SEO Uyumlu WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Bilindiği üzere arama motorları optimizasyonu açısından sitelerin kalıcı bağlantıları büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı sitenizin kalıcı bağlantıları SEO dostu olarak ayarlamazsanız ne yazık ki siteniz ön plana çıkmakta zorlanacaktır. Böylelikle rakip siteler arasında geri plana düşecektir. Bu yazımızda kalıcı bağlantı ayarlarının nasıl yapılacağından ve dolayısıyla kalıcı bağlantıların nasıl SEO uyumlu hale getirileceğinden bahsedeceğiz.

Kalıcı Bağlantı Nedir?

Gezindiğimiz internet dünyasında her bir sitenin; o site içerisindeki yazıların, sayfaların, görsellerin kısacası her şeyin ulaşım bağlantısına link denir. Yani; URL olarak adlandırılır. Kalıcı bağlantılar bir linkin adres çubuğunda görünme biçimidir. Kalıcı bağlantı ayarları ise bir linkin adres çubuğunda hangi düzenle görüneceğinin düzenlenmesidir. Bu düzenin karmaşık bir ayarda olmaması, hem arama motorlarının hem kullanıcıların rahatlıkla anlayabileceği bir biçimde olması önem taşımaktadır. Aslında sitenizi kurduktan sonra SEO ayarlarını yaparken yapmanız gereken düzenlemelerden biri de kalıcı bağlantı ayarlarıdır. WordPress sitenizin tüm SEO ayarlarının nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdiyse bir wordpress siteniz üzerinden bu kalıcı bağlantı ayarlarının nasıl yapılacağını adım adım inceleyelim.    

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarı Yapma

WordPress ilk kurulduğu zaman default olarak sunulan kalıcı bağlantı, “düz” kalıcı bağlantı ayarıdır. Fakat ne yazık ki bu ayar SEO uyumlu değildir. Bu ayarı değiştirerek kalıcı bağlantılarımızı SEO uyumlu hale getireceğiz. Aşağıdaki adımları takip edelim.

  • Öncelikle sitemizin wordpress admin paneline giriş yapalım.
  • Ardından ayarlar sekmesinden kalıcı bağlantı seçeneğine tıklayalım.

SEO Uyumlu Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır? 1

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi muhtemelen sizin ekranınızda “düz” ayar seçili haldedir. Bunu değiştirmemiz gerekiyor. Genel ayarlar bölümünün altında bulunan “özel yapı” seçilmelidir. Bu özel yapıyla kalıcı bağlantılarımızı SEO uyumlu hale getireceğiz.

SEO Uyumlu Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır? 2

  • Özel yapıyı seçtikten sonra aşağıdaki etiketlerle link yapısını oluşturabiliriz. Resimde göründüğü gibi önce “category” ardından “postname” etiketlerini seçelim.

SEO Uyumlu Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır? 3

  • Son olarak değişiklikleri kaydet diyerek işlemi bitirelim.

SEO Uyumlu Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır? 4

Bu işlem ile; yayınladığımız bir yazının linkinde önce site adı, sonra yazının kategorisi ve ardından yazının adı şeklinde görünmesini sağladık. Yani bundan sonra herhangi bir yayınlanan yazının linki şu şekilde olacaktır:

www.siteadi.com/kategori/yazının-adi

Bu basit işlemler kalıcı bağlantı ayarlarının SEO uyumlu olmasını sağlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir