SEO Uyumlu Başlık

SEO uyumu, bir sitenin Google arama sonuçlarında üst sıralar da çıkmasını sağlayan ve bilinirliğini artırmak için kullanılan bir yöntemdir. SEO uyumu yalnızca anahtar kelime odaklı değildir. Bir makale içerisinde doğru ve kurallı yazım, eşit dağıtılmış başlıklar ve kelime sayısına göre anahtar kelime dağılımı olması gerekmektedir. SEO bir bütün olarak ana başlığı da içermektedir. Makalenin içeriği ile uyumlu etkili bir başlık oluşturmak hem stratejik bir hamle hem de SEO kurallarına uygun bir hamledir. SEO uyumlu başlık belirli kriterler altında uygulanmalıdır.

İçeriğe Göre SEO Uyumlu Başlık Oluşturma

İçerik hazırlarken her zaman özgün, kaliteli, okunabilirliği fazla, detay oranı iyi ayarlanmış ve en az 300 kelimelik makaleler yazılması gerekmektedir. Anahtar kelime, SEO kuralları içerisinde bir ana nokta olarak görülmektedir. Google belirlenen anahtar kelimeleri kaydeder ve arama sonuçlarını buna göre kişilerin karşısına çıkartmaktadır. SERP olarak bilinen SEO uyumlu başlık arama trafiğinde, ziyaretçilere yönelik bir sonuç ortaya çıkar. Siteyi ziyaret eden kişiler direkt olarak aradıkları içeriği görmek ister. Detaylarda boğulmak ve ana konunun etrafında dolanarak hazırlanmış bir içerik, SEO uyumlu başlık oluşturma da sitenize kötü bir etkileşim sağlar.

Kurallar çerçevesinde yapılan her iş kusursuz olmaktadır. Bu kapsamda SEO uyumu için de kurallara uymak gerekmektedir. SEO uyumlu başlık oluşturma genel anlamda oldukça kolay bir işlemdir. Genel SEO Kurallarına göre başlık oluşumuna bakılacak olursa:

Hedef Konu: Hazırlanan içeriğin hedef konusu ne üzerine ise başlık içerisinde geçişi sağlanmalıdır. Karmaşık bir başlık seçimi doğru değildir. SEO uyumu için başlık en az 3 kelimeden oluşması gerekmektedir.

Anahtar Kelime: Hedef konu genel olarak anahtar kelime üzerine kurulmaktadır. Bu nedenle başlık tek kelimeden oluşmadığı takdirde anahtar kelimeyi vurgulayan bir başlık oluşturulmalıdır. Genel SEO kurallarına bakıldığında SEO uyumlu başlık için Anahtar kelime ile başlaması ve mümkünse birden fazla anahtar kelimeyi başlığa yedirmek verimli sonuçlar doğurmaktadır.

Abartısız Başlıklar: Başlıklar hedef göstermelidir. Bu nedenle başlık oluştururken daha sade ve ana konuyu içeren başlıklar olması gerekmektedir. Başlık oluştururken kullanılan ağır dil ziyaretçiyi ana konudan uzaklaştıracak ve sitenin tercih edilmemesini sağlayacaktır.

Tarih Kullanımı: Eğer içeriğiniz güncellik gerektiyorsa, örneğin “SEO Güncellemeleri”, tarih belirtmeniz organik tıklama oranını arttıracağı için başlıkta tarihi belirtmeniz faydalı olacaktır.

Kaynakça:

https://cognitiveseo.com/blog/22796/seo-friendly%20-title-tags-best-practices/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir