web sayfasına yönlendiren bağlantılardır. Ayrıca mobil uygulamalardaki bir içeriğe yönlendiren bağlantılar da derin bağlantı olarak kabul edilir.

 • E Ticaret

İnternet ortamında yapılan alım satım işlemlerinin tamamıdır. Yani internet üzerinden yapılan tüm dijital pazarlama stratejilerinin genel adıdır.

 • Etkileşim Metrikleri

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfalarınız ya da içeriklerinizle iletişime girme biçimlerini ölçmenizi sağlayan özel yöntemlerdir. Tıklama oranı, dönüşüm oranı, çıkma oranı, bekleme süresi gibi farklı detayları içine almaktadır.

 • Dış Bağlantı

Web sitenizden dışarı giden bağlantılara verilen addır.

 • Gri Şapka

Google tarafından belirtilen algoritma kurallarına uygun olarak başlayan optimizasyon çalışmalarında daha sonra istenmeyen yollara evrilme olması durumunda kullanılan terimdir.

 • Javascript

Web sitenize içerik, bağlantı, meta etiketi ya da diğer ögeleri eklemenize yardımcı olacak programlama dili olarak karşımıza çıkar.

 • KPI

Anahtar kelime performans göstergesi olarak bilinir. Bir firmanın pazarlama, iş hedeflerine ulaşma durumlarını ölçmek için kullanılabilen analiz yöntemidir.

 • Açılış Sayfası

Bir ziyaretçinin gitmesinin mümkün olduğu bir web sayfası olarak belirtilebilir.

 • Gizli Anlamsal Dizinleme (LSI)

Arama motorları tarafından web sitelerinden bilgi alma yöntemidir. Web sitelerindeki doğru içeriklerin tanımlanmasına yardımcı olur. Ancak gizli anlamsal dizinlemenin Google optimizasyon çalışmalarına olan faydası gün geçtikçe azalmaktadır.

 • Link Çiftliği

Bir web sitesi gurubunun arama sayfalarında yapay olarak yükselmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlenmiş birbirine bağlanan web siteleridir. Bu sitelerde gereksiz şekilde çok sayıda değersiz link verilmektedir. Bu yöntem bir black hat SEO yöntemidir.

 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime

Kullanıcıların satın almasına yönelik tercih edilen çok kelimeden meydana gelen kelime gurubudur. Sıralaması düşük olan, düşük arama hacmi bulunan popülerliği düşük kelimeler olarak ifade edilir.

 • Meta Açıklaması

Bir HTML belgesinin başına ekleyebileceğiniz etiketlerdir. Yani bir web sayfasında yer alan içeriğin açıklaması olarak karşımıza çıkar. Doğru şekilde oluşturulan ve ilgi çekici olan açıklamalar doğal tıklanma oranını yukarı çekecektir.

 • Metrik

Bir SEO çalışmasını ölçebilmek için yapılan çalışmaları değerlendirme yollarından biridir.

 • Niş

Küçük bir gurubu içine alan bir pazardır. Yani ilgi alanı olarak da anlatılabilir.

 • Nofollow Özelliği

Arama motorlarının belirli bir bağlantıyı izlemesi için direktif vermenizi sağlayan meta etiketidir. Yani bir web sayfanızdan başka bir sayfaya yönlendirme yapmak istediğinizde bu özelliği kullanırsınız. Referans olduğunuz linkler için arama motoru botlarını kolayca yönlendirebilmenize yardımcı olur.

 • Noindex Etiketi

Belirlediğiniz bir web sayfasının arama motoru dizinine eklenmemesi konusunda arama motorlarını bilgilendirmenize yarayan etikettir.

 • Nosnippet Etiketi

Arama motorlarına giriş yapıldığında açıklama çıkmaması konusunda direktif vermenize yardımcı olan meta etiketidir.

 • Sıralama Faktörü

Arama motorlarında yapılan bir sorgu sırasında organik arama sonuçlarında web sayfalarının görünmesi gereken yeri gösteren kurallar bütünüdür. Karmaşık bir algoritma serisiyle çalışır. Bugün yapılan Google açıklamalarının tamamını incelersek 200 civarında bir sıralama faktörü olduğu öğrenilebilir. Web sitelerini sıralarken dikkat edilecek noktaları ifade eder.

 • İtibar yönetimi

Web siteniz ya da firmanız hakkında arama sonuçları ya da sosyal medyada olan olumsuz görüşlerin görünürlüğünün azalmasıdır. Yani bir marka ya da kişi için olumlu bir algı oluşturmaya yönelik çalışmalar bütünüdür.

 • Kullanıcı Deneyimi (UX)

İnternet ziyaretçilerinin bir marka, çevrimiçi bir varlık, ürün ya da hizmetle etkileşime girdikten sonra etkileşime girdikten sonra yaşadığı duygulardır. Yani kullanıcıların web sitenizi ziyaret ettikten sonra yaptığı geri dönüşlerdir.

 • Sesli arama

İnternet kullanan kişilerin bir soru sorma için bir cihazla konuşmasına izin veren sesli etkiletişim teknolojisidir. Sesli arama optimizasyonu ülkemizde yeni gelişmeye başlayan bir alandır.

 • WordPress

Dünyada çok yaygın olarak kullanılan bir blog ve içerik yönetim sistemidir. Hazır olarak kodlama bilgisine sahip olmadan web sitenizi yönetebilmenize yardımcı olur. Birçok önemli web sitesi WordPress alt yapısını kullanmaktadır.

 • Yahoo

1994 yılının Nisan ayında ortaya çıkan ve eski zamanlarda son derece popüler olan bir arama motorudur. Yahoo 2004 yılına kadar Google’dan destek alarak arama sonuçlarını ortaya koydu. 2010 yılından itibaren ise Microsoft tarafından geliştirilen Bing adlı arama motorundan destek almaktadır.

 • Yandex

Rusya’da geliştirilen en popüler arama motorudur. 1997 yılında Arkady Volozh ile Ilya Segalovich tarafından kurulmuştur. Şuan piyasada Google’dan sonra en büyük arama motoru yatırım olduğu kabul edilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir