Bu yazımızda SEO uyumlu bir içeriğin; ne olduğundan, nasıl olduğundan, neler içermesi gerektiğinden, ne olmadığından, nasıl olmadığından bahsedeceğiz. Genelde SEO uyumlu içerik hazırlamak istenirken aksine bu uyumdan uzak hatalar dolusu bir içerik üretiliyor. Bunun sebebiyse, genelde kuralların yanlış anlaşılmasından veya sıralamalarda üstlerde çıkma hırsıyla uygulanan aşırı kurallardan kaynaklanmaktadır. Şimdiyse sırasıyla SEO uyumlu bir yazıdan ve SEO uyumlu gibi görünen ancak bu uyuma sahip olmayan yazılardan söz edelim.

SEO Uyumlu İçerik Nedir ?

Bir içeriğin SEO uyumlu olabilmesi için belli başlı bazı kurallara uymuş olması gerekmektedir. Bu kurallara ölçüsünde uyulduğu zaman istenilen sonuçlar elde edilecektir. İşte o önemli kurallardan öne çıkanlar:

 • Anahtar kelime

Bir içerik mutlaka kullanım oranı iyi ayarlanmış anahtar kelimeler içermelidir. Bu anahtar kelimeler bold yazılmalı ve eksiz bir şekilde kullanılmalıdır.

 • Uzunluk

SEO uyumlu bir yazı ideal uzunlukta olmalıdır. Konunun detaylıca anlatıldığı, gereksiz bilgilere yer verilmediği bir içerik SEO uyumludur. Ancak ne olursa olsun bu içerikler en az 300 kelimeden oluşmalıdır.

 • Özgünlük

Bir metnin sahip olması gereken en önemli özellik özgünlüktür. Özgün olmayan bir metin teknik olarak ne kadar SEO uyumlu olsa da size ait olmadığı için yüzde sıfır oranında SEO uyumludur. Bundan dolayı; her şeyden önce bir metin özgün olmalı, yani sizin kaleminizden çıkmış olması gerekmektedir.

 • İmla Kuralları

İçeriklerinizi üretirken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli husus imla kurallarıdır. İmla kurallarından uzak, düzgün yazılmamış bir metnin SEO uyumundan ne yazık ki söz edemeyiz.

 • Okunabilirlik

Kullanıcıların rahat bir şekilde okuyabilecekleri içerikler üretmelisiniz. Okunurken akışkan olmayan, anlam bütünlüğüne sahip olmayan ve asıl anlatılmak istenen konudan uzak bir metin SEO uyumlu içerik olarak nitelendirilemez.

 • Başlık

Her metnin olduğu gibi sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin de bir başlığa sahip olması gerekmektedir. Bu başlıklar öncelikle ilgi çekici olmalı ve metnin anahtar kelimesini içermelidir. Bunun yanında içeriklerinizde alt başlıklar da kullanmalısınız.

 • Görsel

Görsel unsurlarla desteklenmiş bir içerik her zaman SEO uyumlu olma yolunda bir adım önde olacaktır. Bundan dolayı mümkünse içeriklerinizi üretirken görseller ile metninizi zenginleştirmelisiniz.

 • Bilgi

SEO uyumlu içerik bilgilendiricidir ve kullanıcıların aradıkları sorulara yanıt verir. Bundan dolayı içeriklerinizi oluşturduğunuz zaman konunun detayına inmeli, kullanıcıları tatmin edici düzeyde bilgi vermelisiniz.

Şimdiyse bu uyuma sahip olmayan bir içeriğin nasıl olduğuna ve SEO uyumlu bir yazı yazılmak istenirken aslında bu içeriklerin ne kadar uyumsuz olduğuna bakalım.

SEO Uyumlu İçerik Ne Değildir?

Genelde haber sitelerinin sırf kullanıcıyı daha çok sitede tutabilmek adına yaptıkları çabalar sonucu ortaya çıkan metinleri buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu metinler teknik olarak SEO uyumlu görünseler de kullanıcı dostu olmadıkları için bu uyumdan uzaktırlar.

Açıkça söylemek gerekirse ilk bölümde sayılan özelliklerden yoksun bir metnin SEO uyumlu olmadığından rahatça söz edebiliriz. Kısacası bir metin; anahtar kelime içermiyorsa, uygun bir başlık ile alt başlıklara sahip değilse, yeterli uzunluğa sahip değilse, yeteri kadar bilgi içermiyorsa ve en önemlisi özgün değilse SEO uyumlu değildir.

Şimdiyse SEO uyumlu içerik oluşturmak istenirken yapılan hatalardan dolayı bu uyumdan uzak olan metinleri ele alalım ve bu hatalardan nasıl uzak durabileceğinize bakalım.

 • İçeriği anahtar kelimelere boğmak

Yapılan en büyük hatalardan biri içeriği oluştururken çok yoğun bir şekilde anahtar kelime kullanımıdır. Öyle ki bazı içerikleri incelediğiniz zaman göreceksiniz ki metin anahtar kelimelerden başka bir şey içermiyor. Bu şekilde hazırlanmış bir metnin SEO uyumlu olması söz konusu bile değildir.

Bu konuda yapılan bir diğer hataysa anahtar kelime kullanımı yaparken saçmalanmasıdır. Biliyorsunuz ki anahtar kelimeler metin içerisinde herhangi bir ek almadan ve birkaç sözcükten oluşuyorsa araya başka bir kelime girmeden kullanılmalıdır. Bazı içerik üreticileri sırf bunu yapabilmek için herhangi bir anlamı olmayan, saçma cümleler kurabiliyorlar.

Anahtar kelimelerinizi kullanırken bu iki unsura dikkat etmelisiniz.

 • İçeriği gereğinden fazla uzun tutmak

Özellikle haber sitelerinin kasıtlı olarak yaptıkları metni uzun tutma çabaları, ne yazık ki metnin tüm okunurluğunu ortadan kaldırmaktadır. Kullanıcıları sırf sitede daha uzun süre tutabilmek adına uygulanan -tabir yerindeyse- bu hile, okuyucular arasında hoş bir izlenim bırakmamaktadır.

Şöyle bir örnek verelim. Google’da “okullar ne zaman açılıyor” şeklinde bir arama yaptınız ve tam da sizin aramanızla aynı başlığa sahip bir içerik görüp siteye giriş yaptınız. Çok büyük olasılıkla bu bir haber sitesi olacaktır. Okumaya başladığınız andan itibaren muhtemelen şu şekilde cümlelerle karşılaşacaksınız.

  • “Okullar ne zaman açılıyor sorusu merak uyandırıyor.”
  • “Şu günlerde okullar ne zaman açılıyor sorusu en çok sorulan sorular arasında.”
  • “Okulların ne zaman açılacağı merak konusu olmuş durumda”
  • “Veliler okulların ne zaman açılacağını soruyor.”

gibi bir sürü oyalayıcı cümle okuduktan sonra muhtemelen şöyle bir cümle okuyacaksınız; “peki, okullar ne zaman açılıyor” bu cümleyi okuduktan sonra içinizden “hah tamam, sorumun cevabını alıyorum” diye geçireceksiniz muhtemelen. Fakat yine çok büyük olasılıkla bu cümleden sonra okuyacağınız cümle şu olacaktır; “okulların ne zaman açılacağı bilinmiyor”

Sakinleşin, aynı duyguları paylaşıyoruz. Böyle bir içeriğin teknik olarak SEO uyumu yüzde yüz sağlanmış olsa bile bir kullanıcı olarak bir daha bu siteyi ziyaret eder misiniz? Şahsen ben yanından bile geçmem. Bundan dolayı bu metnin SEO uyumlu olduğundan söz edemeyiz.

 • Özgün Yazmamak

Yapılan bir diğer önemli hata içeriği özgün oluşturmamaktır. Oradan buradan alınan kopya içerikler ne yazık ki SEO uyumlu olmayacaktır. Bu noktada önemli bir hatırlatma yapılması gerekmektedir. Sitenizde size ait olmayan, daha önce başka yerde yayınlanmış, kopya cümleler içeren içerikler paylaşırsanız arama motorları tarafından kara listeye alınırsınız. Bundan dolayı mutlaka içeriklerinizi kendiniz oluşturun ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olduğundan emin olun. Böylelikle SEO uyumlu içerik elde etmiş olursunuz.

 • Gereğinden Az ve Gereksiz Bilgi Vermek

Bir içerik ne gereksiz bilgilerden oluşmalı ne de gereğinden az bilgi içermelidir. Yani bir kullanıcı yaptığı arama sonucunda sitenizi ziyaret ettiğinde aradığı soruya aldığı cevaplarla tatmin olmalıdır. Kısacası aradığı soruya yanıt bulmalıdır.

 • Alt Başlık Kullanmamak

Alt başlıklar da en az başlıklar kadar önemlidir. İçeriğinizi üretirken alt başlıklara yer vermemeniz metninizi karmaşık bir yapıya büründürecek ve böylelikle okunabilir olmayacaktır. Bundan dolayı mutlaka alt başlıklar kullanmalısınız. Ayrıca bu alt başlıklar içeriğinizle ilgili olmalı. Sırf alt başlık kullanmak için ilgisiz alt başlıklara yer vermemelisiniz.

Son Sözler

Bu gibi unsurlar içeriğinizi SEO uyumlu olmaktan uzaklaştıracaktır. Aslında şunu iyi anlamalıyız. SEO uyumlu içerik denildiği zaman temel olarak kastedilen kullanıcı dostu içeriktir. Arama motorlarının sizden istediği tek şey kullanıcıların sorularına yanıt vermenizdir. Yani yukarıda bahsi geçen SEO kurallarının tek bir amacı var; o da kullanıcıyı en doğru içeriğe yönlendirmek.

Şunu aklınızda bulundurun. Teknik olarak yüzde yüz SEO uyumlu bir içerik yazmış olabilirsiniz. Ancak haber sitelerinin yaptığı gibi içeriğinizi sadece bu teknik detaylara uygun oluşturmayın. Bunun yanında okuyucuyu bilgilendirin, aradığı sorulara yanıt verin. Yukarıda da söylediğimiz gibi arama sonucunda girdiğiniz siteden bilgi almadan çıkarsanız bir daha o siteyi ziyaret eder miydiniz? “Hayır” dediğinizi duyuyorum. Bundan dolayı içeriklerinizi sadece teknik detaylar çerçevesinde değil mantık çerçevesinde de oluşturun.

Kaynakça:

 1. https://www.getresponse.com/blog/tips-and-tools-to-write-seo-friendly-content
 2. https://www.wordstream.com/blog/ws/2012/01/17/seo-content-beginners-guide
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir