SEO Uyumlu Hosting ve seo

Rakip siteler arasından sıyrılıp kullanıcılara ilk başta ulaşmak istiyorsanız SEO denilen unsuru göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu yazımızda SEO uyumlu hosting konusuna değinip akıllardaki soru işaretlerini gidereceğiz. Öncelikle SEO ve hosting kavramlarının ne olduğuna bakalım.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO, Türkçede arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir ve bir arama motorunun, arama sonuçlarını listelerken dikkat ettiği kriterlerdir denebilir. Bu kriterler oldukça fazladır ve web sitesi sahiplerinin başarılı olabilmeleri için mutlaka uymaları gerektiği unsurlardır.

SEO hakkında daha fazla bilgi elde etmek ve web sitenizi SEO uyumlu hale getirmek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı detaylıca anlattığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hosting Nedir?

Bunu bir örnek vererek açıklayalım. Bir ev inşa etmek istiyorsunuz. Her şeyden önce bu evi inşa edebilmek için evin kurulacağı bir alana sahip olmanız gerekmektedir. İşte bir internet sitesi ev ise hosting de o evi inşa edeceğiniz alandır. Yani hostingler, web sitelerinin barındırma alanlarıdır. Kullanılacak olan alan ne kadar büyük ve özellikli olursa o kadar büyük ve iyi özellikli bir site kurulabilir. Bu anlamda SEO uyumlu hosting seçimi yapmak oldukça önemlidir.

SEO İçin Hosting Seçimi Neden Önemlidir?

Seçilen hosting, internet sitesinin; hızı, kalitesi, büyüklüğü, trafik limiti gibi unsurları belirler. Bahsi geçen bu unsurlar SEO kriterleri bakımından önemli olduğundan dolayı doğal olarak hosting seçimi de SEO için önemli bir hal alıyor.

Bu yüzden internet sitenizi kurmadan önce iyi araştırma yapmalı ve SEO uyumlu bir hosting seçiminde bulunmanız gerekmektedir.

SEO Uyumlu Hosting Özellikleri

Bir hosting, SEO uyumlu olabilmesi için belli başlı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Hız

Başta Google olmak üzere arama motorları, bir aramanın sonuçlarını listelerken sıraladıkları sitenin hızını bir kriter olarak belirlerler. Yani bir site ne kadar hızlıysa o kadar çok arama sonuçları arasında ön plana çıkma şansı yakalayacaktır.

Bir sitenin barındırılma alanı o sitenin hızına direkt olarak etki eder. Siz de SEO uyumlu hosting seçimi yapmak istiyorsanız ilgili hosting firmasının sunduğu hız kalitesini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

  • Sunucu güvenliği

Yüksek derecede güvenlikli sunucu sunan bir hosting seçiminde bulunmanız sitenizin saldırılar karşısında dirençli olmasına haliyle arama motorları tarafından sevilmesine yol açacaktır. Bundan dolayı bir hosting’in SEO uyumlu olması için maksimum düzeyde güvenlik sağlaması gerekmektedir.

Bu noktada belirtilmelidir ki Google son zamanlarda SSL sertifikasına sahip siteleri daha çok ön plana çıkarmaktadır. Bundan dolayı hosting seçimi yapmadan önce hosting firmasının SLL sertifikası verip vermediğini, bunun için ayrıca maliyet çıkarıp çıkarmadığını öğrenin. SLL sertifikasına sahip bir siteye sahip olmanız birçok açıdan size avantaj sağlayacaktır.

  • Panel

Seçeceğiniz hosting size rahat kullanılabilir bir panel sunmalı. Sitenizi kolay yönetebileceğiniz bir yönetim paneline sahip olmazsanız iyi bir site hazırlayamaz haliyle SEO uyumlu bir siteden bahsedemezsiniz. Bundan dolayı SEO uyumlu hosting seçimi yaparken sunulan paneli göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, hosting firmanız sadece wordpress yönetim paneli sağlıyorsa birçok ayara müdahale edemeyeceğiniz için SEO uyumlu bir site hazırlayamayacaksınız.

  • Müşteri hizmetleri

Yaşadığınız problemlerde hızlıca ulaşabileceğiniz müşteri desteği sizi birçok dertten kurtaracağı gibi SEO uyumlu bir site hazırlamanıza da yardımcı olacaktır. Bundan dolayı hosting seçimi yaparken sunulan müşteri hizmetlerine dikkat etmelisiniz. Satış sonrası destek alamayacaksanız eğer, düşündüğünüz firmadan başka firmalar seçmeniz gerekecektir.

  • Uygun paket

Hosting’in özelliklerini belirleyen unsur paketlerdir. Siz de sitenizin içeriğine göre sitenize uygun bir paket seçmelisiniz. Örneğin çok trafik alacak bir site kurmayı planlıyorsanız buna yönelik bir paket tercihinde bulunmalısınız. Unutmayın; eğer sitenizin potansiyeline göre bir paket seçiminde bulunmazsanız hız, trafik, alan gibi birçok unsurdan mahrum kalırsınız. Bundan dolayı SEO için size uygun bir paket seçmelisiniz.

  • Lokasyon

Hizmet vereceğiniz bölge içerisinde hosting hizmeti almanız akıllıca olacaktır. Örneğin kullanıcı kitleniz Türkiye’de ise Almanya lokasyonlu bir hosting almanız doğru olmayacaktır. Lokasyon sitenin hızına doğrudan etki ettiğinden dolayı bu konuda doğru bir seçim yapmak oldukça önemlidir.

Bu gibi kriterler yapacağınız seçimde SEO uyumlu hosting elde etmenizi sağlayacaktır.

Kaynakça:

https://www.teknotel.com/blog/ sunucu-lokasyonunun-hosting-performansina-etkisi/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir